Příprava na soudný den...

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
host19
Příspěvky: 34
Registrován: sob led 23, 2016 7:07 pm
Reputace: 0

Příprava na soudný den...

Příspěvek od host19 »

Pokud někdo sledujete na ZOOMu ten americký dokument na pokračování "Příprava na soudný den", jak si tam různé rodiny v Americe dělají zásoby, zlepšují opevnění domů, zbrojí, budují tajné únikové cesty, mají obrněné transportéry nebo si pancéřují teréňáky, pěstují hydroponickou stravu atd., řešite někdo v ČR nebo SR podobnou komplexní nezávislost na státních strukturách a připravujete se na rozpad systému? Vím, že to tady asi nikdo nenapíše natvrdo z taktických důvodu, že tak činí, ale zajímalo by mě, zda vedete úvahy i tímto směrem. Jasně, ČR/SR jsou malé státy a místa tady moc není jako v Americe. Případný pád velkého meteoritu nebo planetky 50-100m by asi zrušil většinu území, stejně tak výbuch H2 bomby nad 10Mt TNT. Chalupa 100km JZ od Prahy by teoreticky mohla vydržet případný jaderný úder na Prahu, 2. jaderný úder na Temelín už asi ne...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Příprava na soudný den...

Příspěvek od vlkazajac »

Sú to americké stupidity. Predstavte si, že prežijete pohromu a budete mať nejaké možnosti a zásoby na prežitie. Stanete sa ostrovom, ktorý bude cieľom útoku 10 milionov spoluobčanov, ktorí by vraždili za posledný hydroponický korienok v krajine, prinajmenšom by obrátili Váš OT na strechu. Získate pár dní, možno len hodín naviac. Špatná téma.......
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Příprava na soudný den...

Příspěvek od rva »

Na rozpad.cz jsou pesimisté, kteří se tím zabývají.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Příprava na soudný den...

Příspěvek od dracekvo »

Jo to jsem viděl. Největší srandu jsem měl z toho, jak se tam kolikrát málem zmrzačili, když si třeba vystřelili z velkorážní pušky v uzavřené strážní věži bez sluchátek :D
Taky pro několik si přišla policie, protože vyrábění nástřažných výbušnin není legální ani v USA.
A nejvíc mě dostal týpek, co si přivezl nějakou mexičandu a první co bylo, tak jí začal prohrabávat kufry a dal jí céres za to, že si přivezla střevíce na jehlách, protože to není ta spárvná rozpadlická obuv :D

No, pokud tě zajímá komplexní připrava tak si přečti něco na rozpadu, ale podle mě ani tam nikdo není schopen dlouhodobé soběstačnosti. Možná tak nějaký majitel farmy.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Příprava na soudný den...

Příspěvek od fugas »

Jsou to vesměs lidé hnaní touhou žít dopravdy svou oblíbenou PC hru.Scénář by byl takový jak píše vlkazajac.Možností by snad bylo mít komunitu lidí všech nutných profesí včetně lékařů,avšak přesto všestranných lidí.Tedy lékařů co umí svařovat a vyměnit pístní kroužky dieselagregátu kdesi v komplexu pod zemí.Lidí natolik morálně zdravých,aby neměli potřebu výhody před ostatními.Dokonalý systémový řád.To není reálné.Ani zbohatlíci s vlastní malou armádou by neměli šanci,protože by byli jakožto monarchové zanedlouho rozdrceni svými poddanými.
A pokud ne,co pak?Za pár desítek let,až vylezete z nory vstříc měsíční krajině?Celkově nesmysl.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Příprava na soudný den...

Příspěvek od solárník »

:D to jsem neviděl, ale koukal jsem, že na ulozto.cz jsou zatím zřejmě všechny díly. Asi se na to podívám, mohla by to být slušná legrace.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Příprava na soudný den...

Příspěvek od fugas »

Solárníku,více doporučuji "Nevydařené dovolené" či jak se to jmenovalo.Tam je imbecilita viditelná v snad v nejvyšším možném gardu.Z pomyšlení,že ti lidé mají svéprávnost,řidíčák,kvéry a dokonce volební právo,opravdu mrazí.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Příprava na soudný den...

Příspěvek od solárník »

A dá se to někde stáhnout?
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Příprava na soudný den...

Příspěvek od fugas »

Nepamatuji si přesně ten původní název.U nás se to vysílalo na jedné z těch stanic co mají padesát vedlejších stanic a všechny pro zprostředkování podobných duchaplných lejn do těch krátkých chvil,kdy neběží reklama.Zkus pohledat.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Reputace: 14
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava na soudný den...

Příspěvek od lwq »

Nic se nema prehanet. Avsak zcela ignorovat nejakou tu sobestacnost je temer nebezpecne. Schvalne - kdo z Vas ma doma tak zasadni a zakladni vec jako keramicky filtr na vodu ? :-)
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Příprava na soudný den...

Příspěvek od RCZf »

Tento porad jsou jen americke srac..y. Nicmene to neni to o co bych se se chtel s vami podelit. Nedavno jsem byl na jedne besede s panem Šandorem ,kde jsme probirali nebezpeci, ktere nasi zemi hrozi. Paradoxne me na teto prednasce nejvic zaujalo vypraveni, jak chteli simulovat blackaut v Praze. To co se pri tom delo je az neuveritelne a silene ,ze by si to zaslouzilo samostatne vlakno. Jen tak ve skratce. Pokud by okolni VVN a VN byla funkcni tak opetovne najeti cele site je predpokladane do 48 hodin pokud se bude darit. Tisice lidi ve vytazich nema kdo resit. Metro - ve stanicich krome toho dozorciho u vchodu do stanice skoro nikdo neni a maji pouze bateriove zasoby energie jelikoz dieselagregaty vetsinou po povodich mimo provoz a nove jsou prilis nakladna investice. Nemocnice jsou schopny jet na zalozni zdroje 24hodin , ale nemaji zajisteno,kdo a odkud priveze dalsi naftu. Mobilni operetori se zajimali jen o to, kdo zaplati krizove SMS ,ktere chteli odeslat na vsechny telefony pripojene v dane oblasti. Pote priznavaji ,ze mobilni site budou stejne fungovat asi jen 16 hodin, jelikoz pri tak rozsahlem vypadku, by bylo zasobovani vsech BTS energii nemozne , ze na to nemaji ani techniku, ani lidi a stejne jim to nikdo nezaplati a hlavne ze to nemaji ani jako povinnost ve smlouve. Hlavne je vubec problem vyhlasit nejaky krizovy stav nebo stav nouze. No bylo to vazne silene. Takze pripravovat se na soudny den mi pripada docela usmevne. Daleko vetsi nebezpeci vidim v tom ze nam nemecke ci rakouske prenosy ,ktere musime strpet ZDARMA pretizi a shodi nasi VVN soustavu.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Příprava na soudný den...

Příspěvek od RCZf »

lwq píše:Nic se nema prehanet. Avsak zcela ignorovat nejakou tu sobestacnost je temer nebezpecne. Schvalne - kdo z Vas ma doma tak zasadni a zakladni vec jako keramicky filtr na vodu ? :-)
Kdyz bychom se trochu uskronmili ,tak mame zajistenu naprostou nezavislost na dodavkach vody,tepla i el.energie i zasoby poravin byse nasly takze se citim relativne pripraven. Nemam problem si upravit a pouzivat vlastni pitnou vodu, ale netusim, k cemu by mi vlastne byla tak zakladni vec jako je keramicky filtr na vodu :-(
Naposledy upravil(a) RCZf dne pát úno 26, 2016 1:41 pm, celkem upraveno 1 x.
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Reputace: 40
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava na soudný den...

Příspěvek od miroc »

lwq píše:Nic se nema prehanet. Avsak zcela ignorovat nejakou tu sobestacnost je temer nebezpecne. Schvalne - kdo z Vas ma doma tak zasadni a zakladni vec jako keramicky filtr na vodu ? :-)
Presne tak, zaoberať sa súdnym dňom zrejme nemá zmysel, sú aj nižšie stupne prúseru, ktoré sa dajú ustáť a na ktoré sa dá pripraviť. Základná podmienka je, aby ešte fungovali bezpečnostné zložky štátu, lebo keď tie prestanú fungovať, potom je už problém si svoju akúkoľvek sebestačnosť ubrániť pred tými, ktorí žiadnu nemajú. Takže ak právo ešte existuje, nie je zlé byť pripravený na prúser typu - rozsiahla živelná katastrofa, blackout (budú najčastejšie spojené), epidémia, ale kľudne aj vypuknutie novej hospodárskej krízy alebo dokonca zrútenie finančného systému. Keďže všetko uvedené skomplikuje alebo znemožní napr. zásobovanie obchodov, a kým sa systém znovu trochu neutrasie, ako dobrý základ by určite bolo mať doma zásobu trvanlivých potravín a vody najmenej na mesiac. To je minimum, čo sa dá urobiť, pričom pre ľudí s horšou fantáziou sú na nete zoznamy vhodných potravín aj so systémom pravidelnej obmeny podľa trvanlivosti. Ďalšie nezávislosti, ako napríklad energetická, mi bude dosť nanič, ak nebudem mať čo jesť... A zľahčovať sa to veľmi neoplatí, lebo aj dlhodobý blackout vyprázdni obchody raz-dva. Určite budem spokojnejší najedený večer pri jednej sviečke, ako hladný v rozsvietenom baráku s 10 led lampami.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Příprava na soudný den...

Příspěvek od rottenkiwi »

Hej, lenže na obranu domu potrebujem energiu, či už elektrickú na lasery resp. elmag. projektily, alebo koncentrovanú
chemickú, v podobe nábojnica + projektil. Takisto na vyprodukovanie ovocia a zeleniny potrebujem
energiu, hlavne do sklenníka, aby som uv marci mal papriku, či vo februári šalát, potom možem
jesť aj zlú stravu, ale trochu ovocia a zeleniny ma udržia pri živote, ak budem len masť a slaninu,
tak takto dlho nevydržím :)

V USA majú časté výpadky, preto na ne ich mozgy reagujú ináč, ako naše.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Botas
Příspěvky: 252
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm
Reputace: 10

Re: Příprava na soudný den...

Příspěvek od Botas »

Příprava na soudný den. Chytlaví název ale jinak individua co řešijou jeden problém do absolutna ale ostatní pomíjí. Navíc se s tím jde chlubit do telky to už je proti základní logice těchto příprav.
Pokud to má být atomovka je asi lepší to schytat rychle a stručně v první vlně.
Pokud jsou to menší a třeba lokálnější záležitosti jako povodně ekonom krize výpadky energií atd..už je dobré s něčím počítat.
Říká se že člověk je 9 jídel od konce světa. Pač většina lidí toho moc v ledničce nemá. Systém z hokny skočím každej den pro 6 rohlíků a 10 deka salámu k večeři je fajn dokud v tom kšeftě něco je pokud by došlo zásobování do tří dnů tam nic není možná i dřív.
Pokud se podívám jak fungujou prarodiče tak ty maj ve špajzu vždy něco a o tom to je. I oni byli jak se dnes módně říká prepři protože měli určité zásoby a nebyli jen konzumní a nákuní ovce.
Mě je 30 a nepamatuju si nějak že by byl nedostatek něčeho ale není to dávno co se stála fronta na kde co a nebylo jisté zda dovezou či nedovezou.
Vzhledem k tomu že řízením se zde zrušilo kde co at to jsou cukrovary výroba masa atd v čem všem nejsme jako stát soběstační tak může nastat doba že zas nebude.
Pokud se podívám na jiné zprávy než čt a nova kde malujou jak vše vzkvétá tak to tak růžový teda nevidím.
Zde asi tak jak se pídíme po solární soběstačnosti tak to chce neopomíjet i ostatní směry. Což se tu řeší levně a soběstačně topit zásobit se vodou a nějaká ta potravina tam taky patří ať už ze zahrádky či nějaká zásoba.Kupuju jen jídlo co běžně sním starší spotřebuju a doplním novější.
Není potřeba toho mít 10 tun ale 5kg těstovin se mi třeba v krabici nezkazí navíc když byli v akci.
Možná když by to někdo spočtl tak ty prachy v té konzervě jsou líp uložený jak v bance když vezmu jak se zdražuje a jak peníze ztrácí hodnotu plus mraky poplatků a úrok 00 nic.
Tanky a obrnáky jsou nesmysl. Ale do lesa taky člověk neuteče tu to není jak na aliašce za hodinu jakýmkoli směrem z lesa je nějaká vesnice a zas lidi.
Můj dům můj hrad a bráním se do posledního náboje.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Příprava na soudný den...

Příspěvek od dracekvo »

Já myslím, že tak nějak připravenej sem.
Co se týká energie, běžné spotřebiče zvládne VFE levou zadní a v noci určitě nebudu svítit aby to nepřitahovali nenechávé sousedy. Topení je na tuhá paliva a samotíž. Vaření na elekrice, nebo kamnech na dřevo, nebo na plynu. Nějakej benzín je také v zásobě a průběžně se točí, aby nestárl. Dřeva hafo aspoň na 2 roky :D
Jídlo a voda: Mrazák skoro plnej, ve sklepě brambor nějaká zavařenína a konzerva. Vodu mám pár petek a není problém si dojet naplnit 600l IBC barel do nedaleké studny. V nouzi můžu jímat vodu co mi prosakuje do jímky ve sklepě. Slepice, králíci. Pro zvířata ale i pro mě je připraveno několik desítek kg pšenice a ječmene. Umlýt mouknu také můžu, protože do pivovaru je potřeba šrotovník. Stačí jen poladit mlecí kameny :)
Lékárníčka je poskládána z prošlejch autolékárniček + doplněná o několik léčiv, šití a tak podobně.
Bezpečí: pár výkonnejch svítilen, pepřák a nějaká ta chemicky koncentrovaná energie s projektilem + několik zařízení na její aktivaci. Samozřejmě rozumná zásoba věcí pro osobní higienu, jako mýdla, zubní pasty a tak.
Z ostatních věcí je to třeba šicí stroj, nějaké věci na opravu bot a spousta dalších kravin co se dřív používali běžně. Nic z toho jsem nekupoval, prostě se to časem nahromadilo v rodině.
Pro dlouhé zimní večery je připraven pivovar. Plán do budoucna je naučit se vyrábět vlastní slad a pěstovat chmel :)

Pro případný mega průser a následnou evakuaci je připraven offroad + dvě osobní auta 4x4.

Atomovku nebo pád meteoritu neřeším. To to raději schytat hned, než se pak trápit umíráním na raka nebo životem v naprosté tmě a čekáním než mi dojdou zásoby.

Jinak si přídu naprosto normální :D
Naposledy upravil(a) dracekvo dne pát úno 26, 2016 5:34 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Příprava na soudný den...

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja som vyrastal za socika na dedine, boli sme chudobni, na kubanske pomarace sa cakalo 3 hodiny,
od 15:00 do 18:55, keď mi išiel autobus domov z ĽŠU, kde som mal klavír + cimbal + spev.
Ráno o 6:08 som už bol na zastávke, od 5 r. do školky, školy, gymnázium, Mat -fyz.

Ale celý rok sa makalo, ručne rýľovať 30 árov, ručne na fúriku zavlažovať, dopestovalo sa,
a zavarilo sa zaváranin na zimu za 30 000 Kčs. Jablká - 200 kg, svoja mrkva, petržlen, paštrnák,
zeler v pivnici, cibuľa, cesnak, orešec, cvikla, chren. 200 kg pšenice pre sliepky a králiky,
200 kg kukurice, zásoby múky, ryže, predalo sa 30 kg lúpaných orechov a ešte pár vriec
celých na pojde ostalo.

V sypanci vyselo asi 20 kg slaniny, zo sliviek sa uvarilo 15 kg veľmi hustého lekváru na koláče, buchty ...
Kúpilo sa sádlo a slanina a vypražila sa doma masť, cca. 30 kg. :)

Celý rok bolo 10- 15 vajec denne, okrem pár dní, čo sliepky štrajkovali.

A samozrejme veľa dreva, nejaký benzín, pár PB fliaš, mot. píly benzín + el. :)
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Botas
Příspěvky: 252
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm
Reputace: 10

Re: Příprava na soudný den...

Příspěvek od Botas »

No na vesnici to tak bývalo.
A pokud by krachl systém tak by se to k tomu vrátilo. Jenže dnes když nedovezou naftu do toho traktoru tak sou lidi taky v pasti. Kdo dnes ma koně aby hospodařil.
Vzhledem k tomu kolik je dnes ve městech lidí asi všichni by se nahrnuli na venkov. Ale lidi bez techniky by se neuživili v takovém počtu. Po něčem větším by nastala výrazná redukce v počtu lidí.
Takovej byt v paneláku vždyť tam stačí výpadek proudu a nerozsvítím si voda nepoteče pač nepojede čerpačka co tlačí vodu do vodovodu to samy se záchodem všichni jednou spláchnou a šlus čistička či přečerpávačky taky stojí.
Tam snědí tu trochu co mají a co pak? Budou klepat kosu v zimě ve zmrzlým bytě. Nebo půjdou porabovat k sousedům. Totálně naprd...A slavná armáda co má 25 tis vojáků z toho možná bojových bude tak 5 tis ubrání nebo zorganizuje úplný kulový. a v případě mobilizace stejně nemaj ani maskáče natožpak kvery který by dali lidem ty rozprodali a nebo rozdali třeba bratrsky kurdům. Který zas bratrsky odstřeluje Turecko s kterým jsme v bratrském nato.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Příprava na soudný den...

Příspěvek od fugas »

V případě průseru takového rozsahu se lidé ve větších městech musí smířit s tím,že prostě končí.Město je jeden velký kemp,kde se vesele paří dokud jezdí kamiony s jídlem a pitím.Prostě obrovská ubytovna.Jakmile kamiony nepřijedou a nebude co naskládat do těch velkých krmítek v podobě superhyper,tak prostě nebude nic.Do toho blackout a neexistuje ani šance se z toho města dostat.Hromadná nepojede a kdo má možnost jet autem,zkončí po pár kilometrech v absolutní zácpě za bouračkou jiných splašených měšťanů na útěku.Pak vypuknou boje o věci,které se zdají cenné a pak o věci které jsou v dané situaci skutečně cenné.Vítězů by bylo skutečně málo a nezbylo by jim,než dojít někam pěšky a doufat že se jim během plenění něčí zahrádky nic nepřihodí.Tou dobou už budou totiž obrovské nákupní komplexy na periferiích dávno vyčištěné.
Takže nakonec i ty fronty k něčemu byly.Není dobré si zvykat na to,že krmítka jsou stále plná k prasknutí a že to bude standard na věky.Je to jen důsledek obrovské nadvýroby a že je to na věky,to je opravdu naivní představa.
I kdyby se ti lidé dostali někam na venkov a měli stroje a zázemí,stejně jsou odsouzeni k úpadku.Člověk který je celý život zvyklý vědět jen to,že vypínač rozsvěcí světlo a volant zatáčí auto,ten nemá šanci dožít se první úrody.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Příprava na soudný den...

Příspěvek od PavelR »

ono i kdo na venkove ma zasoby do dalsi urody? a kdyz tak ceho? mozna brambory a zrni ale to je tak vse.
I na vesnicich se zacina zit jak na bytech kdyz vidim ty hektary travniku kolem novych domu.

v pripade velkeho pruseru je problem s tim ze malokdo si jen tak sedne a umre. Byla by pekna mela a prezila by to hrstka lidi uplne nahodne.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek