Stavime sobestacny baracek

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 482
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Reputace: 65
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 22
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Stavime sobestacny baracek

Příspěvek od PetaJoule »

Zdravim,

s zenou stavime baracek. Nic velkeho, rozpocet je v nizke dvouciferne MCZK oblasti. Cim se stavba lisi je predevsim koncept sobestacnosti. Vlastni elektrarna, vlastni teplarna, vlastni vodarna (kde je mywater.cz? 8-) ) . Pouze s*acky bychom chteli prenechat mestu - at si s tim poradi.

V idealnim pripade by dum dale resil jakousi sobestacnost mobility, k tomu pozdeji vic.

Projekt se rodi tak nejak od roku 2013, pozemek mame, planovani probiha v Autodesk Revit http://www.autodesk.cz/products/revit-family/overview, ceskym architektum asi davame zabrat priliz - sobestacnost zrejme neni jejich silna stranka.

Elektrarna bude 10-15 KWp PV DC/DC a AC/DC hybrid plus kogeneracni jednotka. Napojeni na grid pouze jako fallback. Baterie ca. 30KWh, prevazne harampadi od Victronu, BMS vlastni. Rozhodnuti pro PV moduly padne 2-3 mesice nez pujdou na strechu.

Tak tolik ve strohe kostce. Bude-li zajem, muzu se tady trochu o projektu rozpovidat.



Richard
Přílohy
koncepcni navrh
koncepcni navrh
E_el & E_th
E_el & E_th
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Stavime sobestacny baracek

Příspěvek od gupa »

To harampádí od Victronu postrádá logiku zapojení, sračky se městu platí podle zákona, kde je naté malůvce azimut? Jih, západ? Jinak okna k sousedům je takový nanic, když někdo zazvoní, musí být nějaká kamera aby se vidělo. Balkony tohoto typu jsou problémem, nesou vícenáklady na zateplení a izolaci proti vodě ... zdražije zbytečně projekt, nějaká terasa za domkem je spolu s pergolou a bazénem dle mého názoru lepší řešení. Jinak 10-15kWp je pěkné, ale celkově fv bych tu raději nechal v diskuzi rozebrat prakticky a podrobněji. Začal bych tím Victronem co přesně pořídit a jak přesně nastavit aby to splnilo očekávání. Každopádně bych akumuloval i hlavně vodu, baterie jednou zdechne ale voda furt teče a tím pádem projekt bude efektivnější a levnější.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Stavime sobestacny baracek

Příspěvek od SJM »

Projet obsahuje množství opěrných zdí, možná by vystačily na stavbu jednoho dalšího rodinného domu.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Stavime sobestacny baracek

Příspěvek od marko250 »

Takže jen dva lidi? Ta kogeneračka bude mít jaké provedení/ palivo? Kořenovka není možná,čistička>zásak či zásobník na užitkovou? Při napojení na kanalizaci Vám automaticky zpoplatní studnu měřák/paušál za osobu.Ten balkónek pro větrání všech místností,bude fajn jen pár měsíců,ve skutečnosti to bude sběrač problémů s popilkem,vodou a únikem tepla>využitelnost pramalá.Pergola s krbem a uzákem při domu se vstupem do kuchyně k nezaplacení. Jak budete mořit přebytky z 15kWp (EV)?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Reputace: 14
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavime sobestacny baracek

Příspěvek od lwq »

Zajimavy pocatek. Rozhodne by se hodilo vice informaci a pak lze cekat i nejakou plodnejsi diskuzi. Ja osobne ted budu zacinat stavbu bungalovu a sobestacnost beru taky vazne. Tak vazne, ze na destovku budou nadrze, pitna filtrovana pres katadyn filtry (nebo tak nejak). Elektrinu od CEZu asi nepripojim vubec, tak se ted snazim spocitat jake panely a baterky jsou treba. Topeni bude na Slunce a drevo. Vareni propan. Pritulku uz ucim, ze fenovat si vlasy ci delat topinky nelze z elektriny. ... Tak jak zacit ... Asi si udelam extra vlakno, pokud toto ma byt konkretne pro tento dum ...
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Stavime sobestacny baracek

Příspěvek od kybos »

PetaJoule píše: Bude-li zajem, muzu se tady trochu o projektu rozpovidat.
Richard
Zajímalo by mne:
1. Jaký bude elevační úhel střechy.
2. Zda je navržena nějaká energetická akumulace na dobu větší než jeden den.
3. Jaká bude struktura obvodového zdiva.
4. Jaká je plánovaná tepelná ztráta.
5. Jak bude řešeno větrání.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 482
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Reputace: 65
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 22
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Stavime sobestacny baracek

Příspěvek od PetaJoule »

kybos píše: Zajímalo by mne:
1. Jaký bude elevační úhel střechy.
2. Zda je navržena nějaká energetická akumulace na dobu větší než jeden den.
3. Jaká bude struktura obvodového zdiva.
4. Jaká je plánovaná tepelná ztráta.
5. Jak bude řešeno větrání.
1. ca. 22 az 25 stupnu. Vic bohuzel neni mozne, pak uz by se to zacalo podobat stodole

2. el. Akumulace je navrzena na ~ 3 dny, vzhledem ke kogeneracni jednotce, ktera je tedy koncipovana na ne-az-tak-sobestacny LPG, tak je akumulace na ca. 7 mesicu bez slunecniho svetla. ;-)

3. nad zemi: 50cm poroton + omitka, pod zemi 30cm zelezobeton + 20cm Jackodur

4. mala

5. nucene s rekuperaci, nasavani pres "vzdusnou studnu" - nebo jsem taky slysel pojem "zemni filtr". http://www.bosy-online.de/luftbrunnen.htm

...

Jinak je celkem zajimave jak nekteri ctou v textu veci ktere tam nejsou. Mame-li v planu prenechat sracky mestu, neznamena to ze by se za ne nemelo platit. Projekt stoji v Praze ne-az-tak-na-okraji, tam je to s vlastni cistickou spis nepruchodne.

Osobne bych preferoval nekde stavbu daleko od civilizace, ale moje zena spis na Vaclavaku, takze jsme nasli kompromis v zelenem v Praze.

Jinak akumulace vody celkem 4 nadrze (pocitam-li i studnu), to je na vlastni povidani. Kdyz rikam, ze se projekt rodi od roku 2013, neznamena to, ze jsme se od roku 2013 stourali v nose. Spis to nelze vse najednou vychrlit do jednoho prispevku. Takze spis hodlam odpovidat na konkretni otazky.

Azimut budovy je 180. Je to pro 3 lidi, posleze pro dva.

Harampadi od Victronu nepostrada logiku zapojeni a byl bych rad, kdyby se lokalni matador gupa v pripade zajmu o projekt nejdrive vic ptal, a az bude dostatecne kompetentni, velmi rad si vyslechnu konkretny namitky ci kritiku. Do te doby slysim pouze stekani.

Opernych zdi je na obrazku opravdu dost, nastesti ne vsechny patri nam a jsou jiz hotove. Zatim se nikdo nikomu do oken nekouka.

...

Elektrarna podrobneji:

3 x Victron Quattro (jeste vaham jestli 5k nebo 8k) 48V
4 x BlueSolar MPPT 150/70
ca. 100-110m² PV panelu
ca. 30KWh LiFePo, spis vic, ale dle rozpoctu
2-3 Mikroinvertry na AC
Kogenerace Brötje als EcoGen WGS


Chtel jsem projekt predstavit chronologicky, takze - viz dalsi priloha - se samozrejme v prubehu casu menil.


Richard
Přílohy
prvni Revit-Model
prvni Revit-Model
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Stavime sobestacny baracek

Příspěvek od SJM »

Můžete prosím, ještě před diskusí o FVE, přidat k tomu prvému nákresu Vašeho domu a souseda (přibližně od JZ) podobný nákres obou domů ze strany severní ?
Uživatelský avatar
abphoto
Příspěvky: 103
Registrován: úte zář 01, 2015 12:13 am
Reputace: 5

Re: Stavime sobestacny baracek

Příspěvek od abphoto »

parada mne sa to paci :D

dovolim si svoj subjektivny nazor...

co sa tyka komponentov FVE doporucujem miesto victronu, co je sice dobre zelezo, nejaku ameriku. povedzme si na rovinu najlepsia fotovoltanika je v USA. Staviate to na dlhu dobu... nabíjacie MPPT Midnite clasic 150/99 su jednoznacne o inom. Co sa tyka menica, zalezi aky odber planujete, ale ja v byte kludne dam 7kW ked perem peciem a vysavam... takze bud urobit menise vetvy 2x5kW tym budu aj mensie straty a menice sa budu zapinat na dialku automaticky, alebo jeden 8-10kW... ale pri pouziti mikrokonvertorov sa bude flakat ked bude pevnost opustena...

co sa tyka baterii ani bych pod 50kWh ulozenej energie nesiel, berme to tak, pokial je lifepo ok, da sa cucat cca 80% pri jej dlhodobej zivotnosti aspon 10-15rokov, pokial bude olovo tak ratajme 20% aby to vydrzalo rovnako co je pri spominanej kapacite len 10kWh, t.j. jeden a pol dna... zimy su krute... treba rezervu aspon na 5dni aj ked je kongeneracka...
Ak to bude myslene ako nezavysla vec treba dimenzovat na zimu a v lete rozdavat susedom...

volba panelu by som siel do SUNPOWER SPR-327NE-WHT su to 327Wp panely s ucinnostou cca 20%, technologicky a spracovanim niekde inde ako vacsina, http://www.rectifier.co.za/Solar/sunpow ... MERICA.pdf
alebo do panasonicov oba typy v zime slapu ako hodinky...
SunPower 1050Wp+MidNite150classic+WBjr, LPF4 12kWh@13,2V, skoro vsecko pekne na DC, 2400W DC/AC sinus
testovacia prevadzka - ostrov amorf 99,6kWp , 3F DC/AC Sinegry 12x5kW, SMA 6x 17kW, Pb 16000Ah@48V...


Revizie VTZ elektrickych E1 A B
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 482
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Reputace: 65
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 22
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Stavime sobestacny baracek

Příspěvek od PetaJoule »

SJM píše:Můžete prosím, ještě před diskusí o FVE, přidat k tomu prvému nákresu Vašeho domu a souseda (přibližně od JZ) podobný nákres obou domů ze strany severní ?
Asi tak?

Je to vyexportovane z "modelu hmot" v Revitu ktery byl prvni na realnych datech elevace pozemku. Za to zase barak jen plusminus.
Uplne ze severu by nebylo nic videt, je tam dalsi operna zed. ;-)
Pozemek ma ca. 22m x 43m a prevyseni ca. 5,5m na tech 43m - jakysi mirny jizni svah.

Jedna z vyhod toho revitu je prave solarni simulace. Samozrejme nechceme nikomu (priliz) stinit, ci byt ve stinu.

Proto je dum take "uprostred" pozemku a ne na jeho severni vrchni hrane (jak je v okoli zvykem). Dale je "zariznut" do terenu, takze suteren/sklep je vlastne prirozene pod zemi, prijezdova cesta na urovni komunikace.

No a prave dum je mimo uroven ostatnich domu, coz dost dobre resi ne-koukani si do oken.


Richard
Přílohy
pohled ze SZ
pohled ze SZ
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Stavime sobestacny baracek

Příspěvek od gupa »

Nic mne jako otázka nenapadá, každý jsme jiný, ale mne se to jako návrh domu kde bych chtěl bydlet nelíbí. Stačí přimalovat okolo stavebního střešního otvoru ty panely a je tomu nasazena architektonická koruna.
Nezlobte se, ale matador nejsem. Jen vidím příspěvek kničemu, bo je vše dle absence otazníků za větou jasné. Obrázek s Victron zařízení je úsměvně navržen.
Ale protože jsem nekompetentní, tak mne prosím omluvte, jen, že mnoho lidí včetně mne sem s ideou do fóra došlo k poradě a tato situace s novými členy se jako historie stále v diskuzi opakuje, ale s rozdílem - o radu Richarde zřejmě nestojíte.

...Možná je to jen jazyková bariéra si zdvořile říkám, sám pro sebe...
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Stavime sobestacny baracek

Příspěvek od SJM »

gupa píše: mne se to jako návrh domu kde bych chtěl bydlet nelíbí
Možná je asymetrivký tvar střechy vyvolán tím, že má autor zájem o velkou plochu střechy směrovanou jižním směrem.
Dosud ovšem neuvedl, o jaký denní výkon FVE v letním období usiluje, resp. jakou uvažuje denní spotřebu ee z FVE.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Stavime sobestacny baracek

Příspěvek od kybos »

PetaJoule píše:
1. ca. 22 az 25 stupnu. Vic bohuzel neni mozne, pak uz by se to zacalo podobat stodole

2. el. Akumulace je navrzena na ~ 3 dny, vzhledem ke kogeneracni jednotce, ktera je tedy koncipovana na ne-az-tak-sobestacny LPG, tak je akumulace na ca. 7 mesicu bez slunecniho svetla. ;-)

3. nad zemi: 50cm poroton + omitka, pod zemi 30cm zelezobeton + 20cm Jackodur

4. mala

5. nucene s rekuperaci, nasavani pres "vzdusnou studnu" - nebo jsem taky slysel pojem "zemni filtr". http://www.bosy-online.de/luftbrunnen.htm
...
ad1) Na podzim, zimu a jaro to nebude zrovna optimální. Je to jedno z rozhodnutí, které se později jen obtížně mění. Udělal jsem před cca dvaceti lety stejně špatné rozhodnutí (25°). Kdybych po realizaci chtěl složit reparát, bylo by to velmi obtížné. Reparát jsem později skládal na další stavbě (60°). Pokud je stavba ve stadiu papíru, je ještě čas.

ad2) Kogenerace je principiálně trefa do černého, je nutno jen ohlídat životnost a návratnost agregátu. Špičková korelace potřeby tepla a elektřiny v zimním období. To chválím.

ad3) Je zvolené řešení optimální z hlediska akumulace tepla? A co tepelná izolace paty zdiva vůči podloží?

ad 4) :D To je jasné, tady šlo o to číslo....

ad 5) Jaké je radonové riziko v místě stavby?
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavime sobestacny baracek

Příspěvek od mobilik »

Velmi sa mi paci tento projekt a drzim vsetky prsty!!! Klobuk dole. ;-) Pekne nakresy, myslienka, proste pecka! :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Reputace: 14
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavime sobestacny baracek

Příspěvek od lwq »

Radonove riziko v Praglu ? Nulunula prdlajs - viz geologicka sluzba ... :-)

Tak to vidim na maximum FVE panelu na strechu, plus 2-4 vakuovky. A k tomu baterku velikosti alespon 30kwh ci dle rozpoctu, ne ? :-)
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Stavime sobestacny baracek

Příspěvek od vlkazajac »

Deklarovaný koncept sebestačnosti je úplne chybný a falošný. Je závislý na všetkých spoplatnených zdrojoch - voda ( vodné + stočné), teplo ( fosílny zdroj ), záloha v elektrickej prípojke ( kogenerácia so zálohou v batériach to vždy nevytrhne ).
Hromada nezmyselne drahej technologie.
Pri danom sklone strechy vidím jediný zdravý potenciál v podpore mobility v prevažnej časti roka.
Ocenujem snahu o čistý a účelový architektonický koncept, tu sa dá ešte "vyblázniť" v tom najlepšom zmysle slova.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Stavime sobestacny baracek

Příspěvek od kyocera »

Měl bych otázky.
1. Má dům i plynovou přípojku ?
2. Jakým způsobem je udělána přípojka pro přenos dat ?
3. V době projekce už je známá výsledná energetická třída, tedy např. C, B nebo A pasivní.
Jaký energetický štítek bude mít váš dům ?
3. Jsou obnovitelné zdroje Vaším velkým koníčkem nebo Vám jde o podstatu , tedy něco ušetřit v centru Prahy ?
4.Počítal jste návratnost technologií , nebo návratnost technologií není pro Vás důležitá a jde Vám spíše proinvestovat peníze nebo zvolený způsob stavby takovou investici z nějakých důvodů vyžaduje , třeba v návaznosti na pasivní dům ?
5. Pokud jste počítal návratnost, k čemu jste dospěl ?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 482
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Reputace: 65
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 22
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Stavime sobestacny baracek

Příspěvek od PetaJoule »

gupa píše:Nic mne jako otázka nenapadá, každý jsme jiný, ale mne se to jako návrh domu kde bych chtěl bydlet nelíbí.
To je v poradku, alespon nam neudete do baracku lezt.
Nezlobte se, ale matador nejsem. Jen vidím příspěvek kničemu,
Duraz byl na slovnim spojeni LOKALNI matador. Nekdo kdo se mozna lokalne vyradi, obcas se verbalne vyblije ale jinaknic moc. Schematicky navrh konceptu elektrarny (a vlastne el. casti teplarny) postrada tedy logiku ba je smesny...

Jasny.

Konkretneji to tedy byt nemuze, protoze bychom se dostali do detailu a ja bych Vase posmivani rozebral na cimprcampr ale co - kazdy jsme jiny. To tedy opravdu zrejme jsme.
...a tato situace s novými členy se jako historie stále v diskuzi opakuje, ale s rozdílem - o radu Richarde zřejmě nestojíte.
Stojim o radu. Ale rada jako "me se to nelibi", "postrada to logiku", "je to usmevne/smesne", "nasadi tomu architektonickou korunu"... neni rada. Uz jste nekdy slysel pojem "konstruktivni kritika"? A mam vytahnout odkazy na reakce na Vase prispevky kdy lide hrozi si Vas hodit do ignore (takhle jsem se dozvedel ze tato funkce tu vubec existuje), protoze zrejme nezvedate svoji ignoraci pouze me mandle.

A co se tyka novych clenu: Vim, ze Vam starousedlikum registrovanym 2012 musim pripadat jako naplava, ale
Registrován:čtv črc 17, 2014 7:58 pm, se tady uz dele nez dva roky divam na forum, a vidim zajimave veci, nekdy usmevne, nekdy polopravdy, nekdy kecani o nicem - ale to asi ke kazdemu foru patri.

Ale po dvou letech observace jsem si rekl, ze "takovy jako Vas" klidne dam.
...Možná je to jen jazyková bariéra si zdvořile říkám, sám pro sebe...
Maybe/Das kann durchaus sein.


Richard
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 482
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Reputace: 65
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 22
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Stavime sobestacny baracek

Příspěvek od PetaJoule »

kybos píše: ad1) Na podzim, zimu a jaro to nebude zrovna optimální. Je to jedno z rozhodnutí, které se později jen obtížně mění. Udělal jsem před cca dvaceti lety stejně špatné rozhodnutí (25°). Kdybych po realizaci chtěl složit reparát, bylo by to velmi obtížné. Reparát jsem později skládal na další stavbě (60°). Pokud je stavba ve stadiu papíru, je ještě čas.
Ja vim. Znam veskere vypocty orientace panelu, teoreticky idealni, prakticky idealni, sklon, orientace jih versus vychod-zapad. atd. atd.
Uvazoval jsem dokonce o "slunecnicich na zahrade" = tracking, ale nechci tam mit mechanicke pohyblive casti.
ad2) Kogenerace je principiálně trefa do černého, je nutno jen ohlídat životnost a návratnost agregátu. Špičková korelace potřeby tepla a elektřiny v zimním období. To chválím.
Kogenerace je perfektni komplement FV. Kdyz neni dostatek slunce A je potreba teplo -> kogenerace, jinak solar. Navratnost samozrejme problem, ale 100% nezavislost a je tim vyresena (spolecne s FV) elektrarna i teplarna.
ad3) Je zvolené řešení optimální z hlediska akumulace tepla? A co tepelná izolace paty zdiva vůči podloží?
Je.

http://www.jackon-insulation.com/jackod ... ngsplatte/

Puvodne jsme tam chteli dat takovy ten nafoukany kamen(? nenapada me presny pojem), ale tohle je lepsi. Byl jsem prekvapen, ze se barak da postavit "na styropor".
ad 4) :D To je jasné, tady šlo o to číslo....
Viz priloha, zdi nejsou problem - pouze kazde okno boli. Bud financne nebo tepelne.
ad 5) Jaké je radonové riziko v místě stavby?
V praze zanedbatelne, presto to ale stavebni urad vyzaduje. DOstane tak zadarmo body kde bylo mereno.


Richard
Přílohy
u-wert-berechnung.pdf
poroton 50cm
(99.91 KiB) Staženo 214 x
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavime sobestacny baracek

Příspěvek od mopadzi »

WP_20140412_15_25_21_Pro.jpg
5. nucene s rekuperaci, nasavani pres "vzdusnou studnu" - nebo jsem taky slysel pojem "zemni filtr". http://www.bosy-online.de/luftbrunnen.htm

tohle bych nedoporučoval. Zemní registr neudržíte čistý! budou tam plísně a voda. Takové jsou poznatky z praxe. Energetický přínos je takřka nulový. Prostě tím neprotočíte dostatek vzduchu. Spíše si dejte na vstup nasávaného vzduchu do rekuperace pořádný filtr. Předfiltrace F0 a aktivní uhlí. Pak mužou venku pálit čarodějnice a doma bude čistý vzduch. Mám to ..doporučuji
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek