Chov slepic

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
radimre
Příspěvky: 166
Registrován: stř led 08, 2014 11:53 am
Reputace: 40
Bydliště: Kateřinice NJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov slepic

Příspěvek od radimre »

:D Toto bylo vyrobeno na zakázku a myslím že tady od tud...Jen přímo pře email na mně,tak jestli je tu zadavatel ať se vysloví :P
vata píše:Úžasné :)
Ten rozvaděč pro dvířka si nic nezadá s rozvaděčem menších FVE, chybí tomu snad už jenom nějaké PLC, pěkně by se vyjímalo vedle toho DC zdroje :)
Co na to Vaše slepice? Jestlipak dostaly nějakou instruktáž?
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/
Hybrydní natáčecí systém 24V - 230Ah + GF- výkon řízen připínaním panelů 6x300Wp + 2x 60Wp
Ohřev vody 24V topnou spirálou 2 x 200l 1x 45l
Uživatelský avatar
petrzobran
Příspěvky: 145
Registrován: sob pro 07, 2013 5:41 pm
Reputace: 10
Bydliště: 8 KM východně od Brna

Re: Chov slepic

Příspěvek od petrzobran »

Líhne tady někdo kuřata v líhni?
Jak udělat líheň z normálně dostupných materiálů? Nejlepší by byla fotka.
a krátký popis.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Chov slepic

Příspěvek od rva »

V makru mívají
http://www.ifauna.cz/drubez/forum/r/det ... makro-akce
a za tu cenu to asi nevyrobíte. Já mám nějakou chytřejší od číňanů s regulací teploty a natáčením vajec
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
radimre
Příspěvky: 166
Registrován: stř led 08, 2014 11:53 am
Reputace: 40
Bydliště: Kateřinice NJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov slepic

Příspěvek od radimre »

Tak aby tato rubrika nezakrněla...něco na kochání... výroba automatu na kurnik pro vozíčkáře.
Instruktážní video.
https://www.youtube.com/watch?v=YGtUutz4sbQ
Přílohy
Rozvaděč automatu,přisvětlování,topení,krmení,ventilace možno připojit na 230 nebo 12V (solár)
Rozvaděč automatu,přisvětlování,topení,krmení,ventilace možno připojit na 230 nebo 12V (solár)
P1070459.jpg
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/
Hybrydní natáčecí systém 24V - 230Ah + GF- výkon řízen připínaním panelů 6x300Wp + 2x 60Wp
Ohřev vody 24V topnou spirálou 2 x 200l 1x 45l
Trosecnik

Re: Chov slepic

Příspěvek od Trosecnik »

Nemá tu někdo zkušenost se starou BIOS-kou (líheň)?

Patří k ní masivní transformátor 230/24V AC. Jenže i když topnou spirálu přepnu na 25W (možnost je 50 nebo 25W) tak mi loni měřák (než odešel) ukazoval trvalý příkon 50W. Nejsem si jistý zda v březnu sesbírám každý den 1 kWh navíc.

Zkoušel ji někdo provozovat přímo na 24V DC? Šlo to (třeba i při snížení napětí odporem), je někde zádrhel?

Díky že se podělíte a celkově za tipy a připomínky.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov slepic

Příspěvek od ota »

Mám taky dotaz k tématu:
Slepice normálně bydlí ve chlívě. Postavil jsem jim v rohu kurník aby měly trochu teplo a kulturní prostředí. A ty blbky tupě odmítají do kurníku vlézt, natož v něm hřadovat. Jak je naučit, že jsou v novém kurníku doma?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Reputace: 40
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov slepic

Příspěvek od miroc »

Musíš ich tam večer napchať ručne a zavrieť. Ráno vypustiť. Na ďalší deň zostane vonku len časť. Opakovať, kým si nezvyknú. :-)
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Trosecnik

Re: Chov slepic

Příspěvek od Trosecnik »

Doporučuje se je do kurníku zavřít (v tomhle počasí je klidně můžeš zavřít i na jeden den mají-li tam vodu, zrní a trochu světla), ráno otevřít a nechat je aby si našli sami cestu ven.

Slepice normálně spí kde se jim zachce. Já jim dávám přes léto úplnou svobodu a v zimě pak také bojujeme.

Naštěstí mám slepice různého stáří a ty starší ty mladší naučí a přesvědčí kde mají spát. Trvá to zhruba týden. Každý večer je posbírám a nacpu do kurníku, nakonec zůstane jedna dvě paličaté. Možná to u nás trvalo tak dlouho proto, že dostali na zimu nový kurník a mladý kohout neměl ještě autoritu (starého mi zabil pes).
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 908
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am
Reputace: 80

Re: Chov slepic

Příspěvek od trud »

Chlapi...mate solar riadený Arduinom..a dávate sliepky ručne do kurniku?
Co tak pri dverách 20W ledka ktora sa zopne (teraz v zime) povedzme po 16 hod..a nalaka sliepky ku kurniku alebo aj dnu (treba mat jedlo a vodu v kurniku,alebo vedla dverí aby to osvetlovala LED) večer povedzme 21:00 sa pridá druhá mala 3W LED vzadu v kurníku ..po cca 1 hod sa 20W vypne a svieti uz len malá 3W vzadu v kurniku...sliepky tam nalezú ako svetlušky...a po 30 minutách sa zhasne aj 3W LED. ráno cca 5:30 sa rozsvieti predná 20W LED...máte vyriešené že zalezú do kurníku a zároven máte pravidelný svetelný režim...16 hodín den a 8 hodín noc. Nie, nie je to ziadne týranie...aj ja spim len 8 hodín celý rok...nespím 14 hodín v zime pretože je tma.Taktiež sa sliepky chovajú aj v iných zemepisných pásmach kde je noc a den inej dlžky ako u nás..režim 16/8 hod je normálny.
A v neposlednom rade,,,,má to vplyv na znášku....takže moje pipane december 15-14-14-15-15-15-14-15-14-15-15....a hadajte kolko mam sliepok? Áno..15 !
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
Uživatelský avatar
radimre
Příspěvky: 166
Registrován: stř led 08, 2014 11:53 am
Reputace: 40
Bydliště: Kateřinice NJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov slepic

Příspěvek od radimre »

Opět se snaží spousta lidí přechcat přírodu... taky jsem to chtěl...zbytečně a vzhledem k tomu, že mám v kurníku kameru nikdy při přisvěcování nebylo sneseno vajíčko zřídka kdy se stane, že je to v noci(opravdu vyjímečně) Pokud jsou nové slípky nejvíce se osvědčilo je nechat 7 dní zavřené v kurníku ať si zvyknou....Hřadování je záležitostí stáří slepic...procházejí podobnými cykly vývoje a zvyků jako my...No a pokud některé nechcou chdit do kurníku? neřešit ..příjde déšť zima a drudý den tam bude(budou) jako první. Také se stává že jedna zůstává venku jako návnada pro dravce....V zimně se pak uklidí do kurníku ,ale nehřaduje....zůstává spát u zavřených dvířek....S tačí jedna malá kamera a pochopíte o co jde...každá slepice má svéo osobnost jako my.... jen pozorovat a chtít pochopit..

přisvěcování je zbytečné pýi vesnickém chovu.....pokud jsou někde v hale jde o něco jiného...taky už to nejsou slepice ,ale roboti na vajíčka...

Přístup na kameru zde..http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/stavba- ... ka-vybava/
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/
Hybrydní natáčecí systém 24V - 230Ah + GF- výkon řízen připínaním panelů 6x300Wp + 2x 60Wp
Ohřev vody 24V topnou spirálou 2 x 200l 1x 45l
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Chov slepic

Příspěvek od rva »

trud píše:....takže moje pipane december 15-14-14-15-15-15-14-15-14-15-15....a hadajte kolko mam sliepok? Áno..15 !
Tu snášku ti můžu jen závidět. Máme asi 30 slepic + 2 kohouty a snášejí méně. Jsme na ně moc mírní a necháváme i ty starší, až staré. Zjara musí proběhnout likvidace a začít s mladými. Jinak svítím jim ráno. Večer se stmíváním se samy vrátí do kurníku.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 908
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am
Reputace: 80

Re: Chov slepic

Příspěvek od trud »

radimre píše:Opět se snaží spousta lidí přechcat přírodu... taky jsem to chtěl...zbytečně a vzhledem k tomu, že mám v kurníku kameru nikdy při přisvěcování nebylo sneseno vajíčko zřídka kdy se stane, že je to v noci(opravdu vyjímečně) Pokud jsou nové slípky nejvíce se osvědčilo je nechat 7 dní zavřené v kurníku ať si zvyknou....Hřadování je záležitostí stáří slepic...procházejí podobnými cykly vývoje a zvyků jako my...No a pokud některé nechcou chdit do kurníku? neřešit ..příjde déšť zima a drudý den tam bude(budou) jako první. Také se stává že jedna zůstává venku jako návnada pro dravce....V zimně se pak uklidí do kurníku ,ale nehřaduje....zůstává spát u zavřených dvířek....S tačí jedna malá kamera a pochopíte o co jde...každá slepice má svéo osobnost jako my.... jen pozorovat a chtít pochopit..

přisvěcování je zbytečné pýi vesnickém chovu.....pokud jsou někde v hale jde o něco jiného...taky už to nejsou slepice ,ale roboti na vajíčka...

Přístup na kameru zde..http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/stavba- ... ka-vybava/
A kto tvrdi že vajcia znesú vo chvili ked sa svieti ? :))))) Sliepky znásajú vajcia rano..je to dané tým že sa im vajce tvorí cez noc..vetšinou je všetko znesené doobeda do 10-11 hodiny..
Svieti sa im preto aby mali 16 hodín na pohyb a hlavne! 16 hodín žerú :-).
Nemusíme diskutovať o tom či svetelný režim má alebo nemá vplyv na znášku..je o tom tony informácíí na nete a odpoved je jednoznačná...
Velkochovy zašli tak daleko ze v halach kde nepreniká denne svetlo majú sliepky den skráteny na 21 hodín a tak im za 7 dní ubehne 8 :-) a ešte im v noci po cca 3 hodinách zasvietia na 45 minút aby sa nažrali. Celá znáška je regulovaná svetelným režimom...
Alebo inak...moje majú znášku 343 vajec/rok na sliepku....bez režimu sa dá dostať dakde na 180-220 ks..predávam celu zimu vajcia aj susedom co nesvietia...
Naposledy upravil(a) trud dne ned pro 11, 2016 6:06 pm, celkem upraveno 1 x.
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
Uživatelský avatar
radimre
Příspěvky: 166
Registrován: stř led 08, 2014 11:53 am
Reputace: 40
Bydliště: Kateřinice NJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov slepic

Příspěvek od radimre »

Nebudu se zde hádat a prosazovat své pozorování...každý ať si vezme z mého příspěvku co chce...
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/
Hybrydní natáčecí systém 24V - 230Ah + GF- výkon řízen připínaním panelů 6x300Wp + 2x 60Wp
Ohřev vody 24V topnou spirálou 2 x 200l 1x 45l
ome
Příspěvky: 159
Registrován: úte čer 03, 2014 5:16 pm
Reputace: 29

Re: Chov slepic

Příspěvek od ome »

ale ta kamera v kurniku je super
500Wp seriovo balkon JZ a 960Wp paralelne strecha J a JV,
epsolar 2210, 24v 19xKPH 150 + 12xSunica 70 cca 3,3 kW/h, menice modif. sinus 1000W cina a PJ 3000W LF
Uživatelský avatar
radimre
Příspěvky: 166
Registrován: stř led 08, 2014 11:53 am
Reputace: 40
Bydliště: Kateřinice NJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov slepic

Příspěvek od radimre »

Prozradí spoustu věcí o chování slepic ...a člověk nemusí se chodit naslepo pro vajíčka :D prostě místo spořiče obrazovky....
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/
Hybrydní natáčecí systém 24V - 230Ah + GF- výkon řízen připínaním panelů 6x300Wp + 2x 60Wp
Ohřev vody 24V topnou spirálou 2 x 200l 1x 45l
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am
Reputace: 28

Re: Chov slepic

Příspěvek od matobabetak »

Sliepky maju vlastny rozum a ten nepochopime ;)
Mam 5 novych,2 starsie...kurnik sam som spravil poschodovy, podstielka slama alebo hobliny, musia byt vzdy v suchu a krmivo cim roznorodejaie tym lepsie psenica, slnecnica, suchy chleba a odpad z kuchyne, cez leto lucer a ci trava ...
A kolegovia ma prosia na kolenach aby som im doniesol domace vajicka :) kdo mate miesto min ta sliepka by mala byt v rodinnom dome
Hlavne ziadne inteligentne veci by som k nim nedaval, jedno krmitko pripevnene stahovacimi paskami, kybel s vodou a hrniec funguju uz roky....vsetko sikovne mi znicili alebo znefukcnili, bolo aj automaticke krmitko ale vzdy ho prevratily a vyjedli ...jedine co by som dokupil je vyhrievana podlozka pod vodu aby im nezamrzala cez zimu
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
ome
Příspěvky: 159
Registrován: úte čer 03, 2014 5:16 pm
Reputace: 29

Re: Chov slepic

Příspěvek od ome »

...vsetko sikovne mi znicili alebo znefukcnili,...
Asi tyzden co som namontoval ledky na prisvietenie v kurniku. Hned na druhy den (sliepka zvedava) musela zobakom oddobnut cerveny (plus) kabel z napajania led. Asi jej pripominal cervika.
Tak som to opravil a uz do toho asi nedobu. Zvykli si.
500Wp seriovo balkon JZ a 960Wp paralelne strecha J a JV,
epsolar 2210, 24v 19xKPH 150 + 12xSunica 70 cca 3,3 kW/h, menice modif. sinus 1000W cina a PJ 3000W LF
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Chov slepic

Příspěvek od mypower.cz »

Pratele, po necelych 3 letech navazuji na toto tema a pridavam dalsi mozne vyuziti domacich slepic a to prekvapive na nataceni videi (napriklad o nasich FVE) nechceme-li kupovat drahou stabilizaci videa ci stabilizovat softwarove (cimz prijdeme o rozliseni a ziskame orez videa) a chceme-li natacet video behem chuze, ci pohybu.
Prakticka ukazka zde: https://www.youtube.com/watch?v=LEGZ7hG ... e=youtu.be
Dekuji za pozornost :))
Uživatelský avatar
radimre
Příspěvky: 166
Registrován: stř led 08, 2014 11:53 am
Reputace: 40
Bydliště: Kateřinice NJ
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov slepic

Příspěvek od radimre »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/
Hybrydní natáčecí systém 24V - 230Ah + GF- výkon řízen připínaním panelů 6x300Wp + 2x 60Wp
Ohřev vody 24V topnou spirálou 2 x 200l 1x 45l
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Chov slepic

Příspěvek od diablo007 »

Tak aby sem oživil téma jak vám letos seděli kvočny? Mne některé super jiné rozbíjeli vejce a některé i při první surovém kole to v druhém rozbili. Kachny mne letos nesedli vůbec a od kamaráda mám podobné info že to letos kachny zabalili s mluvím o pizmovkach což je slušná jistota že nějaká sedne

Odpovědět