Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od JiříK »

Že ti vychází kWh z DS jen na 10 Kč nevěřím! Vždyť u nás to vychází 10-16 Kč/kWh ve VT, podle toho, jak to počítám. A to je naše spotřeba 30x vyšší...
Tobě se ta centrála už musí rentovat.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vata »

SDS Big - vypadá to dobře. Jenže dokud se prodávávají a podporují Macra, není moc důvodů přecházet: potíž vidím v těch relátkách, které výrobce dodá napevno v NC nebo NO, tzn. není to už tak flexibilní. U zapojení s VALCem používám různé kontakty, a každý může mít mírně jinak periferie.
Pak tomu Big chybí D0, tzn. nebylo by možné použít pulzní regulaci u spotřeby přebytků. Mě to sice nechybí, ale dost lidí se SSR s fázovou regulací bojí, a taky je to dražší.
Ty výhradně dry dig. vstupy, s tím by se asi dalo smířit, musela bych překáblovat propojení s elektroměry.

Trochu jsem nepochopila to připojení - jestli to mají všechno řešené přes násuvné svorkovnice, do mého rozvaděče by se to už nevešlo...

Taky mě zajímá ten LCD plus key shield, jak to bude vypadat a jak se to montuje, zda se to stane součástí té krabičky, to by pak bylo samozřejmě super. Hlavně ta tlačítka, momentálně mám manuální on-place ovládání řešen přes vyhrazený SO vstup, ale rolovat s tím po nabídkách na LCD není zrovna oblíbená zábavka :) Dá se to, v případě nouze, ale nastartovat konfigurátor pro složitější nastavení se vyplatí.

Co je moc hezké je ta SD karta, konečně by mohlo SDS samo logovat. Flash paměti ve stávajících modelech je sice dost, ale protože je nevyměnitelná, člověk si rozmyslí zapisovat. V tom fullC by se to dalo konečně i pohodlně napsat :)

To JiriK: Cena DS sedí, po posledním (ročním, v červnu) vyúčtování platím za 1x15A 9,30 Kč.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vata »

Po delší době se zase ozývám na svém vlákně, s tím, že poreferuji o víceletých zkušenostech.
Tak nějak ale není o čem psát - prostě to funguje, MW přibývají - jsem na čtyřech. Taky záznamů v logu, před pát týdny to bylo 2 milióny vzorků, takže od spuštění automatizace mám každý den zpětně v rozlišení vzorek / minuta a spoustu zajímavých agregovaných dat.
Od posledního rozšíření východní větvě na 900Wp (celkem tedy cca 1500Wp) se žádná další investice nekonala - prostě není důvod.
Servisní zásahy jsou už docela stereotypní, vždy jde o myši.
Stykačový přepínač přepíná, oba Tristary pracují bez závady, Victron si taky nestěžuje, VALC si to všechno šěfuje, a rozvaděč používám jen vyjímečně.
Baterie taky víceméně beze změny, jen mám z této zimy pocit, že trochu změkly, možná se začínají články už více rozcházet (nebalancuju) a bude potřeba je srovnat.
Z provozních dat plyne, že se mi zvyšuje spotřeba - hlavně v DC. Celkově dosažená soběstačnost je aktuálně 76% a v létě se spraví na cca 78%. Z celého koláče spotřeby vychází 22% na DC, 18% na ztráty (ty zůstavají ovšem baráku v podobě tepla), 40% na AC (měnič) a zbytek na DS. Za koupenou 1kWh platím 10Kč.
Baterii (200Ah x 2 / 12V systém) se blíží tisící cyklus o průměrné hloubce 18% a při průměrné délce cyklu 22 hodin.
Nějak se mi nedostává času na další datové statistiky - zajímá mě třeba, jaký je průměrný uptime měniče, DS a DC záložního zdroje.
Blackout jsem od doby spuštění automatizace nazažila. Stykačové přepínání sítí je velmi rychlé - pc si toho nevšimne, takže to vůbec neřeším a nebýt logu, ani o tom nevím. V nových verzích VALCu mám lépe vyřešené i přepínání na záložní DC zdroj, takže tohle je nyní dostatečně rychlé na to, aby si toho nevšimly tranzistorové vypínače svítidel (obvod s mžikovým tlačítkem od Danyka). Těmi jsem nahradila původní klasické AC vypínače, které měly problém s DC proudy - (některé se po demotáži ukázaly uvnitř docela začouzené...) a při přepnutí na DC BPS i pár desítek ms výpadku stačilo na to, aby se sepnutý obvod pod zátěží po naběhnutí napájení vypnul.
Takže k dnešku FVE plni to, co jsem od ní očekávala - od března do října prakticky 100% soběstačnost a vřelou vodu v bojleru, v zimě jistotu UPS.
Opakuju se, ale klidně ještě jednou - za nejlepší investici považuji svou práci na automatizaci, díky které si můžu dovolit FVE vůbec neřešit.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od kodl69 »

Automatizaci ti teda závidím, já to chodím automaticky přepínat vypínačem na měnič podle toho, co píše aplikace k midnite na tabletu. Ale už dva roky se na to chystám. A asi uběhne i třetí sezóna se stejným výsledkem.
Já naopak budu nějakej panel na zimu přidávat, roste mi DC spotřeba až na víc než 1kWh/den a jednou v této zimě jsem musel poslat asi 2kwh do baterek z nabíječky.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vata »

Krátká aktualita o stavu LiFeYPO4 žluťásků papírově 200Ah - 8 ks ve dvou sériích, které paralelně (systémové napětí 12V):

Počet cyklů: 1064
Průměrná hloubka cyklu: 19%
Průměrná délka cyklu: 21.9 hodin
Průměrné napětí: 13.36 V
Průměrné SOC: 64%
Průměrná teplota: 13.9°C
Poslední známá kapacita: 450.0 Ah
Průměrný vybíjecí proud: 0.01 C
Maximální vybíjecí proud 0.25 C
Průměrný nabíjecí proud: 0.03 C
Maximální nabíjecí proud: 0.19 C

Cykly tedy přibývají :) Po zataženém září konečně pár dní slunko, baterie se po měsící nabily úplně do plna ze stavu značného vybití asi 10% SOC, ve kterém bylo napětí při velmi malé zátěži do 15A kolem 12,8V. Baterie pojmuly hodně přes 400Ah, takže kapacita je pořád vyšší než ta papírová, i po třech letech provozu. Jak někde psal abrams, ty baterky by se daly zazdít, protože až na občasné myší problémy je potřeba jejich údržby nulová. A protože jsou dnes aspoň na koruny cca o 15% dražší než byly před těmi třemi roky, hodnotím to jako výborný kauf :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od kodl69 »

Tak u mě dostávají baterky mnohem víc zabrat, max. vybíjecí proud 0.5C, max. nabíjecí proud 0.4C, a to je v létě skoro denně, cykly jsou každej den tak 30-40 procent...a to jich mám skoro čtyřikrát tolik. Holt standartní domácnost má jiný energetický nároky.
Kapacitní test jsem letos ještě neprováděl, takže vlastně nevím, jak na tom baterky jsou, ale minimálně 80 procent toho, co měly nový tam bude...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od brumlaj »

zdravím Vato, nehodila by jsi sem svou letošní statistiku? Přecijen to jsou už další skoro 2 roky..... pořád se držíš na těch 450Ah?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek