Monokrystal nebo CIS ?

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Odpovědět
host19
Příspěvky: 34
Registrován: sob led 23, 2016 7:07 pm
Reputace: 0

Monokrystal nebo CIS ?

Příspěvek od host19 »

Dobrý den, jsem zde na fóru nový (nově registrovaný). Fórum si ale pročítám již notnou dobu od loňska a "nasávám" informace. V elektrotechnice , elektronice a silnoproudu se orientuji (koníček i částečně profese), fotovoltaika je ale pro mne zatím pole ne zcela zorané. Ne že bych neznal principy-jsem ale před rozhodnutím si na chalupě vybudovat malý ostrov (sedlová střecha V-Z, vesnička v údolí) a postupně ho v čase rozšiřovat. A proto prosím o radu:
panely monokrystalické (favoritem je pro mne http://shop.mypower.cz/fotovoltaicky-pa ... -mono-2857) nebo panely CIS (např. http://shop.mypower.cz/fotovoltaicky-pa ... ntier-2866 nebo Avancis - http://www.avancis.de/cis-solarmodule/powermax-35/)?
Je lepší jiít cestou malého napětí na panelu a sériového zapojení - např. 4 v sérii, nebo naopak vyššího napětí na panelu (CIS) a paralelního řazení (4 paralelně)? Myslím z hlediska fotoenergetické výtěžnosti a následného zpracování MTTP regulátorem.
Díky za fundované názory a prvotní pomoc :-)
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Monokrystal nebo CIS ?

Příspěvek od rottenkiwi »

Ak chce mať majitaľ vysoko účinný systém, tak výrobcovia idú po vysokých napatiach,
ako na vstupe DC z panelov, tak na výstupe pre batériu. Napr. účinnosť u bat. až 98 %.
http://files.sma.de/dl/21567/SB5000SE-DEN1441web.pdf
http://www.fronius.com/cps/rde/xchg/SID ... qVFT_nhDmE

Ak však mám lacné Pb baterky a účinnosť ma nezaujíma, tak sú reg.
aj do 600 V DC, ale aj 100 až 250 V DC. Čím je vačší rozdiel napatia panelov na vstupe reg.
a čím je nižšie system. nom. nap. bat., tým je účinnosť nižšia.

Ale sú tu určite lepší a skúsenejší ľudia ako ja, snáď poradia lepšie.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
host19
Příspěvky: 34
Registrován: sob led 23, 2016 7:07 pm
Reputace: 0

Re: Monokrystal nebo CIS ?

Příspěvek od host19 »

Díky za názor. Ještě bych se možná zeptal právě s ohledem na V-Z orientaci střechy, jaké zvolit fyzické rozmístění např. 4 panelů v příp. sériového zapojení (nízkonapětové panely) a naopak v příp.paralelního zapojení (panely o vyšším napětí)?
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Monokrystal nebo CIS ?

Příspěvek od Matess »

zakladem pro vyber vseho je ocekavany odber. K tomu se dimenzuje kapacita baterie, vykon stridace i vykon v panelech. Ja bych osobne sel cestou co nejvyssiho vykonu v panelech za co nejnizsi cenu. tzn polykrystal co je za par. Klidne panely dimenzovat na vyssi vykon - je to nejlevnejsi prvek. Do amorfu a ruznych panelu s nizsim vykonem bych nesel... ono to sice na Wp vypada skoro stejne, ale kdyz clovek pripocte cenu uchytu a kabelu, tak je to razem jinde. Pokud budou panely na vychod a na zapad, tak je mozne tyto stringy zapojit paralelne a pouzti nabijec s polovicnim vykonem k panelum.
host19
Příspěvky: 34
Registrován: sob led 23, 2016 7:07 pm
Reputace: 0

Re: Monokrystal nebo CIS ?

Příspěvek od host19 »

Základní odběr zatím malý (EZS, kamerový systém-celkem do 100W nonstop 24/7/365), časem chci ale průběžně rozšiřovat až na nárazově 1-2kW (dílna, el.nářadí, osvit). Regulátor - váhám mezi TriStar MTTP 60A a EPsolar ET6415BND 60A. Aku asi na začátek gel 24V (2x12V do serie), do budoucna LiFeYPo4. Čili systém, který bych chtěl dál rozšiřovat, vylepšovat dle fin.možností...
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Monokrystal nebo CIS ?

Příspěvek od xmasin »

Řeším podobný problém viz vlákno https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=2796. Sám se rozhoduji mezi poly a CIGS od Solar Frontier. Amorfy jsem už zavrhl. Akorát mám spotřebu trochu větší cca 200W, ale snad ji stáhnu.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Monokrystal nebo CIS ?

Příspěvek od rottenkiwi »

Prečo na začiatok GEL ? Čo sa stane, ak jeden z 12-tich článkov bude zlý a odrovná celú sériu ?
Cena 220 Ah GEL = 560 € x 2 = 1120 €.
220 x 24 = 5280 Wh pri 50 % DOD = 2.64 kWh využiteľnej energie.
Pri 50 % DOD a 500 cykloch dostaneme za baterky 2.64 x 500 = 1320 kWh.
Pri cene uvedenej vyššie, nám vychádza kWh za 1120 / 1320 = 0.848484 €.

Cena 100 Ah LiFePO = 140 € x 8 = 1120 €.
100 Ah LiFePO majú vačšinou plusovú toleranciu, ergo 110 Ah.
110 x 25.6 = 2816 Wh pri 80 % DOD = 2.253 kWh využiteľnej energie.
Pri 80 % DOD a 2500 cykloch dostaneme za baterky 2.253 x 2500 = 5633 kWh.
Pri cene uvedenej vyššie, nám vychádza kWh za 1120 / 5633 = 0.198828 €.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Monokrystal nebo CIS ?

Příspěvek od ota »

Doporucoval bych mppt regulator. I ten nejlevnejsi zde z bazaru. Uvidis ze drive nebo pozdeji nekdo byde prodavat.
Panely urcite polykrystal a ronou 230 az 250Wp vykon. Ony jsou totiz na jednotkuvykonu nejlevnejsi, neb se jich vyrobi do velkych elektraren nejvice.
Bateriedo zacatku gelovky, klidne.
Za nejakou dobu zjistis, ze ti nestaci ani panely ani regulator a ni baterie. To se stane temer kazdemu, ze zacnes s jednim panelem a malou baterii a postupne rozsirujes. Tak alespon zacni s panelem, ktery se da rozsirit dalsimi podobnymi. Na paramety moc nekoukej, ono nejake % vic nebo min nehraje roli.
Pokud mas omezeny rozpocet, dej se inzerat zde v bazaru inzerat na 10 az 15A mppt regulator. Urcite se nekomu vali doma nepouzivany. Nejlepe nejaky EP solar. To same plati o bateriich.
Daji se koupit za polovinu proti cenam v e shopech.
Stanov si na jake napeti chces mit baterii. 12V je na drobnou elektroniku bez menice na 230V. Pro 24V uz muzes pocitat, ze ti system utahne kousek domacnosti. Pro 48V bys musel mit vice panelu i baterek. K tomu mozna casem dojdes.
Tak hodne zdaru. Pokud necemu nerozumis, neboj se zeptat. Od toho je toto forum.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Monokrystal nebo CIS ?

Příspěvek od marko250 »

Co je na těch CIS tak revolučního,účinnost menší,napětí 100V naprázdno špatně použitelné na regly,cena hrozná na 170Wp.Jinak doporučuji stanovit cíl FV(x let) a stavět rovnou na něj.Panely a regl vybírat dle nejúčinnějšího napětí pro MPPT bod reglu.Bacha na tristary jak psal Kybos ,už se brání menšímu napětí než uživatel očekává a je značen,epsolarů tu má taky kopa uživatelů.Jelikoš stavíš ostrov tak limitující jsou baterie,které vlastně udávají možné napětí a kapacitu systému a dál spotřebiče a jejich obnova po poruše.Asi nejjednodušší je kupovat běžné spotřebiče určené pro DS na 230VAC,než jít cestou dvou okruhů AC a DC a bastlit je pro DC.Jsou regly ,které umí 1000VDC z panelů,ale pak je znova konverze na klasických 12/24/36/48/60/72VDC do baterek a měničů.Ty měniče navíc zase mají limity většinou do 60V.Cesta je tím pádem vydlážděná a odklon moc možný není.Takže ze střechy do reglu do 150V>z reglu do baterek a měniče do 60V>z měniče klasických 230VAC.Od konce února do listopadu si budeš chrochtat blahem a od listopadu do března se budeš označovat za největšího idiota s nejpitomější investicí na světě. :-) Ale lidi tu jsou dobří a o zábavu budeš mít postaráno.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
host19
Příspěvky: 34
Registrován: sob led 23, 2016 7:07 pm
Reputace: 0

Re: Monokrystal nebo CIS ?

Příspěvek od host19 »

No , na ty CIS (Avancis , Solar Frontier, popř. jiné) mám zálusk právě proto, že u nich výrobci deklarují účinnost i při rozptýleném světle a dokonce i v případě zatažené oblohy. Prý využívají širší spektrum emg záření, ne jen viditelné světlo. Tedy pokud se dá výrobcům věřit... A právě o to mi jde - já potřebuji mít radši méně energie z panelů, ale spolehlivě od rána do večera bez ohledu na oblohu, zda tam právě praží slunce či je pod mrakem. A to mi polykrystal, pokud jsem správně pochopil, nezaručí! Nebo se mýlím?
A co se týče toho reglu - jakou mám jistotu, že když ho koupím levně na inzerát "jetý", že bude spolehlivý, bezporuchový...? Důvěra v prodávajícího? Ne, díky, radši si připlatím za nový výrobek v záruce, než být nasr.., že jsem něco koupil z druhé ruky a ono to nefunguje.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Monokrystal nebo CIS ?

Příspěvek od kodl69 »

Na reklamu se vykašli. Kde není slunko, solár nefunguje. Mám i polykrystaly i amorfy, dnes v poledne při zatažené obloze dával string s 3x250W poly cca 400-600mA/88V, 4ks Auria 120W paralelně dávaly 250mA/90V. Plocha amorfů je 5,7m2 bez mezer, polykrystaly zabírají 4,4m2 bez mezer. Tak co je teda lepší? Při plným osvitu samozřejmě polykrystaly z m2 170Wp/m2, Auria 85Wp/m2, a dnes teda přepočteno na m2: polykrystaly 10W/m2, amorfy 3,9W/m2. To je praxe, ne reklama. Dnešní výkon z 1,5kWp je 0,2kWh a to je v prosinci a lednu průměr. Ale odrazovat tě nechci. V létě je to 8kWh i víc.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Monokrystal nebo CIS ?

Příspěvek od xmasin »

Je tozdíl mezi křemíkovými amorfy a amorfy CIS/CIGS, takže nelze paušalizovat, že amorfy dávají míň i při zatažené obloze. Asi udělám test, že koupím jeden CIGS a jeden polykrystal a budu sledovat, jak se chovají při různém osvětlení, ideálně by to chtělo ještě pyranometr, ale to je docela drahá sranda.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Monokrystal nebo CIS ?

Příspěvek od kybos »

Dnes byl optimální den na testování výkonu panelů za difůzního světla. Nebyla tma ale slušná mlha a dostatek rozptýleného světla. Polykrystaly mi dnes dávaly v průměru 1% jmenovitého výkonu a ve špičce maximum 6%.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Monokrystal nebo CIS ?

Příspěvek od marko250 »

Dnešní výkon z 4,6kWp > 2,2kWh (poly /230Wp),celý den pršelo a zataženo.Daleko více práce odvede dle mě regulátor.Tady by stálo za to porovnat co umí z panelů vysát kdejaký regl.A pak je tu měnič a bižutérije ,která naopak saje jak pijavice,měnič u mě 0,85A/při 53V=přez kilovatu za 24hodin! Tohle řeš a né pidi procento z rozdílných panelů, kdy houby svítí a stejně nic nenaspoříš ani z jednoho.Baterky a přebytky ,kdy naopak svítí jako ďas,to jsou problémy.A pak ty kretény co hážou klacky pod nohy,kdejakou změnou vyhlášky a zákona.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
host19
Příspěvky: 34
Registrován: sob led 23, 2016 7:07 pm
Reputace: 0

Re: Monokrystal nebo CIS ?

Příspěvek od host19 »

Kolegové, vy co máte přehled o trhu - kde v ČR (eshop) je nejlevnější ke koupi monokrystal a CIS, popř. i polykrystal pro ostrov s regulací MTTP? Nechci 12V panely! Ještě dodám - systém budu tvořit postupně (finance), konečný plánovaný výkon v panelech 2-3kWp čili k tomu koncovému výkonu budu rovnou nyní pořizovat i regl. Baterie na začátek asi olovo/GEL, časem přechod na LiFeYPo4...
Dík za tipy :-)
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Monokrystal nebo CIS ?

Příspěvek od ota »

On je trh a TRH.
Nejsem si jisty, zda je nejlevnejsi e-shop to nejlevnejsi reseni na nakup panelu.
Vyborny zdroj levnych panelu jsou realizacni firmy. Po odezneni boomu instalaci ongrid elektraren mivaji ve skladech stale panely, ktere obcas prodavaji velmi levne. Nebo se u nich daji koupit lehce poskozene ale opravitelne panely. Prikladem takoveho trivialniho poskozeni byly panely, ktere nedavaly napeti. chyba byla v konektoru, jindy v prorazenych a zkratovanych diodach v boxu zezadu panelu. Takove panely mohou byt za 1000Kc, oprava trva 5 minut.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe

Odpovědět