Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vlkazajac »

Solárnici zažívajú nepoznané pocity, obavy z popálenia od vody zohriatej FV - to je predsa super......
To, že netreba batérie napchávať v režime absorpcie po dobu niekoľkých hodín okolo poludnia a dovoliť regulátoru, aby zahadzoval energiu práve v čase, ked to "sype", si myslím aj ja a mám patrične systém tiež nastavený. Prosím o komentár k týmto otázkam:
1) Akú máte predstavu a prax počas najlepších letných dní - po koľkých dnoch bez absorpcie ju umožníte?
2) Východné pole sa okolo poludnia dobrú hodinu fláka, súdim podľa červenej linky. Čím to je?
Dakujem vopred za odpoved.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vata »

vlkazajac píše: 1) Akú máte predstavu a prax počas najlepších letných dní - po koľkých dnoch bez absorpcie ju umožníte?
2) Východné pole sa okolo poludnia dobrú hodinu fláka, súdim podľa červenej linky. Čím to je?
1 - já používám LiFe, takže absorpce vlastně ani není nutná, baterie se nabije pomaleji sice ale nabije dosažením napětí 3,4V/čl, k udržování na tomto napětí je zapotřebí čím dál tím méně proudu. Absorpce je u mě jen 10 minut - na grafech jde o ten bledožlutý proužek před floatem (okrová barva). Jasně, u olova je to jiné, tam je potřeba si zabublat a největší přebytky jsou v absorpci.
2 - to byl právě ten případ, kdy jsem nechala pracovat VALC s prioritou baterií, takže baterka šla do absorpce, a teprve po poklesu na udržovací napětí zabrala detekce přebytků. No a přebytky byly větší než zvládnula pojmout zátěž, takže východní pole se trochu nudilo. Právě proto jsem nahodila letní režim, kdy mám VALC nastavený tak, že každý den po dosažení nějakého SOC spustí spotřebu přebytků, která je regulovaná napětím baterie 13,6V, takže i v tomto režimu mám na konci dne nabito ale nevyužité přebytky jsou minimální nebo žádné.

Potíž je v tom hicu, není možné tu vřelou vodu spotřebovat, takže mě v posledních dnech už vypíná termostat bojleru a energie zůstává na střeše valc nevalc...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vlkazajac »

Vdaka, tých 10 minút som si všimol, predpokladal som, že je to zásah regulácie.
Mne voda v bojleri nikdy nezovrie, má 200 litrov a spotreba je značná každý den ( 3-4 osoby ). Čo sa týka tých prebytkov v dobrých časoch, študujem možnosti použiť klimatizáciu nízkeho výkonu. Tá úmera medzi hicom a prebytkami je jasná. Možno, že najmenšie mobilné klimatizácie by sa dali použiť, majú príkon okolo 700-900 W. Odhadujem, že navýšením Wp na cca 1500 W by to mohlo fungovať. A v zime by to znamenalo viac šancí na prežitie.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od JML... »

Vato? Proč nemáš monitoring zde na mypower? Já chci vidět jak ti to fachá... a asi i nejen já. :yes:
Zapracuj na tom - děkujeme.
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vata »

JML... píše:Vato? Proč nemáš monitoring zde na mypower? Já chci vidět jak ti to fachá... a asi i nejen já. :yes:
Zapracuj na tom - děkujeme.
Ahoj JML, technicky je zasílání dat valcMonitor -> mypower funkční a nějaký ten měsíc to i šlapalo, zádrhelem je můj osobní vrtoch: tak nějak se mi v hlavě rozležely cloudy... Svoje data mám raději doma pod kontrolou. Tím nechci nikoho nabádat k ničemu, chápu, že cloudový logger je pohodlný a možná v mnohém i prospěšný, ale tak nějak si nedovedu poručit. Třeba jednou, až Filip rozchodí nějaký bezpečnostní model, se zase přidám.
O zajímavé úkazy z mého systémku se ale snažím poctivě dělit :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od JML... »

Sva data si mej i nadale pod kontrolou u sebe, tak to mam i ja, vzdyt to vis obcasnym nahlednutim, jak me to funguje. Ja posilam dva udaje, ktere naprosto staci. Nevim co myslis tim bezpecnostnim modelem - naznac.
Spis me slo o sdileni jak je ktera FVE vyuzivana, ted v sezone je to zajimave.
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od brumlaj »

Omlouvám se dámskému osazenstvu, berte to jako brutální zkušenost.
Když si jednoho dne uvědomíš, že existuje souvislost mezi tím, kdy se u Tebe doma jeden týden v měsíci ve schránce začnou objevovat reklamy na dámské měsíčně používané hygienické prostředky a tím, že následující týden jsi odeslán ať si jdeš klidně na ryby, tak se začneš zajímat o to, která data a kudy Ti pod prsty unikají. To že nejsi paranoidní, neznamená, že po Tobě nejdou. Podotýkám, že případné nepřesnosti jsou spolehlivě automaticky korigovány.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od mopadzi »

Ono je to jako s facebookem.. Hurá jedeme na dovolenou.....Pojdte nám vybrat byt. Hele už dva dny nulová spotřeba...Barák je evidentně volný...
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od JML... »

To je mozna jen z poliviny pravda predikovat podle spotreby pritomnost osazenstva domacnosti, je mnoho faktoru nespotreby i kdyz sviti. Napr neni co prat mejt varit, za dopoledne aku nabite a pak uz fve nedela nic a klidne i tyden, lenost ve vedru neco delat muze byt velka... No a o vyjadrovani se na xichtovniku psat nehodlam.
Na netu zadna anonymita neni, jsme vsichni sledovani, a jdou po nas tvrde, take nejake nastroje pro sledovani pouzivam, ale je samozrejme moznost se branit, existuji prostredky jak sledovani zmast nebo uplne oklamat, ale to uz je jine tema.
Skoda, paranoia je mozna silnejsi.
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od joseff »

JML... píše:To je mozna jen z poliviny pravda predikovat podle spotreby pritomnost osazenstva domacnosti, je mnoho faktoru nespotreby i kdyz sviti. Napr neni co prat mejt varit, za dopoledne aku nabite a pak uz fve nedela nic a klidne i tyden, lenost ve vedru neco delat muze byt velka... No a o vyjadrovani se na xichtovniku psat nehodlam.
Na netu zadna anonymita neni, jsme vsichni sledovani, a jdou po nas tvrde, take nejake nastroje pro sledovani pouzivam, ale je samozrejme moznost se branit, existuji prostredky jak sledovani zmast nebo uplne oklamat, ale to uz je jine tema.
Skoda, paranoia je mozna silnejsi.
Jake nastroje pro sledovani pouzivas a cim se branis a mates/klames? Pripadne zaloz nove tema, at to tu neplevelime.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

1000 dnů

Příspěvek od vata »

1000.gif
(10.05 KiB) Staženo 2286 x
Hezké kulaté výdenní :celebrate1:

Trocha bilance neuškodí:

Před pár dny jsem rozšířila východní větev o další panely, takže mi valcMonitor zresetoval výpočty výtěžnosti Wp, proto ta malá hodnota. Při zastínění, které mám, dosahuju denní výtěžnost kolem 2,5 Wh/Wp.
Dosažená dlouhodobá soběstačnost ostrova je 80%.
Nejdelší uptime měniče (období bez přepnutí AC na DS) je 3,5 měsíce, nejdelší uptime FVE DC (DC bez záložního zdroje na DS) je 9 měsíců.
Vyrobenou energii jsem ze 40% účinně spotřebovala v DC podobě jako světlo z LED, napájení síťových prvků, automatizace a DC oběhového čerpadla.
Měnič Victron pracuje s průměrnou účinností 90%, takže v rozvaděči zůstalo téměř 100kWh ve formě tepla. V zimě to rozhodně nevadí, v létě to odsávají dva ventilátory. Účinnost Tristarů nemám jak měřit :)
Z celkové výroby šlo necelých 10% do bojleru jako přebytková výroba.
Od doby, kdy jsem do VALCu dopsala funkci UPS (víc než rok) jsem ještě nebyla bez energie navzdory četným výpadkům dodávky energie z DS.
Od doby, kdy mám vlastní elektřinu, vzrostla má denní průměrná spotřeba cca 2x - není proč šetřit. Cena kupované energie se mi vyšplhala na cca 10Kč/kWh.
Pokud cena mé vlastní energie (podle metodiky investice/výroba) bude i nadále klesat tak rychle jak dosud a cena kupované bude růst pořád stejně, dosáhnu cenové parity do 4 let.
Do VALCu chystám funkci automatické adaptace SOC ochrany a hystereze, která by přizpůsobovala drženou rezervní kapacitu baterie počasí - aktuálně držím v baterii 30% právě pro potřeby UPS, v létě není tolik potřeba.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vlkazajac »

Blahoželám !
a pridávam veršík:

Hlava i pata,
tak to má vata !

P.S. Včera som oslavoval 730 dní.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Ostrov 1500Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vata »

I tohle se dá slavit:
lgr.png
lgr.png (1.32 KiB) Zobrazeno 2414 x
:celebrate1:

Jeden vzorek se skládá z hlavičky a záznamů s daty v mém případě třech různých zařízení (VALC a 2 Tristary).

Oslavili jsme připojením tlakového spínače k SDS, takže konečně doprogramovat řízení čerpadla a opravdu už nebudu mít v rozvaděči běžně co na práci a pavouci mi v něm úplně zvlčí :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Ostrov 1500Wp Pernštejnsko: shrnutí 2015

Příspěvek od vata »

Zdravím ostrovníky,

trocha rekapitulace z praxe provozu mé FVE: poslední rozšíření PV bylo loni v zimě na cca 1500Wp, vše v amorfu (Schoot ASI), východní a jižní pole každý s vlastním Tristarem, nabíjející 2x200Ah LiFeYPo na 12V paralelně. Měnič Victron Compact 1600VA, automatizace VALC, logování valcMonitor, záloha DS.

Elektrárnu jsem spustila v první verzi před čtyřmi lety, a mé očekávání předčila. Průměr soběstačnosti za tyhle 4 roky je 75%.
soběstačnost podle období v roce
soběstačnost podle období v roce
spotRok.png (4.56 KiB) Zobrazeno 1863 x
Podíl spotřeby z FVE pochopitelně rok od roku vlivem rozšiřování stoupá, v roce 2016 už ale další rozšíření neplánuju, takže soběstačnost se začne stabilizovat:
Roční trendy spotřeby
Roční trendy spotřeby
spotStat.png (4.6 KiB) Zobrazeno 1863 x
Výroba elektřiny:
Možná víc než rozšiřování kapacity PV pomohlo výrobě zavedení vytěžovače přebytků (VALC) do boljeru. Denní maximum mám z května 2015, víc než 6,9kWh už spotřebovat asi neumím.
Výroba podle měsíců
Výroba podle měsíců
prodStat.png (5.46 KiB) Zobrazeno 1863 x
Což v praxi znamená, že rozšiřovat o další panely nemá moc smysl, protože jak víme, zimní výroba je tak mizerná, že další zvyšování soběstačnosti by bylo už hodně drahé. Ročně mi chybí kolem 150kWh, které musím koupit z DS.
Výroba podle období roku
Výroba podle období roku
prodRok.png (2.75 KiB) Zobrazeno 1863 x
Ve statistice výše je i výpočet průměrné denní výtěžnosti na 1Wp: vychází mi aktuálně na 1,56Wh (v létě bude stoupat, teď klesá, je to průměr od posledního rozšíření). To je nízká výtěžnost, daná zastíněním. Podívejte na průměry výroby podle hodin v měsících, tam to zastínění je dopoledne dobře patrné:
Výroba podle hodin
Výroba podle hodin
Jak jsem psala v tomhle fóru už mockrát, za chybu považuju hlavně volbu prvních baterií (olovo), stály dost peněz a vydržely rok. Po přechodu na LiFe o bateriích prakticky nevím. Nepozoruji žádný úbytek kapacity, balancuji jen pasivně, a nabíjím a vybíjím pomalu a na velmi bezpečné hranice. Občasně články změřím, žádný problém. Dlouhodobá statistika mých life vypadá takto:
statistika baterie
statistika baterie
batStat.png (2.56 KiB) Zobrazeno 1863 x
Za jeden cyklus považuju pokles SOC od vrcholu do vrcholu. NA grafu níže je vidět vývoj SOC, bateriového výkonu a napětí za jeden týden někdy koncem roku 2016:
bateriový týdenní detail
bateriový týdenní detail
Baterie tedy mohou cyklovat kdekoliv v rozsahu své kapacity, plně se nabíjí v létě denně, v zimě naopak téměř vůbec.
Struktura cyklů podle délky a hloubky vypadá takto:
bateriové cykly
bateriové cykly
batCykly.png (5.79 KiB) Zobrazeno 1863 x
A napěťové chování baterie při proudech max 10A takto:
Vztah SOC / U
Vztah SOC / U
batSocU.png (5.54 KiB) Zobrazeno 1863 x
Tam, kde se graf sukuje, většinou dochází k nějaké korekci SOC, jehož měření není zcela přesné, a v období, kdy se nenastavuje 100% příliš často, se zkrátka rozjede.

Elektrárna se o sebe stará docela dobře sama, práce na VALCu se mi vyplatila. Nemusím řešit odpojování zátěží, čerpání vody, ohřev vody, UPS. Po několikaleté zkušenosti už můžu řict, že se mu dá věřit. Opatrnější jsem jen při aktualizaci VALCu (aktuální verze 4.12), kdy trochu bedlivěji sleduju, co dělá, zda nemá nějaké bugy. Nějaké tam jsou, ale nic vážného, a většinou velmi specifické. Jednou a čas změním SOC hranice odpojování ze zimního na letní režim (v zimě je potřeba mít v baterii daleko menší rezervu energie než v létě).
Občasně se mi ale bohužel do rozvaděče dostanou myši, naposledy koncem roku 2015:
Nakouslé batSense na SDS, a další signálové vodiče.
Nakouslé batSense na SDS, a další signálové vodiče.
VALC to přestál se ctí, zkrátka odpojil veškerou zátěž a hrál mrtvého brouka.
valcMonitor loguje taky bez problémů, nasbíral za dobu svého provozu skoro 1,5 miliónu vzorků (každou minutu datový detail všech logovaných zařízení). Provozuju jej nikoliv na RPI, ale na MB Marshalltown s DC napájením a malým SSD diskem. Dosud žádný problém, ani kapacitní, ani výkonostní, jen v noci v rámci práce na agregacích se trochu zadýchá.
logger
logger
loggerStat.png (1.41 KiB) Zobrazeno 1863 x
Takže shrnu to: zkušenost zatím jen dobré, štvou mě akorát myši. S tou aktuální zimní tmou nic nenaděláme, ale do února už moc nechybí, a v únoru nám začíná sezóna.
Všem vše dobré v roce 2016.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od JiříK »

No velmi hezké. Nabízí se otázka, nevyšlo-li by levněji oněch 150 kWh z DS nahradit elektrocentrálou. Jakou máš teď sazbu DS? On totiž třeba EON už dvakrát zvýšil stálý plat. V roce 2014 to v mém případě bylo 167 Kč, loni 185 Kč a letos už 207 Kč !!!
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od rottenkiwi »

Veĺmi pekné to je. Škoda že každý tu nemá možnosť mať také grafy, potom by sme mohli navzájom
objektívnejšie porovnávať a ľudia by mali pri stavbe systému viac vedomostí, čo sa ako správa,
ktorý regulátor, ktorý menič, aké baterky atď.

Na myši je dobrý kocúr, ktorému ale nesmú chutiť LiFE. :)

Ten systém VALC má len jednu chybu, nie je portovateľný na rozne platformy, Arduino, Rasp., linux, Win, Android, iOS.
Keby bol dostupný ako skladačka, Hall. sondy, nap. regulátory, zdroje napájania, SSR, kabeláž,
tak si to objednám, zapojím a netrápim sa programovaním a pozorovaním, či som to náhodou neurobil zle.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

gratuluji ke sqvělým výsledkům :handshake2: dalších pár procent soběstačnosti by se možná dalo nahnat ohřevem bojleru krbovkami :idea: , je-li k v zimním období bojler vůbec používán :sm1: .

LiFe se mají jak v bavlnce :yes: .
Jsou na ventilátorech v rozvaděči mříže ? Nebo jak se tam ty myši dostávají ? Trochu mi to od nich připadá jako úmyslná sabotáž :o .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od Frenky »

Skvělá práce = skvělé výsledky. Přeji více *sun* v zimně, ať přípojka DS zahálí. Na myši doporučuji kočku, nejen že myši spolehlivě odloví, ale v zimně zahřeje i nohy. :lol:

PS: Jaký byl důvod přechodu z RPI na MB Marshalltown. RPI již nestačilo, nebo vadil počet zápisů na kartu?
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vata »

Zdravím,

Kočka: bohužel nejsem komatibilní, protože mám značně kočkofóbní psí smečku :)
Do rozvaděče mi myši lezou patrně zezadu (jsou to rozvaděče na omítku, od zdi jsou odděleny distančními lištami, kabeláž leze do rozvaděče zezadu. Konstrukčně jsem dost nenadaná, takže nemám vůbec páru, jak to udělat natěsno a stále ještě opravitelně...

VALC: jako platforma je SDS, myslím, že to byla dobrá volba, hlavně z (opět) z konstrukčních důvodů. Je to prostě strojek na DIN lištu, svorkovnice, není potřeba vymýšlet, jak to namontovat a připojovat. Jen to SDC je hodně slabé.. Pravda, konfigurační SW mám stále pouze pro Win, ale dá se s tím žít :).

DS: aktuálně mě 1kWh přijde na něco kolem 10.- Kč, takže stále levnější než centrála. To se samozřejmě může změnit, uvidíme.

ValcMonitor: Frenky, je to naopak. Já jedu Marshalltown od začátku, RPI distribuci jsem udělala pouze pro případné zájemce, kteří ve většině nejsou ochotni vyhradit pro logger solidnější počítadlo, možná kvůli ceně, možná kvůli spotřebě, která je u té MB o něco (málo) vyšší. Krom toho nepoužívám ten Marshalltown pouze pro valcMonitor, mám pro něj velmi mnoho jiných úkolů na práci.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od Frenky »

vata píše:Zdravím,
VALC: jako platforma je SDS, myslím, že to byla dobrá volba, hlavně z (opět) z konstrukčních důvodů. Je to prostě strojek na DIN lištu, svorkovnice, není potřeba vymýšlet, jak to namontovat a připojovat. Jen to SDC je hodně slabé.. Pravda, konfigurační SW mám stále pouze pro Win, ale dá se s tím žít :).

ValcMonitor: Frenky, je to naopak. Já jedu Marshalltown od začátku, RPI distribuci jsem udělala pouze pro případné zájemce, kteří ve většině nejsou ochotni vyhradit pro logger solidnější počítadlo, možná kvůli ceně, možná kvůli spotřebě, která je u té MB o něco (málo) vyšší. Krom toho nepoužívám ten Marshalltown pouze pro valcMonitor, mám pro něj velmi mnoho jiných úkolů na práci.
VALC: Koukal jsem na nové zařízení od onlinetechnology http://www.onlinetechnology.cz/eshop/zb ... x-sd485-24
SDS BIG DINBOX, neplánuje se povýšeni VALCu do nových rozměrů :celebrate4:

VALCMonitor: Tak potom již chápu. Mám něco podobného v mém rozvaděči. (4 jádrový atom s ssd diskem.) Mám na něm W-XP s programem (WINCC) na sběr a prezentaci dat z SIEMENS S7-1200. Bohužel spotřena 20W je na můj systémek moc, tak data zatím neukládám a neprezentuji :-(.
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek