Jaký hybridní měnič doporučíte ?

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Reputace: 4
Bydliště: Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Jaký hybridní měnič doporučíte ?

Příspěvek od MilanK »

Zdravím.
Je tu dost uživatelů co používají hybridní měniče nech je to InfiniSolar,Vertex,Effekta,Fronius atd.
Požadavky žádný přetok do sítě, Panely 3000Wp. Jednofázový nebo 3fázový je to jedno. Baterie zatím používat nebudu.
Na foru je toho popsáno dost každý chválí to co má chci nezávislý komentář.
Díky.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Jaký hybridní měnič doporučíte ?

Příspěvek od rob.brno »

MilanK píše:Zdravím.
Je tu dost uživatelů co používají hybridní měniče nech je to InfiniSolar,Vertex,Effekta,Fronius atd.
Požadavky žádný přetok do sítě, Panely 3000Wp. Jednofázový nebo 3fázový je to jedno. Baterie zatím používat nebudu.
Na foru je toho popsáno dost každý chválí to co má chci nezávislý komentář.
Díky.
Taky jsem nad tím přemýšlel - stran jejich použití pro eventtuální stavbu FVE dle NZU.
Jinak to záleží kolik peněz do toho chceš dát(tedy zda řešíš návratnost) a k jakému účelu. Vypadá to že Vertex(už se snad nevyrabí) i Infinisolar mají stejný základ a Effekta je též obdoba Axperta, jen je u té Effekty vyšší napětí na PV vstupech. Axpert z principu žádný přetok mít nemůže-nepřisosává z DS. Vertex zase nezvládne tuším víc než 1500W z panelů.
jozko82
Příspěvky: 42
Registrován: čtv kvě 08, 2014 9:18 pm
Reputace: 8
Bydliště: Presov, Bardejov

Re: Jaký hybridní měnič doporučíte ?

Příspěvek od jozko82 »

MilanK píše:... Baterie zatím používat nebudu....
Zdravim.


Trochu mi to nedava logiku: Ziadne prietoky do siete + bez baterii (zatial) + relativne vysoky vykon PV
Teda takto by bol bez baterie ten system uplne nevyuzitelny, odhliadnut od toho, ci to ten ktory menic dokaze. Slnko je velmi nevyspytatelny zdroj (svieti, ked sa mu chce).
Opravte ma niekto, ale za takych podmienok bez baterie to fungovat realne nemoze. Ak bez baterii, tak najskor grid-tie menic a to sa uz bez prietokov do siete a s 3kWp len tazko da dokazat.
Dreambox
Příspěvky: 274
Registrován: stř led 15, 2014 11:48 am
Reputace: 82
Bydliště: Dolní Podluží

Re: Jaký hybridní měnič doporučíte ?

Příspěvek od Dreambox »

Bez baterek to nepujde.Já mám Studer a zatím bez jediného problému.Určitě doporučím 1f.
3 ks.Studer XTM 4000-48,3 ks.VT-80 - Studer Innotec,BSP,rs232, východ střecha 3,3Kwp,jižní stěna 4,16 Kwp,západ střecha 3,19Kwp, chalupa Majda 4,2 Kwp.Lifepo4 48V 800Ah
mart.fish
Příspěvky: 165
Registrován: pát srp 15, 2014 9:11 pm
Reputace: 2
Bydliště: okolí Kladna

Re: Jaký hybridní měnič doporučíte ?

Příspěvek od mart.fish »

Mám 1f Schneider 24v/4kw a je to hooodně dobře vyrobenej kus hw. Baterie nutností, ale není třeba megakapacita, protože v režimu podpory AC přidává z baterií, nebo generátoru to co je nad nastavenou úroveň. Samozřejmě umí i hybridní režim, kdy jede z baterek a přisosává ze sítě a nebo čistej ostrov. A hlídá přetok. Moje doporučení.
4800Wp ,2xregulátor Schneider Conext MPPT 60/150, Xantrex XW8048+, LiFePo4/180Ah
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Jaký hybridní měnič doporučíte ?

Příspěvek od marko250 »

mart.fish> Koukal jsem na parametry 48V/4000W, stále umí 3800W,30min -4400w a 5s- 7000W,spotřeba pod 11W Standby,rozsah 40-68VDC. Cena 2100US +ovládací panel 535US+panel baterky 480US ,jsou opravdu potřeba a co umí ten na baterky?Za jakou cenu jdou tedy sehnat u nás? Určitě pěkný kus železa a jdou dát dva kusy s dvojnásobným navýšením výkonu.(jen dva).Ale za ty ceny????? Ten přetok v hybridním není určitě,máš už ho zapojený a změřeno?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
mart.fish
Příspěvky: 165
Registrován: pát srp 15, 2014 9:11 pm
Reputace: 2
Bydliště: okolí Kladna

Re: Jaký hybridní měnič doporučíte ?

Příspěvek od mart.fish »

Ovládací panel není potřeba, pokud máš combox. Umí uživatelský nastavení na baterie a má 3 stupňový nabíjení s nastavitelnejma parametrama. Provozuju s NiCd a umí samozřejmě EQ v každém cyklu. Ochrana proti přetoku je řešena minimálním proudovým odběrem ze sítě do 2A a pak jede z baterek až do nastaveného limitu odběru z baterií. Mám pocit, že jsem někde četl, že se dají spojit tři do 3f režimu. Jo cena je vysoká, ale oproti čínanům o něm vůbec nevím. Ani při nabíjení 90A:-)
4800Wp ,2xregulátor Schneider Conext MPPT 60/150, Xantrex XW8048+, LiFePo4/180Ah
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Reputace: 4
Bydliště: Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký hybridní měnič doporučíte ?

Příspěvek od MilanK »

Upřesním to musí umět dososat ze sítě. Baterie ještě není ta správná doba co se týče cen a technologie a životnosti. Nevadí mi když odběr přes den bude menší než dodávka ten přebytek klidně oželím na úkor baterii. Moje spotřeba je cca 25Kw za den.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Jaký hybridní měnič doporučíte ?

Příspěvek od marko250 »

25kWh/den to je opravdu velká spotřeba.Je potřeba si ujasnit co se bude FV vykrývat,protože od toho se odvíjí výkonnost jednotlivých komponentů.Co je v domě s tak vysokým příkonem?A s čím se to bude potkávat najednou v souběhu?Ony ty hybridy zase mají své limity na fázi a jednotku času!A bez baterky to rozhodně nepude,každý hybrid ji přeci ke své funkci potřebuje,je to jakýsi mezičlánek stability mezi panely-reglem a měničem.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Reputace: 4
Bydliště: Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký hybridní měnič doporučíte ?

Příspěvek od MilanK »

marko250 píše:25kWh/den to je opravdu velká spotřeba.Je potřeba si ujasnit co se bude FV vykrývat,protože od toho se odvíjí výkonnost jednotlivých komponentů.Co je v domě s tak vysokým příkonem?A s čím se to bude potkávat najednou v souběhu?Ony ty hybridy zase mají své limity na fázi a jednotku času!A bez baterky to rozhodně nepude,každý hybrid ji přeci ke své funkci potřebuje,je to jakýsi mezičlánek stability mezi panely-reglem a měničem.
Každý hybrid baterku nepotřebuje viz Fronius. Stačí mi pokrytí spotřeby přes den. Teda když svítí.Jedná se o snížení spotřeby ne nezávislosti.
Spotřeba nelze snížit výměnou zařízení na domě. Osvětlení je komplet led, Televize Led atd.Pracuji na on line měření spotřeby kde je 5ti člená domácnost a 250m2 obytné plochy ať jste v obraze co stojí provoz RD
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Jaký hybridní měnič doporučíte ?

Příspěvek od marko250 »

Já jsem v obraze s RD a šesti členy,tři byty+sklep+studna 10-12kWh/den(víkendová mánie praní atd.- 20kWh a více)5MWh/rok.Je potřeba spíše zmínit ty žrouty a s baterkama je taky nutno počítat i při "svitu",protože na spotřebu je ideální chvíle jen a pouze tři hodiny denně(11-12-13-14:00hod) za neměnných podmínek osvitu a to jen při ideální elevaci slunce za určitého měsíce.Ta potřebná energie se prostě musí sbírat po celý den z osvitu a měnič si ji pak má odkud brát.Máte dost najivní představu o přenosu nestabilní energie ze slunce(každou minutu osvitu změna),přez panely a systém do spotřeby domu.Ta koncepce FV jak si ji představujete dát dohromady nepřinese kýžený výsledek ani desetinný a investice nemalá.Nezávislost je najivní představa FV nedosažitelná.Spíše se zaměřte>Velikost investice>jak na to sestavit kompletní samostatný systém se zálohou>rozšiřitelnost do budoucna ano/ne>napojení patřičných okruhů dle systému, spotřebičů a jejich náročnosti.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Jaký hybridní měnič doporučíte ?

Příspěvek od gupa »

Byl zde doporučen několikrát měnič nízkopříkonový, za méně peněz, který špičky, vykryje z DS. To není špatný přístup.
Jenže dovolím si dnes tvrdit, že hybrid je k ničemu, když politik zvedne svou podělanou ruku k tomu, aby schválil zákon který hybridní měnič z jakéhosi důvodu znevýhodní a tak znehodnotí rodinnou investici. Takže mi vychází buď se na celou ideu s vlastní energií vykašlat, nebo žít v představě, že minimálně nějakou krátkou dobu daně a poplatky z vlastní spotřebované elektřiny platit nebudu, nebo prostě zostrovnit své obydlí doté míry, že mi může ještě pár režimů co se vystřídá, škrábat zadní části těla. Toto ostrovní řešení je zatím dle mého úsudku doporučení které se blbě chytá za kule a tak se blbě zavaluje poplatkama. Ale jsou v zákonech případy kdy např. do kanalizace se nevypouští nic, odvoz splašků se zajišťuje fekálem, ale stočné se musí vodárenské společnosti zaplatit v podstatě povinně dvakrát. Tomu se říká povinné poplatky a daňové zatížení domácnosti, kvůli kterému nelze hybridní systém vůbec v dnešní době rozhodování o alternativních energiích v domácnostech doporučit. Možná firmám, jenže ty by si měly být schopny najat jiné firmy které to prostě zrealizují komplet v kvalitě podle referencí co dosud mají.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Reputace: 40
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký hybridní měnič doporučíte ?

Příspěvek od miroc »

Poprosím skúsenejších o názor: Dalo by sa núdzovo prevádzkovať hybridný menič (taký, ktorý potrebuje aku) s "imitáciou" akumulátora (napr. olovo malej kapacity do 100 Ah)? S tým, že nabíjanie aku bude hybridom limitované, aby sa baterka neupiekla. Moja predstava je, že by to mohlo fungovať za osvitu, potom baterka prakticky okamžite padne a hybrid pôjde už len zo siete. Išlo by o len o dočasné riešenie, do kúpy poriadnej baterky. Hybrid by mal byť pravdepodobne 4 kW Studer a FV pole cca 5 kW.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Dreambox
Příspěvky: 274
Registrován: stř led 15, 2014 11:48 am
Reputace: 82
Bydliště: Dolní Podluží

Re: Jaký hybridní měnič doporučíte ?

Příspěvek od Dreambox »

Tak spotřebu máš přesně jako já.Někdy 20 a někdy až 30 kW.Tady je funkční sestava pro tento odběr. https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=2397
Jinak bez baterek ani ránu.Než jsem pořídil Lifepo.Měl jsem provizorně 60Ah z aut.Za 4 měsice jsem zničil 3 baterky.Každou chvilku výpadek.Na tuto spotřebu je tedy 40 kW v baterkách akorát.Zároveň využívám jako UPS.Takže Vt spotřeba 0 kW.A Nt 1500 kW za rok.
3 ks.Studer XTM 4000-48,3 ks.VT-80 - Studer Innotec,BSP,rs232, východ střecha 3,3Kwp,jižní stěna 4,16 Kwp,západ střecha 3,19Kwp, chalupa Majda 4,2 Kwp.Lifepo4 48V 800Ah
pa.v.el
Příspěvky: 13
Registrován: pon úno 01, 2016 8:23 pm
Reputace: 0

Re: Jaký hybridní měnič doporučíte ?

Příspěvek od pa.v.el »

mart.fish píše:Mám 1f Schneider 24v/4kw a je to hooodně dobře vyrobenej kus hw. Baterie nutností, ale není třeba megakapacita, protože v režimu podpory AC přidává z baterií, nebo generátoru to co je nad nastavenou úroveň. Samozřejmě umí i hybridní režim, kdy jede z baterek a přisosává ze sítě a nebo čistej ostrov. A hlídá přetok. Moje doporučení.
Ahoj, kupoval jsi měnič v CZ? Můžeš prosím uvést kde? Díky.
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm
Reputace: 12

Re: Jaký hybridní měnič doporučíte ?

Příspěvek od RobertM »

Xantrex je dobreý měnič . respektive byl. Pokud zrovna nemáte v domě jistič 60A a více tak nedoporučuji. Bohužel může nekontrolovatelně padat hlavní jistič. Stávalo se to na různých instalacís s 3x25A i 3x32A. Jako ostrovní měnič bez přípojky nebo jako ostrovní měnič s cetrálou je opravdu skvělý. Pokud ale funguje s klasickou přípojkou .. bohužel si občas zabháte před dům nahodit hlavní jistič. Změna firmware nepomohla. Testováno 2015.
mart.fish píše:Mám 1f Schneider 24v/4kw a je to hooodně dobře vyrobenej kus hw. Baterie nutností, ale není třeba megakapacita, protože v režimu podpory AC přidává z baterií, nebo generátoru to co je nad nastavenou úroveň. Samozřejmě umí i hybridní režim, kdy jede z baterek a přisosává ze sítě a nebo čistej ostrov. A hlídá přetok. Moje doporučení.
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm
Reputace: 12

Re: Jaký hybridní měnič doporučíte ?

Příspěvek od RobertM »

Zmíněné měniče lze považovat za hybridní pouze v případě že samozřejmě akumulátor mají - viz. definice https://en.wikipedia.org/wiki/Intellige ... d_inverter
Pokud je měnič označován jako hybridní a je prodáván bez akumulátorů, funguje ve finále jako obyčejný síťový měnič.
Z hlediska legislativy je to jednoduché. Jsou pouze 2 druhy systémů: 1. FV systém paralelně připojený k DS a 2. FV systém od DS oddělený (může být oddělený zcela nebo galvanicky).
FV systém, který je oddělený od DS musí dále splňovat další podmínky a to především nesmí negativně ovlivňovat parametry kvality DS mimo stanovené meze. (hlavne rušení vyššími harmonickými proudy nebo přetoky) - viz přílohy PPDS.
Výše zmíněné "hybridní měniče" jsou převážně typu HF (High Frequency) a "beztransformátorové" jak se často sami nazývají. Pokud v nich není transformátor nemůžou být tedy v žádném případě od DS odděleny. Navíc se u některých přímo prokázalo velmi silné rušení vyššími harmonickými proudy. Někteří účastníci školení profesní kvalifikace "Montér FV systémů" v HK toho mohly být přímo svědky. Jinak nulové přetoky do sítě jsou požadovány pouze u mikrozdrojů, tzn. pokud je systém oddělen od DS nejedná se vůbec o výrobnu! FVE, mikrozdroj, a HFVE s AC vazbou jsou "výrobny" neboli s DS paralelně propojené! Kdo zná Studer Innotec Xtender ví v čem je rozdíl :-)Tak to jen tak na okraj..


P
MilanK píše:Zdravím.
Je tu dost uživatelů co používají hybridní měniče nech je to InfiniSolar,Vertex,Effekta,Fronius atd.
Požadavky žádný přetok do sítě, Panely 3000Wp. Jednofázový nebo 3fázový je to jedno. Baterie zatím používat nebudu.
Na foru je toho popsáno dost každý chválí to co má chci nezávislý komentář.
Díky.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký hybridní měnič doporučíte ?

Příspěvek od ota »

Jediný ekonomicky smysluplný hybridní systém co jsem zatím viděl je ten co vymyslel marko250:
10kW powerjack a baterie do kterých se dotlačuje v případě potřeby (poklesu napětí baterek) energie z 60A nabíječky.
Není žádný strach o přetoky a navíc se jedná o galvanicky oddělené zařízení, kde stačí na 230V 13A jednofáz jistič.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Pavlik
Příspěvky: 29
Registrován: pon srp 08, 2016 3:10 pm
Reputace: 0

Re: Jaký hybridní měnič doporučíte ?

Příspěvek od Pavlik »

ota píše:Jediný ekonomicky smysluplný hybridní systém co jsem zatím viděl je ten co vymyslel marko250:
10kW powerjack a baterie do kterých se dotlačuje v případě potřeby (poklesu napětí baterek) energie z 60A nabíječky.
Není žádný strach o přetoky a navíc se jedná o galvanicky oddělené zařízení, kde stačí na 230V 13A jednofáz jistič.

Jo tak tohle je dobrý :yes: :D , to mi dalo brouka do hlavy :idea:
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Jaký hybridní měnič doporučíte ?

Příspěvek od xmasin »

ota píše:Jediný ekonomicky smysluplný hybridní systém co jsem zatím viděl je ten co vymyslel marko250:
10kW powerjack a baterie do kterých se dotlačuje v případě potřeby (poklesu napětí baterek) energie z 60A nabíječky.
Není žádný strach o přetoky a navíc se jedná o galvanicky oddělené zařízení, kde stačí na 230V 13A jednofáz jistič.
Tohle řešení mě také napadlo, jen nevím, jak se zachová nabíječka v případě, že bude požadavek na výkon, který je větší než nabíječka je schopná dodat. Teoreticky by se měl nedostatečný výkon dobrat z baterie, ale jistý si tím nejsem.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek