HOME-GRID - Vaše vlastní domácí síť.

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: HOME-GRID - Vaše vlastní domácí síť.

Příspěvek od gupa »

Chlopi taksi někdo konečně kupte ten HOME-GRID ať tu zavládne hřejivý pocit z dobře odvedené práce.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: HOME-GRID - Vaše vlastní domácí síť.

Příspěvek od rottenkiwi »

Dá sa ten systém ovládať hlasom ? / slovenčina / Lebo ja ako psoriatik, mám skoro celý deň dlane
a konce prstov namastené masťami už 35 r. a preto je pre mňa doležité, aby bezpečnosť a energie
v byte boli rýchlo ovládateľné hlasom. Akú má to bezpečnosť zvonka ? Aké potenciálne útoky
možem predpokladať ? Je tam back-door pre aplikačných programátorov, aby si na mne testovali svoje výtvory ?

Podobne, aj pre depresívneho človeka, ktorý nedokáže vstať z postele a vykonať potrebu či
prehltnúť vodu z pohára a tým nedokáže ani ovládať veci ani hlasom, nie to ešte dotykom,
je potrebná na pár dní akútneho stavu / 21 až 90 /, úplná autonómnosť systému.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: HOME-GRID - Vaše vlastní domácí síť.

Příspěvek od kybos »

solarni-panely.cz píše:Není tedy na čase naučit se používat i složitější věci?
Nejsem zásadně proti používání složitějších věcí, pokud to přináší nějaké podstatné výhody. Odmítám ale používat složité věci, které jsou složitější pouze z toho důvodu, aby do nich zákazník nemohl zasahovat a jinak žádné nové vlastnosti nebo hodnoty nepřinášejí nebo dokonce některé z vlastností předchozích verzí omezují nebo degradují. Když se vrátím v čase o téměř půl století zpět, mohu vzít jako příklad televizor, ke kterému zákazník dostal kompletní schéma zapojení, při čemž se nepředpokládalo, že si jej každý bude opravovat samostatně. Nebránilo to však tomu, kdo byl schopnější, provést opravu na vlastní riziko a vlastní náklady. Nyní je ovšem situace jiná. Výrobci brání uživatelům ve vlastním servisu seč mohou, instalují zcela záměrně různé záludnosti (viz například identifikační kódy inkoustových kazet) tak, aby byl zákazník odkázán pouze na jednoho výrobce a nebyl schopen výrobek servisovat samostatně. O tom, že by dnes někdo zveřejnil schéma zapojení a algoritmy řízení svého výrobku se záměrně vyšší mírou složitosti, jsem ještě neslyšel. Někteří výrobci dokonce před osazením likvidují popis na standardních součástkách, aby bylo zařízení obtížněji servisovatelné. I do těch počítačů, u kterých právě sedíme instalují programátoři cíleně různá "vylepšení", díky kterým se po určité době PC zcela nevyhnutelně znehodnotí a záleží jen na dovednostech daného uživatele, jak je schopen se s těmito nástrahami vypořádat.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: HOME-GRID - Vaše vlastní domácí síť.

Příspěvek od vlkazajac »

Predosielam, že proti výrobkom od Studeru nič nemám, patrí im všestranné uznanie.

Je treba zvážiť každú investíciu do FV systému. Sebalepšie navrhnutý systém je nenávratný, zvlášť ak ho posudzujeme z hľadiska výnosov. Každá nadstavba systému, ktorou vytvorenie a spravovanie domácej siete je, sa má podrobne preveriť. Uniká mi význam domácej siete ( predpokladám, že za nemálo prostriedkov ) napríklad v paneláku, ked tam sú možnosti vytvoriť systém len na parciálne krytie potrieb. Nepoznám bežný byt, ktorý by mal zábradlie na balkone s plochou 6 m2 a viac. V blízkej budúcnosti, ak nie už dnes, nemá význam šetriť lacnú energiu a platiť paušál za stále väčšie peniaze. Riadenie prepínania tarifov - ak taká možnosť je - je jednoduchá funkcia, ktorá z hľadiska náročnosti realizácie nestojí za reč. Nemôžem nájsť, a snažím sa urputne, výhodu vo vzdialenom prístupe k systému. Nielen že netrávim týždne v Karibiku, ale ani z práce ani z víkendového pobytu v susedných horách nepotrebujem sťahovať žalúzie, meniť teplotu v spálni ani zapínať random osvetlenie na plašenie vykrádačov.
Projekt je rozhodujúca vec. Vieme, že zima a leto sú okrajové obdobia, v ktorých je absolútny nedostatok resp. prebytok energie. Preto zmysluplná investícia do akejkoľvek nadstavby musí preukázať svoj prínos v dvoch prechodných mesiacoch pred a po zime. Ako potenciálny zákazník chcem vidieť, že každý cent investovaný nad rámec základných komponentov sa zaplatí.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: HOME-GRID - Vaše vlastní domácí síť.

Příspěvek od vlkazajac »

Ešte raz chcem prejaviť svoj rešpekt k značke Studer.
Cítite sa ako fundovaný a zainteresovaný obchodník schopný objasniť nám príčiny, pre ktoré bol z "diamantu" v Švajčiarskych Alpách - z chaty Monte Rossa Huette - demontovaný Studer ? Pre informáciu nášmu foru uvádzam, že sídlo firmy je v nedalekom Sione.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: HOME-GRID - Vaše vlastní domácí síť.

Příspěvek od fugas »

mypower: S tím souhlasím.Ale to není nutnost,ale chyba konstrukce systému.Beru mechanika a uklízečku.Bez těch by to opravdu nešlo.Mechanik 150,uklízečka 100 a ti ostatní po zásluze po 50 a jsme o 200 levnější.Ale ono je to spíš mechanik 100,uklízečka 80.Peníze z daní jdou všemi směry,jen ne v zájmu poplatníka.Nehledě na to že majitel servisu si z daní odepíše i toaletní papír.Potřebuji opravit auto s čímž nikterak nesouvisí bohaté vyživování obchodních zástupců z mojí strany.Ať se uživí sami,já potřebuji mechanika.Za další by mělo být v zájmu každého majitele firmy být ve svém a neplatit tak nájem a nalákat na lepší ceny.Mě platí zaměstnavatel za odvedenou práci.Že se mi porouchalo auto a nemohu do práce přijet ho opravdu nerozpláče,stejně jako mě nezajímá co se rozbije majiteli autoservisu.Taktéž mi neplatí naftu ani parkovné.
Do servisu přivezu práci dotyčným až pod nos.Platím tam i bádání mechanika,který neví co je příčinou poruchy i několik hodin.Takového mechanika považuji za zcela neschopného a nevidím důvod být odírán.To bych mohl dávat paní od sousedů 100 na hodinu aby bezcílně zírala do mého motorového prostoru a ušetřil bych 450.Takže za co 550 na hodinu? Za co?No 250 včetně daně mechanikovi a uklízečce a zbytek neproduktivním darmožroutům.
Proto se neštítím o své auto ušpinit a věnovat mu sobotu.Ale musel jsem se lecos učit a pohleat,to je fakt.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm
Reputace: 12

Re: HOME-GRID - Vaše vlastní domácí síť.

Příspěvek od RobertM »

Pokud vím, tak na Monterose je 3x XTH8000. Jedná se o starší systém z doby kdy ještě neměl Studer vlastní MPPT, takže na stěně jsou vidět ještě kokurenční MPPT.
vlkazajac píše:Ešte raz chcem prejaviť svoj rešpekt k značke Studer.
Cítite sa ako fundovaný a zainteresovaný obchodník schopný objasniť nám príčiny, pre ktoré bol z "diamantu" v Švajčiarskych Alpách - z chaty Monte Rossa Huette - demontovaný Studer ? Pre informáciu nášmu foru uvádzam, že sídlo firmy je v nedalekom Sione.
Přílohy
monterosa.jpg
Naposledy upravil(a) RobertM dne úte bře 22, 2016 3:34 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm
Reputace: 12

Re: HOME-GRID - Vaše vlastní domácí síť.

Příspěvek od RobertM »

Jinak zde je jiný příklad nového systému, který je taktéž kousek od Studeru ve švýcarských Alpách.
Přílohy
horskachata.jpg
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: HOME-GRID - Vaše vlastní domácí síť.

Příspěvek od vlkazajac »

Ten prospekt zodpovedá dobe krátko po realizácii. Po Studeri sa tam vystriedal Victron a mám dojem, že aj Midnight. Ked bude viac času, pokúsim sa to v mojich datach dohľadať a upresniť. Skutočne by bolo zaujímavé poznať dôvody výmen.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: HOME-GRID - Vaše vlastní domácí síť.

Příspěvek od mypower.cz »

fugas píše:mypower: S tím souhlasím.Ale to není nutnost,ale chyba konstrukce systému.Beru mechanika a uklízečku.Bez těch by to opravdu nešlo.Mechanik 150,uklízečka 100 a ti ostatní po zásluze po 50 a jsme o 200 levnější.Ale ono je to spíš mechanik 100,uklízečka 80.Peníze z daní jdou všemi směry,jen ne v zájmu poplatníka.Nehledě na to že majitel servisu si z daní odepíše i toaletní papír.Potřebuji opravit auto s čímž nikterak nesouvisí bohaté vyživování obchodních zástupců z mojí strany.Ať se uživí sami,já potřebuji mechanika.Za další by mělo být v zájmu každého majitele firmy být ve svém a neplatit tak nájem a nalákat na lepší ceny.Mě platí zaměstnavatel za odvedenou práci.Že se mi porouchalo auto a nemohu do práce přijet ho opravdu nerozpláče,stejně jako mě nezajímá co se rozbije majiteli autoservisu.Taktéž mi neplatí naftu ani parkovné.
Do servisu přivezu práci dotyčným až pod nos.Platím tam i bádání mechanika,který neví co je příčinou poruchy i několik hodin.Takového mechanika považuji za zcela neschopného a nevidím důvod být odírán.To bych mohl dávat paní od sousedů 100 na hodinu aby bezcílně zírala do mého motorového prostoru a ušetřil bych 450.Takže za co 550 na hodinu? Za co?No 250 včetně daně mechanikovi a uklízečce a zbytek neproduktivním darmožroutům.
Proto se neštítím o své auto ušpinit a věnovat mu sobotu.Ale musel jsem se lecos učit a pohleat,to je fakt.
Njn, "potrebuji mechanika, dat mu co nejmene". To je pak ale nemotivovany mechanik, ktereho prace prestane bavit a zacne ji delat do vyse mzdy, tedy flakat. Casem o takovou praci nebude mit ani zajem, protoze z toho nic nebude mit. Moc si toho nekoupi, ale kvalitni prace se od neho ocekava. A to neni dobre, pak se to sype jak domecek z karet. Prijde za nim nekdo, kdo mu da vic. Prace ho bude motivovat, davat mu smysl. Umozni mu rozvoj.

Pak je druhy level, ktery me samotnemu chvili trval nez jsem ho pochopil, kdy clovek nedela maximum za minimalni mzdu, ale dokaze si nechat za svou praci zaplatit dostatecne od lidi kteri netrpi nedostakem penez. Rika se tomu mozna "cesta k financni nezavislosti". Z prijmu, aniz by vypustil dusi a umel uplne vsechno a pritom nic poradne, si pak muze dovolit 18kWp na strese, 5 Studerů, 100kWh v baterkach, automatizaci intenzivne vyvijenou nekolik let a tym lidi, kteri se o system staraji kdykoliv se mu neco nelibi. Pak se muze takovy clovek venovat vice zivotu, dusevnimu rozvoji, a ne drine neustale dokola az vypusti dusi. Sobestacnost je dobra, ale bohuzel okoli kolem nas je kapitalisticke a bohuzel castokrat zalozene na penezich a ne malych.

Jeste poznamecka: "Taktéž mi neplatí naftu ani parkovné." Ale vy to musite beztak nekde vydelat stuj co stuj, protoze ty penize na parkovisti a na benzine po vas budou chtit a nikoho nezajima ze neni. To znamena musite to vydelat od vasich zakazniku a nauctovat jim i tohle, nebo rozpustit v celkove cene - v zisku. Zakaznik je i vas zamestnavatel. I ty potraviny v obchode vam zaplati zamestnavatel. Pokud si penize netisknete nebo nenamalujete.

"Že se mi porouchalo auto a nemohu do práce přijet ho opravdu nerozpláče" Ale rozplace. V momente kdy nejste snadno nahraditelny. Pokud jste pak vase smula. Pokud nejste, rad vam zaplati a jeste priplati aby jste ani s timto nemel problemy, protoze pro neho mate cenu a bez vas je namydleny. Druhy takovy jako vy v momente kdy prejdete k zamestnavateli ktery vam tohle mile rad zaplati, se muze tezko shanet a konkurence muze ziskat kvalitniho cloveka diky tomu ze vas zamestna a ma na vase stedre zaplaceni. Oproti tomu puvodni zamestnavatel utre, protoze na vas setril. A kdo setri nekdy nema za tri, ale za dva. A nekdy musi delat ne za dva ale za tri a z osobniho zivota ma velke kulove.

Nicmene s timhle jsme zde asi trosku offtopic :))
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: HOME-GRID - Vaše vlastní domácí síť.

Příspěvek od hurvayz »

"Njn, potrebuji mechanika, dat mu co nejmene." :roll: Tudy cesta nevede :arrow: mechoš co něco umí si nechá "dobře" zaplatit ;)
Hledal bych teda cestu garažovým mechošům, někomu v důchodu, učňům nebo rádoby mechošům typu podavač klíčů,, :lol:

apropo sem Ti říkal se stav, kromě toho skla i když o víkendu snad aj sklo, když budeš asistovat
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm
Reputace: 12

Re: HOME-GRID - Vaše vlastní domácí síť.

Příspěvek od RobertM »

A takto jsme testovali HOME-GRID při slunečném jarním počasí.
Graf reálného provozu při zkoušce výpalu v keramické peci 8,3kw a souběžně běžícího TČ 10kW na 100% v hybridním systému. Na červeném grafu je patné, že vše se odehrálo bez jakýchkoliv přetoků do sítě. Žlutý graf je aktuální výroba z HFVE 13kWp a zelený graf je aktuální odběr/nabíjení akumulátoru.
IMG_3263.jpg
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm
Reputace: 12

Re: HOME-GRID - Vaše vlastní domácí síť.

Příspěvek od RobertM »

Ověřoval jsem tu Monte Rosu. V roce 2016 je tam nadále Studer Xtender, jen proběhla další modernizace o VS120. Nechápu proč by Studer měnili za něco jiného. Všichni kdo Studer mají, ví že šlape jako hodinky a to včetně pokročilého fungování s generátory (automatická plynulá regulace vstupního proudu, aktvní filtering, časové programy automatického spouštění, 232i, CAN, atd.) V ČR jsou navíc podobných systémů desítky. Xtendery v ČR instalujeme od roku 2009, takže je to poměrně známý systém.
vlkazajac píše:Ten prospekt zodpovedá dobe krátko po realizácii. Po Studeri sa tam vystriedal Victron a mám dojem, že aj Midnight. Ked bude viac času, pokúsim sa to v mojich datach dohľadať a upresniť. Skutočne by bolo zaujímavé poznať dôvody výmen.
sali
Příspěvky: 11
Registrován: čtv bře 26, 2015 8:37 pm
Reputace: 0

Re: HOME-GRID - Vaše vlastní domácí síť.

Příspěvek od sali »

HOME-GRID má špatně vyřešeno chlazení. Cena je úplný nesmysl...
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: HOME-GRID - Vaše vlastní domácí síť.

Příspěvek od mopadzi »

chtělo by to rozvinout..proč myslíte?
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek