Papírové/pilinové brikety

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od fugas »

Dobré dopoledne vespolek.
Tak jsem objednal lis na paprové brikety o kterém jsme zapředli krátkou debatu v jiném vlákně.Původně jsem myslel,že ho vyrobím,ale za ty peníze se s tím dělat nebudu.Nejde mi ani tolik o papír,jako spíš o piliny od cirkulárky.Samotná hromada pilin se špatně suší i skladuje a ve finále i špatně pálí.Tedy samozřejmě jak v kterém kotli.Brikety pojmou i zbytky kůry a listí,takže by mělo shořet vše,co je v podstatě odpad.Papír jako pojivo budu muset přidávat také,ale rád bych aby základ byly právě piliny a dřevěné odštěpky.Jde jen o ruční lis.Samozřejmě čím větší tlak,tím lepší brikety.Ale brikety z ručního lisu jak jsem je viděl se mi pozdávaly.Používáte to někdo?
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od ota »

Pred casem jsem se zajimal o lis na pilinove brikety.
Kamarad ma pilnici ze ktere jsou metraky odpadnich pilin tydne.
Vychazelo to od ruznych firem podobne a sice od (velmi zhruba) 100 kKc v zakladu. To bylo lehce nad stanovenou hranici, ale nejednalo se o tak vaznou prekazku.
Problem byl ale s vlhkosti pilin,ktera musi byt minimalni. To se ale vylucuje s technologii rezani dreva, ktere se efektivne da rezat pouze mokre,cerstve. A susicka na piliny je zrout energie, takze z projektu seslo.

Jak vypada lis na papir?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od fugas »

To co popisuješ už je vyšší dívčí s možností komerčního využití.Na TyRouro jsou pěkná videa domácích výrobků s produkcí briket až 90kg/h.Jenže jak píšeš,piliny by měly mít vlhkost 8-15%.To je celkem náročné,když suché dřevo obsahuje úajně 7% vody.Já jsem so objednal tuhle plechovou jednoduchost.

http://www.stavbaeu.cz/gude-lis-na-papi ... kety+41181

Viděl jsem to u známého,který briketami přitápí ve skleníku kde pěstuje citrusy.Měl toho naskládanou paletu a já mám venku pěnou hromadu pilin,které sušit v této formě i přirozenou cestou je nemyslitelné.Tak je chci nabriketovat a prohnat komínem.V krbovkách mu to hořelo jedna radost.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od ota »

To je ale hezke. Umel bych si predstavit namixovat vrtackou kasi z papiru, pilin atd. Papir bych pouzil hlavne jako pojivo, protoze aby drzely piliny pohromade, potrebujes alespon 10 MPa. Pak to dat v jednoduchem lise vylisovat a nechat pres leto schnout. To bude super uz kdyz vidis kolik stoji brikety. Jen hustota briket bude nizsi, ale to nema na funkci spatny vliv, naopak bych rekl, ze to bude dobre odhorivat.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od fugas »

Přesně tak si to představuji.Míchadlo na lepidlo,papír a piliny.Vhodný poměr bude předmětem zkoumání.Tak uvidíme až to přijde.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od mobilik »

Zaujimave, budem tuto temu sledovat a ked dostaviam dom talnto tiez planujem vyrabat. ;-)
Čo bolo bolo, bude len horšie...
wmarkw
Příspěvky: 26
Registrován: úte čer 19, 2012 6:48 pm
Reputace: 3

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od wmarkw »

Nedala by se na lisování použít štípačka? Nezkoušel náhodou někdo?
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od brumlaj »

šla, ale forma musí být stavěna na patřičný tlak. A na to aby H2O mělo kudy z nudy. (tedy ven z papíru i formy)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od marko250 »

Chlapi vy nevíte co s časem co !? :-) Na kaši papíru a pilin s vodou zapomeňte.
1.skartovat papír
2.sehnat piliny
3.namixovat s vodou
4.lisovat-časová prodleva
5.plošně skladovat v suchu pro vyschnutí
6.uklízet ten bordel
7.skladovat i nadále v suchu před použitím

Dyť nejekonomičtější cesta je pálit rovnou,mám li přísun mokrých pilin z pily 30-60% vlhkosti je potřeba pořídit kotlík co to umí.A je to český kotlík Klemsa,mohutně používaný snad u každé výroby dřeva a sušárny dřeva.Samozřejmě nelze koupit a nejsou k němu papíry,ale to průmyslové používaní vedlo mnoho zaměstnanců k poptávce i na malý domácí model,který se nakonec také vyráběl(a jedou do dnes i 50 let v kuse),Jednu dobu jsem se zabýval svou kotelnou a zbíral informace o klemsovi,padlo to na množství pilin,které jsou málo objemově hmotné a nakonec jsem zvolil pyrolízový kotel a kusé dřevo. Plány na Klemsu jsem dal sem: http://marko250.rajce.idnes.cz/Klemsa_3 ... itr_106mm/ .Do Klemsy je potřeba pouze zautomatizovat přísun vlhkých pilin(nejraději má modřín a borovici) a vymyslet šikovný zásobník,kam budete vozit z pily piliny(bezpečnost!!!!!,samovznícení,rozfuk,zatékání)
Dnes mám pyrolízový kotel,kde jedinou podmínkou 93% účinného spalování paliva je vlhkost do 20%.A to papír má i piliny z výroby(né pily),ale aby si to zase někdo špatně nepřebral ,volný papír,listí,traviny,skořápky,slupky,plodiny jen jako přídavek,nikoli hlavní složka násypky kotle!Jako samostatné palivo jedině v hustotě 500-600kg/m3 ve formě vysoce lisovaných briket,či pelet s vlhkostí kolem 8%.
To lisování kaše je magořina s výsledným produktem velmi nevhodným a malou hustotou.A tolik energie kolem toho :-) :-) ?????
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od kodl69 »

tak sem ty skeny dal do sebe, toho co to skenoval patří praštit ****** to sem ještě neviděl, takhle zprasit sken výkresu. Ale díky bohu aspoň za to. Nějak to nechápu. Kudy odchází kouř, a kudy do toho de vzduch? V těch dvojitejch pláštích a ohnutejch trubkách je voda, ale kde jsou navzájem propojený a která je teplá a která studená?? Ta tryska vypadá jako že je z vnějšího pláště k roštu, ale ten podle výkresu je uzavřenej, tak jak to teda je?
klemsa 30kW.jpg
Kdo ví, ať to červeně domaluje do toho výkresu, asi je to dost nekompletní dokumentace.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od marko250 »

Ten koho chceš praštit jsem já před mnoha lety a kdybys viděl to torzo výkresu na kusy a A4 skener na kterém jsem to dělal,na kolenou by ses omlouval-hehe :-) .Princip je jednoduchý
1.Přikládací komora je uprostřed a má vodní plášť,dole pod ní je otočný rošt(tady ruční) a nad ním zachytávací rošt v něm dochází k hoření a rozkladu,z tohoto místa vede tryska(litinová) 45°do meziprostoru,který tvoří výměník spalin než to oběhne dokola a jde ven z kotle do komína,ten výměník má venkovní plášť opět vodní a ty trubky tvaru "C" jen rozšiřují sběrnou část výměníku.Venkovní a vnitřní plášť je propojen až mimo vnitřek kotle.
Kotel nelze regulovat jednoduše se staví na patřičný odběr ,nejčastěji s dostatečným žroutem energie z něj(sušárny,tovární prostory),ten domácí 30kW nejlíp s AKU patřičných rozměrů.Fígl toho spalování mokrých pilin je v průměru komory vůči průměru trysky,která si na sobě mokré palivo předsušuje než se dostane do koše a roštu a navíc zplynované piliny v sobě dokonale spaluje dál při 900-1100°C (dle paliva),než to výjde z ní do meziprostoru.Kotel vyžaduje dostatečný tah komínu,protože v něm není žádná el.pikačovina co by to vodila ven :-) .Zatopí se na samotném dně malým množstvím suchého paliva a po rozžhavení trysky se pak už kompletně ohniště zasype až po vrch mokrýma pilinama,štěpkou atd.Jakékoli tlumení přívodu vzduchu vyvede kotel z účinnosti a začne docházet k vedlejším efektům,pro oko a nos nežádoucích.Aoutomatizace musí být zdojená kvůli prohoření,či dodělaná dostatečná nástavba přikládací komory,která nesmí klenbovat palivo nad tryskou(šikmá).
Jednoduše řečeno v jazyce dnešním spálí cokoli ,co je kolem 10-50% vlhkosti a sypké!Velké kusy dřevní štěpky ukončí proces posunu k trysce a pod ní.Účinnost 70% víc nečekejte a pilin hromady pro běžný dům,čili je to jednostranně zaměřená věc,samozřejmě kaly,uhlí jemné(prach) umí taky bezvadně.
Píše se ale rok 2015 a vzhledem k tomu že tu každý sedí za klávesnicí,asi nikdo nebude kotel s tak malou účinností chtít běžně.Je to pro ty co mají dlouhodobý problém s mokrým sipkým palivem a lopatu přirostlou k ruce :-) .
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od gupa »

Ta žárová trubka nassává spaliny které obtékají mezi dvěma dvouplášti a jdou po obvodu do kouřovodu. Nemá to sekundární přívod vzduchu, toto bude nějaká automat odpopelňovací verze. Jeden studený přívod a dva teplé odvody. Pokud počítám správně, tak teplosměnná plocha dělá přibližně bez výměníkových trubek a odečtu trysky, vývodu kouře, jen na třech plechách 3,5m2, což je velmi slušný základ pro kotel. Ty ekologické šroty co se dnes prodávají od 50t výše nemají ani 1,5m2 a přitom to má být prý 4 třída. Je pravdou, že naučit se v tomto topit nebude moc lehké.

Edit. Jediné co mne vadí z praktického hlediska, tak průměr a velmi malý přikládací otvor a technického řešení ten spodní tupý svar. Pokud se vněm usadí kal, tak se velmi brzo ta hrana propálí a začne téci. Zase je ale taková příprava mnohem jednodušší pouhým naklepáním okraje stočené trubky, než vyvařovat nějaký prstýnky svarem navíc.
Naposledy upravil(a) gupa dne úte pro 08, 2015 12:17 am, celkem upraveno 2 x.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od marko250 »

12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od kodl69 »

No já jsem ještě větší extrémista, pro mě je nepřijatelné jakékoliv teplovodní topení - nějak mi to ekonomicky nevychází, velká investice s krátkou životností a s jistotou vážnýho poškození všeho okolo při poruše (černá voda z prorezlýho radiátoru na stěně, v koberci, parketách, na stropě o patro níž). Prostě všechno v čem je voda je problém, v poměru kolik je v domě vody a kolik elektriky, a jak často spravuju nějakou vodařinu, tak vodoinstalace proti elektroinstalaci je o mnoho řádů poruchovější (i s regulátorem tlaku a filtrem, u el. je eq. přepěťovka ). Střední doba poruchy splachovadla je tak 2 roky, životnost 4roky, pak už do něj nic neseženu, vodovodní baterie o něco lepší, ale taky pořád něco. Vypínače z cca 40ks co mám v domě jsem z důvodu poruchy měnil 2 za 20let, zásuvku jednu, takže střední doba poruchy je 20 let na nejexponovanějším místě.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od fugas »

Klemsa má nejraději modřín a borovici a já zase dub a habr :D Tolik pilin zase ročně nemám,aby se mi vyplatilo mít na ně speciální kotel.Navíc něco s 60% vlhkosti mi nesmí k topeništi blíž jak metr.Ta voda zkondenzuje v chladném konci komína,takže na půdě a nad střechou.Komín to zanedlouho zadehtuje natolik,že v posledních třech metrech komína je díra na dva prsty.Odstraňování téhle polízanice bych se nebál navrhnout na olympijskou disciplínu a už to nechci zažít.
Tahle ruční briketovačka zabere s mou roční produkcí pilin možná tři celá odpoledne.Tak si k tomu otevřu okno a pivo a půjde to :) Vyprdne to čtyři brikety naráz,tak jich za hodinu musím mít 150 i s přestávkami na to pivo.Ty ať si pak klidně schnou čtrnác dní.Ale pokud se budeme bavit o efektivitě výroby tak je to samozřejmě spíš pro radost,činnost u které se nemusí moc přemýšlet a účel to splní.Čili já se nechystám shánět piliny.Potřebuji se zbavit těch co už mám jakožto vedlejší nežádoucí produkt,nebo ještě lépe řezat dřevo bez bezpilinovitě ;)
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od kodl69 »

jo, taky řeším piliny po řezání, ale zatím jsou ty technologie řezání bez pilin dost drahý, pokud vím, tak se dá použít vodní paprsek a laser... Já se s tím nezalamuju, mám dost různejch papírovejch krabic, co mi vlezou do krbu - piliny dám do nich, za půl roku sou suchý na prach a až je krb roztopenej, dám to tam i s krabicí. Takže to stejný, akorát bez lisování, míchání a vůbec.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od fugas »

To jo,také jsem to tak dělal.Daří se mi i piliny pálit prostě z lopaty.Jen je třeba to často prohrábnout a musí to být samozřejmě suché.Jenže když se řezalo a ještě netopilo tak piliny nabývaly a teď je jich už hafo.A když jsem viděl ten porichtung tak jsem si řekl že to hoří dobře a dá se to naskládat na sebe a elegantně usušit.Teď to mám na hromadě a mokré.Co na té troše práce.Jen vychytat správný poměr a zanedlouho bude z hromady pilin krychle briket.Lis už je doma,tak udělám první pokus a uvidíme.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od marko250 »

kodl69> tak bez vody tu zase máme českého Satana,ale ten jak bouchne,tak je okolo kupa radosti.Každopádně pěkně nabouchaný válec vydržel i celou šichtu v truhlárně,kde byla trenírková pohoda,piliny ale suché,sem tam vyklepat roury ven,nebo je po výbuchu nasadit zpět :-) .Prostě účinná divočina :-) .A nemáte v okolí někoho s lisem,kde za mírný poplatek a výměnu za sypké piliny dostanete ty kouzelné válečky ve stavu pro Váš krb předurčené?Jen ty piliny napytlujete po provedené práci a pak najednou odvezete? Každopádně dělat se dá cokoli co jedince uspokojuje.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od ota »

Hlavně prosím nepálit, tzv. Ropákovy brikety.
To se vezme PET lahev, naplní se pilinami a zaleje vyjetým olejem.
Měl jsem šetřivého souseda, co je použával a dokázal zaplynovat celou vesnici do vzdálenosti 400m.
Něco tak strašného jsem nezažil.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Papírové/pilinové brikety

Příspěvek od mobilik »

Ten sused musi byt poriadne howedo!
Čo bolo bolo, bude len horšie...

Odpovědět