Limit proudu do baterií

Diskuze na téma regulátorů TriStar Morningstar
Odpovědět
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Limit proudu do baterií

Příspěvek od brumlaj »

Pánové (a dám{o/y}) s Tristary, Midnite, a jinými regulátory - z důvodu zde probírané citlivosti dříve nabitých článků na konec nabíjení, mám na vás dotaz zda se dá průběžně během dne měnit limit proudu do baterií? Třeba po RS232, Ethernetu...... Myšleno opravdu průběžně, nikoli s následným nutným restartem regulátoru......

Admin edit: téma odděleno od Aktivní BMS/"přelévací pumpy"
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
PLC
Příspěvky: 77
Registrován: čtv čer 06, 2013 7:51 am
Reputace: 36
Bydliště: Kosmonosy
Kontaktovat uživatele:

Re: Limit proudu do baterií

Příspěvek od PLC »

Ja mam Midnite a po Modbus TCP/IP menim za provozu regulacni rezimi ON/OFF a Solar/Legacy... nejsem ted u PC, ale s rodinou za lekarskou vedou, tak si nepamatuji pristupnost vsech registru. Ale pokud je registr rw tak v tom nevidim problem.
FVE 4420Wp (52x85Wp Amorf - 10 Východ + 12 Jih + 30 Jihozápad), MidNite Classic 200, PowerJack 8000W, baterie 48V@400Ah Pb
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Limit proudu do baterií

Příspěvek od kybos »

brumlaj píše:Pánové (a dám{o/y}) s Tristary, Midnite, a jinými regulátory - z důvodu zde probírané citlivosti dříve nabitých článků na konec nabíjení, mám na vás dotaz zda se dá průběžně během dne měnit limit proudu do baterií? Třeba po RS232, Ethernetu...... Myšleno opravdu průběžně, nikoli s následným nutným restartem regulátoru......
Jednodušší a efektivnější než měnit limit proudu Tristaru je nežádoucí proud přesměrovat do balastní zátěže (boiler) a nechat Tristar pracovat na plný výkon. Tím dojde ke spotřebování veškeré vyrobené energie a cíle (snížení proudu do akumulátoru) je také dosaženo.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Limit proudu do baterií

Příspěvek od ota »

Proud se dá měnit nepřímo.
U Tristaru mám místo teplotního čidla potenciometr. Tím ovládám změnu napětí pro teplotní kompenzaci a regulátoru určím regulátoru jaké má napětí má do baterek posílat. S ovládáním přes PC po drátě se moc nekamarádím.
Pokud by napětí na kterémkoli článku přestoupilo určenou mez, napadá mě dát paralelně k pálícím odporům optočlen a tím spínat relé. Relé připne (nebo odepne, teď nevím) odpor v serii s termistorem teplotní kompenzace tak, aby se absorbční napětí přiměřeně snížilo.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Limit proudu do baterií

Příspěvek od kybos »

Všechny režimy Tristaru kromě MPPT a NIGHT způsobují stav, kdy měnič nedodává maximum vyrobitelné energie a je úplně lhostejné, zda je omezení výkonu dosaženo nastavením limitu proudu, nastavením limitu napětí nebo omezením napětí prostřednictvím teplotního senzoru. Všechny režimy kromě MPPT jsou ztrátové a omezují tak návratnost vložených investičních prostředků. Každý, kdo využívá jiný režim než MPPT, se dobrovolně ochuzuje o energii, kterou by jinak mohl získat a smysluplně využít.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Limit proudu do baterií

Příspěvek od abrams »

kybos píše:Všechny režimy Tristaru kromě MPPT a NIGHT způsobují stav, kdy měnič nedodává maximum vyrobitelné energie a je úplně lhostejné, zda je omezení výkonu dosaženo nastavením limitu proudu, nastavením limitu napětí nebo omezením napětí prostřednictvím teplotního senzoru. Všechny režimy kromě MPPT jsou ztrátové a omezují tak návratnost vložených investičních prostředků. Každý, kdo využívá jiný režim než MPPT, se dobrovolně ochuzuje o energii, kterou by jinak mohl získat a smysluplně využít.
Zdravím ,

... jenže když už není tu energii kam cpát (aku plné , bojler plnej atd.) , tak holt nezbývá než nechat něco
na střeše :? .
Jen proto aby bylo využito 100% potenciální energie se přece nebudu legálně připojovat k DS (bezednému
"akumulátoru" ) .
Rozumějsí je domluvit se se sousedem (je-li s ním/i domluva možná) a přebitky mu třeba předehřívat TUV :idea: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Limit proudu do baterií

Příspěvek od tomas »

Potom můžeš ještě elektřinu pálit v přímotopech (odporech) nebo hodit elektrody do sudu s vodou a dolívat vodu. :-)
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Limit proudu do baterií

Příspěvek od kybos »

abrams píše: ... jenže když už není tu energii kam cpát (aku plné , bojler plnej atd.) , tak holt nezbývá než nechat něco
na střeše :? .
Pokud nastávají stavy, kdy není energii kam cpát, tak to vypovídá něco návrhu FVE. Buď mám totálně přepanelováno, nebo mám nevhodnou elevaci (v zimě nedostatek v létě přebytek), nebo mám malou akumulaci, nebo mám chybné rozložení panelů z hlediska azimutu (ráno nic, večer nic a v poledne moc), nebo mám nevhodnou strukturu spotřebičů. Třeba taková klimatizace se hodí v létě i v zimě, kdy je schopná zhodnotit volné kilowatthodiny s násobícím efektem COP.
Nechat něco na střeše by neměl být programový cíl ale havarijní stav.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Limit proudu do baterií

Příspěvek od rva »

Já mám pocit, že v ČEZku jsou podmínky pro FV nastaveny tak, že je lepší nechat něco na střeše, než to dodávat do DS. Proč to tak je a jestli to tak bude i nadále, to musí rozhodnout jiní. Sice je to škoda, ale vracet to distributorovi se ztrátou? Proto jen tady vládnou wattroutery a každý se snaží aspoň trochu smysluplně přebytek využít.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Limit proudu do baterií

Příspěvek od abrams »

kybos píše:
abrams píše: ... jenže když už není tu energii kam cpát (aku plné , bojler plnej atd.) , tak holt nezbývá než nechat něco
na střeše :? .
Pokud nastávají stavy, kdy není energii kam cpát, tak to vypovídá něco návrhu FVE. Buď mám totálně přepanelováno, nebo mám nevhodnou elevaci (v zimě nedostatek v létě přebytek), nebo mám malou akumulaci, nebo mám chybné rozložení panelů z hlediska azimutu (ráno nic, večer nic a v poledne moc), nebo mám nevhodnou strukturu spotřebičů. Třeba taková klimatizace se hodí v létě i v zimě, kdy je schopná zhodnotit volné kilowatthodiny s násobícím efektem COP.
Nechat něco na střeše by neměl být programový cíl ale havarijní stav.
Zdravím ,

pěkně tu ty přelévací pumpy bordelíme :( .
Nechávat energii na střeše není snad záměrem nikoho ale dochází k tomu , což nelze označit za havarijní stav :roll: , ale průvodní jev daného systému . Přetékající bečka na dešťovku behem deště je vhodnou analogií - Buď má totálně velkou střechu , nebo mám nevhodnou elevaci ( voda neteče dost rychle aby minula okap) , nebo mám malou bečku , nebo mám chybně málo zastíněnou střechu velkými stromy , nebo mám nevhodnou strukturu dešťovkou zalévaných rostlin . :sm1:
Havarijním stavem lze označit přebití aku , přetížení reglu či měniče , poškození elektroinstalace v dusledku poddimenzování či závady , atd. .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Limit proudu do baterií

Příspěvek od abrams »

rva píše:Já mám pocit, že v ČEZku jsou podmínky pro FV nastaveny tak, že je lepší nechat něco na střeše, než to dodávat do DS. Proč to tak je a jestli to tak bude i nadále, to musí rozhodnout jiní. Sice je to škoda, ale vracet to distributorovi se ztrátou? Proto jen tady vládnou wattroutery a každý se snaží aspoň trochu smysluplně přebytek využít.
Zdravím ,

přesně ;) .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Limit proudu do baterií

Příspěvek od brumlaj »

Díky chlapi, pokud by admin oddělil řízení proudu regulátory do jiného vlákna, tak by se to zde zase vyčistilo.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek