Vadí nekvalitní střída spotřebičům?

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vadí nekvalitní střída spotřebičům?

Příspěvek od pezizka »

Osobně nemám pocit, že bych něco házel do jednoho pytle ;) Jen jsem popsal svoji zkušenost, nic víc. Možná je to opravdu jen odpad, taky proto jsem v jiném vlákně ptal na levný měnič, pravdou je, že potřebuji 15 - 17V a zas tak moc jsem se toho nedozvěděl :( Ale pokud srovnávám tak Carspa se prodává za (narychlo vyhledané) za cca. 4.5k no a modrásek za cca. 14.5k. Je to asi 3x víc, ale je taky pravdou, že klimu 850W (žádný soft start) jeden měnič nedal ani omylem a druhý ač se sřapčí ji dává. Toto je prostě moje zkušenost, tak napište svoji ;) I ty špatné i ty dobré a taky co je to zač. Ať je vidět jestli je to otázka štěstí a nebo jestli jsou to výrobky které za to stojí. Jistě existuje spousta dalších výrobků ať už vyrobených kdekoli. Tak se o zkušenost podělte, jistě ne jenom já jsem zvědavý :P A znovu zdůrazňuji, že mně osobně je naprosto jedno kdo to vyrobil, zajímá mne cena vs. životnost vs. výkon. A taky to aby to nebyla zmíněná loterie, trefím ten výrobek ze středy či pátku :roll: To srovnání s trabantem je naprosto přesné. Sice houby komfort, ale v jednoduchosti je nejen krása, ale taky míň věcí co se pokazí. A přesto jezdí daleko komplikovanější O1 s TDI co mají mega 8-) Dokázalo to bez GO motoru daleko jednodušší trabuko ;) Je to prostě o spoustě aspektů. Tak napište co a s jakým úspěchem a jak dlouho používáte a co zase svižně zařvalo :yes:
Teď to po sobě čtu a zjišťuji, že je to vlastně docela OT :cry:
xxtt

Re: Vadí nekvalitní střída spotřebičům?

Příspěvek od xxtt »

kodl69 píše:to by mě zajímalo, takže měnič má na výstupu můstek a pak ještě jeden řízenej usměrňovač, kterej se stará o nabití kondenzátoru a pak zase vrácení energie do soustavy?
To je otázka na mne? Pokud ano, tak jsem si všiml, že jste v elektronice odborník. Jde proto opravdu o otázku, nebo tím chcete ríct neco jiného, co jsem treba ani nikde nenaznačil? Deláte si srandu, nebo vám není jasné, jak podobné meniče fungují?
Nepsal jsem nikde, že menič má na výstupu mustek, a pak ješte rízenej usmerňovač, co se stará o nabití kondenzátoru.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vadí nekvalitní střída spotřebičům?

Příspěvek od kodl69 »

to xxt: srandu ne, to jsou jenom moje tipy, jak by to snad mohlo fungovat, v tomhle oboru nemám moc info, a abych pravdu řekl, tenhle problém jsem si ani neuvědomil, že vlastně v měniči vzniká. Nikde jsem tohle ani neviděl řešené, tak proto takhle vymýšlím, jak na to, ale asi to nebude to pravé, a nikde jsem nenašel jak se tohle řeší. Sice trochu od jinud -mám tady několik schémat frekvenčních měničů a podle topologie výkonové části bych řekl, že jednotlivé fáze mají push-pull IGBT, maximálně další spínač s odporem pro brzdění, takže fakt nevím.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
xxtt

Re: Vadí nekvalitní střída spotřebičům?

Příspěvek od xxtt »

Tak pardon za podezrení, vámi popsaný nápad vypadal hodne podezrele, tak jsem nevedel, co s tím, pri dnešních zvycích už nekdy problém odlišit provokace. Jako zásobník jalové energie slouží témer vždy filtrační kondy. Jejich velikost určuje nejenom míru filtrace, ale i míru akumulace jalové energie. Jedno zda ve strídači, nebo f.meniči.
Celý proces je jakoby ztížený tím, že se musí ukládat proud pri pomerne nízkém napetí, a výstupní mustek musí být rízený pri čerpání jalové energie prevážne jako stepup. V podstate jde o zajištení nízké impedance také pri nule napetí. Stejný FET/IGBT mustek rídí spínání činné energie do záteže a odber jalové zpet do filtračních kondu. Když takovýto menič/strídač umí odebrat jalovou energii (krome dodávky činné), tak je rozdíl jenom ve složitejším algoritmu rízení a vyhodnocení veličin. Bežný frekvenční menič však zpravidla neumí odebrat činnou energii záteže v režimu generátoru (brždení, naložený vozík na šikmé trati, výtah), proto také priznávají nutný brzdící odpor. Také strídače se mohou chovat ruzne.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vadí nekvalitní střída spotřebičům?

Příspěvek od kodl69 »

Tak tohle už si dokážu technicky představit, ale vyvíjet bych to nechtěl. Takže indukčním spotřebičům zakážu vstup do baráku a bude to. Lednička s naměřeným odběrem včetně ztrát měniče cca 70W mě netrápí, čerpadlo mám variantně na 24V DC a zahradu raděj sekám kosou než sekačkou, takže v tomhle jsem asi z vody. Ale je fakt, že při provozu darlingu s 550W motorem si měnič bere z baterek přes 1kW, takže ty ztráty asi fakt prudce narůstají.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Vadí nekvalitní střída spotřebičům?

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

se zájmem sleduji odbornou diskusi Pánů xxtt a kodl69 - jelikož nejsem studovaný jako Vy , abych plně rozuměl všem termínům , tak pozoruji reálné chování mého HF měniče a porovnávám se zde zveřejněnými pozorováními uživatelů měničů odlišných konstrukcí . Zaujala mne informace od kodl69 o spotřebě jeho PJ LF měniče 1kW při napájení 0,55kW darlingu :shock: cíleně sem snížil okamžitou spotřebu domu na cca 150W DC do měniče a zapl 1kW nautilu ve studni :arrow: spotřeba DC do měniče vzrostla na cca 1.250W :shock: po přímém odečtení 150W připadá na 1kW 1f nautilu 1,1kW . Lze z toho usuzovat že můj měnič disponuje zpracováváním jalové energie ?

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vadí nekvalitní střída spotřebičům?

Příspěvek od kodl69 »

neznamená. Jenom motor nautily má cos fi blízko jedné, tj. je to víceméně odporová zátěž s malou indukční částí, navíc nikde není napsáno, že ten motor jede na jmenovitý výkon, takže skutečnost může být taková, že skutečný příkon nautily je cca 600W a ten zbytek jsou ztráty....
Konečně jsem pochopil, proč na 8kW měnič se může připojit jenom pár zářivek nebo jenom malej motor... a kupodivu by to mělo být lepší, když je zrovna připojenej nějakej velkej tepelnej spotřebič, třeba rychlovarka nebo sporák...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Vadí nekvalitní střída spotřebičům?

Příspěvek od marko250 »

A nemáš to s tím čerpadlem jako s EU vysavačema,konvicema ,atd.Oštítkovaný příkon zdaleka neodpovídá realitě.U mě varka 1500W=1850W,vysavač1300-1500W píšou rozpětí a realita je 2100W!Další věc u tlakování vody dochází k přibývajícímu odporu a tím i motor musí vydat více snahy,podpořené větší žravostí energie.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Vadí nekvalitní střída spotřebičům?

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

zítra změřím AC odběr čerpadla .
Dnes sem opět čistil kořeny zarostlou kanalizaci pomocí wapky (1,8kW na štítku) s krtkem napájený vodou ze studny zmíněnou nautilou . Popravdě , nejsem si zcela jistý zda jde skutečně o nautilu (do studny nepolezu :roll: ) - jistě vím že se jedná o 1f čerpadlo z nerezu ponořené do vody , pod deklem studny je krabice s přívodem el. + zapojením kabelu plováku + rozběhový kondr a kabel k čerpadlu . Měnič neměl žádný problém s napájením obou motorů a to ani při jejich souběžném chodu :idea: .

Jak píše marko250 , se zvyšujícím se tlakem vody v expanzní nádobě klesá rychlost přítoku vody (ručička manomertu zpomaluje ;) ) = rostoucí zátěž motoru = rostoucí spotřeba .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek