Jaký materiál zvolit pro žárový výměník

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Jaký materiál zvolit pro žárový výměník

Příspěvek od abrams »

gupa píše:
xxtt píše: Dal jsem nerez výmenník do spalovacího prostoru a musel jsem ho vyndat, protože horkou zónu ochlazoval natolik, že tam špatne horelo, a kotel nemel výkon. Výmenník musí jít až do místa, kde už nic nehorí.
Výměník v případě zdroje pro teplý okruh pro pyrolytický kotel nelze s běžným 11tř plech dosáhnout. Měl by být použit 15, měl jsem tu čest z jakýchsi zásob sním dělat. Pro svařování musí mít předehřev, jde o tzv černou nerez. Ten materiál může cose týká teplot mnohem výš oproti tř 11 určenou pro kotle, která je ale většinou běžná plech ocel třída. Jde hlavně o teplovzdušný odvod tepla k motoru kdy se odvádí okolo pracovních navrhlých teplot 550°C bez újmy na materiálu a bez deformací. Bohužel 15ctka plech se běžně nevyskytuje, měl jsem ho z doprodeje a mám byrobil jsem si zněj sítnici dodatečného trubkového výměníku ke zmíněnému pyrolytickému kotli.

Co se týká návrhu, je mnoho možností s deskovými výměníky, trubkovými, plamencovýni a kombinací. Odebírat teplo z trubkovnicového výměníku zadaných teplot není tak jednoduché, z jakéhosi nerezu jsem viděl ve šrotu jakýsi experiment o průměru cca 1m výšky 1m, podle všeho vzduch vzduch a protože sítnice byla jen okolo 8mm, odstaveno kvůli celkové destrukci a mnoha prasklinám. Není tak jednoduché ale mělo by to jít. Vzduch vzduch výměník je náročný ale za použití netradičních žáruodolných materiálů lze na něco dojít. (šamot, grafit, atp)
xxtt píše:
gupa píše:bez újmy na materiálu a bez deformací.
Byly verze nerez, nikl, kobaltové oceli, austenitická ocel. Prozatím vyhrál bežný nerez kvuli dostupnosti a relativne dobré zpracovatelnosti. I když v červeném žáru krehne a nekdy praská. Stejný výmenník mela delat ješte jedna firma, a tam nevím, co zvolili, a jak to dopadlo.
Možná by dobrým kompromisem byl nikl, aust.ocel nevím, zda moc neoxiduje a nevnášel by do obehu prášek.
olozx6r píše:Tak jsem toto téma narychlo projel... bravo abramsovi! Jinak uživatel xxtt tu na mě jaksi působí dojmem, že něco ví, cosi vyzkoušel, ale na vše potřebuje peníze. Toto forum je o vzájemné pomoci a radách, ne o financování, i když věřím, že se tu najde dost lidí, kteří při určité vidině nebudou na korunu hledět...
mopadzi píše:
xxtt píše:
gupa píše:bez újmy na materiálu a bez deformací.
Byly verze nerez, nikl, kobaltové oceli, austenitická ocel. Prozatím vyhrál bežný nerez kvuli dostupnosti a relativne dobré zpracovatelnosti. I když v červeném žáru krehne a nekdy praská. Stejný výmenník mela delat ješte jedna firma, a tam nevím, co zvolili, a jak to dopadlo.
Možná by dobrým kompromisem byl nikl, aust.ocel nevím, zda moc neoxiduje a nevnášel by do obehu prášek.
Víte kolik je nerezových ocelí? Každá je jiná...
gupa píše:Kolik je nerezových ocelí? Jaká se hodí na výměník vzduch vzduch cca 2000/550°C? Je to běžná nerez za běžné náklady? To jsou otázky DIY osoby, odborník ví co, a když může objedná co chce, DIY dělá z toho, co je dostupné a nedostane ho to do pasti.
Zdravím ,

toto je velmi zajímavé téma ;) u vedle probíraného kogeneračního paro-kotle počítám s použítím na konstrukci všech tepelných součístí právě běžně dostupný nerez ... jaký konkrétně nevím - ještě jsem nezjišťoval .
Gupa : 2000°C vydrží jen wolfram .
V mé elektrické tavící peci používám běžně dostupný nerez bez větších potíží (jen při chladnutí z teplot nad 900°C se výrazně tvoří šupinková koroze :? ) do teplot cca 1.100°C :yes: .
Jak se bude tento nerez chovat v dílech zmíněného kotle si zatím nedovedu přesněji odhahnout , než že se ve spalovací komoře bude loupat , v parním kotli nejspíš v menší míře také a v ostatních komponentech by snad mohl fungovat
lépe .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Jaký materiál zvolit pro žárový výměník

Příspěvek od gupa »

Jaké bude palivo pro tu páru.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Jaký materiál zvolit pro žárový výměník

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

dřevo ;) . Taky sem uvažoval udělat vnitřní spalovací komoru z šamotových plátků a nerez použít na chladnější části .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
xxtt

Re: Jaký materiál zvolit pro žárový výměník

Příspěvek od xxtt »

abrams píše: 2000°C vydrží jen wolfram .
V mé elektrické tavící peci používám běžně dostupný nerez bez větších potíží (jen při chladnutí z teplot nad 900°C se výrazně tvoří šupinková koroze :? ) do teplot cca 1.100°C
Teplotu 600-800C za prístupu kyslíku (prebytek vzduchu) nevydrží dlouhodobe ani wolfram, a možná ani molybden, netož 2000C, to jen v redukční atmosfére, nebo vakuu. Nemluve o cene trubek z W. Nejlepší do tech 600C by mel být nikl (i když také není stoprocentní), výše jen speciální slitiny, napr. s kobaltem. Nerez dlouhodobe 800C nevydrží (1 rok v ohništi), krehne a praská. Pri 500C je to s nerezem možná lepší.
Samozrejme nejde o prípad, když je v trubce vevnitr médium na dost nižší teplote.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Jaký materiál zvolit pro žárový výměník

Příspěvek od gupa »

Pokud by šlo o štípané dřevo, odpadové dřevo atp., buď zmenšeninu lokomotivy s čistě trubkovým výměníkem a dvěma sítnicemi a se zavodněnou skříní, nebo kombinace plamence zpět trubek ase zavodněnou hranatou skříňí... Dost pomáhá k výkonu vhánění ostré páry bo prodlužuje plamen a oněj jde o vyvíjení páry hodně. Páru používají dost i v Americe u těch jejich linkusáků, ale ohledně bezpečnosti nemám vůbec šajnu jak to funguje. Byl to tvar skříně s klenbou a v klenbě trubkový výměník s průchodem spalin nahoru dopředu dozadu. Dost se tím zvětší teplosměnná plocha pro plamen a ušetří místo pro kotel. Pára potřebuje oheň se švihem. Ta turbína by měla být asi menší, jít do výkonů do 500W ... dost se tím výměník dá zmenšit dalo by se potom udělat něco vodotrubného jako vložka k šamotou klasického kotle, jenže po prasknutí trubky a díky žáru je v podstatě po šamotu.

Heslo pro google je wood boiler for steam https://www.google.cz/search?q=wood+boiler+for+steam
Naposledy upravil(a) gupa dne sob led 02, 2016 12:26 am, celkem upraveno 1 x.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Jaký materiál zvolit pro žárový výměník

Příspěvek od tomas »

A jakou teplotu má tedy mít ta pára a tedy i tlak? Výměník bude chlazen párou, i když bude v prostoru kde je třeba 1000°C tak jeho teplota bude přibližně stejná jako teplota páry. Bez doplňování vody (chlazení) se ale zničí, což udělá asi každý kotel bez vody.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Jaký materiál zvolit pro žárový výměník

Příspěvek od gupa »

V parních kotlech voda je a zaplavuje teplosměné plochy a převaluje se nad výměníky. nelze provozovat parní kotel bez vody hned vedle ohně, nebezpečí výbuchu.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Jaký materiál zvolit pro žárový výměník

Příspěvek od gupa »

3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Jaký materiál zvolit pro žárový výměník

Příspěvek od tomas »

Já znám ty elektrárenské (fluidní), tam je v trubkách všude voda a pára se tvoří až v parním bubnu - přirozený oběh.
http://images.slideplayer.cz/11/3390453 ... lide_3.jpg
V průtlačných kotlích není parní buben ale zase musí být nucený oběh.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek