Solární regulátor k ukumulátoru 120V

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Solární regulátor k ukumulátoru 120V

Příspěvek od fugas »

Víte někdo o takovém regulátoru?Který by uměl nabíjet baterky o napětí 120V?
Díky.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Solární regulátor k ukumulátoru 120V

Příspěvek od FRSO »

fugas píše:Víte někdo o takovém regulátoru?Který by uměl nabíjet baterky o napětí 120V?
Díky.
Zdravím, tam já osobně nevím o takovém, ale nešlo by to rozdělit na 2 regulátory 60V, každý by měl svý panely a aku rozdělit taky na 2x60V, jen mě to tak napadlo.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Solární regulátor k ukumulátoru 120V

Příspěvek od fugas »

Díky za reakci.Mě to též napadlo,ale bohužel by to nešlo.Články musí zůstat v sérii.Jakékoliv rozbalancování sady vlivem dělení na dvě sady,je nežádoucí.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Solární regulátor k ukumulátoru 120V

Příspěvek od FRSO »

fugas píše:Díky za reakci.Mě to též napadlo,ale bohužel by to nešlo.Články musí zůstat v sérii.Jakékoliv rozbalancování sady vlivem dělení na dvě sady,je nežádoucí.
šak by zůstaly, to jsou co za články PB ?? kolik mají Ah ??, regulátory bys nastavil na stejné napětí....
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Solární regulátor k ukumulátoru 120V

Příspěvek od kyocera »

Já se chystám zkoušet napětím 90V nabijet přímo NiCd články bez regulátoru. Přičemž napětí 90V
odpovídá trojici FV panelů v serii. A každý panel má Ui 30V. Proto těch 90V.
Přesný počet článků NiCd pro 90V mohu zvolit podle výsledků nabijení.
Jedná se tedy o podobnou problematiku.
Sinus měnič pak použiji s rozsahem vstupního napětí DC 20V až 150V. AC 230V.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Solární regulátor k ukumulátoru 120V

Příspěvek od fugas »

Jak píše kyocera.Jde o NiCd.Konkrétně o sadu P106 Electrique.Jde mi o přímé nabíjení vozítka bez AC měniče.Kdybych to rozdělil na dvě sady,musel bych mít jistotu stejnoměrného osvitu všech panelů.To bohužel nepůjde.A jelikož nejsem natolik elektrikář,abych to uměl spáchat,zkouším se takto poptat po něčem,co už je.
To přímé nabíjení mě napadlo i v souvislosti s tím,co jsem tu už četl.Ale nerad bych dal baterkám sodu,když jde vlastně jen o posedlost-nenabít z DS :D
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Solární regulátor k ukumulátoru 120V

Příspěvek od kyocera »

Pokud budete mít 4 panely v serii a pokud by měl jeden panel Ui 30V, tak můžete zkusit s tím
nabijet přimo bez regulátoru aku 120V. A pro dosažení většího nabijecího proudu udělat 2 až 3 paralelní
větvě. z nichž každá bude mít ty 4 panely v serii. NiCd hodně snesou.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
xxtt

Re: Solární regulátor k ukumulátoru 120V

Příspěvek od xxtt »

fugas píše:Jak píše kyocera.Jde o NiCd.Konkrétně o sadu P106 Electrique.Jde mi o přímé nabíjení vozítka bez AC měniče.Kdybych to rozdělil na dvě sady,musel bych mít jistotu stejnoměrného osvitu všech panelů.To bohužel nepůjde.A jelikož nejsem natolik elektrikář,abych to uměl spáchat,zkouším se takto poptat po něčem,co už je.
To přímé nabíjení mě napadlo i v souvislosti s tím,co jsem tu už četl.Ale nerad bych dal baterkám sodu,když jde vlastně jen o posedlost-nenabít z DS :D
Mužete to udelat, ale napetí naprázdno musíte nastavit pri plném osvitu na maximálne 150V. 155V je už moc a 140V už začne být málo. Platí pouze pro NiCd.

Pokud by jste nenašel nejaké výhodné rešení a vyšel by čas, tak by se možná šlo na jare domluvit na zakázkovém regulátoru. Mám stejný problém a palubní napetí auta Pb 96V. Uvažuju ale výmenu za NiCd. Nevím zatím, co dojde drív.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Solární regulátor k ukumulátoru 120V

Příspěvek od fugas »

To by bylo řešení pro plný osvit a se změnou teploty se napětí bude měnit.Ale zakázkový regulátor zní dobře.Ovšem nebude to asi nejlevnější.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
xxtt

Re: Solární regulátor k ukumulátoru 120V

Příspěvek od xxtt »

fugas píše:To by bylo řešení pro plný osvit a se změnou teploty se napětí bude měnit.Ale zakázkový regulátor zní dobře.Ovšem nebude to asi nejlevnější.
Pokud nastavíte napetí na uvedenou hodnotu, tak dostanete do baterií pomerne dost. Napsal jem napetí naprázdno pri zhruba kolmém (+-10stupňu) prímém slunečním osvitu (bez mraku, nebo silnejšího difuzního rozptylu). Zbytek jako zmena teploty tolik nezaváží.
Napetí lze nastavit takhle, a pozdeji treba dopojit 1 sekci/panel, co dozvedne napetí pro rezervu na step-down.
Určite nejakou predstavu o cene máte, navrhnete pres sz, co je pro vás v tomto smeru únosné, a mohu zvážit nejaké rešení.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární regulátor k ukumulátoru 120V

Příspěvek od LIX »

Takéto niečo?

http://www.aliexpress.com/item/25A-Sola ... e63e63f528


Ale je to iba PWM čo sa moc teda neopláca.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Solární regulátor k ukumulátoru 120V

Příspěvek od fugas »

Tohle vypadá dobře.Stejně v období kdy je dost světla nehraje MPPT významnou roli.Díky za tip.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Solární regulátor k ukumulátoru 120V

Příspěvek od fugas »

xxtt píše:
fugas píše:To by bylo řešení pro plný osvit a se změnou teploty se napětí bude měnit.Ale zakázkový regulátor zní dobře.Ovšem nebude to asi nejlevnější.
Pokud nastavíte napetí na uvedenou hodnotu, tak dostanete do baterií pomerne dost. Napsal jem napetí naprázdno pri zhruba kolmém (+-10stupňu) prímém slunečním osvitu (bez mraku, nebo silnejšího difuzního rozptylu). Zbytek jako zmena teploty tolik nezaváží.
Napetí lze nastavit takhle, a pozdeji treba dopojit 1 sekci/panel, co dozvedne napetí pro rezervu na step-down.
Určite nejakou predstavu o cene máte, navrhnete pres sz, co je pro vás v tomto smeru únosné, a mohu zvážit nejaké rešení.
Nechci moc riskovat,že se mi něco nepovede a zlikviduji jen jediný článek jen tak z hecu.Asi by to vyžaovalo i tracker pod panely.Samozřejmě na druhé straně bude moje osobní péče možná spolehlivější než nějaká hlídací krabice.Budu zvažovat možnosti.Díky za rady a návrhy.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
xxtt

Re: Solární regulátor k ukumulátoru 120V

Příspěvek od xxtt »

LIX píše:Takéto niečo?

http://www.aliexpress.com/item/25A-Sola ... e63e63f528


Ale je to iba PWM čo sa moc teda neopláca.
Neco podobné s konstantním napetím nebo promenným pro Pb na NiCd fungovat NEbude. NiCd doma používám, a vím jak se chovají. Jak jsem psal, nabíječ se musí částečne chovat jako zdroj proudu s omezením napetí na 150V. Minimum musí presáhnout napetí baterie.
Pokud sama solární instalace takový proud nedá a omezí jej, tak by bylo nutné zjistit, zda a jakým zpusobem menič dosáhne 150V. To by možná šlo upravit, ale podobné zpetné inženýrství muže také znamenat neúspech. Muselo by být jasné, zda si umí poradit krome Pb i s NiCd, a zda napetí muže dosáhnout 150V. Z toho, že tam píšou nicneríkající údaj 110V to vubec jasné není, spíše to vzbuzuje pochybnost...není z toho ani zrejmé, že jde opravdu o výstupní napetí.
Tracker není nutný, kosinus úhlu dopadu je pomerne plochý, a zisk z trackeru není pro malé/bežné aplikace zajímavý. Je levnejší a jistejší peníze do trackeru investovat do navýšení plochy FV instalace.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Solární regulátor k ukumulátoru 120V

Příspěvek od fugas »

Takže na přímé nabíjení by bylo nutno zvolit panely kolem 30Voc a dát jich pět do série?Představa je taková,že v létě by tato sestava nabíjela vozidlo a v zimě by se připojila k ostatním panelům ostrova.Ve vozidlech PSA je sada 20x6V Nicd / 100Ah.V užitkových elektromobilech PSA je to 160V.Většina roku by byla samozřejmě pokryta z DS.Tyto vozy mají integrovanou nabíječku 220VAC/16A.
Jak jsem psal,jde opět o nadšení a raost z jízdy na sluneční paprsek.Také to považuji za krůček vpřed,no a v neposlední řaě hračka ;)
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
xxtt

Re: Solární regulátor k ukumulátoru 120V

Příspěvek od xxtt »

fugas píše:Takže na přímé nabíjení by bylo nutno zvolit panely kolem 30Voc a dát jich pět do série?
Ano. Napetí nad 150V naprázdno už vyvaruje vodu z NiCd, a z ní také sneží/uhličitanuje pres netesnosti hydroxid elektrolytu. Pro 120V nominálne je 150V maximum (pri Pb je to 140V).
Mi teď došlo, že dobré rešení je dát na baterie paralelní napeťový omezovač, co stáhne malý prebytek výkonu a vyplýtvá na teplo.Takové neco jde udelat dost jednoduše a levne. To v prípade, že FV panely budou mít neco málo pres, tedy 31, 32V, co tak nekdy bývá.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Solární regulátor k ukumulátoru 120V

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

a co k nabíjení použít integrovaný nabíječ ? ::pv:: připojit do nabíječky - tojest zjistit při kolika DC Voltech na AC vstupu bude fungovat čímž by bylo ošetřeno nepřebíjení :idea: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
xxtt

Re: Solární regulátor k ukumulátoru 120V

Příspěvek od xxtt »

abrams píše:Zdravím , a co k nabíjení použít integrovaný nabíječ ? ::pv:: připojit do nabíječky - tojest zjistit při kolika DC Voltech na AC vstupu bude fungovat čímž by bylo ošetřeno nepřebíjení :idea: .
Elektronům zdar *cloud*
Tomuhle vubec nerozumím. Buď je to nereálné, nebo víceznačné, nebo mi chybí nejaká informace k pochopení. Nabíječky bežne nerídí výstup podle vstupu.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Solární regulátor k ukumulátoru 120V

Příspěvek od abrams »

xxtt píše:
abrams píše:Zdravím , a co k nabíjení použít integrovaný nabíječ ? ::pv:: připojit do nabíječky - tojest zjistit při kolika DC Voltech na AC vstupu bude fungovat čímž by bylo ošetřeno nepřebíjení :idea: .
Elektronům zdar *cloud*
Tomuhle vubec nerozumím. Buď je to nereálné, nebo víceznačné, nebo mi chybí nejaká informace k pochopení. Nabíječky bežne nerídí výstup podle vstupu.
Zdravím ,

měl jsem na mysli skutečnost , že spínané zdroje origo určené na AC 231V mnohdy plně fungují i na DC 50V :idea: . Touto schopností disponuje drtivá většina celosvětově universílních zdrojů značených AC IN 90 - 250V :yes: .
V případě dobíjení výše zmíněného EV je otázkou , za-li je nabíječ spínaným zdrojem či klasickým 50Hz trafem :arrow: což by na DC pochopitelně nefungovalo :lol: . Všechny spínané (pulzní) zdroje jsou na vstupu usměrněny z 231V AC na cca 325V DC , tudíž je zcela logicky možné je napájet přímo DC proudem :yes: otázkou je jen jaké potřebují pro svůj chod napětí :sm1: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
xxtt

Re: Solární regulátor k ukumulátoru 120V

Příspěvek od xxtt »

abrams píše:Všechny spínané (pulzní) zdroje jsou na vstupu usměrněny z 231V AC na cca 325V DC , tudíž je zcela logicky možné je napájet přímo DC proudem :yes: otázkou je jen jaké potřebují pro svůj chod napětí
Je asi už obecne známá vec, že pulsní zdroje mají nekdy široký rozsah vstupního napetí, ne vždy už ale i pri plném výkonu. Naprázdno to nic není.

Otázka ale pri NiCd není jen vstup, ale i výstup. Takový nabíječ nepujde ani trochu mppt, a i bez nej delá vetšinou na mekkém zdroji potíže/cykluje, neumí regulovat. Muselo by jít o solární nabíječ, co to umí, a hlavne, co umí nabíjet krome Pb i NiCd, protože koncové napetí pro NiCd je jiné. Pak by mel mít nabíječ 150V, co asi vetšina nastavietelné takhle nemá. Není to moc bežná úroveň.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek