Priority výkonných spotřebičů

Pračky, mikrovlnky, lednice, myčky na nádobí, mrazáky, rychlovarné konvice, remosky, vysavače ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Priority výkonných spotřebičů

Příspěvek od redcrown »

Ahoj,
ještě bohužel jedu v režimu ZB a vyměnili mi elměr za nesoučtový. Tím mě odsoudili všechno pověsit na jednu fázi (FV je 1f 5kW), alespoň než si našetřím na provoz bez přívodního kabelu.
Problém je, že celý dům na 25A neukočíruju. Už jen, pomyslím-li na 12kW sporák. Napadlo mě ale, jestli by se nedalo využít chytré relé, které by odpojovalo zátěž s menší prioritou. Předpokládám, že by se dalo snadno zapojit v režimu přepínání na jiné fáze. Příklad: Celý sporák zapojím na 1f. Když na domovní přípojce překročím limitní proud, přehodí to část zátěže (další plotny, troubu) na jiné fáze. To by byl způsob provozu bez omezení obyvatelů a přesto velké využití FV. Nemáte někdo nějaký tip na takovou techniku a nějaké zkušenosti? Dík
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
rva
Příspěvky: 3458
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 525
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Priority výkonných spotřebičů

Příspěvek od rva »

Na takovéto věci je vhodný odlehčovač proudové zátěže. Já používám
http://www.elektricke-topeni.eu/BMR-HJ- ... 00032.html
Blbuvzdorné, jednoduché nastavování. Výkonné spotřebiče jsou přes stykače a ovládací cívky jsou spínány přes kontakty HJ-306. Zařízení si navíc při reakci na přetížení "zapamatuje" o kolik ampér se snížil proud a tak ví, kdy si může dovolit spotřebič znovu zapnout. Já nepoužívám přepojení na jinou fázi, ale jen spotřebič vypnu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Priority výkonných spotřebičů

Příspěvek od redcrown »

dík. A je ta úvaha správná, že jen pomocí pomocného stykače by to umělo přepnout na jinou fázi, místo vypnutí úplně?
Jestli to dobře chápu, tak by to měl být stykač s mechanickým blokováním.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Priority výkonných spotřebičů

Příspěvek od kodl69 »

kdes vzal sporák 12kW ? u vás se vaří pro 50 lidí?
pokud je to sporák 6,5kW jak je zvykem, a nevaří se u vás na 4 plotýnky naplno a zrovna se naplno nahřívá trouba, tak není problém. Ono stačí poučená obsluha, co půjde párkrát v mraze nebo dešti zapnout ven jistič a už to neudělá, a odlehčovač použít tak maximálně na boiler, ten sporák bych nechal žít, pořiď si nějakej měřicí systém jako třeba open energy monitor nebo takněco, a zjistíš, že ty špičky nebudou zas tak veliký a drobnou změnu návyků - zlozvykůse to dá zvládnout, a vlastně není co řešit. Třeba zapnutí pračky cca 15 minut po zapnutí myčky nepovažuju za diskomfort, a pokud nastavuju odloženej start, tak umím nastavit i různý hodnoty na různejch spotřebičích :-) V létě se u nás běžně vaří na třech plotýnkách+ trouba a pokud nikdo nezapíná průtokáč 3,5kW tak to měnič s reálnými 6kW zvládá bez stížnosti.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Priority výkonných spotřebičů

Příspěvek od brumlaj »

Nechápu vás pánové, moje výbava: indukčka 7,5kW nastavena tak, aby omezovala na 2,5kW, po její instalaci vyhozena rychlovarka, neb byla pomalá a začala téci. Horkovzduška 1,4kW, myčka, pračka, bojler 1kW, potom běžné spotřebiče jako v každé domácnosti. Jistič 1x25A, provoz bez jakéhokoli pozorovatelného omezení. Pračku a myčku se snažím nastavit na noční proud, bojler samosebou.... Proč zde pořád někdo tvrdí, že 1 rodina potřebuje víc než 25A?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Priority výkonných spotřebičů

Příspěvek od vlkazajac »

Pre domácnosť , ktorá "frčí" na FV, treba prispôsobiť príkon spotrebičov tak, aby to nebolo výrazným znížením komfortu. Tak, ako sa hodne diskutuje o úsporách na strane malých spotrebičov, treba trocha modifikovať aj použitie silných spotrebičov. Predovšetkým termostatická regulácia má byť nahradená výkonovou, prinajmenšom sa má siahnuť po spotrebičoch s nižším výkonom. Voda môže zovrieť na silnej platničke za chvíľu, na platničke s polovičným výkonom o málo dlhšie a pre udržiavanie teploty varu stačí povedzme 300 W. Je to otázka vzťahu k enviromentu a ochota akceptovať trochu iné podmienky, než na aké sme si po generácie zvykali pripojení na DS. Ukázal som, že chlieb sa dá upiecť s výkonom 250 W, polievke stačí rovnaký výkon. Nábeh na teplotu trvá pár minút dlhšie - voľakedy sa varilo a pieklo v peci resp. na šporáku a nikomu nenarástol mach na chrbte, kým predtým zakúril ..... Niekto bez 10 kW meniča nevie existovať, niekto vyžije skromnejšie. Každý si nájde to svoje.

Pozn.
Brumlaj písal rýchlejšie, hovoríme o tom istom. Treba diverzifikovať, alebo slušne povedané rozložiť nevyhnutnú záťaž.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Priority výkonných spotřebičů

Příspěvek od rob.brno »

Přehazovat 2f indukční sporák na fázi z FVE, nebude mít valný smysl, zjisti si kolik provaříš EE denně, u nás je to pro 5lidí mezi 0,5-1kw(při ceně 2,1kč na kwh je to ročně max.700kč). Je to spotřebič s velkým příkonem s malým ročním "proběhem". Spíš bych se zaměřil na spotřebiče stabilně žeroucí s menší spotřebou: ledničky, i sušičky, čerpadla, různé krabičky
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Priority výkonných spotřebičů

Příspěvek od dracekvo »

Ale jemu nejde o ušetření, ale o to, že když se mu sejde více větších spotřebičů, tak to vyhodí hlavní jistič.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Priority výkonných spotřebičů

Příspěvek od rob.brno »

dracekvo píše:Ale jemu nejde o ušetření, ale o to, že když se mu sejde více větších spotřebičů, tak to vyhodí hlavní jistič.
Prvotně mu jde o úsporu, jinak by nechal vše jak měl na třech fázích a nic by mu nevypadávalo. Myslím, že nemá smysl zrovna sporák cpát na fázi FVE, z vlastní zkušenosti je tam ten celkový odběr relativně malý a úsporu to moc nepřinese.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Priority výkonných spotřebičů

Příspěvek od redcrown »

malé trvalé spotřeby samozřejmě na FV fázi jsou. Už dlouho žijeme na 3x25A a nemáme problém. A to i se spotřebiči 12kW sporák, 5kW soustruh, 4kW frézka, pračka, sušička,...
Bojler elektricky nepoužívám.
Celé to není o úspoře, je to vlastně jako reakce na změny připojovacích podmínek. Tak trochu jako odplata, že se s tím zacházením ČEZu nějak vypořádám. Druhý důvod je ten, že mě neskonale blaží pocit, když i takové velké spotřeby běží za FV a nemusím v tu chvíli nakoupit ani W špinavé energie.
Co se sporáku týče, tak si nemyslím, že mámě něco výjimečného. Siemens HE324540, příkon ze štítku 11,2kW
Změřeno: f1: trouba 10A, f2: plotna 1+2 15A, f3: plotna 3+4 15A.
Pokud bych to omezil na 2,5kW, tak bych si při pečení v troubě nemohl ani ohřát polévku.......
Obrázek
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Priority výkonných spotřebičů

Příspěvek od brumlaj »

redcrown píše:......Pokud bych to omezil na 2,5kW, tak bych si při pečení v troubě nemohl ani ohřát polévku.......
Hmm, další důvod pro samostatné spotřebiče. Zvlášť indukčku a zvlášť troubu. Někdy mám pocit, že výrobci vyrábí na zakázku distribučních společností a my si holt pracně musíme sestavit funkční sestavu.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Priority výkonných spotřebičů

Příspěvek od kodl69 »

ale mohl, ta trouba se 10 min nahřívá, a pak už jenom sem tam na chvilku sepne. A vyjímečnej ten sporák asi je, běžně je to maximálně 7,5kW. Ta trouba má taky 3,5kW se zapnutými všemi tělesy. doporučuju měřit skutečný odběry... onehdy jsem dělal solární bramboráky, dvě plotýnky na st. 5 ze 6 a když sem sledoval odběr z baterek, tak to chvilkama byla 0 a chvilkama 700W, jenom při nahřívání pár minut ke 2kW. Možná sporák vyměnit, trouby jsou běžně 2kW a varný desky 4kW všechny plotýnky, některý mají možnost v menu nastavit max odběr na 16A - asi kvůli panelákům a nebo kvůli nám? :-).
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Priority výkonných spotřebičů

Příspěvek od JiříK »

Klasickou troubu zrušit. Nejlepší trouba se totiž jmenuje REMOSKA. Zastane stejnou práci se čtvrtinovým příkonem. A pokud mi tu chce někdo tvrdit, že v tom nejdou buchty, nebo bábovka, tomu by to moje drahá polovice názorně předvedla. :yes:

...no vlastně celý elektrický šporák zrušit. 10 kg propan-butan bomba stojí 330 Kč a vydrží nám 8 měsíců. Kam se hrabe nějaká sklokeramika, včetně spotřeby...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
xxtt

Re: Priority výkonných spotřebičů

Příspěvek od xxtt »

JiříK píše:Klasickou troubu zrušit. Nejlepší trouba se totiž jmenuje REMOSKA. Zastane stejnou práci se čtvrtinovým příkonem. A pokud mi tu chce někdo tvrdit, že v tom nejdou buchty, nebo bábovka, tomu by to moje drahá polovice názorně předvedla. :yes:
...no vlastně celý elektrický šporák zrušit. 10 kg propan-butan bomba stojí 330 Kč a vydrží nám 8 měsíců. Kam se hrabe nějaká sklokeramika, včetně spotřeby...
Moudre. Vysoká spotreba dnešních troub je podmínena nedostatečnou tepelnou izolací, absencí vetracího výmenníku (co je trochu problém, musel by být koncipovaný tak, aby šel čistit) a schopností "rychle" neco ohrát, nebo potížemi s predáním tepla. Merné teplo potravin apod není tak velké, aby totéž nešlo udelat s 500W. Objektivní potreba je ale pri teplotách kolem 100C, pokud má unikat vodní pára, tak to sežere dost tepla. Všechny procesy ale takové nejsou, a dá se to omezit.
Podobne nevychované jsou ledničky a jejich obsluha. Preferuje se rozmer, komfort, a spotreba je až na 3. míste i když jakoby na prvním. By dávno vymizeli indukční kompresory apod... pokud by nekdo opravdu nad ledničkou energeticky popracoval. Stejne tak pračka 2kW spirálu nutne nepotrebuje.
Dlouho též používám/e indukční varič, má zjevne nej/menší ztráty do okolí. Troubu jsem doplnil izolací z vnejšku, a predtím se podíval, zda a kdemužu, aby se neprehrál vnitrek...kdyby chtel výrobce, tak to udelá za mne. Pokud se doma zavaruje, tak Velký hrnec "obleču do izolace", rázem ušetrím kWh. Na "deku jsem naučil i ostatní". Není to nikde videt, ale funguje to skvele. Na tyhlety finty by nezaškodilo dát i zvlášť vlákno, ať to není rozsypané.
ondra
Příspěvky: 1
Registrován: čtv dub 14, 2016 6:40 pm
Reputace: 0

Re: Priority výkonných spotřebičů

Příspěvek od ondra »

Dobrý den vážení uživatele Mypower.
Rád bych vás požádal o radu. Dříve nám 10 kg propan butanu vydrželo 3-6 měsíců.
Nedávno jsme pořídili novou sklokeramickou plynovou desku IKEA a od té doby nám plyn vydrží max 1 měsíc.
Zkoušeli jsme měnit trysky, dodavatele propanu, nepomohla ani výměna těsnění, prostě nic.
Čím to může být??????????
Ondra P.
xxtt

Re: Priority výkonných spotřebičů

Příspěvek od xxtt »

ondra píše:Dobrý den vážení uživatele Mypower.
Rád bych vás požádal o radu. Dříve nám 10 kg propan butanu vydrželo 3-6 měsíců.
Nedávno jsme pořídili novou sklokeramickou plynovou desku IKEA a od té doby nám plyn vydrží max 1 měsíc.
Zkoušeli jsme měnit trysky, dodavatele propanu, nepomohla ani výměna těsnění, prostě nic.
Čím to může být??????????
Ondra P.
Podle mého názoru
je sklokeramická plynová deska energetický omyl.
Sklokeramická elektrická deska je na tom výrazne lépe, protože teplo není odvedeno spalinama. Čím dríve se toho zbavíte, tím asi lépe.
Kupte indukci, nebo když chcete z nejakého duvodu sklokeramiku, tak elektrickou. Omezte parazitní odvody tepla plochou hrncu apod, teplo není nutné tolik odvádet, tím jen stoupá spotreba.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Priority výkonných spotřebičů

Příspěvek od kodl69 »

souhlas, pod sklem hoří plyn, to je vynález za každou cenu.... to teplo co na klasickým plynovým vařiči jde okolo hrnce/pánve, a ohřívá ji tak, že má připálený okraje, se odvádí kamsi dozadu mřížkou, navíc přestup tepla plamen - sklo - hrnec je určitě horší než plamen-hrnec. Takže předpokladatelný výsledek - vyhozený peníze za "moderní" krám. Dají se koupit i sklokeramiky i indukce s možností připojení na 1x 230V - při zapnutí víc plotýnek se výkon rovnoměrně mezi ně rozdělí a jistič 16A stačí. Plyn se dopravuje přes půl světa, takže evropan by měl raděj používat místně dostupné zdroje: elektřinu, dřevo, uhlí...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek