4215BN a 3 panely

Diskuze o regulátorech EP Solar
Uživatelský avatar
abphoto
Příspěvky: 103
Registrován: úte zář 01, 2015 12:13 am
Reputace: 5

Re: 4215BN a 3 panely

Příspěvek od abphoto »

4215BN to v pohode zvladne ja som mal ine zverstvo, 3x250Wp a 2+2 105Wp kaneky a chodilo to spolahlivo je fakt, ze za zleho pocasia ten tracker v epsolaru robi divi, a ukazuje blbosti, ale ked sa objavi slnko tak to chodi ok. pockal by som na slnko...
SunPower 1050Wp+MidNite150classic+WBjr, LPF4 12kWh@13,2V, skoro vsecko pekne na DC, 2400W DC/AC sinus
testovacia prevadzka - ostrov amorf 99,6kWp , 3F DC/AC Sinegry 12x5kW, SMA 6x 17kW, Pb 16000Ah@48V...


Revizie VTZ elektrickych E1 A B
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: 4215BN a 3 panely

Příspěvek od lzahradil »

abphoto píše:4215BN to v pohode zvladne ja som mal ine zverstvo, 3x250Wp a 2+2 105Wp kaneky a chodilo to spolahlivo je fakt, ze za zleho pocasia ten tracker v epsolaru robi divi, a ukazuje blbosti, ale ked sa objavi slnko tak to chodi ok. pockal by som na slnko...
Jenze spoustu lidi dokupuje panely aby meli vice vykonu i pri horsim pocasi. A pokud to spatne trackuje jak pises tak to je spatne.

K vcerejsi debate. Puvodni Minusovej kabel sem jeste v noci zapojil takze ted kdyz na to koukam, je to stejne jako vcera. Dnes to vypada i na nejake to slunicko. Az povoli namraza ze strechy tak tam vylezu a skusim ten jeden panel odojit jake bude napeti.

Vsiml jsem si na ton grafu, ze jsou tam spicky

Obrázek
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: 4215BN a 3 panely

Příspěvek od lzahradil »

Tak to mi hlava nebere. Skusil jsem pred obedem zapnout menic, zda to nevyroste. Nic se nedelo, tak jsem menic vypnul a sel se najist. Ted koukam a napeti je v poradku

Obrázek
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
abphoto
Příspěvky: 103
Registrován: úte zář 01, 2015 12:13 am
Reputace: 5

Re: 4215BN a 3 panely

Příspěvek od abphoto »

lzahradil píše:
abphoto píše:4215BN to v pohode zvladne ja som mal ine zverstvo, 3x250Wp a 2+2 105Wp kaneky a chodilo to spolahlivo je fakt, ze za zleho pocasia ten tracker v epsolaru robi divi, a ukazuje blbosti, ale ked sa objavi slnko tak to chodi ok. pockal by som na slnko...
Jenze spoustu lidi dokupuje panely aby meli vice vykonu i pri horsim pocasi. A pokud to spatne trackuje jak pises tak to je spatne.
A preto som presiel na Midnite a je pokoj...
Ale pozor ono to blebne len niekedy pri hranicnej svetlosti ked napriklad ma byt 99V ale je taka mala svetlost ze to vyraba len par mA tak tracker leze hore dole a ustali sa trebars na 26V a 0.1A, jak mile je panel schopny dodavat aspon 150mA na kus tak tracker chodil spolahlivo
SunPower 1050Wp+MidNite150classic+WBjr, LPF4 12kWh@13,2V, skoro vsecko pekne na DC, 2400W DC/AC sinus
testovacia prevadzka - ostrov amorf 99,6kWp , 3F DC/AC Sinegry 12x5kW, SMA 6x 17kW, Pb 16000Ah@48V...


Revizie VTZ elektrickych E1 A B
FRSO
Příspěvky: 2253
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: 4215BN a 3 panely

Příspěvek od FRSO »

Zdravím lzahradil:, tak na co jsi přišel, asi na nic že, bylo to tím slabším slunkem včera ??, dle mě ano.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: 4215BN a 3 panely

Příspěvek od lzahradil »

FRSO píše:Zdravím lzahradil:, tak na co jsi přišel, asi na nic že, bylo to tím slabším slunkem včera ??, dle mě ano.
Svalne jsem na to dnes vubec nesahal a vypada to, ze 3 panely chteji vice slunka. s dvouma to funguje. s trema uz moc ne.
Sice mam nainstalovane i 3 dalsi panely, takze jich tu mam momentalne 6, ale s lokalitou kde to je si ted v zime moc energie nevyrobim. Jsem blizko lesa s vysokym kopcem. A slunko se sem dostane nejdriv kolem poledne a pak uz je tak nizko ze jej nenachytam :(
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Trosecnik

Re: 4215BN a 3 panely

Příspěvek od Trosecnik »

lzahradil píše:Ahoj,
nadelil jsem si pod stromek 4215BN a dnes jsem jej zapojil, ale narazil jsem na pro me zajimavy problem.
Kdyz zapojim na regulator 2 panely tak mam napeti cca 60V coz by bylo v poradku. Kdyz tam ale zapojim panely 3 tak bez pripojeni na regulator mam napeti cca 90V co je spravne. Ale jakmile zapnu na regulator tak po chvili napeti z tech cca 90V spadne na hodnotu napeti jednoho panelu. Slunce dnes moc nebylo ale s dvouma panelama se toto nestalo. Kde bych mohl hledat chybu?
To napeti merim voltmetrem i ho spravne zobrazuje mt50 takze chybu v mereni vylucuju rovnou.
Vykon to samozrejme nedava skoro zadnej ale napeti na baterce preci jen vyrostlo ale tim ze je nizke napeti z panelu tak jej nedobiju

Diky.
Hele, četl jsem toto vlákno jen bleskově a mohl jsem tedy něco přehlédnout...

Pokud počasí nebylo ideální, je to pravděpodobně dáno tím, že regulátor rozpoznal maximální výkon právě při daném napětí. Já mám zatím jen dva sériově propojené panely a výsledné pracovní napětí této sestavy by mělo být do řekněme 62V. Když bude ale škaredě, klidně mi budou pracovat na jakémkoli napětí nad napětím baterie až do maximální možné hodnoty (uvedených 62V). Uvědom si, že regulační/pracovní MPP rozsah tvého regulátoru je 2-108V (pod napětím baterie tě nezajímá).

Tím že jsi zapojil své tři panely v sérii, získáváš v zimě teoretickou výhodu (oproti mým dvěma panelům v sérii) kdy snadněji dosáhneš stavu, že za velmi špatného počasí napětí bude dříve a déle alespoň těsně nad napětím dobíjené baterie a tedy získáš více energie, respektive se baterie bude vůbec nabíjet.
Trosecnik

Re: 4215BN a 3 panely

Příspěvek od Trosecnik »

Trosecnik píše:Pokud počasí nebylo ideální, je to pravděpodobně dáno tím, že regulátor rozpoznal maximální výkon právě při daném napětí. Já mám zatím jen dva sériově propojené panely a výsledné pracovní napětí této sestavy by mělo být do řekněme 62V. Když bude ale škaredě, klidně mi budou pracovat na jakémkoli napětí nad napětím baterie až do maximální možné hodnoty (uvedených 62V). Uvědom si, že regulační/pracovní MPP rozsah tvého regulátoru je 2-108V (pod napětím baterie tě nezajímá).
Přikládám obrázek. Proč ti nepříjde divné nižší napětí na začátku a na konci dne? Proč by se to mělo lišit od jiných ideálních podmínek?
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: 4215BN a 3 panely

Příspěvek od lzahradil »

Tohle tema je jiz z me strany uzavrene. Kdyz jsem to resil, podminky byly hodne spatne. Ted uz to vypada samozrejme jinak.
Nicmene musim rict, ze v BN rade jde aspon neco nastavit ale kdyz to srovnam s RN kterou jsem mel pripojenou pred timhle tak musim rict ze RN byla jednoznacne lepsi co se tyka vyhledavani MPPT.
Uz to neresim. Jak to tu kazdej zna a praktikuje, je zase cas na upgrade systemu a tak k nemu posadim na dalsi panely axperta mks plus. Sem zvedavej jak bude MPPT fungovat tam.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Trosecnik

Re: 4215BN a 3 panely

Příspěvek od Trosecnik »

Přišlo mi to neuzavřené, či spíše nevyřešené. Tak se nezlob.

P.S.
Srovnání sice nemám, ale řekl bych že optimální pracovní bod je (alespoň mým regulátorem) vyhledáván dobře.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: 4215BN a 3 panely

Příspěvek od lzahradil »

Ja se samozrejme nezlobim. Uzavrene jsem myslel tak ze uz to neberu jako problem protoze to energii vyrabi.
Ale bylo to tim spatnym pocasim. Jen mi v tu dobu zarazelo ze s mensim Wp se to chovalo jinak nez s vetsim a u cehoz bych prave ocekaval obracenej stav nez jakej byl. At jsem mel napeti v panelech 90V nebo 60V porad to drzelo na cca 28V a prakticky nic nevyrabelo. To je jasne ze kdyz neni proud, ze napeti spadne.. ake trackovani fungovalo snad 1x za hodinu co bylo videt na grafu. RN se pri stejnem Wp chovala uplne jinak a dokazala vyrobit vice energie.
Jakou v tom tvem mas verzi? Mel bys ji vycist pres modbus nebo pripadne v tom softu z ktereho posilas grafy. Ten mimo jine taky mic nefunguje. Grafy jakmile pretecou nad nejakou hodnotu tak se s nima neda hejbat a neni videt vse. Ale mozna na to je nakej figl..
Ja ho nepouzivam.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Trosecnik

Re: 4215BN a 3 panely

Příspěvek od Trosecnik »

Tracer4215BN, device version V02.05+V07.12

Ale popravdě nevím co ty dvě verze znamenají/vyjadřují. A nevím ani, že by vůbec EPSolar kdy nabízel nějakou možnost přehrání FirmWare.

Pokud jsi měl ale s verzí regulátoru RN větší zisk, tak asi není co řešit. Prostě pracoval líp a tedy musel být algorytmus vyhledávání optima jiný.

To s těmi grafy jsem tu již také zmiňoval. Já to řeším tak že SW vypínám minimálně a rozsahy vestavěných grafů již jsou takové, že vše je viditelné. Pokud bys potřeboval, tak graf nabízí submenu (pravé tlačítko myši) jehož součástí je i graf v samostatném okně - "Show In New Form", ten pracuje dobře a s ideální rozsahem os grafu.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: 4215BN a 3 panely

Příspěvek od lzahradil »

tak jestli nebude problem nahodou v tom, ze mas starsi model a tam to hold funguje OK..

ja mam:
{0: 'EPsolar Tech co., Ltd', 1: 'Tracer4215BN', 2: 'V02.14+V07.24'}
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Trosecnik

Re: 4215BN a 3 panely

Příspěvek od Trosecnik »

Taková blbost. Nemohl by být problém s tím, že regulátor si zapamatoval tvoje staré panely a jejich maximální pracovní napětí? Možná by pomohl restart, tedy asi odpojení od baterie a nastavení do továrního nastavení (možná v opačném pořadí).
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: 4215BN a 3 panely

Příspěvek od lzahradil »

Trosecnik píše:Taková blbost. Nemohl by být problém s tím, že regulátor si zapamatoval tvoje staré panely a jejich maximální pracovní napětí? Možná by pomohl restart, tedy asi odpojení od baterie a nastavení do továrního nastavení (možná v opačném pořadí).

nevim co tim myslis.. regulator 23.12.2015 dorazil od p.Kolarika a tak nemel moznost si zapamatovat zadne stare panely protoze byl uplne novej :)
Ale je to jedno. Neres to. Ted to funguje a bude do te doby nez ho vymenim za jinej :)
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek