Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Bezpečné přepnutí ze sítě na ostrov a zpět, schémata, tipy, rady, návody
Odpovědět
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od Frenky »

brumlaj píše: Frenky a kdo má čuchat v jakém měřítku to je kreslené? ;-) (prej profi...) Ale ruku na srdce - díky za Tip a Tvou práci pro komunitu.
Měřítko se tam nějak při něčem asi píše samo, nevím, ale abych studoval návod, znáš to. Pro mne je měřítko na elektrické schéma nepodstatné. Jo při kreslení elektriky v baráku by se šiklo.

Klasická situace. Potřebuji nakreslit schéma. Na PC nic kloudného na kreslení není. Použiju strejdu googla. No a pak si vyberu ten první, který na mě mluví Česky a dokážu ho rozjet bez návodu.
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od Frenky »

kodl69 píše:K tomu schématu: stykače by měly být mechanicky navzájem blokovaný, jenom přes pomocný kontakty je málo. Může přijít chytrák a stisknout oba dva ručně zároveň, navíc správně spečený kontakty to taky neodhalí.
To je sice všechno pravda. Mechanicky svázané stykače jsem dnes měl v prodějně ELCO v ruce. Stály jenom 2 800,-Kč. Byly sice na DIN lištu, ale do toho vyfoceného rozvaděče by se určitě nevešly. Kdyby to měl být velký projekt (do domu), tak do toho jdu, ale tohle bylo zadání malého rozsahu a za co nejpřijatelnější penízky.
kodl69 píše: UPS ka na výstupu, pokud jede na baterie, tak síť IT, je to prostě "v luftě", úplně stejně jako naprostá většina měničů.
síť TT je něco úplně jinýho, to znamená, že je uzemněn střední bod zdroje. To že se naměří 110V na každé zdířce nic neznamená. Pokud mají fungovat chrániče a všeobecně ochrana v síti TNC, tak se musí jeden vývod spojit s PE.
Taky jsem měl strach, že si zničím měnič, když tohle udělám, tak jsem to napoprvé připojoval přes 40W žárovku.
Potom se dá o něčem mluvit, pokud žárovka svítí a je na ní +- 110V, tak je uzemněn střed zdroje, a "nestandartní" soustava TT, pokud nesvítí a je na ní jenom pár voltů, ne-li 0, tak je možný ten vývod natvrdo spojit s PE a tím vytvořit síť TNC nebo TNS, nebo TNC-S, jak je komu libo.
Kodl má pravdu, spletl jsem se, jedná se o soustavu IT ne TT jak jsem chybně psal. Ale za svým názorem si stojím, že valná většina malých střídačů (bez transformátoru), nepřežije uzemnění jednoho s vyvedených pólů. A protože nevím, co budu přepínat, tak raději přepínat oba dva pracovní vodiče. (L a N). Ale Kodl mě přiměl udělat provozní, žárovkovou zkoušku. Vyzkouším a uvidím.
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od Frenky »

mobilik píše:Frenky, paradna praca. :wink:
Este jedna vec, mozno to pouzijes. Riesil som taktiez prepinac, ale ja som to riesil ce PLC LOGO. Tam som ale pouzil jeden stykac zo spinacimy kontaktmy a druhy z rozpinacimy. Pouzil som to tak preto aby sa usetrilo a nesla ziadna cievka. Cize na rozpinacich kontaktoch je napr. siet z menica ak je poziadavka na prepnutie, zopne stykac jeden a za nim druhy. :wink: Tym padom ak je to cez menice ta cievky neberu nic.
Ale aj tak velmi pekna schemicka. :wink:
Ano, i tuto variantu jsem zvažoval. U mě doma to takhle také mám, ještě ze starých dob, kdy jsem neměl střídač STUDER. Bohužel času je málo (přesně jak píše Abrams). U nás se říká hodně náčelníků, málo indiánů. Myslím, že tento víkend na přepínací relé přišel čas a vydlabu ho z domovního rozvaděče a zase o něco zjednoduším elektrickou instalaci u mne doma. Mimochodem stykač se mi připomenul sám tím, že se mi při pokusech dostala fáze, kde neměla, a nastal zkrat. Všechno v pohodě, střídač chtěl převzít zátěž. Jistič jistící daný okruh vyletěl. Domovní hlavní jistič vyletěl na chodbě, ale ouha. Uvedenému stykači se zkratem přilepil rozpínací kontakt a bylo po parádě. Stykač na mě vrčel z rozvaděče, jak vzteklý pes. Docela dlouho mě trvalo, nežli jsem vše povypínal, rozebral stykač a zjistil, o co jde. Takže to bylo moje dobrodružství se stykačem při zkratu.
Závěr: Takže je dobré všechny silové prvky dimenzovat nejen na pracovní podmínky, ale také na podmínky mezní.
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od kodl69 »

Takže chybělo mechanické blokování stykačů a proto tenhle průšvih. Mě ty stykače lC1D38 taky stály nějaký peníze, ale jistě míň než měnič, kterej by to mohl odnést, a to mechanický blokování snad bylo za 300Kč, už si přesně nepamatuju. Nulovou spotřebu řeší tzv. západky, které se domontují na stykač shora - stykač sepne pouze impulsem a dokud nepřijde impuls na cívku západky, zustane sepnutý. Vše už je vyřešeno, jenom to koupit. Předělávat stykač si teda netroufám.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 525
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od rva »

Není pro přepínání sítí použitelné něco jako http://www.aliexpress.com/store/product ... 70617.html
Transfer switch.jpg
Cenově je to snad přijatelné a třeba jsou uvnitř taky mechanicky blokované kontakty.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od redcrown »

Pro neznale si lze neco precist zde. Me to trochu objasnilo problem.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Transfer_switch
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od volente »

Tak jsem se do toho taky pustil, už mě nebavilo chodit přepínat ručně.
Postavil jsem si obvod pro zapínání a vypínání měniče (PJ 3000W) podle napětí baterie.
Sepne při 26V (nastavitelné) a vypne při 20,6v (nastavitelné).
Přepínání sítě jsem vytvořil z toho co bylo po ruce. Rozvaděč z nějakého stroje, stykače v něm
použitelné, mechanicky blokované 25A (LC1D25) na 24V AC. Přidáno jedno relé RP700 na 220V AC a časové relé. Funguje to tak že při připojení na síť se sepne stykač sítě. jakmile se zapne měnič, dostane se napětí na časové relé (které jsem musel použít kvůli soft startu měniče) a po jedné vteřině je sepnuto RP700, které jedním kontaktem přepíná stykače a dalšími dvěma přepíná primár transformátoru (daň za použití komponentů co dům dal, stykače na 230V AC by byly lepší). Plánuji rozšíření o proudové relé které při větším odběru přepne zpět na síť.Měnič v tomto případě zůstane v chodu. Při výpadku sítě se přes pomocné kontakty stykače připojí na spouštěcí obvod nabitý malý kondenzátor,který spustí měnič i v případě že baterie nebudou nabité (funkce UPS s prodlevou asi 2s). S Arduinem by to šlo i lépe a s více funkcemi (to možná později, tohle jsem spáchal za jedno odpoledne).
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od volente »

Potvrzuji že chodí jak má, přepínání blikne světly,ale televize v pohodě, noťas taky ani nepipne. Zatím jsem nevysledoval co lednice. Proudové relé už jsem objednal, tak to bude komplet.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od kodl69 »

pokud dodáš na stykače západky a trochu předěláš ovládání, tak máš nulovou spotřebu v obou režimech, je zbytečný každej den spálit 0.3kWh v sepnutým stykači mrkni na tohle: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... kou#p37436
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od volente »

Tak jsem si tak přepínal jen stykače bez zátěže (při nastavování zapínání a vypínání měniče) Až se ucho utrhlo. Indukce (160VA trafo) přepínaná asi ve špatný okamžik a bylo to. Vyhodilo to 25A jistič.
V podstatě to jeden kontakt v RP700 uplně odpařilo, druhý je svařen.
Takže se bude předělávat.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od kodl69 »

Další komu není rady. Snad to měnič přežil.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od volente »

Nic se nestalo, jen jsem chtěl poukázat na to že i malá indukční zátěž nelze podcenit. Což jsem udělal. Podle katalogu by kontakt měl vydržet 6A, a přece i tohle malé trafo se zátěží pár watů
jedné cívky stykače dokáže udělat paseku. Na přepínání sítě mám 25A reverzní stykače s mech blokováním.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od goodbie »

kodl69 píše:Další komu není rady. Snad to měnič přežil.
Těžko radit někomu kdo neposlouchá stykače můžou být tisíckrát blokované ale oblouk mezi kontakty prostě bude pokaždé a v zátěži ani nemluvím a může tam být plno volovin jako rp 700 a jiné smetí když přepínání tak s časovou prodlevou klidu mezi stykače jinak ten měnič dříve nebo později půjde do křemíkového nebe
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od pezizka »

Taky používám přepnutí s časovou prodlevou a už 2 roky OK :mrgreen: Jak velkou časovou prodlevu používáte? Původně jsem měl 1s a postupně jsem klesl na 300ms. Pod tuto hranici jsem nešel, nechci tahat čerta za ocas ať není :hell:
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od volente »

Nejlépe nečíst a hned někoho zdrbat. To relé přepínalo pouze trafo pro ovladaní stykačů. Na stykačích se to potkat nemohlo. Tak jsem to předělal na jeden stykač DC a druhý jsem nechal AC 24V. Trafo je stále na síti a mám prodlevu mezi sepnutím asi 0,5s. Při přepnutí síť-měnič je výpadek delší, protože měnič se nastartuje a nabíhá měkkým startem. Takže už snad nic nehrozí.
PJ to ustál bez problému, holt trafo je trafo.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od goodbie »

nikdo nikoho nechce drbat,jen se dělíme o rady z přepínání protože nejlepší přepínání je žádné mnoho z nás pohořelo i na originál přepínání v měniči a pochopili jsme ,že tudy prostě cesta nevede a nevsázel bych na to,že PJ má trafo a je nezničitelný jen se pro jednou se síť do trafa nedostala jinak by už měnič byl po smrti ať má trafo nebo nemá holt klika jako prase.
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Reputace: 22
Bydliště: Bratislava

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od ixo »

pezizka píše:Taky používám přepnutí s časovou prodlevou a už 2 roky OK :mrgreen: Jak velkou časovou prodlevu používáte? Původně jsem měl 1s a postupně jsem klesl na 300ms. Pod tuto hranici jsem nešel, nechci tahat čerta za ocas ať není :hell:
Ja mám oneskorenie až 5 sekúnd. Kvôli tomu, že rýchle zapnutie a vypnutie spotrebičom nemusí robiť dobre. Alebo to nevadí? Takto nechávam 5 sekúnd priestor aj na vybitie kondíkov v zdrojoch a podobne.
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od mypower.cz »

ixo píše:Takto nechávam 5 sekúnd priestor aj na vybitie kondíkov v zdrojoch a podobne.
To kdyz se vsechno pekne v zapnutem stavu vybije tak po prepnuti to musi byt pekna proudova slupka.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od pezizka »

ixo píše:Ja mám oneskorenie až 5 sekúnd. Kvôli tomu, že rýchle zapnutie a vypnutie spotrebičom nemusí robiť dobre. Alebo to nevadí? Takto nechávam 5 sekúnd priestor aj na vybitie kondíkov v zdrojoch a podobne.
Záleží na tom jak co. Lednici a mrazák nechám oddychnout 5 min :) Nikam tyto spotřebiče nešturmují, jen se po relativně rychlém přepnutí (oněch 0,3s) mají potíže zbrchat :( Taky klima (naprosto tupá) musí mít oddechový čas aspoň 1,25 min, jinak ač má 850W ji Victron 1200VA není schopen dát. Prostě se musí odtlakovat. Ale o těchto spotřebičích jsem mluvit nechtěl, ten čas je vyšší z jiných důvodů jak dohoření oblouku mezi kontakty. Ale právě o tento čas mně šlo. Ty kondíky v různých zdrojích vytvářejí při sepnutí neuvěřitelné proudové špičky, a tady by asi byla na místě právě rychlost přepnutí. Asi jsem dostatečně přesně nenapsal otázku. Jde mi pouze o moment hoření oblouku mezi kontakty a alespoň u mne 0,3s :yes: Jste někdo dlouhodobě níž s časem? Já mám bobek :|
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od volente »

goodbie píše:nikdo nikoho nechce drbat,jen se dělíme o rady z přepínání protože nejlepší přepínání je žádné mnoho z nás pohořelo i na originál přepínání v měniči a pochopili jsme ,že tudy prostě cesta nevede a nevsázel bych na to,že PJ má trafo a je nezničitelný jen se pro jednou se síť do trafa nedostala jinak by už měnič byl po smrti ať má trafo nebo nemá holt klika jako prase.
A to je názor laický , či odborný?
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek