Vyplatí / nevyplatí se FVE

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od RCZf »

Myslim si,ze uz se blizi doba , kdy kvuli zmene distribucnich tarifu se naprosto zmeni pohled na FVE instalace. Klasicke FVE pripojene na DS naprosto strati smysl jelikoz ekonomicka navratnost investice se posune za zivotnost komponent. Paradoxne nejvetsi uspora (netvrdim nejrychlejsi ) bude u ostrovu, ale neznam moc lidi kolem sebe kteri dokazou udrzet svou rodinu na uzde do te miry ,aby jim toto mnozstvi el. energie stacilo. Takze jako kompromis zbydou poloostrovy. Paradoxne asi najdou uplatneni tam, kde bude zapotrebi velkych spickovych vykonu a kde na doplneni spotreby bude muset stacit nejnizsi mozny tarif, kterym je 1X25A. Dostavame se do situace, kde znacnou financni usporu muze znamenat docela znacne zvyseni spotreby energie. Takze stale jeste doufam ,ze se do konce roku energeticky zakon jeste zmeni :(
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm
Reputace: 22
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od sitra »

Nicméně Sobotka někde něco říkal, že od 1.1.2017 to nebude. Sám o sobě jsem taky zvědav jak to ochčiju, protože můj ostrov utáhne celý 3.patrový dům po většinu roku a D25d bude předimenzován....
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od RCZf »

Sobotka se tvari, jako by snad ten energeticky zakon pri chvalovani ani nevidel. Navic stale resi jen domacnosti , kde to vypalne za jistic ani neni a je zatim nahrazeno 500Kc /MWh pri jakemkoli jistici. Mam vazne obavy, ze bez zmeny energetickeho zakona to pristi rok odnesou naplno vsechny firmy pripojene z NN.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od RCZf »

Omlouvam se ze odbocim od tematu. Celkem by me zajimalo jak se chce CEZ branit tomu aby spolecenstvi vlastniku (typicky jeden vchod paneloveho domu ) zvysilo prikon soucasne pripojky ,kterou jiz maji pro spolecne prostory a vytah a ostatni obyvatele domu zrusi sve pripojky. Pak si to budou rozpocitavat dle podruzneho mereni, jako treba u tepla a usetrene penize pouziji do fondu oprav. Vim ze napriklad garaznici to tak naprosto legalne maji.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od ota »

Uděláme hybridní ostrovy naruby. Nebudeme přisosávat energii z DS na úrovni 230V ale budeme přisosávat na nabíjení aku. Na to stačí 10A přípojka.
Řešení je 5-10kW Powerjack s trvalým dobíjením baterií (nebo jiný měnič ale PJ má nejlepší poměr cena/výkon).
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od RCZf »

Presne tak jsem to myslel . Silny menic ktery kryje spicky a dososavat energii do baterek. Jen je hloupe mit 10A pripojku, kdyz stejne musite platit za 1X25A
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od xmasin »

RCZf píše:Jen je hloupe mit 10A pripojku, kdyz stejne musite platit za 1X25A
V NTS se už počítá s nejmenším jističem 1x10A a je levnější než 1x25A. Tady https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... 320#p50153 je přehled plateb od jističe 1x10A do 3x32A dle jednotlivých sazeb, který jsem vytáhl z kalkulátoru ERÚ. Pro D1Sd je paušál za jistič 1x10A 47 Kč/měsíc a u 1x25A už 117 Kč/měsíc. Zajímavé je, že dvoutarifní sazby mají poplatek za jistič menší než jednotarifní, to mně nějak hlava nebere.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od marko250 »

FVE se k DS jednoznačně finančně nevyplatí při zavedeném spotřebním žití většiny lidí v ČR.(nyní u mě 5Kč/kW z DS) Nynější zákonné zásahy nejlépe ukazují,jakým směrem to půjde a slovo potírání zní nejvěrohodněji! Kličky typu změnit jistič na menší zase přinesou vícenáklady na FVE(baterky,měnič,nabíječka),ale pokud ten nesmysl NTS projde hned,nebo postupně do pěti let,asi to bude jediné řešení.Ale zase po takové reakci příjde další klacek pod nohy ,protože oni jednoduše z domácností chtějí své.To vyřeší jen odstřihnutí od těch nenažranců a pak to bude o mikrozdrojích.Nejspravedlnější řešení je kompletní decentralizace bez velkých elektráren a spotřeba se skladováním v místě výroby.Nebo naopak monopolní velkovýroba a elektřina "zdarma" hrazená z činností lidstva(kapitalismus/komunismus).To celé z pohledu na vliv člověka a prostředí.Můj názor je ,že lidí je jak sraček a už díky sebestřednosti nevnímají ,kdo je tady skutečným pánem :-) .
U PJ10000W krom uvedeného cena/výkon ještě vlastní spotřeba(po snadné úpravě naprázdno 43W) a je zbytečné polemizovat s nějakým Standby,když do domu stále něco teče a díky tomu je ta funkce k ničemu.Jo modulace to by byla jiná.
Ale k tématu,kdyby se tu FVE neházely klacky pod nohy tak instalace potřebuje za současných podmínek 10-15 let k návratnosti a pak je plusová a teprve přinese kýžený pocit.Ale to se nelíbí vlivným a tak podnikají nepříjemné kroky,je potřeba u dalších voleb uplatnit zase svůj vliv a hlavně předpřipravit vlivné na své názory.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Reputace: 4
Bydliště: Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od MilanK »

Vyplatí se jak komu. Kdo má roční spotřebu 2000Kwh tak tomu asi ne.
Např. u mě šetří 6kw denně jen ohřevem vody.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od marko250 »

5MW/rok ,s FVE 1,5MW> 3500x5=17500Kč/rok >investice do FVE nyní 216 000Kč =12,3roků do nuly.Skutečně budou panely bez poškození(kroupy,blesk,vichřice),a budou baterky stále původní s mírným poklesem 15%,pojede ještě původní měnič,regulátor?Asi tady nebude nikdo tak naivní ne. :-)
Jak jsi na tom Ty?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Reputace: 14
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od lwq »

Jak uz jsem psal vedle, ja do prave zapocate stavby domu ani prijku CEZu nezavedu, ac mam draty 4m daleko. Na strechu ci konstrukci pristresku na drevo maximum panelu (pro zacatek 12ks 295Wp Benq); 10kWh LIFEPO; Midnite regulator; balancer a jsem v tom za 300t i s konstrukci. Jako elektro zvdelany clovek si to postavim a zapojim sam. Spotreba elektriny za cely dum v ty "nejhorsi dny" do 3kwh, takze tahle baterka staci na minimalne 3 dny bez Slunce ci pustene plynove centraly. Topeni drevo; ohrev TUV drevo + vakuove kolektory; vareni plyn; trouba snad taky plyn ci spis elektrika blokovana v nevhodne doby. Rozvod po baraku 48V pomoci 2,5m2 CYKY - nic narocneho pripojit nepotrebuji (trouba bude extra). Zadny stridac, jen u spotrebicu co to jinak neumi bude jejich okruh na 120V DC (kdyz maji spinak) ci budou pri nejhorsim mit tedy svuj okruh se stridacem. Ale to snad se podari doresit, aby vse bylo DC. Osvetleni ovladane PIR a centralne rizene, tedy vypinace pres strukturku ci bezdrat. :-) a jo ... asi jsem magor, ale CEZ a tenhle stat mi nedavaji moc moznosti a kdy jindy se pohnout k sobestacnosti nez pri pocatku stavby domu ... :-)
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od RCZf »

xmasin píše:
RCZf píše:Jen je hloupe mit 10A pripojku, kdyz stejne musite platit za 1X25A
V NTS se už počítá s nejmenším jističem 1x10A a je levnější než 1x25A. Tady https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... 320#p50153 je přehled plateb od jističe 1x10A do 3x32A dle jednotlivých sazeb, který jsem vytáhl z kalkulátoru ERÚ. Pro D1Sd je paušál za jistič 1x10A 47 Kč/měsíc a u 1x25A už 117 Kč/měsíc. Zajímavé je, že dvoutarifní sazby mají poplatek za jistič menší než jednotarifní, to mně nějak hlava nebere.
Asi jsem moc nedaval pozor v matematice ale 30 X 10 X 1 neni 47 a 30 X 25 X 1 mi rovnez nevychazi na 117 :roll:

Kazdy se bavime trosku o necen jinem. Vy uvadite faktickou platbu za jistic ,ktera je celkem nepodstatna.
Ja se bavim o polozce " d " a jejim vypoctu v ceniku ,ktera ma byt jeste pro pristi rok pro domacnosti omezena na 500Kc bez DPH mesicne. Pro podnikatelske tarify uz ale pro pristi rok zpoplatnena dle vypoctu. :evil:
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od xmasin »

RCZf píše: Asi jsem moc nedaval pozor v matematice ale 30 X 10 X 1 neni 47 a 30 X 25 X 1 mi rovnez nevychazi na 117 :roll:

Kazdy se bavime trosku o necen jinem. Vy uvadite faktickou platbu za jistic ,ktera je celkem nepodstatna.
Ja se bavim o polozce " d " a jejim vypoctu v ceniku ,ktera ma byt jeste pro pristi rok pro domacnosti omezena na 500Kc bez DPH mesicne. Pro podnikatelske tarify uz ale pro pristi rok zpoplatnena dle vypoctu. :evil:
V NTS se řeší jen platba za jistič, platba na POZE je podle energetického zákona, pokud se zákon nezmění, tak zůstává nižší částka buď podle spotřeby nebo podle jističe. Je fakt, že těch navržených cca 30 Kč/A/měsíc je totální zhovadilost. Při jističi 3x25A to je 2250 Kč/měsíc to by se všichni rovnou od DS odpojili, protože by na to neměli.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od marko250 »

lwq>máš propočet na tu Heron LPG od pokrytí 1kW? Uvádí se při 70% zatížení motoru 0,6m3 zemního plynu,nebo 0,6kg LPG u 4,6kW centrály což je 3,22kW>0,6*17=10,2kč/3,22=3,16kč/kW + vedlejší náklady pro provoz.Je tomu opravdu tak????? Můžete tady někdo napsat skutečnou cenu za kWh z centrály a jak je ovlivněna zdrojem a provedením? Admine co si veme Tvá v ostrově a o jakou se jedná?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Reputace: 14
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od lwq »

marko250: u centraly brane jako zaloha je mi celkem fuk kolik stoji kW. 3,16kc/kw zni super, mozna to bude horsi, ale i kdyby to byl dvojnasobek, tak cajk :-)
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od marko250 »

Ale ta záloha trvá pět měsíců v roce v součtu a to ke všemu velmi nerovnoměrně spouštěná,to je ta nestálost slunce.A ani předpověď počasí nedokáže říci co bude další ráno až večer v konkrétním místě.K tomu bonus 90dB bez kogenerace,vibrace a servis.Proto se ptám jak to je se vším všudy.Ano pokud by byl každý člen rodiny jako my "magoři" tady ,tak nevidím problém,ale nejsou.

A tak chybička zpracování tech.popisu u centrály u další je již napsáno 0,6m3 zemního na jednu kWh=10.20Kč + bonusy z provozu.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Reputace: 14
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od lwq »

Centrala bude mimo barak, zasobnik LPG podzemni na nekolik tun LPG. Clenove rodiny vedi o cem to je - tedy pritelkyne. Deti se to nauci od mala. Ze 1kwh neni temer zadarmo a je treba vsude setrit.

A kogenerace, tedy odber tepla a jeho predavani do zasobniku v dome je samo v planu.

EDIT: A vlastne je mi to jedno jak to s centralou bude, zaklad je NEMIT CEZ pripojku. Simple as that. ::pv:: *batt*
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od marko250 »

Kogenerace s koupenou LPG centrálou leda vlastní zakrytování a na jedné straně vstup vzduchu s ventilátorem a na druhé vodní chladič s odvodem tepla do AN.Vodní neznám,jen stacionární velké,nebo diesel od 6kW.Fandím nezávislosti,tak ať se daří,mimochodem dnes plno mraků a jen 4kWh do baterek :-( .
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
PapoS
Příspěvky: 172
Registrován: úte zář 01, 2015 9:56 pm
Reputace: 5

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od PapoS »

Tiez fandim nezavislosti, aj obnovitelnej energii. Keby sa u nas da priplatit za to ze odoberam zo siete energiu ktora nie je z tepelnych elektrarni tak to urobim.
Ale mat FV a k tomu zalozny zdroj na plyn mi je proti srsti.
Ale este viac mi je proti srsti ked sa rata navratnost ako investicia do FV vs kolko mesacne usetrim. Tak akurat vyratam cas, kedy s mi to este urcite nevrati :)
5kWp Solyndra + 3f Fronius Symo Hybrid 4kW https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=2638
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Reputace: 4
Bydliště: Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyplatí / nevyplatí se FVE

Příspěvek od MilanK »

Pokud bych řešil já kogeneraci tak si ji postavím Motor z Felicie předělaný jak na benzín tak CNG na to pověsit generátor a vodu z chlazení do topení. Vyřešeno.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek