Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Bezpečné přepnutí ze sítě na ostrov a zpět, schémata, tipy, rady, návody
Gordog
Příspěvky: 10
Registrován: pát črc 05, 2013 2:16 pm
Reputace: 0

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od Gordog »

pro brumlaj

jj to máš pravdu :D to mě nenapadlo, a však některé měřáky umí měřit i s 230v, samozřejmě když někam pošleš těch 500v nebo kolik to tam pouští? tak jde elektronické zařízení do věčných lovišť, krom konvic a pod. ale pozor na konvice dnes už maj některé i digitální nastavení teploty, unich taky nedoporučuju měřit izolačák, sice nevim jak by to dopadlo ale radši sem to ani nezkoušel.
Trosecnik

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od Trosecnik »

kodl69 píše:na výstupu z měniče nemáš L a N ale L1 a L2 , N je neutrální vodič který je u zdroje uzemněn, a to ty nemáš.
Jistěže máš pravdu. Ale nedovedu si jaksi představit jak jinak poskytnout popis. Každý normální člověk tomu drátu co strčí do N zdířky zásuvku bude v obecném popisu říkat nulový vodič...
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od rottenkiwi »

Tie meniče ak CarClever, CarSpa, FairStone a podobne, sa nesmú ukostriť, to je uvedené v manuáli,
ani nie sú určené na prevázdku v dome, preto majú 110 / 110 V voči kostre, v okamihu ako to prepojíte
s N a N je spojené niekde s PE, resp. PE je v dome je spojené s uzemnením kostry meniča,
tak lietajú poistky, 12 * 40 A a pod.
Preto nechápem prečo sa tu rieší Transfer Switch, keď to všetko robí každý poriadny menič sám,
a ako menič, tak aj reg. nad 70 V musí mať relé, ktoré ho vnútri pripojí na PE, príp. je tam ešte GFPD.
Keď to menič urobí za mňa a za 20 ms, tak prečo by som musel robiť zložité fidlátka s relé
a stykačmi, a zbytočne platiť za niečo, čo už obhahuje samotný menič ?

Rozdiel medzi cenou meniča s nabíjačkou, oproti cene bez nabíjačky, nie je až tak veľký.
A že to čínske sračky nezvládajú ? No preto lebo čínska sračka s nápisom 10000 W cont. a 20000 W peak,
treba ešte vynásobiť čínsko-bulharsko-debilnou konštantou a dostanem výkon EU. Hlavne že má tá čínska
sračka všetky CE, Demko, Semko atď. certifikáty na obale.

U nás doma sa stal prípad, keď mama žehlila, že sa jej objavilo v 220 V zásuvke, 380 V, dve fázy,
lebo na stĺpe sa uvoľnil N a padol na L2 a tak sme mali na dvovh drotoch do domu nie, N a L1,
ale L1 a L2. Zničilo to novú chladničku, ktorú nám odmietli vyreklamovať a odvtedy som musel
žehliť ja. Ak by aj bolo urobené uzemnenie, čo sa vtedy, keď to revizoval niekto, nepožadovalo,
tak nejakých 6 mm Al uzemnenia by zhorelo skor, ako 1 cm hrubý Al zo stĺpa.

A stĺpy doteraz nie sú uzemnené, takže jedna rana blesku a počítače a TV v dedine sú v Si nebi.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
karas
Příspěvky: 11
Registrován: pon bře 26, 2018 5:23 pm
Reputace: 0

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od karas »

kodl69 píše:A proč tak složitě? mám PJ, a jeden vývod spojen s PE, tím se z něj stane N a pak už všechno funguje jak v "normální " instalaci. Ale to už píšu potřetí, popátý a nikdo to nebere vážně. Ostatně tenhle nápad mám od někoho z fóra, a stačilo mi to napsat jednou....
Když to takhle propojím můžu:
1) připojit kostru měniče na uzemnění v bytě (třeba na kolík v zásuvce, nebo na uzemněmí v rozvaděči)
2) na výstup měniče dát proudovej chránič (příp. kam připojit zem od něj)
nebo tím odpálím měnič?
ducho77
Příspěvky: 8
Registrován: úte kvě 05, 2020 10:15 pm
Reputace: 1
Bydliště: Bratislava

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od ducho77 »

Zdravim.
Pokial chcem prepinat iba jeden z ističov v už existujucej skrini stači ak budem prepinat iba fazu? Či musim aj N prerušiť z DS a prepnuť z Axperta?
Ďakujem za radu.
10xPolykristal 285 Wp, axpert 5kW, LiFePo4 400 Ah CALB 8700 kWh, Smart 123 bms
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od kodl69 »

samozřejmě že přepínat i N, je to v manuálu u aksperta, někde to tady šlo ve fóru o akspertu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od tomas »

Trosecnik píše: - Potenciál fázový vodič (L) - nulový vodič (N) je 230 V AC.
- Potenciál fázový vodič (L) - ochranný vodič (PE) je 64,4-64,6 V AC, jak kdy.
- Potenciál nulový vodič (N) - ochranný vodič (PE) je 128,3-128,8 V AC, jak kdy.
Toto je zdroj 128/230V IT, tam žádný nulový vodič neexistuje, pouze dva fázové. Nulový vodič je pracovní vodič který se spojen se zemí. Tedy potenciál všech nulových vodičů ( na celé Zemi) mezi zemí i mezi sebou je vždy 0V (při zanedbání úbytku na vodičích). Pokud má "nulový vodič" potenciál proti zemi, tak je to poruchový stav.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
magic
Příspěvky: 20
Registrován: pát kvě 22, 2020 12:10 pm
Reputace: 1

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od magic »

Ahoj, přidal bych dotaz, ať nezakládám nové téma. Poradí někdo jak správně zapojit Hybridní měnič MPP Solar PIP-xxxx vs. DS. Mám koupený PRI-52 , který by měl zařídit aby v případě většího odběru než 12A čerpal dům energii na přímo z DS. Přívod k měniči chci táhnout asi přímo za hodinami a hlavním 25A 3F jističem. Vše bude pracovat s pouze 1F a proudový chránič dám až za výstup z PRI-52. Potřebuji hlavně nějakým prvkem odladit bezpečné přepnutí domu přímo na DS, tak abych okruh měniče byl zcela odpojen bez poškození čehokoliv.
Uživatelský avatar
antoni_sk
Příspěvky: 677
Registrován: pát lis 17, 2017 3:14 pm
Reputace: 80
Bydliště: Liptov

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od antoni_sk »

Skvelé... tu je jasný dôkaz že jeden obrázok nakreslený za 5 minút v kresliacom programe Windows (skicar, malovani) pomôže viac ako niekoľko strán textu ;)
FV-1, 60°, 2019 3x Suntech STP280-20/Wfw (840Wp), EPSOLAR LS3024B (30A)
FV-2, 35°, 2020 3x CSUN 280-60P (840Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-3, 35°, 7/2020 4x Trinasolar TSM-235 (940Wp), SRNE ML 40A MPPT
FV-4, 35°, 10/2021 2x Moser 220Wp (440Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-5, 45°, 9/2022 6x Trinasolar 235Wp (1400Wp), Easun ISolar SPS 3kW
Meniče: Carspa 3000W (špičk.9000W), Easun ISolar SPS 3kW
batérie: 16x 200Ah LiFePo4 (24V) + 8x 280Ah LiFePo4 (24V)
Fliacik
Příspěvky: 89
Registrován: stř bře 30, 2022 8:53 am
Reputace: 1
Lokalita: Bratislava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4340
Kapacita baterie [kWh]: 9.6

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od Fliacik »

Ahojte ma to prosim niekto takto doma zapojene ? Riesim akkurat novu malu elektraren z prepinanim a jedine co mam najdrahsie je menic Epever 5kw ktori by som velmi nerad znicil.

Problem je ze mam doma TNC siet vsade a zatial bez prudovej ochrany. Mozem to takto zapojit ?
Niak sa neviem preniest cez to ze bude vporiadku ked PEN vodic prepojim z N a nasledne PE na menici.
Nemoze ho to znicit ?
Přílohy
Bez názvu.png
FVE 4,3kWp (4x Longi 535Wp 4x DAH 550Wp Sériovo/Juh) | Growatt SPF 5000ES | 4kWh(Čína)+6kWh(Mivvy)
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od tomas »

Jediné možné správné řešení, také to tak zapojuji. Tedy až na tu barvu, PEN je i na Slovensku žlutozelený a ne modrý.
Nulový vodič musí být v síti TN spojený s PE jinak by to nebyl skutečný nulák, ale jen modrý vodič označený N. Na to místo spojení/rozpojení jsou, ale kladeny určité požadavky jako že musí být například uzemněno.
Pokud to měnič nesnese tak není pro TN síť, ale pro IT.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Majacik15
Příspěvky: 26
Registrován: pon říj 17, 2022 3:34 pm
Reputace: 0
Lokalita: Východ SR
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 400
Kapacita baterie [kWh]: 1,2
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od Majacik15 »

sitra píše:PE musí být vždy PE, nejistit, nespínat, spojit s centrální zemí!
N je stále N, lze odpojovat společně s fázovým vodičem!
TN-C být může, ale ne v síťi kde už jednou bylo rozděleno rozděleno TN-S!
Chránič může být zapojen v TN-C, ale z něj už leze TN-S!
Zdravím, na toto téma je veľa príspevkov tak nezakladám nový, možno bude pár odpovedí. Úvaha - je objekt v sústave TN-C teda L+PEN ale v jednej časti objektu bol pridaný podružný rozvádzač a za ním už L+N+PE. Plán je prepinať DS a FT princíp ostrova. Je správne priviesť plávajúce výstupy z meniča, jeden z nich spojiť s PEN (spojenie v rozvádzači aj skriňa meniča), druhý bude L. Aký vplyv to má na následný podružný rozvádzač, bude to funkčné zapojenie? Videl som tu na fóre rozne názory že PEN z DS nie je ostrov, to je iná téma a nadlho. Teraz je hlavná otázka práve podružného rozvádzača v okruhu. Ďakujem za prípadné rady a názory. Ešte spomeniem že profíci teda elektrikári ktorých som oslovil a poznám neporadili, debata a názory áno ale presný návod nie....
Panel ::pv:: 400Wp, baterka *batt* LiFePo4 -12V/100Ah, Mppt Epever 40A, menič Victron 375W, :write: meranie Mini Wifi Tapo 110.
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Reputace: 8
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od ACDC »

Ze sítě TN-C za střídačem se normálně stane TN-S.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
eman
Příspěvky: 821
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Reputace: 81
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od eman »

Ahoj,
pročetl jsem diskuzi a nejsem z toho moudrý.

V rozvaděči mám PEN rozdělený na PE a N a ze svorkovnice N je odbočka do chrániče. Akorát PE svorkovnice je normálně propojená s N svorkovnicí, takže moc nechápu, proč se u měniče musí přepínat i N, když je stejně propojený s PE.

Chci zatím k 3xMP2 5000 použít přepínač Hager SFT440.
pibi
Příspěvky: 628
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Reputace: 86
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od pibi »

eman píše: ned bře 24, 2024 8:36 pm Ahoj,
pročetl jsem diskuzi a nejsem z toho moudrý.

V rozvaděči mám PEN rozdělený na PE a N a ze svorkovnice N je odbočka do chrániče. Akorát PE svorkovnice je normálně propojená s N svorkovnicí, takže moc nechápu, proč se u měniče musí přepínat i N, když je stejně propojený s PE.

Chci zatím k 3xMP2 5000 použít přepínač Hager SFT440.
Nevím co jak jsi četl, ale N nepřepínat, spojit.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Migel
Příspěvky: 890
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Reputace: 67
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od Migel »

Je tu toho dost veru,a cim viacej to tu budes citat tym viacej budes s toho .o.ot ze ako to nakoniec zapojit..ale niektory revizak vravy prepinat aj N a iny vravy ze nie..
Samozrejme sa bavyme o sieti TN-S
Ak mas TN-C tak potom by som to prepinal pre bodom rozdelenia ..
Inak ak budes prepinat N v sieti TN-S tak treba vyskusat po kazdom prepnuti ci mas funkcne chranice.
A potom zalezi na tom ci si vypol u mp2 to uzemnovacie rele...
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
eman
Příspěvky: 821
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Reputace: 81
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od eman »

Mě to přepínání N právě připadá úplně zbytečné, když je propojené s PEN co jde do domu. Je to pořád stejný kabel.
Soban
Příspěvky: 3354
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Reputace: 164
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od Soban »

Zase řešíte blbosti!

Přepínat pouze fáze!

Od měniče připojím N na N v rozvaděči a PE na PE a neřeším.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
brven
Příspěvky: 72
Registrován: úte říj 04, 2022 10:56 pm
Reputace: 7

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od brven »

Ahoj, taky přepínám manuálně, přes rok jsem provozoval ostrov na 1 fázi a 3fáz výpust na DS současně. Teoreticky by to mělo fungovat OK. Bohužel se stávalo, že tak jednou za měsíc nebo i časteji vypadl chránič u měniče fve. Nepříjemné. Měřil jsem izolační stavy jednotlivých okruhů (starou ZO1) a žádnou zásadní anomáli jsem nezjistil. Po odpojení domovního 3f proudového chrániče, tedy i nuly, od nového roku žádné vypnutí. Bydlím na dědině, je tu venkovní rozvod. Tak se klonim k tezi, že občas muselo přijít "něco" z venku. Ale netuším jak by to "něco" mohlo projít do do vnitřních rozvodů tak aby se vybavil chránič u fve. Mohl by to být Impuls z venku po 3f a kapacitou mezi vodiči domovního rozvodu?
ostrov celkem 6,66kWp: 4,8kWp jih 45°, 0,51kWp východ 60°, 1,35kWp jih 25°, TRACER6415AN, 2xVictron Smart 100/50, 24V, 4kW Solarvertech, 21kWh LiFePo4, cloud.
Soban
Příspěvky: 3354
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Reputace: 164
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od Soban »

Přepínání DS/FVE se má dělat před chrániči a chrániče mají být na jednotlivé obvody, pak nemůže nic vypadávat.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek