Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb baterií

Obnova kapacity baterií, desulfatace, DIY konstrukce desulfátoru, výsledky, měření, vhodnost použití, rady, tipy, návody, zkušenosti
Odpovědět
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od fugas »

Tak tak :D Ženské se naučí pouze,že když zapnou to a to,tak nejde ani jedno.Abych té svojí nekřivdil,tak aspoň zbytečně nesvítí.Nicméně zírání do ledničky i přes její zoufalé pípání je koníček,kterého se patrně nikdy nevzdá.Asi na ten pípák připojím hodinové zpoždění pro všechny ostatní spotřebiče,jiná cesta z toho nevede.Lednice zapípá a hodinu nepůjde nic :D
Desulfátory jsem teď sundal kvůli větrníku.Asi to do budoucna udělám automaticky,pokud se baterky nedobijí na max,tak na další cyklus se připojí desulfátory.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od vlkazajac »

Že ste sa do tých ženských pustili práve na MDŽ ! Oprášte spomienky na nejaké pozitíva z minulosti a skúste nejakú pochvalu alebo chlapskú odmenu .........
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

... takže nejen stupeň blbuvzdornosti , ale i stupěň babuvzdornosti či baběodolnosti ? :lol: ::mute::

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od ota »

Tady u nás na západě používáme krásný český výraz "Idiotensicher"
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od fugas »

vlkazajac píše:Že ste sa do tých ženských pustili práve na MDŽ ! Oprášte spomienky na nejaké pozitíva z minulosti a skúste nejakú pochvalu alebo chlapskú odmenu .........
Ale ne.Tohle není nic ve zlém.Je to jen konstatování,že jak se zdá je to všude stejné.Zatím co my vymýšlíme kde ubrat na spotřebě při srovnatelném komfortu užívání,tak těm našim holkám je to prostě putna :D Zásuvka je prostě od toho,aby v ní byla elektřina a hotovo.Ale má drahá polovička se ptá už ráno,jestli bude ten správný den pro myčku a to je pokrok :)
Jistě si umíš představit pocit marnosti,když se kocháš nad příkonem z větrníku 40W a pak zjistíš,že někdo zapomněl zhasnout v kumbále 60W žárovku a to pravděpodobně už včera :) Dám tam ledky.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od kodl69 »

Tak to mám zařízený trochu líp, na stěně v jídelně je tablet, k obecnému použití, a po většinu dne je na něm stav aku a příkon z nebo do baterek, takže kdo jde kolem, tak vidí, jestli je to na nějaký vyskakování a nebo raděj na přepnutí na síť.
O 60W žárovce raděj nemluv, jednu 48V mám v technické místnosti, a kdo tam nejčastěj nechá rozsvícený? -Já, ale co se dá dělat...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kluzo
Příspěvky: 12
Registrován: stř úno 04, 2015 11:27 am
Reputace: 0

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od kluzo »

Pánové pověsil jsem desulfátor jen tak pokusně na 12V/60Ah/rok 2008 která má články pěkně zalité ale přitom měla jen 2,7V a nebrala vůbec žádný proud ani na 40V. Skoro bych řekl že v ní je tavná pojistka které je přepálená :-) Je mě naprosto jasné že je to zcela mrtvá baterka ale byl jsem zvědav co se stane... stalo se ale to že desulfátor běžel 3 minuty a pak přestal pískat a dělat pulzy... předpokládám že špičky bez zátěže byli tak velké (mimo rozsah osciloskopu) že odstřelil sám sebe. Nepředpokládal jsem že sám sebe nezvládne :eek2: myslel jsem že bude maliko víc blbuvzdorný :-) Ledka reague dle napětí správně. Co mám přeměřit jako první abych to celé nerozebral zbytečně? Dvojitá dioda nebo FET? Nebo něco jiného?
xxtt

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od xxtt »

kluzo píše:Pánové pověsil jsem desulfátor jen tak pokusně na 12V/60Ah/rok 2008 která má články pěkně zalité ale přitom měla jen 2,7V a nebrala vůbec žádný proud ani na 40V. Skoro bych řekl že v ní je tavná pojistka které je přepálená :-) Je mě naprosto jasné že je to zcela mrtvá baterka ale byl jsem zvědav co se stane... stalo se ale to že desulfátor běžel 3 minuty a pak přestal pískat a dělat pulzy... předpokládám že špičky bez zátěže byli tak velké (mimo rozsah osciloskopu) že odstřelil sám sebe. Nepředpokládal jsem že sám sebe nezvládne :eek2: myslel jsem že bude maliko víc blbuvzdorný :-) Ledka reague dle napětí správně. Co mám přeměřit jako první abych to celé nerozebral zbytečně? Dvojitá dioda nebo FET? Nebo něco jiného?
Špatne navržený desulfátor. Nejspíš Fet, nebo i dioda, pokud byl velký proud. Schéma není?
Používám nejradeji sebou navržené veci. Buď to pak funguje, nebo mohu do toho dobre šáhnout/opravit, když neco selže.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od fugas »

Také bych měl dotaz.Mám tu tři desulfátory,z nichš dva pískají první ligu.Ale ten třetí píská velmi jemně až nerušivě.

OT: xxtt: To je samozřejmé.Také bych si na auto,zedničinu,vodu nebo topení plus všemožné řezání a obrábění,spojování,nýtování ani to ostatní nikoho nepustil ani kdyby dělal zadarmo.Ale když něčemu nerozumím,musím koupit hotový produkt a učit se až pak.Desulfátor si nenavrhnu,protože jen okrajově vím jak to vůbec funguje,natož abych dal dohromady součástky.Tak je na místě se ptát ;)
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
xxtt

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od xxtt »

fugas píše:Také bych měl dotaz.Mám tu tři desulfátory,z nichš dva pískají první ligu.Ale ten třetí píská velmi jemně až nerušivě.
?? pískat by moc nemel, i když tenhle režim pískání podporuje
kluzo
Příspěvky: 12
Registrován: stř úno 04, 2015 11:27 am
Reputace: 0

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od kluzo »

xxtt: K otázce schématu a návrhu bych jen připomněl že toto celé vlákno je o konkrétním desulfátoru od Matěje viz. zcela první příspěvek na straně 1. Je zde i odkaz na schéma... Všichni se tu o něm celou dobu bavíme.

fugas: Pískat by rozhodně měl, je to projev jeho funkce. Domnívám se že pískání by se snížilo zalitím do nějaké pevné hmoty jako epoxid. Pokud píská jinak a je postavený z identických dílů (stejné jádro cívky, počet závitů atd.) tak asi bude něco špatně. Osciloskop pro kontrolu funkce není? Napadá mě že pokud je použité staré vinutí z PC zdroje zda není poškozen smalt a není mezi závity zkrat? Tepelná ochrana?
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od solárník »

Stačí víc uvolnit dráty na cívce a už to bude pískat víc. Já mám to samé zapojení a pískání neslyším. A funguje :)
xxtt

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od xxtt »

pískají buď dráty, nebo i ferit (magnetostrikce) nebo feritem cvičí síla ve vzduchové mezere, i když tam být nevypadá. Nekdy také proto, že tam vzduchová mezera není, a ferit se DC presycuje do jedné strany, pak rostou proudy a padá účinnost.

...k obrázku - Fetu chybí v Gate zenerka 18-20V proti zemi. Gate je v dobe prepnutí obou tranzistoru ohrožený zmenou dU/dt na Drainu.
Odešel zrejme jen Fet.
kluzo
Příspěvky: 12
Registrován: stř úno 04, 2015 11:27 am
Reputace: 0

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od kluzo »

xxtt: nic nevyhrává, protože FET je ok a ani MBR dioda dle AVR testeru neodešla... a vyhrává 555tka... mohl jsem si ušetřit letování pač blbec jí mám v patici a mohl jsem ji zkusit jako první že...

Co se týče pískání je jasné že na to má vliv mechanická konstrukce, nejlepší by bylo ověřit funkčnost osciloskopem nebo alespoň kombinací diody a kondenzátoru jak tu psal v minulosti "solárník"... Důvěřuj ale prověřuj...
xxtt

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od xxtt »

kluzo píše:xxtt: nic nevyhrává, protože FET je ok a ani MBR dioda dle AVR testeru neodešla... a vyhrává 555tka... mohl jsem si ušetřit letování pač blbec jí mám v patici a mohl jsem ji zkusit jako první že...
Co se týče pískání je jasné že na to má vliv mechanická konstrukce, nejlepší by bylo ověřit funkčnost osciloskopem nebo alespoň kombinací diody a kondenzátoru jak tu psal v minulosti "solárník"... Důvěřuj ale prověřuj...
Ve schéme je takových nekorektních míst více. 555 nejspiš zafungovala jako ta zenerka, co ale už nevydržela proud na výstupu. Když odešel její výstup, tak podle jeho "polarity" by šlo ríct, který prechod BE dostal ješte na frak. Pres napájení to asi nebylo.
swond111
Příspěvky: 1
Registrován: úte bře 15, 2016 8:21 pm
Reputace: 0

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od swond111 »

Ahoj,
neměl by někdo matějův desulfátor na prodej? Nebo nepostvil by mi ho někdo prosím prosím?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od mypower.cz »

swond111 píše:Ahoj,
neměl by někdo matějův desulfátor na prodej? Nebo nepostvil by mi ho někdo prosím prosím?
http://shop.mypower.cz/desulfator-olove ... hrana-2496
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od goodbie »

čau měl
MartinS
Příspěvky: 5
Registrován: pon bře 07, 2016 12:44 pm
Reputace: 0

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od MartinS »

Ahoj,
můj první pokus s desulfátorem je vidět v příloze. Nevíte proč baterii nelze nabít nad hustotu 1,24g/cm3? Před prvním vybitím měla 1,26g/cm3 a nyní dosáhnu jen 1,24g/cm3. Před odpojením baterie od nabíječky je napětí baterie 13,8V, po hodině má 13,5V. Kapacity simulátor je přístroj který měří kapacitu pravděpodobně podle vnitřního odporu akumulátoru (kapacitu zobrazí během 10s po připojení na baterii).

Pro dny 4 - 7 bohužel nemám žádná data o desulfaci a nabíjení.

Mezi 8 - 9 dnem se baterie nabíjela proudem 3,6A - někdy v noci, ale začala vařit (všechny články), a musel jsem do 6. článku dolít vodu (do ostatních ne, protože v nich bylo trochu víc vody - nyní je hladina ve všech článcích stejná).

Jak je v tabulce udáno, že vybití bylo na 1,1g/cm3, tak to tak není jelikož napětí na baterce bylo 1,45V, a tak jsem přerušil vybíjení a začal nabíjet. Hustota u jednotlivých článku byla různá od 1,11 - 1,125 g/cm3. Po nabití byla též hustota různá (od 1,24 - 1,26 g/cm3 - jak který článek). Po připojení desulfátoru se hodnoty hustoty u všech článků ustálili na 1,24g/cm3.

Pozn. baterie je stará cca 2,5 roku. Před začátkem desulface jsem do baterie nalil 3/4 litru destilovaní vody.

Děkuji předem za odpověď
Přílohy
Výstřižek2.PNG
Výstřižek.PNG
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od solárník »

Nejjednodušší odpověď je, že bylo málo nabito. Jak bylo nabíjeno? Je to zaplavená baterka, nebo jaká?

Například znám zaplavené baterky, které vyžadují velmi vysoké absorpční napětí, působící několik hodin, aby se dokonale nabily. Některé i přes 15V. Když jsem ji nabil klasickou automatickou nabíječkou na 14.4 absorpci, tak měla sotva 80% nabití. Byla to tato baterie: http://autobaterie.hledejceny.cz/eco-power-180ah-12v/

Psal jste i, že jste před tím ředil destilkou. Třeba jen nebyl elektrolyt promíchán dostatečně a změřil jste víc, než tam po rozmíchání nabíjením bylo.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek