HFVE - pouze DC

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

HFVE - pouze DC

Příspěvek od xmasin »

Neřešil někdo hybridní FVE pouze pro DC? Uvažuji, že bych nestavěl síťovou HFVE, ale pouze DC na 24V. Přičemž bych nerad cykloval baterie, takže bych potřeboval vyřešit napájení v případě nedostatečného výkonu FVE. To znamená mít patričně dimenzovaný zdroj z 230V a zajistit přepínání zdrojů mezi DS přes zdroj a FVE, resp. výstup z regulátoru. Na přepínání jsem našel toto http://www.mini-box.com/Y-PWR-Hot-Swap- ... Controller což by asi vyhovovalo, pouze bych jich musel dát více, protože max. proud je jen 10A. Celé řešení bych si představoval podle přiloženého schématu.
Případně nemá někdo lepší řešení?
FVE DC.png
FVE DC.png (6.66 KiB) Zobrazeno 1929 x
RadekS
Příspěvky: 105
Registrován: čtv bře 19, 2015 6:41 pm
Reputace: 5
Bydliště: Jizni Cechy

Re: HFVE - pouze DC

Příspěvek od RadekS »

Tak tuto problematiku jsem řešill u své malé FVE (320Wp/40Ah Life,ET 3215) - používám ji jen na DC napájení kamerového systému a oběhových čerpadel v rybníku.Problém mám hlavně v zimě,kdy musí jet čerpadla i v dlouhé noci,aby rybník nezamrzl a to už FVE nestíhá.Řešení mám následující:Na baterce mám pověšené napěťové relé HRN-64,které při poklesu napětí na 12,4V zapíná externí AC/DC 12V nabíječku,která je natvrdo zapojena na Load Traceru.Nedochází tedy k přepínání regulátor/nabíječka,nýbrž jen nabíječka pomáhá Traceru pokrýt spotřebu.Dříve byla nabíječka napájena z DS,nyní z měniče hlavní FVE.Použití DC/DC měniče 52/12V z hlavní FVE by bylo problematické - vzdálenost je cca 80m.
480Wp Mono+EP3215+40Ah LiFePO4@12V, 12x300Wp SHUTTEN Poly+12x amorf Avancis 125Wp+Axpert MKS 4kW+ 8kW LiFePO4@48V
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: HFVE - pouze DC

Příspěvek od xmasin »

RadekS píše:Řešení mám následující:Na baterce mám pověšené napěťové relé HRN-64,které při poklesu napětí na 12,4V zapíná externí AC/DC 12V nabíječku,která je natvrdo zapojena na Load Traceru.Nedochází tedy k přepínání regulátor/nabíječka,nýbrž jen nabíječka pomáhá Traceru pokrýt spotřebu.Dříve byla nabíječka napájena z DS,nyní z měniče hlavní FVE.Použití DC/DC měniče 52/12V z hlavní FVE by bylo problematické - vzdálenost je cca 80m.
V mém návrhu je automatický load-sharing kontroler (krabička Y-PWR). Zařízení obsahuje MOSFETy, které jsou nastaveny tak, že pokud je na jednom ze vstupů napětí o 100mW vyšší než na druhém, tak se bere veškerá energie z tohoto vstupu, pokud jsou napětí shodná tak jsou zapojeny oba vstupy a z každého se bere polovina energie, takže v podstatě něco podobného jako máte vy, akorát řešeno jiným způsobem.
Pokud je nabíječka aktivní nedochází také k dobíjení baterie? Nebo je v rámci regulátoru vyřešeno, že zpětný proud do baterie neteče?
RadekS
Příspěvky: 105
Registrován: čtv bře 19, 2015 6:41 pm
Reputace: 5
Bydliště: Jizni Cechy

Re: HFVE - pouze DC

Příspěvek od RadekS »

K dobíjení docházelo (pochopitelně),když jsem měl nabíječku přímo napojenou na baterii -zbytečné cyklování Life.Systémem pokus/omyl jsem zkusil nabíječku dát na Load ET - teď proud z nabíječky teče jen do DC spotřeby.
480Wp Mono+EP3215+40Ah LiFePO4@12V, 12x300Wp SHUTTEN Poly+12x amorf Avancis 125Wp+Axpert MKS 4kW+ 8kW LiFePO4@48V
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: HFVE - pouze DC

Příspěvek od xmasin »

RadekS píše:K dobíjení docházelo (pochopitelně),když jsem měl nabíječku přímo napojenou na baterii -zbytečné cyklování Life.Systémem pokus/omyl jsem zkusil nabíječku dát na Load ET - teď proud z nabíječky teče jen do DC spotřeby.
Tak potom to vyřeším jak jsem namaloval, pouze s tím, že asi zkusím sehnat přepínač dimenzovaný na vyšší proud. A možná dodělám nouzové dobíjení baterie v případě, že by delší dobu nebyla potřebná energie z FVE.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: HFVE - pouze DC

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

výše zmíněný systém bude napájet pouze DC spotřebiče , nebo DC/AC měnič ?

Převážně se toto řeší přímým připojením externího zdroje přímo k aku , řízení je buď dle napětí aku , nebo dle odběru zátěží :arrow: aku je jen trochu "lechtán" ;) .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: HFVE - pouze DC

Příspěvek od kodl69 »

Taky bych asi byl pro řízení dle napětí, jednoduché, spolehlivé a zajistí, že se nikdy akumulátor nevybije úplně. Pokud tam budou LiFePo4 články, tak napětí zdroje 3,2 až 3,25V na článek zajistí, že se baterky z toho zdroje nebudou prakticky nabíjet a nebo jenom v malé míře pro udržení funkčnosti, a žádnej další problém nevznikne. Dvě mouchy jednou ranou a jednoduše. A pokud máš obavy, že nabíječka bez připojení k síti bude mít velký zpětný odběr, tak ji zapoj přes relé, které sepne když se připojí síťové napětí na nabíječku (při poklesu napětí baterie)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: HFVE - pouze DC

Příspěvek od xmasin »

abrams píše:Zdravím ,

výše zmíněný systém bude napájet pouze DC spotřebiče , nebo DC/AC měnič ?

Převážně se toto řeší přímým připojením externího zdroje přímo k aku , řízení je buď dle napětí aku , nebo dle odběru zátěží :arrow: aku je jen trochu "lechtán" ;) .

Elektronům zdar *sun*
Předpoklad je, že se bude napájet pouze DC a to cca 200W a v případě výpadku DS bude přímo na baterii připojen měnič sinus tak 2000W.
RadekS
Příspěvky: 105
Registrován: čtv bře 19, 2015 6:41 pm
Reputace: 5
Bydliště: Jizni Cechy

Re: HFVE - pouze DC

Příspěvek od RadekS »

abrams píše:Zdravím ,

výše zmíněný systém bude napájet pouze DC spotřebiče , nebo DC/AC měnič ?

Převážně se toto řeší přímým připojením externího zdroje přímo k aku , řízení je buď dle napětí aku , nebo dle odběru zátěží :arrow: aku je jen trochu "lechtán" ;) .

Elektronům zdar *sun*
Jo,jo také jsem to takhle měl,ale to napěťové relé HRN-64 má nejmenší možnou nastavitelnou hysterezi na 95%,pak mi to v noci pořád cyklovalo mezi 3,1 až 3,26V na článek.Teď když je nabíječka připojena přímo na Load,tak baterka po sepnutí relé vyjede díky odlehčení tak na 12,6V a tam pěkně způsobně čeká do rána,než začne svítit Oskar.Jen pro úplnost - to rele jsem musel trochu upravit,aby šlo používat v 12V systému-primárně je určeno pro 24V systém.Proti zpětnému proudu do nabíječky tam mám schottkyho diodu,relé dle kodla bude asi spořivější
480Wp Mono+EP3215+40Ah LiFePO4@12V, 12x300Wp SHUTTEN Poly+12x amorf Avancis 125Wp+Axpert MKS 4kW+ 8kW LiFePO4@48V
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: HFVE - pouze DC

Příspěvek od xmasin »

kodl69 píše:Taky bych asi byl pro řízení dle napětí, jednoduché, spolehlivé a zajistí, že se nikdy akumulátor nevybije úplně. Pokud tam budou LiFePo4 články, tak napětí zdroje 3,2 až 3,25V na článek zajistí, že se baterky z toho zdroje nebudou prakticky nabíjet a nebo jenom v malé míře pro udržení funkčnosti, a žádnej další problém nevznikne. Dvě mouchy jednou ranou a jednoduše. A pokud máš obavy, že nabíječka bez připojení k síti bude mít velký zpětný odběr, tak ji zapoj přes relé, které sepne když se připojí síťové napětí na nabíječku (při poklesu napětí baterie)
Baterky budou obyčejné olovo, protože to bude sloužit jako UPS. Pokud dostatečně svítí tak se jede na sluníčko + se dobíjí baterky, pokud svítí méně nebo vůbec, tak se jede na DS. Nabíječku bych asi přes relé připojoval. Chtěl bych to nastavit tak, aby se baterie prakticky nevybíjela a fungovala opravdu jen jako nouzová záloha.
RadekS
Příspěvky: 105
Registrován: čtv bře 19, 2015 6:41 pm
Reputace: 5
Bydliště: Jizni Cechy

Re: HFVE - pouze DC

Příspěvek od RadekS »

xmasin píše:Neřešil někdo hybridní FVE pouze pro DC?
Hehe,také mě to hezké sousloví napadlo:Hybridní DC FVE.Tady fakt žádné přetoky do DS nehrozí :lol:
"Jedinou" vadu na kráse to má asi v dosti mizerné účinnosti.......
480Wp Mono+EP3215+40Ah LiFePO4@12V, 12x300Wp SHUTTEN Poly+12x amorf Avancis 125Wp+Axpert MKS 4kW+ 8kW LiFePO4@48V
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: HFVE - pouze DC

Příspěvek od xmasin »

RadekS píše: Hehe,také mě to hezké sousloví napadlo:Hybridní DC FVE.Tady fakt žádné přetoky do DS nehrozí :lol:
"Jedinou" vadu na kráse to má asi v dosti mizerné účinnosti.......
Přetoky nehrozí a co se týče účinnosti, tak ta bude podle použitých komponent, jdou sehnat zdroje s poměrně slušnou účinností kolem 90%. Horší to bude s výtěžností, pokud chci z FVE napájet spotřebu 200W tak budu stavět kolem 1000Wp. Takže v zimě to bude i přes den málo a v létě nebudu vědět co s elektrikou.
RadekS
Příspěvky: 105
Registrován: čtv bře 19, 2015 6:41 pm
Reputace: 5
Bydliště: Jizni Cechy

Re: HFVE - pouze DC

Příspěvek od RadekS »

Jo,jo svatá pravda,to znám.Instalovaných cca 7kWp a denní průměr v prosinci ušmudlaných 3,9 kWh.
(A to bylo docela hezky ;) )
480Wp Mono+EP3215+40Ah LiFePO4@12V, 12x300Wp SHUTTEN Poly+12x amorf Avancis 125Wp+Axpert MKS 4kW+ 8kW LiFePO4@48V
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: HFVE - pouze DC

Příspěvek od xmasin »

Tak přemýšlím, jestli plánovaných 1000Wp bude vůbec stačit na rozumný provoz alespoň od jara do podzimu. Otázka je, jestli by to nechtělo více a nějak vyřešit využití letních přebytků třeba do teplé vody třeba jako to má vyřešeno vata přes VALC. Druhou možností je AC hybrid s DS, ale to je o jiných penězích.
RadekS
Příspěvky: 105
Registrován: čtv bře 19, 2015 6:41 pm
Reputace: 5
Bydliště: Jizni Cechy

Re: HFVE - pouze DC

Příspěvek od RadekS »

Pokud těch 200W je celodenní průměr,tak to je pak denně 4,8kWh.V hezkých letních dnech by to asi šlo-viz. https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=2446,jenže bohužel není každý den posvícení.A na podzim už vůbec ne.
480Wp Mono+EP3215+40Ah LiFePO4@12V, 12x300Wp SHUTTEN Poly+12x amorf Avancis 125Wp+Axpert MKS 4kW+ 8kW LiFePO4@48V
RadekS
Příspěvky: 105
Registrován: čtv bře 19, 2015 6:41 pm
Reputace: 5
Bydliště: Jizni Cechy

Re: HFVE - pouze DC

Příspěvek od RadekS »

Jen tak mimochodem-ta maximálka,která vyhrála(6Wh/1Wp) je pro mne asi nedosažitelná,mám teď rekord okolo 4Wh/1Wp.Je to dáno orientací panelů(hlavní část Wp mám na východ),částečným zastíněním a také určitě ne příliš vhodným MPPT regulátorem.
480Wp Mono+EP3215+40Ah LiFePO4@12V, 12x300Wp SHUTTEN Poly+12x amorf Avancis 125Wp+Axpert MKS 4kW+ 8kW LiFePO4@48V
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: HFVE - pouze DC

Příspěvek od xmasin »

RadekS píše:Pokud těch 200W je celodenní průměr,tak to je pak denně 4,8kWh.V hezkých letních dnech by to asi šlo-viz. https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=2446,jenže bohužel není každý den posvícení.A na podzim už vůbec ne.
Řekl bych, že průměr bude i o něco vyšší, protože večer se spustí infra přísvity kamer, ale je v tom i spotřeba měniče s nabíječem pro 180Ah baterku (cca 25W) a UPS pro počítač (dalších 27W) takže pokud by se tohle odstranilo a ještě bych udělal nějaké optimalizace, tak si myslím, že se dostanu tak na 150W spotřeby přes den a 170W v noci.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: HFVE - pouze DC

Příspěvek od xmasin »

Ještě jsem trochu uvažoval nad velikostí FVE a neměl by někdo nápad jak za akceptovatelný peníz změřit potenciál lokality k instalaci FVE? Představoval bych si to jako malý panel (třeba 20 - 30W) s MPPT regulátorem (klidně doma zbastlený na Arduinu) a logováním na externí server v cca 5 minutových intervalech. Případně neměl by někdo lepší nápad?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: HFVE - pouze DC

Příspěvek od kybos »

Ještě je levnější možnost - spočítat si to třeba zde:http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php
Případně výpočet modifikovat reálně nasvícenými hodinami třeba odtud: http://meteo-jirkalina.com/wx38.php
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: HFVE - pouze DC

Příspěvek od xmasin »

kybos píše:Ještě je levnější možnost - spočítat si to třeba zde:http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php
Případně výpočet modifikovat reálně nasvícenými hodinami třeba odtud: http://meteo-jirkalina.com/wx38.php
Výpočet jsem samozřejmě zkoušel, ale přeci jen lokalita je trochu specifická, takže bych si to radši změřil i vzhledem k orientaci (panely budou čístý východ a čistý západ) a navíc jsem v údolí, takže využití ovlivňuje i zastínění kopci.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek