580Wp Mokrá-Horákov

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Botas
Příspěvky: 252
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm
Reputace: 10

Re: 580Wp Mokrá-Horákov

Příspěvek od Botas »

Pěkné to bude jo rozvaděču nikdy není dost pořád se nějak množej a něco přibejvá je to takovej živej organismus ta fve
Taky se mlsám na axperta 48v 4000w jak budu přecházet na 48v.
To už budeš mít zmáklí a pak bych se stavil juknout mám to přes kopec coby kamenem dohodil
Uživatelský avatar
petrzobran
Příspěvky: 145
Registrován: sob pro 07, 2013 5:41 pm
Reputace: 10
Bydliště: 8 KM východně od Brna

Re: 580Wp Mokrá-Horákov

Příspěvek od petrzobran »

zatím řeším s p. Kolaříkem jen problémy .
P Kolařík
Když se podíváte na konektory a do manuálu, zjistíte, že podporuje pouze připojení po sériové lince nebo USB.
K měniči by měl být sériový kabel přiložen. Možná je tam i USB. Pokud na PC nemáte lichoběžníkový COM (sériový, RS232) konektor,
což už je výjimka, pak potřebujete redukci z COM na USB, jako např, tahle:
http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... com-na-usb

Máta pravdu, když se podívám do manuálu http://www.ostrovni-elektrarny.cz/docs/ ... ual_CZ.pdf strana 12 cituji:
Datové připojení
Použijte prosím v balení obsažený komunikační kabel pro připojení měniče s PC. Vložte přiložené CD do
pocítace a ridte se instalacní pokyny monitorovacího software. Detaily ohledně použití programu najdete
v uživatelské přírucce na CD.

Bohužel v mém balení tento kabel není a není ani CD.
Jsou tam jen přiloženy dva kabely na propojení dvou měničů (paralelnímu a třífázovému zapojení),
jeden kabel je Parallel communication cable a druhý Current sharing cable
Parallel communication cable není konektor RS232 a není pro připojení PC ani do PC připojit nejde (rozdílný počet pinů) viz zde http://www.ethernut.de/img/rs232female-large.png
Měnič lze připojit s PC přes konektor JR45 na měniči a můj NTB pouze USB. Bohužel taková redukce snad ani není.

A bohužel nedovedu najít na internetu ani kabel RS232 s konektorem RJ45 co je na měniči.
Snad Axperta někdy k NTB (Záměrně píši NTB, protože seriovej port prostě nemam) připojím, ale teď na to nemám čas.

Musím na střechu naskládat dalších 5x300Wp panelů a protože teď makám do 18:00 tak nemam čas.

Botas odkud jsi? Nekupoval jsem od tebe NiCd před dvouma rokama?
Botas
Příspěvky: 252
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm
Reputace: 10

Re: 580Wp Mokrá-Horákov

Příspěvek od Botas »

No tak snad se vše vyřeší toto jsou snad jen organizační nedopatření že někdo něco nepřibalil nebo tak.
Fuonkčnost samotného stroje snad bude lepší.
No právě by se mi šikl měnič i s reglem pro druhou větev panelů.
Jinak kabel z rj 45 na rs 232 používá meanwell měnič a pak to přes převodník valím na usb a do pc jen je potřeba znát pozice zapojení jednotlivých drátů. Ale meanwell stejně neukazuje nic světabornýho.
Jinak jsem z ochoze.
Uživatelský avatar
petrzobran
Příspěvky: 145
Registrován: sob pro 07, 2013 5:41 pm
Reputace: 10
Bydliště: 8 KM východně od Brna

Re: 580Wp Mokrá-Horákov

Příspěvek od petrzobran »

jo jo Botas jsi to ty.
Dnes jsem chtěl dávat panely na střechu, ale začalo poprchávat a mě ta střecha strašně klouže, mam strašne zamechovany křidlice.
Neví někdo co s mechem na křidlících?
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: 580Wp Mokrá-Horákov

Příspěvek od vlkazajac »

Na mach je dobrý postrek mednatým prípravkom alebo stačí natiahnuť holý medený drôt ( aj ako súčasť bleskozvodu ) po hrebenáčoch - dážď tú meď dostane všade.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Botas
Příspěvky: 252
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm
Reputace: 10

Re: 580Wp Mokrá-Horákov

Příspěvek od Botas »

Tak to zdravým vím že někdo bral nicd ale myslel jsem že byl odjinud u mě to byla slepá vývojová ulička.
Taky jsem dnes dával jeden panel a než jsem si došel pro měřák a pár blbostí tak začalo poprchávat kde je ten včerejšek kdy to tu krásně valilo včera 8010 wh dnes 1430wh.
Na mech tak jedině špachtle škrabka čí drátěnej kartáč a spoustu trpělivosti.
Pokud je to na zemy de to krášně vapkou což by možná šlo i na té střeše ale záleží co je pod taškou a kam by to všude nateklo.Nejlépe kulata rotační tryska ta dává málo vody.
Uživatelský avatar
petrzobran
Příspěvky: 145
Registrován: sob pro 07, 2013 5:41 pm
Reputace: 10
Bydliště: 8 KM východně od Brna

Re: 580Wp Mokrá-Horákov

Příspěvek od petrzobran »

Minulej tejden přišlo další rozšíření na 2680Wp
P1020939.JPG
Axpert pověšenej baterky zapojeny.(zatím zase provizórka)
P1020938.JPG
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 580Wp Mokrá-Horákov

Příspěvek od kodl69 »

hodnotím ten akupack, dost dobrý, to bude výhledově v nějaké polici?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 580Wp Mokrá-Horákov

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

pěkné , moc pěkné :D hlavně toho volného místa kolem Axperta :yes: . Vzhledem k pozici článků v krabici není příliš vhodná jiná poloha než v jaké je na fotce . Je to z důvodu lokace elektrolitu v článku :arrow: na stojáka (svorkami vzhůru) je elektrolit plně vsáknut mezi elektrodami , na boku (třeba po přišoubování krabice na zeď ) část elektrolitu vyteče do hluchého prostoru mezi elektrodami a víkem :arrow: částečné zaplavení všech elektrod a nejnevhodnější pozice na ležato - při ní také část elektrolitu vyteče do hluchého prostoru , jenže zatímco část elektrod je plně zaplavena , část je péměř na suchu :o což zajísté nelze chápat za zdravé :hell: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
petrzobran
Příspěvky: 145
Registrován: sob pro 07, 2013 5:41 pm
Reputace: 10
Bydliště: 8 KM východně od Brna

Re: 580Wp Mokrá-Horákov

Příspěvek od petrzobran »

Police nee. Vyráběl jsem pro bednu železný štokrle, aby to jen nestálo na zemi. Štokrle je na dvě bedny, druhá bedna přibude asi na podzim.
P1020942.JPG
Uživatelský avatar
petrzobran
Příspěvky: 145
Registrován: sob pro 07, 2013 5:41 pm
Reputace: 10
Bydliště: 8 KM východně od Brna

Re: 580Wp Mokrá-Horákov

Příspěvek od petrzobran »

abrams píše: pěkné , moc pěkné :D hlavně toho volného místa kolem Axperta....
Příští rok tam bude asi vyset ještě jedem (pokud budou love :wall: )
abrams píše: Vzhledem k pozici článků v krabici není příliš vhodná jiná poloha .... na boku (třeba po přišoubování krabice na zeď )....
bedna nebude na zdi ani jsem to neplánoval.
Uživatelský avatar
petrzobran
Příspěvky: 145
Registrován: sob pro 07, 2013 5:41 pm
Reputace: 10
Bydliště: 8 KM východně od Brna

Re: 580Wp Mokrá-Horákov

Příspěvek od petrzobran »

Mohl by mě někdo prozradit co je na obrázku (bílá kostka s chladičem a svorkovnicí)
Nebo aspoň navést co mam hledat na netu :comp: , abych zjistil nějaké info? :read:
Předem díkes
Přílohy
P1020932.JPG
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm
Reputace: 3

Re: 580Wp Mokrá-Horákov

Příspěvek od 8milan8 »

petrzobran píše:Mohl by mě někdo prozradit co je na obrázku (bílá kostka s chladičem a svorkovnicí)
Nebo aspoň navést co mam hledat na netu :comp: , abych zjistil nějaké info? :read:
Předem díkes
Hmm, za mě to vypadá jak nějaký MOSFET modul. Ale nikdy jsem přesně něco takového neviděl.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 580Wp Mokrá-Horákov

Příspěvek od LIX »

Pripadá mi to ako nejaké IGBTčko
FRSO
Příspěvky: 2253
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: 580Wp Mokrá-Horákov

Příspěvek od FRSO »

petrzobran píše:Mohl by mě někdo prozradit co je na obrázku (bílá kostka s chladičem a svorkovnicí)
Nebo aspoň navést co mam hledat na netu :comp: , abych zjistil nějaké info? :read:
Předem díkes
Zdravím, kdyžtak z čeho to je, nebo bylo, dle mě to bude taky bych řekl dvojitý IGBT tranzistor podle těch 4 svorek a že je to na chladiči.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Uživatelský avatar
petrzobran
Příspěvky: 145
Registrován: sob pro 07, 2013 5:41 pm
Reputace: 10
Bydliště: 8 KM východně od Brna

Re: 580Wp Mokrá-Horákov

Příspěvek od petrzobran »

Mam to v batteryboxu od eskutru. Dnes to víc prozkoumám, jak je to zapojený.
FRSO
Příspěvky: 2253
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: 580Wp Mokrá-Horákov

Příspěvek od FRSO »

bateriovy-box-48v-100ah-5kw-lifepo-winston.jpg
petrzobran píše:Mam to v batteryboxu od eskutru. Dnes to víc prozkoumám, jak je to zapojený.
budu se stavovat příští týden v E-skutru, tak to zkusím zjistit, ale asi to odpíná zátěž při vybytí aku na určité nastavené napětí.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Uživatelský avatar
petrzobran
Příspěvky: 145
Registrován: sob pro 07, 2013 5:41 pm
Reputace: 10
Bydliště: 8 KM východně od Brna

Re: 580Wp Mokrá-Horákov

Příspěvek od petrzobran »

Jo přesně toto akorát to u mě vypadá jinak. Jsou tam dva bistabil paralelně, a do serie zapojeny další dva bistabíl paralelně. První dva odpojují při nízkým napětí baterii a druhy dva odpojí při možnosti přebíjení, k těm je ještě paralelně přípojeno to na obrázku( pokud se rozpojí bistabil tak se nadbytek pálí v tomto bazmeku).
FRSO
Příspěvky: 2253
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: 580Wp Mokrá-Horákov

Příspěvek od FRSO »

petrzobran píše:Jo přesně toto akorát to u mě vypadá jinak. Jsou tam dva bistabil paralelně, a do serie zapojeny další dva bistabíl paralelně. První dva odpojují při nízkým napětí baterii a druhy dva odpojí při možnosti přebíjení, k těm je ještě paralelně přípojeno to na obrázku( pokud se rozpojí bistabil tak se nadbytek pálí v tomto bazmeku).
asi jo, neviděl jsem to na vlastní oči, ale nějak se to musí zajistit při odpojení aku aby neodešel MPPT regulátor :yes:
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Uživatelský avatar
petrzobran
Příspěvky: 145
Registrován: sob pro 07, 2013 5:41 pm
Reputace: 10
Bydliště: 8 KM východně od Brna

Re: 580Wp Mokrá-Horákov

Příspěvek od petrzobran »

petrzobran píše:Mám problém se zapalováním plynového kotle BAXI přes měnič.
Kotel se zapálí a během dvou vteřin zase zhasne jako by čidlo plamene nezaznamenalo plamen, vyhodí mě to chybu E133 - nedostatek plynu.
Na DS problém není.
Nemá někdo zkusenosti s podobným problémem?
Jak sem psal kdysi dávno a problém vyřešil xmasin zde: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... =20#p31853
tak dnes mám stejný problém. asi měsíc jedu na novej měnič Axpert a po mesícu na mě začala vyskakovat ta stejní chyba jako dřív. Proč až po měsícu? :wall:
Můžu před měničem spojit nulu a zem? Bude to fungovat, nebo to mam spojit za měničem , nepoškodím měnič?

Odpovědět