Orientace FVE panelů

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Orientace FVE panelů

Příspěvek od fugas »

Zdravím.
Mám také takto orientovanou sedlovou střechu.Už mám materiál na konstrukce pod panely,ale není bohužel čas to konečně zbouchat,takže podložené slovo tak úplně říct nemohu.Ale zkoumáním a prohlížením a přemisťováním panelu jsem dospěl k závěru,že polovinu panelů(tj. 3kusy) umístím do jižního štítu a druhou polovinu na západní střechu.Na východní střeše je v půli července "tma" už kolem třetí hodiny odpolední,zatím co s jihem se dá počítat až do pozdního odpoledne a se západem až do tmy.Ten východní ranní předstih mě nevytrhne a navíc potřebuji energii hlavně právě odpoledne a večer.Snad se mi to brzy podaří realizovat... :oops:
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Meskalin
Příspěvky: 13
Registrován: stř kvě 28, 2014 11:38 am
Reputace: 1

Re: Orientace FVE panelů

Příspěvek od Meskalin »

Zdar
Mám panely prostě položené na rovné střeše. Ostrov asi 400wp POLY. Jsou to dva panely zapojené paralélně. O kolik procent můžu očekávat zlepšení při natočení na jih, nebo na východ-západ (pokud vůbec můžu při tomhle zapojení)? Teď to má tu výhodu že panely nejsou vidět a nemusím dělat konstrukci.
NuclearDave
Příspěvky: 73
Registrován: pát črc 11, 2014 2:33 pm
Reputace: 0

Re: Orientace FVE panelů

Příspěvek od NuclearDave »

Doporučuji pohrát si s výpočtem podle http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php a nezapomeň, že v zimě jsou vodorovné panely pod sněhem. Co takhle jeden vodorovně na střechu a další svisle na fasádu? Jak říkám, chce to pohrát si s výpočty a porovnávat.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientace FVE panelů

Příspěvek od ota »

Někde jsem našel toto:
Ale pozor, týká se to maximální výtěžnosti během roku. Ostrov potřebuje maximum energie v zimě.
Přílohy
orientace panelu vs. výkon
orientace panelu vs. výkon
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Orientace FVE panelů

Příspěvek od vlkazajac »

ota píše:............Ostrov potřebuje maximum energie v zimě.
A z toho dôvodu je na podobné a opakované otázky potrebné zopakovať :

Ideálne miesto pre umiestnenie panelov je južná fasáda. Možnosť nastavenia patričného sklonu počas roka je najjednoduchší spôsob, ako z nich získať maximum energie.


Lepšie je len natáčanie panelov podľa dvoch osí, čo však je technicky zložité a vyžaduje omnoho viac priestoru.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Meskalin
Příspěvky: 13
Registrován: stř kvě 28, 2014 11:38 am
Reputace: 1

Re: Orientace FVE panelů

Příspěvek od Meskalin »

[quote="NuclearDave"]Doporučuji pohrát si s výpočtem podle http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php

dobrá tabulka! ... půjdou svisle oba :) Podle těch čísel mi budou stačit waty i přes zimu.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Orientace FVE panelů

Příspěvek od vlkazajac »

V zime je na horách tiež treba elektriku, tak pozrime, ako sa snažia v Alpách:
panely.jpg
Treba povedať, že nejde o prežitie, elektrika je tam aj tak dotiahnutá káblami. Ale keďže Studer má sídlo za rohom, je to jednoducho povinnosť prezentovať fotovoltiku!
Pozrime ešte na uhol, ktorý tvorí fasáda so zvislicou :
uhol.jpg
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek