Papírové/pilinové brikety

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od kodl69 »

Já si myslím, že nebouchne, ty krabice nejsou velký, řekněme velikost krabice od dětskejch bot, z toho v klidu odhoří papír, trochu se to sesype, ale nikdy se neutrhne plamen, to už znám odjinud, pod krabicí hoří dvě velký polena, takže bezpečně. Lis má známej stolař, 5km daleko, ale čerstvý mokrý piliny se slisovat nedají a manipulovat s tím nadvakrát, složitš sušit, tak to bych to raděj hodil do kontejneru na bio odpad, nestojí mi to za to. Takhle to hned nakrabičkuju, zarovnám a uschne to i v zavřené krabici, není problém. Akorát půl roku schovávat všechny krabičky odpovídající velikosti od kde čeho.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od marko250 »

Ty máš ale dětí :-) ,jasně mokré piliny jedině klemsa nebo sušit.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od honzasl »

Doma máme přebytek hoblin a pilin z malé dílničky. Po experimentech se ukázalo jako nejlepší řešení:
Odsávání z dílny má zásobník nad uhelnou. Otvorem ve spodu zásobníku přisypávat hobliny do uhlí, míchat a spoluspalovat s uhlím ve Viadrusu. Ostatně, tak to dělají i v elektrárnách...

Provozovali jsme i klasické piliňáky, ale prostě to zdržuje a dá se tím topit jen v dílně. Takhle odevzdá biomasa své teplíčko do celého domu.

Všechny způsoby s jednotlivým lisováním briketek jsou možné jen pro někoho, kdo fakt neví, co s časem. To už radějc piliny na kompost a něco vypěstovat a papír do sběru. I větve ze zahrady už raději vozím na obecní hromadu místo porcování do kotle. Za jednotku času si udělám ve vlasním lese kubík krásných polen, místo dvou otýpek větviček.

PS. Tím netvrdím, že to dělám nejlépe, jen dávám vlastní pohled. Dřív jsem taky míval kolem domu různé hromádky "co kdyby se to hodilo". Rekonstrukce baráku a nutné udržování pořádku na staveništi mě naučilo: co je kratší než metr, to je palivo. Víc než 5 hřebíků na metr délky = palivo.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od marko250 »

Přesně tohle je efektivní,vůči tomu co dokáže objemově pilina dát.Co nejsnadněji ji zužitkovat za co nejmenšího přísunu energie(jakékoli) :-)
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od fugas »

Jo jo,dřív jsem to také sypal do uhlí.Ale uhlí teď nemám.Na co,pokud mám dost dřeva.A jsem zase u lisu :) Nejmenší přísun energie je automatizace.Plácnout se přes kapsu,koupit kotel s násypkou a na kolečko uhlí topit pár dní bez obsluhy.Jdu uplácat první brikety a uvidím.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

kdo si hraje , nezlobí :D každý si hrajeme s něčím jiným - co je pro jednoho užitečná činnost může být pro jiné plýtvání časem . Ale to v žádném případě neznamená dělat jen to co dělá zbitek stáda :yes: .
Fugasi , těším se na výsledky ::rolleyes:: .

Asi bych ještě neměl vypouštět čerstvě vyklubané holoubě do světa (metaforicky) , ale neudržím se ::mute:: . Pracuji na "pekelném" stroji jež bude využívat výše zmíněná paliva kromě huhlí :hell: pochopitelně :mrgreen: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od marko250 »

Sypká mokrá pilina? Fluidní spalování? Výkon? Pyrolíza s předehřevem,kaskádové rošty?

Ze všech těch aspektů mě vychází nejlépe v domečku pyrolízový kotlík s podmínkou suchého paliva,protože do toho otvoru vejde mnoho druhů paliv a neklembuje to.Při víc jak 90% účinnosti žádný popel a hromada připraveného paliva ubývá pomalu.S AKU 3000l pomalu jako s plynem bez obsluhy,až na ty dny přípravy dřeva(3dny/rok).

Nevýhody:
-suché palivo do 20%
-AKU zabere místo a je těžké ji dokonale zaizolovat proti přenosu tepla do konstrukcí kolem ní
-dřina se dřevem(u mě 70% zdarma jen za odvoz+30% za vytěžení vlastníma silama a zpracování)
-palivo, dvě hromady zaberou místo
-v palivu se zabydluje kuna,myši,ptáci,vosy aj.,s kocourem je to v pohodě krom vos :-)
-obsluha kotle,čištění,přikládání
-investice do účinného kotle(VERNER V210 EXTRA -70 000Kč)

Kladů spousta
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od fugas »

Tak první brikety jsou na světě.Piliny s papírem v poměru cca dva díly papíru na jeden díl piln.Pohromadě to drží,tak uvidíme jak to bude schnout.A hlavně jak to pak bude hořet :D Papír jsem zalil včera.Dohromady jsem i s přípravou papírové kaše dělal dvanáct briket asi půl hodiny.Nemám ještě míchačku na lepidlo,takže kašování trvalo poněkud dlouho.Samotné brikety jsou už pak hned.Není to ekonomický zázrak,ale tak hlavně že to dělá radost a piliny ubývají ;)
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od mobilik »

Potom hod aj foto, jak to vizrera. Na druhy rok robim aj ja. Moja mati cita kazdy den papierovu tlac, takze o papier nudza nebude. Pride na jar drevo na zimu, tak ani o piliny. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od luky »

marko250 píše:...
-investice do účinného kotle(VERNER V210 EXTRA -70 000Kč)
Nerad bych ti kazil plány, ale Verner před nějakým časem zkrachoval...
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od brumlaj »

Prej ten slovenskej nee
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od vla »

fugas píše:Tak první brikety jsou na světě.Piliny s papírem v poměru cca dva díly papíru na jeden díl piln.Pohromadě to drží,tak uvidíme jak to bude schnout.A hlavně jak to pak bude hořet :D Papír jsem zalil včera.Dohromady jsem i s přípravou papírové kaše dělal dvanáct briket asi půl hodiny.Nemám ještě míchačku na lepidlo,takže kašování trvalo poněkud dlouho.Samotné brikety jsou už pak hned.Není to ekonomický zázrak,ale tak hlavně že to dělá radost a piliny ubývají ;)
Nemělo by to být nejméně v obráceném poměru? Dnešní papír není moc ekologické palivo a zbyde z něj prakticky stejný objem snad něčeho jako křída, prostě bordel.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od fugas »

vla píše:
fugas píše:Tak první brikety jsou na světě.Piliny s papírem v poměru cca dva díly papíru na jeden díl piln.Pohromadě to drží,tak uvidíme jak to bude schnout.A hlavně jak to pak bude hořet :D Papír jsem zalil včera.Dohromady jsem i s přípravou papírové kaše dělal dvanáct briket asi půl hodiny.Nemám ještě míchačku na lepidlo,takže kašování trvalo poněkud dlouho.Samotné brikety jsou už pak hned.Není to ekonomický zázrak,ale tak hlavně že to dělá radost a piliny ubývají ;)
Nemělo by to být nejméně v obráceném poměru? Dnešní papír není moc ekologické palivo a zbyde z něj prakticky stejný objem snad něčeho jako křída, prostě bordel.
Taky mě to nappadlo.No určitě to zkusím,ale nevím jak to bude držet pohromadě.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Per
Příspěvky: 3
Registrován: úte led 02, 2024 10:20 pm
Reputace: 0
Lokalita: Bratislava

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od Per »

Nazdar, trochu to tu ozivim. Mam problem, ze mi doma lisovane briekty z pilin takemer vobec nehoria. Zhori povrch a na nom sa vytvori vrstva, ktora akoby izolovala zvysnu briketu a ta v podstate nehori.. Vysusene su myslim dobre.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od jahodovák »

Ono bude záležet v čem je spaluješ,dřevobrykety,nebo jiné rostlinné brikety a je jedno jaké,zrovna tak i samotné piliny potřebují ke svému hoření docela dost kyslíku a pokud je ho málo,nastává co píšeš.Když jsem dříve poprvé naplnil kotel,atmos kombi dřevobryketama,tak po nějaké době jsem zjistil,že teplo nikde,příčina byla v tom,že jsem naložil doplna a když začaly hořet,nabyly na obsahu a zabetonovalo to násypku a protože to hoří zhora dolů,vyhaslo to.Bylo to tak utemované,že jsem to nemohl skoro vydolovat ven,takže napříště jen tak dopůlky a na nálož dřeva.Zkoušel jsem i brikety ze sena ale kolem baráku byl takový divný smrádek jako když někdo pálí mokré seno na kupě,od té doby radši jedu jen na dřevo a piliny nahazím lopatou mezi dřevo,pokud je k dispozici papírový pytel od cementu,vápna či jiný,naplním přiměřeně velikosti násypky a přiložím na dříví,jen se musí častěji přikládat....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od luky »

Zkoušel jsem pálit samotné piliny v dřevozplynujícím kotli a prohlašuju, že Attack SLX Profi dokáže hořet na čisté piliny. Jediná potíž je s přikládáním, protože tam není žádná rozumná vrstva větších žhavých uhlíků a při přikládání to má tendenci zhasnout. Tedy pomocí kusového dřeva kotel zapálit a ohřát na provozní teplotu, pak už jen piliny a navrch jsem dal pár kusů dřeva. Pak se tam dá přiložit a hoří to dál.

Tedy za mě: lisovat piliny do briket není potřeba.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
pibi
Příspěvky: 628
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Reputace: 86
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od pibi »

Ještě Ti nikdy volně ložené piliny při přikládání nebouchly? Mě už ano a mám k tomu veliký respekt. Pokud takový materiál pálím, tak vždy v krabici, nebo papírovém pytli a opatrně položím do kotle.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Per
Příspěvky: 3
Registrován: úte led 02, 2024 10:20 pm
Reputace: 0
Lokalita: Bratislava

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od Per »

jahodovák píše: úte led 02, 2024 11:54 pm Ono bude záležet v čem je spaluješ,dřevobrykety,nebo jiné rostlinné brikety a je jedno jaké,zrovna tak i samotné piliny potřebují ke svému hoření docela dost kyslíku a pokud je ho málo,nastává co píšeš.Když jsem dříve poprvé naplnil kotel,atmos kombi dřevobryketama,tak po nějaké době jsem zjistil,že teplo nikde,příčina byla v tom,že jsem naložil doplna a když začaly hořet,nabyly na obsahu a zabetonovalo to násypku a protože to hoří zhora dolů,vyhaslo to.Bylo to tak utemované,že jsem to nemohl skoro vydolovat ven,takže napříště jen tak dopůlky a na nálož dřeva.Zkoušel jsem i brikety ze sena ale kolem baráku byl takový divný smrádek jako když někdo pálí mokré seno na kupě,od té doby radši jedu jen na dřevo a piliny nahazím lopatou mezi dřevo,pokud je k dispozici papírový pytel od cementu,vápna či jiný,naplním přiměřeně velikosti násypky a přiložím na dříví,jen se musí častěji přikládat....
Toto nebude moj pripad. Ja mam kachlovu pec. Jednu briketu som dal na uz rozhorenu pahrebu, cize mela velky prisun vzduchu. Ale horela aj tak pomaly.
Rozmyslam, ci nemoze byt problem aj to, ze do pilin som pred zlisovanim dal aj letakovy papier, aby drzali pokope..Nie vela, pomer mozno 1:15.
Dalsi moze byt aj to, ze sa susili, sice v teple, pri peci, ale asi len 2 mesiace.
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od luky »

pibi píše: stř led 03, 2024 12:02 pm Ještě Ti nikdy volně ložené piliny při přikládání nebouchly?
Ročně spálím cca 1m3. Při přikládání mám zapnutý odtahový ventilátor, takže se tam nemá šanci nahromadit dřevoplyn. A piliny nemám úplně tak suché, aby to nějak významěji prášilo.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od jahodovák »

Letákový papír je pěkné svinstvo,samozřejmě mě v kotli schoří i pěknej štůsek,jen musím nechat stále zapnutý ventilátor ač na dřevo jen při přikládání aby to nekouřilo a ještě pokud to shoří je po tom takový divný popel a je ho oproti dřevu mnohonásobně víc,navíc ho sypu na skládku a nepoužívám jako hnojivo,barva obsahuje pěkná svinstva a nerad bych to měl v zelenině,snad jedině na okrasné dřeviny...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION

Odpovědět