Planovana FVE kemp Kajlovec - Hradec nad Moravici

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
xxtt

Re: Planovana FVE kemp Kajlovec - Hradec nad Moravici

Příspěvek od xxtt »

RCZf píše: navratnost 50WLED reflektoru. Skuste si to zpocitat. Svetla totiz nesviti celou noc.
Na toto mám odzkoušený recept. Mužete zavést vedení pro osvetlení jako DC? Je to hodne efektivní. Ale šlo by mluvit i o AC. Klidne pak mohou svítit i celou noc, regulovane/orientačne.
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Planovana FVE kemp Kajlovec - Hradec nad Moravici

Příspěvek od kyocera »

Nejprve jsem si prohlédnul Vaše www stránky . Kalendář akci, co preferujete, ceníky ubytování.
Dále jsem se podíval z veřejně přístupných zdrojů na Vaše hospodaření, prohlédnul jsem si Vaši ekonomickou uzávěrku, výkaz zisků, ztrát výsledovku a rozvahu za uplynulá účetní období. Vaše situace se zlepšuje a píšete, že nemůžete ovlivnit jestli se ubytuje 10,20,150 nebo 200 lidí.
Budu Vás navigovat trochu jiným směrem. Uspořádat si priority . To co máte je kapacita ubytování.
To co potřebujete nejvíce je rozhojnit příjmy . Tedy co nejvíce umět prodávat kapacitu ubytování.
Jestliže máte určité technické znalosti a technika Vás baví, můžete to skloubit. Ve Vašem případě
nejde jen o úsporu a FV panely, ale má to svůj environmentální přesah. V tom smyslu, že se omezí spotřeba má za důsledek omezování produkce skleníkových plynů. No a už máte jeden program, jak prodávat ubytování. Environmetální výukové programy. Můžete nabízet ubytování školám
Vhodného stupně a třeba i být sám lektorem , předvádět Vaši technologii, mít výukový program. Praktické provozování Vaší technologie Vám řekne čísla. Říkáte dlouhá doba návratnosti technologie. Podnikatelé rádi čerpají dotace všeho druhu. Nebudeme diskutovat o tom, jestli jsou dotace dobré nebo špatné. Dotace jsou zde a když je nevyužijete, využije je někdo jiný nebo bez užitku zůstanou nevyčerpané. Stejně tak jsou dotace na výukové programy všeho druhu.
Podrobnosti se dozvíte na oblastním pracovišti v Ostravě. Takže dotace Vás mohou postrčit dopředu zkrátit dobu návratnosti technologie a předběhnout konkurenci.
Ale podívejme se dál. Je tam někde možnost kde by jste si mohl zapůjčovat jezdecké koně ?
Pokud ano,můžete to opět nějakým způsobem spojit s prodejem kapacity ubytování. Příroda je tam v okolí krásná tak proč neumožnit zájemcům pohled na okolní krajinu ze sedla koně ?
Dnes je poptávka po adrenalinu. Pozemky máte velké. Je tam někde možnost udělat lanové centrum nebo tak něco ?
Nebo uměl by jste navázat spolupráci např. s cestovní kanceláří z NL ? Tam existuje poptávka po ubytování v místech kde je krásná příroda.
Jednou mě majitel jednoho penzionu vyprávěl, jak turista z NL vylezl na kopec vydržel tak celý den koukat do hezké krajiny. Něco takového tam u nich doma nemají.Jen samé roviny.Máte kapacitu ubytování a vaší prioritou by mělo být hledat možnosti jak maximálně kapacitu ubytování prodávat. Na to se nabaluje další prodej služeb a zvyšuje to obrat. Velký obrat vede K rozhojnění příjmu a generaci zisku. Hodně technických rad Vám dali různí jednotlivci. Nejvíce ale rozumíte své technologii Vy sám . Pokud např. auto řídí technický typ, tak dobře rozumí i motoru svého auta a podle toho s tím autem zachází. Stejně tak velké množině Vašich spotřebičů rozumíte
nejlépe Vy sám , něco už řídí počítač jak píšete a Vaše osobní zkušenosti časem povedou k tomu, že budete technologii vylepšovat. Rozhodnutí a odpovědnost za Vaše rozhodnutí je vždy na Vás.Nová tarifní soustava od příštího roku nebude a až bude můžete začít počítat co se oplatí a co ne. Neměl by jste ale sklouzávat do malosti. Měl by jste být dobrým manažerem a snažit se vymýšlet programy na prodej kapacity ubytování. Jednotlivci Vám některé rady dali tak je zbytečné je znovu
opakovat. Nevím, jestli Vás moje rady uspokojily, ale směřoval jsem to k podstatě Vašeho podnikání.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Planovana FVE kemp Kajlovec - Hradec nad Moravici

Příspěvek od marko250 »

Minimálně tam má perfektní singltraily na kolo přímo z Kajlovce dolů-hehe :-),ale neofiko. A potok se solidním průtokem,ale teď záleží na které straně cesty jsi.Jinak spousta dřeva okolo,což bych taky nezavrhoval s pyrolízovým spalováním.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Planovana FVE kemp Kajlovec - Hradec nad Moravici

Příspěvek od luky »

LIX píše:. Ak namiesto každej 60W žiarovky dáte 10W ledku a namiesto 36W trubice 18W LED trubicu a namiesto 250W sodíkov na stožiaroch 50W LED reflektory, myslím si že by sa spotreba mohla dosť rapídne znížiť.
Ehm, byl bych s těmi LED trubicemi opatrný. Pokud je mi známo, tak LEDky a lineární zářivky jsou porovnatelné co se týče účinnosti.
Namátkou:
LED trubice 120cm, 18W, 1700lm = 94lm/W
fluorescenční trubice 120cm, 36W, 3250lm = 90lm/W
Byl bych s tou úsporou energie opatrný.

A co životnost?
280Kč/50 000h = 5,6Kč/1000h
44Kč/15 000h = 2,9Kč/1000h
Takže komu že se vyplatí ty LED trubice???? Obávám se, že vítězem je prodejce.
(Nezapomeňte, že na 1 fluorescenční je potřeba 2 LED trubice pro stejnou svítivost)


čerpáno zde (vypadlo z Googlu, nemám zkušenost s těmito eshopy):
http://www.t-led.cz/led-trubice-icd-120cm-18w
http://www.energizershop.cz/zarivka-36w ... e/d-70587/
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Planovana FVE kemp Kajlovec - Hradec nad Moravici

Příspěvek od RCZf »

Technika CEZu jsem do baraku pustil z jednoducheho duvodu. Za prve mam elektromer ve sklepe a za druhe to byla nejjednoduchsi moznost jak se s nim domluvit. On je taky v praci a ma sve ukoly a neotravuje z duvodu ze se mu chce. Tak jsem mu rek : Tady je Vas elektromer a vas proud. Tady je muj rozvadec, tak si jej oddeklujte a skuste tam ten svuj proud najit. Souhlasite s tim ,ze tyto dve site se nemohou potkat ze ??? A to bylo vse. Pak uz tam byl jenom jako pan XY a prohlizel si neco, co se mu libilo. Cast teto instalace se prave bude do kempu stehovat. Pripomenu tuto instalaci at jsou vsichni v obraze https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=1298
S tim PWR regulatorem Systemove napeti baterek je 430V DC Regulace bez MPPT nema smysl a s MPPT zase nejde bezne koupit a vyroba by vysla draz nez upanelovani. Strech je tam spousta.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Planovana FVE kemp Kajlovec - Hradec nad Moravici

Příspěvek od xmasin »

RCZf píše: Nejde tady o nejakou usporu ,ale hlavne o dodrzeni daneho koeficientu v ramci mesice, abych neprisel o tarif akumulace 8.
A jaký poměr spotřeby máte teď? Přeci jen požadavek na odběr v NT u klasické akumulační sazby je poměrně nízký a to 35%. Možná bych zvážil, jestli by se ván nevyplatila jiná sazba, i když u ní bývají různé podmínky navíc.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Planovana FVE kemp Kajlovec - Hradec nad Moravici

Příspěvek od RCZf »

Trochu z historie. Nase firma podnika jako ISP v Ostrave a okoli. Vzhledem k tomu, ze me tato prace prestala naplnovat, tak jsem se po dohode se spolecniky rozhodl " ukidit do prirody " Kemp jsme koupili pred 5 lety ve stavu , jak jej SVAZARMovci postavili bohuzel bez dalsi udrzby. Je pravdou, ze si muzu dovolit mirne deficitni rozpocet, ale v pripade ztraty si ty investice musim pred spolecniky obhajit. To je trochu problem , kdyz je treba udelat vsechno na "I " ( itohle ,i toto ,i tamheto ... ) Takze vsechno bohuzel nejde hned. Trochu lepe se mi uz argumentuje, kdyz koncem roku otevru nas planovaci system a mohou se podivat na jiz rezervovanou naplnenost kempu na dalsi sezonu. Hlavnimi nasimi zakazniky jsou prave skoly,skolky, tabory, srazy historickych vozidel, vodaci,cykliste ...
V kempu je velnes ,lanove centrum, detska lezecka stena,nekolik hrist, pujcovna minibike a ctyrkolek, vodaky vozime na start sjizdeni Moravice a v cili je zase lovime, pro cyklisty mame pripravenych nekolik projetych cyklotras. Koupani sice v kempu neni, ale nekolik moznosti koupani je vzdaleno do 10 minut na kole ci 5 min jizdy autem. Navic pro skupiny po domluve zajistujeme dopravu. Jizdu na koni je mozno domluvit zhruba kolometr od nas.
O skolenich uz jsem taky uvazoval, ale nejdrive je treba mit co ukazovat. Dotace by se hodily, ale jsem spis technicky typ , ktery si sam sobe radeji zduvodni, ze nektere veci maji vetsi prioritu protoze ...
Musim uznat, ze v teto oblasti jako ridici pracovnik selhavam ..
Tem web je taky strasny a nejhorsi na tom ze ,ze mi staci jen zadat presne dane a specifikovane ukoly, ale vysledek je takovy ,jak jsem psal o dva radky vys ... :-(
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Planovana FVE kemp Kajlovec - Hradec nad Moravici

Příspěvek od RCZf »

Pomer VT a NT. Paradoxem je ,ze tento pomer mam nevetsi problen dodrzet v dobe, kdyz je kemp zavreny a pak zase v lete ,kdyz je kemp plny. Kdyz ve VT vygeneruji denni spotrebu 150- 200kWh, tak co s tak velkym mnozstvim energie mam v lete smysluplne delat v NT ??? Proto uz tam nejake panely uplne na lezato na strese mam (tudis z cesty nejsou videt a neprovokuji) a proto chci v lete vyrabet elektrinu a prat ji rovnou do spotreby , cimz mi klesne mnozstvi energie , kterou musim v NT odebrat. Pokud to nebude stacit, tak jeste prelevat pres baterky.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Planovana FVE kemp Kajlovec - Hradec nad Moravici

Příspěvek od RCZf »

Sazby uz jsem nekolikrat prepocitaval. Vsechno to vyjde daleko draz...
Skuste si to prepocitat sami. Naprosto nejlevnejsi energie je NT pri akumulaci 8. Doma se mi uz podarilo dosahnout stavu, ze tech 8 hod odberu v NT naprosto staci a to i v zime, kdy topim TC. Uznavam ,ze neco malo z VT taky odeberu, ale neni to z nutnosti, je to spis o pohodlnosti a nechuti se nejak omezovat treba uz jen tim , ze bych mel jit do sklepa topit drevem,kdyz se mi zrovna nechce,neco me boli,nebo si pripadam skoro mrtvy, unaveny..... Ostrovni system by rozhodne pro me nebyl :-(
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Planovana FVE kemp Kajlovec - Hradec nad Moravici

Příspěvek od vlkazajac »

Pomohla by Vám otvorená politika - v čase VT odber elektriny spoplatniť.

To by sa mi v prvom momente ako návštevníkovi nepáčilo. Ak by som na to bol zreteľne upozornený a zároveň by ste zdôraznili niektoré iné bonusy, ktoré poskytujete vrátane dobrej ceny, tak by som to zniesol. Veľa ľudí by pochopilo, že oprať všetko prádlo pred odchodom nemusia a Vašu práčku by vyhľadávali po 20:00. V karavane by použili poväčšine svoj lacný plyn na varenie, v chatkách by boli ohľaduplnejší pri svietení za šera atď. V skutočnosti by ste návštevníkom prihodili len málo k cene ubytovania, ale získali by ste na vyrovnanejšom pomere spotreby VT / NT.

Dopredu odhadujem námietku, že to sa v kempe nerobí. Dnes nie, zajtra áno - veľa vecí sa v živote mení !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
xxtt

Re: Planovana FVE kemp Kajlovec - Hradec nad Moravici

Příspěvek od xxtt »

RCZf píše:S tim PWR regulatorem Systemove napeti baterek je 430V DC Regulace bez MPPT nema smysl a s MPPT zase nejde bezne koupit a vyroba by vysla draz nez upanelovani. Strech je tam spousta.
Jiste, myslel jsem s mppt. U mne by to dráž celkem jiste nevyšlo (oproti instalaci tomu odpovídajícího množství panelu). Ale jak jsem psal, musel bych to umet zaradit, mám ješte nejaké nedodelané resty. Proč to napetí máte až 430V a ne zhruba 340-360V? Zpracováváte to meničem stejne jako proud z panelu?

luky... máte pravdu co se týče účinnosti bežných led a trubic kolem 75lm/W. Jsou též zárivky se 100lm/W a LED 160lm/W.
Už spíše nemáte pravdu,. co se týče životnosti. Testoval jsem úsporky ve verejném osvetlení. Výsledek je velmi náhodný a závisí od značky, nebo spíše i šarže. Nekteré vydržely i 15000 hodin, velká vetšina ale ne, bežne se stávalo, že jenom 5000 hodin.

Dneska proto beru "vážne" pouze 2 druhy svetelných zdroju, dobre udelané LED (nepretížené) a též indukčne napájené zárivky bez elektrod, které jsou na stejný svetelný výkon možná i dražší, než LED, nepotrebují zase chladič, proti LED složitejší elektronika. Dneska ale flákají i LED predradníky, takže spolehlivost elektroniky vyjde asi nastejno. Samozrejme mám obe vyzkoušené v trvalém provozu.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Planovana FVE kemp Kajlovec - Hradec nad Moravici

Příspěvek od RCZf »

Proc 430V Protoze pracovni rozsah UPS je 325 - 450 V DC a 430 V je nastaveno vyrobcem jako float pro nabijeni baterek v AC-DC menici.
Na tom PWR regulatoru se za techto podminek urcite nejak dohodneme. Jedu bez nej uz 3 roky ,tak to klidne muze jeste nejakou dobu pockat. :-)
Hlavne ze uz vim, koho mohu otravovat.
Jo a z pochopitelnych duvodu bych ty regulatory potreboval dva. Jeden na trochu nizsi napeti...
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Planovana FVE kemp Kajlovec - Hradec nad Moravici

Příspěvek od RCZf »

Co se tyce spoplatneni energie pro hosty ve VT. Tohle moc nepomuze, jelikoz nejvetsim zroutem energie je kuchyn, dohrev TUV na vecer za podminky ,ze uz ji hoste stacili prilis odebrat, vyroba vlastni pitne vody - pripojka tam neni a spousta malickosti, ktere jedou jako vlastni rezie kempu.
Zpoplatneny odber do jiste miry mame, neberu to jako poplatek za elektrinu, ale spis jako poplatek za pohodli.
Trvas na tom, ze na chatce chces mit vlastni sprchovy kout a nechces jit do spolecnych sprch ktere jsou zdarma- tak si tu elektrinu zaplat. Chces v chatce vyuzivat vsechny mozne el. spotrebice, ktere tam na tebe cekaji - Vyuzivej ktere chces ale zaplat. Nebo si dojdi do spolecne kuchynky kde je mas taky k dispozici v cene ubytovani.
Takze moznost volby je vzdy.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Planovana FVE kemp Kajlovec - Hradec nad Moravici

Příspěvek od vlkazajac »

Ak je možnosť voľby, tak potom ak si niekto teplú vodu priplatí v zmysle použitej logiky, neštíti sa minúť aj neprimerané množstvo - veď to má v cene! To ale nepomôže vyrovnať pomer spotreby VT/NT. Ak by bola teplá voda za poplatok počas VT a zadarmo ( v skutočnosti rozpočítaná v nákladoch a cene pobytu ) počas NT, presunula by sa značná spotreba do NT.

Nechcem kritizovať Vaše myslenie, ale NAŠE v tom zmysle, že environmentálne povedomie máme stále mizerné. Vlani som sa túlal po mnohých kempoch v zahraničí a pozoroval som tamojší štandard - sprcha je na mincu, práčka a sušička tak isto. Nikomu nevadí, že nemá priamy prístup k neobmedzenému zdroju teplej vody, ako je to u Vás. To, že má niekto teplú vodu v cene je už prekonaný prístup.

Takže obyčajná minca je osvedčené technické riešenie, lepšie od prelievania energie v čase.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Planovana FVE kemp Kajlovec - Hradec nad Moravici

Příspěvek od RCZf »

Prave ze spotreba by se moc neprenesla, jelikoz nahrat takove mnozstvi vody chce svuj cas. Od spolecniku uz jsem si na toto tema taky vyslechl sve - ze jsme jak socialka a ze je to vsude za penize a je to uplne normalni. v Praxi by to vypadlo tak, ze to co se v noci v NT nahralo za penize by se prodavalo a pak v 19 hod bych rek "skuste jestli tam jeste neco zbylo a pustil ohtev. Pokud ne tak pockejte do 22hod jestli to uz bude teple. No to je naprosto neschudne.
Pred kazdou zmenou, kterou udelam, se ptam sam sebe. Co bych na to rikal jako host, kdyz bych sem prijel ?
Navic jsme zamereni prave na skoly,skolky ,tabory... To bych to pokazde musel nejak deaktivovat ....
Proto jsem tuto moznost zamitl.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Planovana FVE kemp Kajlovec - Hradec nad Moravici

Příspěvek od vlkazajac »

Keby som k Vám prišiel ako hosť, minul by som v sprche 15 l teplej vody za 20 KČ v hociktorý čas a myslel by som si, že máte náklady pod kontrolou, nič viac a nič zlé. Či spína prietokový doohrev vody (VT/NT ?) z predohrievaného zásobníka (NT), by som nevnímal.
Mincu vhodí každý školák, aj dieťa, tie najmenšie idú do umyvárky asi s dozorom dospelákov.
Kto chce šetriť a môže počkať do začiatku NT, môže to mať so zľavou.

Kyocera píše :
".....nejde jen o úsporu a FV panely, ale má to svůj environmentální přesah."

Mali by ste environment v priamom prenose!
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Planovana FVE kemp Kajlovec - Hradec nad Moravici

Příspěvek od kodl69 »

Byl jsm v nejmenovaném zařízení YMCA Veverská Bitýška, a správce tam vládne tvrdou rukou - teplá voda za odměnu, jednou za dva dny a nebo pro nejmenší děti, studená do koryta na umytí jenom ve vyhrazený časy - a někteří tam jezdí i několik let po sobě, protože je to JINÝ než o 10km dál doma, v paneláku....
doporučoval bych třeba časový spínače na sprchy, co jdou znovu aktivovat až venku ze sprchy, s displejem zbývajícího času ve sprše, to by taky spotřebu výrazně snížilo, až by pár namydlenejch muselo až ven stisknout tlačítko...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm
Reputace: 3

Re: Planovana FVE kemp Kajlovec - Hradec nad Moravici

Příspěvek od 8milan8 »

Jen k tomu placení neplacení...

Za mala jsme hodně jezdili a nepamatuji si, že by se někde platilo za sprchy (Mácháč, Orlík, Slapy a hromada dalších). Pa to postupně začali zavádět. Problém byl, že se zvedla cena za ubytování a zároveň si člověk musel zaplatit nějaké žetony. Prostě to je otrava. A ideálně byly žetony k dostání jen na nějaké hlavní bráně, která v případě rozlehlejších kempů je na několik minut cesty (dobře je dovolená, minuty se nepočítají, ale co když prší?). Ale asi je to už normální, protože za posledních let, co se sem tam někam do kempu dostanu tak snad všude už jsou žetony. Bohužel. Je to jen otrava. Doma také nestrkám do sprchy žetony. Ale OK, chápu, že jsou lidé, kteří si stoupnou do sprchy a s heslem - z cizího krev neteče - pustí sprchu na 20 minut. Co mi přijde alespoň rozumné je dát na každý den a osobu jeden žeton zdarma. Častokrát člověk ještě vrací (a nebo nechává do kempů, které chtějí prachy :) ) A i nějaký digitální teploměr, který by hlásil, jak je teplá voda v bojlerech není takový problém (jo jo, také jsem zažil za těch 20 Kč krásnou sprchu v 15 stupňové vodě...). Vše se dá řešit a přístupu "Zkusím se vžit do role, jak by se to líbilo zákazníku" fandím. Aspoň se zamyslet a udělat to logické a neotravující. Papírování a pořád nějaké vyřizování má člověk z města dost a tak právě rád odjede někam si odpočnout a ne lítat a shánět žetony nebo rozměňovat mince...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Planovana FVE kemp Kajlovec - Hradec nad Moravici

Příspěvek od brumlaj »

8milan8 píše:Jen k tomu placení neplacení...dát na každý den a osobu jeden žeton zdarma....
Raději ne zdarma, ale započítat to do ceny za ubytování. Nemám rád, když mi někdo nutí "zdarma zboží". To by tam asi měl pěknou frontu lidí, kteří by se chodili z širokého dalekého okolí koupat...... a té fůry evidence s tím....
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek