[Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

[Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od camel1cz »

Dobrý den,

toto je vlákno určené pro diskuzi nad návrhem mé budoucí FVE. Lepší popis najdete ve wiki.

Díky za názory, rady a komentáře!
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od avatar »

jestli sem to dobre pocital

12 v staly prikon 100w = 2400w

240v
celodeni provoz notebooku = zalezi na typu dame prumer 60watu příkon zdroje = 1440 watu
sviceni 50watu se mi zda strasne malo vychazelo by to 50/8 = 6,25 watu na zarovku (ledkove aby za neco to svitilo dostatecne maji tak od 6-15 watu ale je to mozne ja to tak doma taky mam svitim fakt malo takze nechame 50w
dobijeni no notebooky ci nabijecky cca nabijecky maji spotrebu bez zatizeni cca 1w pri zatizeni az 16w na mobil nabiji se tak cca 5 h takze dame 5 h denne prumer cca 50w

celkem to mame 12voltu = 2400watu denne

240voltu = 1444 + 50 +50 coz je 1540 watu to vynasobime ztratou menice 1540*1,20 ( menic ztrata 20% plus prikon naprazdno) 1848 watu
2400 watů + 1848 watu je 4248 watu * dva dny = 8496 zaokrouhlime na 8500 watu v bateriich typuji budou ¨12v system takze 8500/12 = 708 amper dale toto cislo musis naddimenzovat protoze typuji ze nikdy nepujdes na doraz s baterkama nejlepe vyuzit jen cca 70%

nehlede na to ze baterie musis vyzdy plne nabit jinak je drive znicics

o sekani travy sem tam radeji nic nedaval uz pro to ze 1200watu / 12 volty je ve dratu 100 amper do menice napeti nepocitam rozběh motoru cca 3600 watu mozna i vice 5hodin sekat na baterie to mas cca 500-700 amper a baterie KO do roka

to lednice ta uz tak hrozna neni zde by to baterky mely zvladnout preci jen odber 1000watu denne je lepsi nez 1000watu za hodinu

to mame baterie ted se zamerime na system

pokud budes mit 12v system tak kdyz koupis regulator nabijeni 40amper coz je u nas asi nejveci model tak panely muzou mit maximalne
500 watu
při 80 amperech u nas nesezenes nebo kdyz jo tak cena 20 vejs
cca 1000watu

pokud tedy budes mit 12v system a regulator 80 amper tak budes mit soustavu ktera bude maximalne davat 1000watu hodin

pri 24 a 48 volt systemu
to je lepsi

24voltu 2000watt system panelu
48voltu cca 4000 watt system

ja hodlam mit 24 ze zacatku pak hned prejdu na 48 pak mozna na 60voltu - 72 voltu

ale neni problem to rozdelit na pole a mit nekolik vetvi a nekolik regulatoru po 40 amperech a 12 voltech

zde je zase ztrata toho prevodu v tom regulatoru ale to uz je jina.

v lete to neni problem sviti furt baterie temer vzdy nabijes v zime je to problem zalezi strasne na poloze (inverze atd) muze svitit jen 2-4h nebo vubec.


sorry za chyby hrubky a dalsi veci nejsem moc na psani

sam resim svuj system a uz mam hlavu jak balon --- neni to jednoduche to nadimenzovat akorad a myslet na budoucnost jeste k tomu co dodelat co pridat atd.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od tomas »

Regulátory je možné zapojit paralelně, tak je možné dosáhnout většího nabíjecího proudu. Nevím jak je to u regulátorů které používáte, ale u regulátorů s MPPT by neměl být problém. Např. u tohoto http://www.bke.cz/cs/produkty/menic-dc- ... t-xxx-din/ mi to i výrobce doporučil.
Případně výkonnější regulátor. Už jsou i na našem trhu. Dělal jsem návrh např. 3,3kWp ostrovní FVE a je možný i větší výkon.
Pro 12V max cca 1,3 kWp, pro větší výkon už mi vyšlo levnější 24V do 2,5 kWp, a pro větší výkon už 48V. Technicky je možné udělat i 4 kWp na 12V, ale výjde to dráž než na 48V.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od camel1cz »

Moc děkuju za připomínky... zapracoval sem je do svého projektu. Jsme zase o kousek dál :-)

@ avatar: díky za data (ještě příležitostně odsunu lednici a zjistím jak sou na tom motory, jinak sou spotřebiče komplet). K tomu osvětlení - tam sme si nerozuměli - myslel sem 50W okamžitých, nikoliv 50Wh... ale to je kosmetika.

@ tomas: ještě nejsem tak daleko, abych vybíral konkrétní součástky, ale budu na tohle myslet. To paralelní zapojení regulátorů je šikovná informace! S tím souvisí - budu dávat dohromady asi 800Ah v 8x 100Ah@12V bateriích a chci z toho poskládat 24V systém, je OK pozapojovat je jako 2x 4 baterie serio-paralelně? Popř. je lepší opravdu už v takovém malém systému jít na 48V?

Děkuju!
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od avatar »

48v je dost drahe co se tyce menicu tam jsou ceny u cisteho sinusu pekne drahe . Zase lze ale udelat prvne 24v system a pak jen hodit paralelne dva stridace 24v a mas 48v

mrknu jak jsi to upravil ono to totiz docela i pomaha me take jsem v radu planovani:)))
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od camel1cz »

Jasně, to je skvělé, když se něco použije víckrát... bylo by super udělat z toho takový univerzální návod, jak si postavit FVE.

Jak sem to psal, tak sem narážel na dost věcí, které jsou teď střelené od boku (např. neřeším nabíjecí proud baterií vs. dodávaný proud z panelů atd. tam můžou vzniknout ještě háčky). Ale základ by měl být OK.

Co by bylo ještě super je spojit to s nějakým způsobem měření a spotřebou nadbytečné energie (bojler?)
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od avatar »

Baterie - zapojeni muzes mit serio parallelni neni tam problem nezapomen ze pri 24v systemu jsou jine stridace a jinej regulator dobijeni. (i kdyz dnes se delaji 12v 24v 48v v jednom pristroji)

U toho regulatoru se pozastavim jeste ty chces aby to vzdy dobijelo to znamena ze ti doporucim MPPT regulator ktery nachazi nejlepsi bod v panelech pro dobijeni je asi o 20% ucinejsi nez klasicke PW dobijece. Hlavne za mraku a v zime. Taky je ale 3x drazsi az 15tis za 60amperovej MPPT

Co se tyce doby osvitu prumerne je 4-5 hodiny denne u nas zalezi na poloze umisteni nadmorska viska nasmerovani sklon atd... urcite nepocitej 10h dene to v lete ano v zime to je daleko mene

Panely muzes zapojit jak seriove tak paralelne nebo dokupy zde zase zalezi na regulatoru napeti co zvladne dat nektere treba jen max 12 v nebo 24v nebo do 50v a nektere 150v. zase zalezi na regulatoru . je to temer srdce systemu koupis neco slabeho maleho a budes to muset casem menit za lepsi

nebo je dat pak paralelne ...

Stridac to je dalsi vec musis vedet jaky max odber muzes mit doma treba lednice + osvetleni + televize + pocitace cca maximalni odber 3000wattu takze stridac musis mit aby dokazal udrzet 3000w odber vecinou se stridace delaji 3000w/6000w kde 3000w to udrzi a pak pri startovani motoru ci neceho jineho co ma velkej odber to dokaze udrzet treba 30sekund 6000w to je ta lednice treba kde ona v momente bere cca 500watu ale pri startovani si veme 2000watu behem startu 5sekund treba

ty menice se dnes delaji bud sinus nebo modifikovanej sinus.
sinus mas v zasuvce ted modifikovanej je napriklad v UPSce pocitace zase je to o tom co co zkousne treba zarovky zkousnou modifikovaje stridac ale ta lednice by to zkousnout nemusela nehlede na to ze pak je nekolika nasobne hlucnejsi .

co se tyce zapojeni 24 a vyvest 12v tak to nelze uy sem to resil znicil by jsi tak baterie ale muzes koupit stridac 24v/12v kde tam ty ztraty jsou velice malinkate a tim verisit vetev 12 DC

no a ted k prepinani CEZ a OSTROV to je to co ted delam planuji jak na to protoze musim mit pripraveno vypnout cez a zapnout ostrov ty proudy a volty se nesmi setkat !!!! jinak stridac papa..... ta plynulost bude velice tezka
ja to budu resit 8 jisticu 4 jistice stavajici pro cez ktere vypnu a zapnu jine 4 jistice pro ostrov kde oddelim tim od sebe obe dve site jeste resim to aby neslo nahodit obe dve rady naraz tak aby se nestalo ze to nekdo nahodou zapne .

zde me zajima jestli staci oddelit pouze faze od cezu nebo se to musi udelat komplet ja si myslim ze to musi bejt komplet . jak faze tak nulak protoze nikdy nikdo nevi co kde kdo pusti .
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od avatar »

4 jistice pro to ze mam 1patro svetla 2 patro svetla 1 patro zasuvky 2 patro zasuvky a to nepocitam s oddelenim boileru a dalsich veci na 48voltu ci na 12v takze jisticu a bude tuna....
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od avatar »

sem jeste zapomel dodat cim veci proud tim veci prurez kabelu napriklad prurez 35mm2 stoji ale 120kc metr... to je palka docela.

musis to mit jak od panelu do menice tak kolem baterek vse presne spocitane aby jsi nemel ztraty jinak cestou od panelu muzes ztratit klidne polovinu v dratech
kuky
Příspěvky: 46
Registrován: stř dub 20, 2011 9:30 pm
Reputace: 0

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od kuky »

Zdravim ostrovaky videl jsem tu vizi vyzkumne FVE.Ma to od reality fakt HOOODNE daleko vykonem panelu pocinaje a kapacitou /realnou/ konce.Pred cca 4 roky jsem se dal na cestu budovani ostrovni FVE sel jsem hned do 12/230 po chvili do 24/230v zacal jsem se dvema 100 AH bateriema dnes jsem na cca 2000 AH k tomu mala vetrna elektrarna a stejne prijde zima a centrala jde do akce neni problem ze v zime slunce nezasviti trebas ctrnact dnu.Ono na papiru to vypada hezky ale samotny provoz ukaze co a jak.Jak psal pred casem MYPOWER jak jsi vyrobil policku je to krasny pocit kdyz tu energii vyrobi slunce a STOJI TO ZA TO.Cus KUKY.
Jiri
Příspěvky: 56
Registrován: ned bře 06, 2011 7:16 am
Reputace: 0

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od Jiri »

Jak říká Kuky, v zimě se to chová úplně jinak. Jinak 2000 Ah při 24V to už je celkem síla.
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od avatar »

48 Kw v zasobe :)))
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od camel1cz »

@ kuky: díky za reakci! Sem fakt teoretik a moc si vážím reakce někoho, kdo prošel tím co vy.

Plánuju FVE, co bude plnit moje požadavky. Mohl bych poprosit o konkrétní připomínky k tomu návrhu? Teda za předpokladu, že to považujete z principu za rozumný nápad (stavět FVE, popř. v tomto rozsahu atd.) - což snad tady my všichni :-)

Moje představa je taková, že ten systém by měl být navžený škálovatelně - tedy princip by měl platit na libovolnou velikost FVE (samozřejmě v limitech např. "pro soukromou spotřebu domácnosti") - cílem je, aby se to dalo přes kopírák použít člověkem, který chce mít FVE doma.

Vaší hlavní připomínku vidím v dimenzování - máte nějakou empirickou konstantu navýšení kapacity panelů popř. baterií v závislosti na naší poloze, popř. typu zátěže atd.? Já sem to opravdu nastřelil jen z teorie a s vědomím toho, že tato FVE nepokryje 100% spotřeby (proto to přepínání na ČEZ). Je ale fakt, že bych nechtěl systém v zimě odstavit - tedy nepoředstavuju si, že se nabije za 14 dní a pak 2 dny bude fungovat a pak dalších 20 dní nabíjení... v tomto prosím o radu.


@ avatar a přepínání sítí: myslím, že jističe a manuální ovládání není nejšťastnější způsob přepínání - mířil bych spíš na nějaký přepínač, umístění za hodinama ČEZu a jističema. A viděl bych to opravdu na přepínač - čímž se zajistí i nemožnost zapnutí obou větví současně a odsmažení poloviny zařízení. Ve finále by ten přepínač mohl být řešen nějakým stykačem a ovládaný elektronicky. Zde je ale otázka jeho rychlosti - na část spotřebičů (hlavně elektroniku) to bude pomalé.

Já spíš uvažuju o tom, že FVE napojím jen na světelný okruh a dále budu mít speciální 230V FVE rozvod ke spotřebičům, které z toho budu chtít krmit (např. ta zmiňovaná lednice). Přepnutí celého zásuvkového rozvodu na FVE bude problém už např. u vysavače. Ale tak u vás to třeba střídač i baterie zvládnou.

S tím přepínáním souvisí i má představa systému, který je opravdu řízen - tedy bych si představoval nějaký software, běžící na PC, který bude jednak sbírat data ze systému a uchovávat je (měření proudů, napětí, dob svitu slunce, ...) a na základě těchto hodnot možno funkci FVE ovlivnit a případně získat i kvalitní data pro upgrade určité komponenty či redukci zátěže. Tento systém by měl být i autonomně schopen přepnout se na rozvodnou síť ČEZu, když nebude zvládat okamžitým příkonem nebo naakumulovanou energií.

Uf, pěkně se nám to rozjíždí - lidi nekamenujte mě - ta myšlenka FVE mě nadchla, mám nějaké elektro znalosti, ale z praktického pohledu sem naprostý zelenáš - tedy prosím o trpělivost :-)

Díky moc všem!
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od camel1cz »

48 Kw v zasobe ))
Ještě k té zásobě... myslím, že je irelevantní, jestli máte v zásobě 1kWh, 10 nebo 500kWh... problém je v kombinaci denní spotřeba spotřebičů vs. objem naakumulované energie (kapacita baterií) A ZÁROVEŇ kapacita baterií vs. typ a velikost FV panelů... plus samozřejmě vyspělost celého systému (projektová i technologická)...


Pojďme se věnovat těm problémům a najít na to nějaký recept...

Díky všem!
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od avatar »

Problem je ze recept how to do neexistuje. Kazdej je jinak rozmlsanej nekomu staci 1 zarovka a pocitac nekdo ma na elektriku primotop.....

Vlasne hned od zacatku musis vedet jak moc to chces v budoucnu rozvest a jak to budes dodelavat. ja sam sem to odlozil o dva tri mesice nez se neco naucim a udelal sem strasne moc dobre.

Co mohu doporucit prochazej zahranicni weby u nas a v evrope je solarni energie v plenkach. mam kamarada v USA kde tam to vali uz od 70 let. Nekteri lidi tam maji solarni el. uz 30 let sice jim to davalo tenkrat jen par wattu ale i tak. Kamarad mi ted prijede za mesic tak rikla ze mi neco priveze .(co to ja sam nevim ale typuji kupu literatury) bo kdyz sem mu o svem zameru rikal tak se jen smál do telefonu a rikal at nikam nespecham a nic nekupuji jen ctu a ctu a ctu a planuji)))).

Takze prvni vec zakladni je co vse na solar pojede to jest to mit spocitane ve watech jak na leto tak prevazne na zimu jak na momentalni zatez tak na extremni zatez . Pak se zacne pocitat dal

napriklad 1 etapa je pripojit na solar prvni patro a druhe patro svetel kde svetla v lete budou brat 60 watt po dobu 3 hodin to jest 180watu denne v zime to bude 100 watu po dobu 5 hodin to jest 500watu za den
a dale dimenzovat baterie atd...

pak si reknes ze 2 etapa bude lednicka ...

ale na raz to nepujde jsou to obrovske penize a cas

ale tak i tak musis do budoucna vedet jak to rozsirovat a co chces od toho systemu.

nevyhoda techto systemu je ze kdyz je hezky tak to dela energii kterou nepotrebujeme a kdz je hnusne a zima tak ji to zase nedela. Proto to budu kompenzovat urcite vetrnou elektrarnou na tom mem kopci kde jsem tu fouka dost casto hlavne kdyz je zatazeno:)))
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od JiříK »

Co se lednice týká, zkousne v pohodě modifikovaný sinus, ani hlučnější není. Měnič je potřeba minimálně 1000W, raději 1500 a je klid. Já sice honím lednici měničem 800W, ale netroufnu si to nechat bez dozoru. V jednom případě z deseti to měnič neutáhne a jede do plných. Sice mu to neublíží, zato baterky úpí. Pro tento účel je vhodnější jednokompresorová lednice, u dvoukompresoru je šance, i když velmi malá, že oba kompresory zapnou (téměř) současně a problém je na světě.
S dimenzováním baterií je to složité, já osobně koncem října část baterií odnesu od soláru domů, kde pak do března vrčí na noční proud.
S tím přepínáním čez-ostrov, tam nesmí dojít k propojení za žádných okolností, nutno odpojit VŠECHNY TŘI DRÁTY! Ale někde na netu jsem viděl zajímavý měnič, byl to nějaký hybridní systém, který se umí přifázovat k síti a po nabití baterií, které je přednostní, posílá přebytky do okruhu, kde se úměrně podílí na spotřebě třeba lednice. Nevím ale, jak je tam pořešeno, aby proud netekl opačným směrem přes elektroměr ven.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od camel1cz »

@ avatar: sem přesvědčený, že howto napsat lze... minimálně do té míry, jak si to spočítat a jaké parametry komponent potřebuju... horší je to pak s výběrem zapojení, typů komponent, technologií, atd. a určitě pak hodně záleží na konkrétním uživateli... je také pravda, že záleží na vkusu každého soudruha v které chvíli se zastaví a řekne si "na tohle moje FVE není a koupím to od ČEZ". Je to pak otázka investice vs. efekt. Když si pobiju celou střechu panelama, tak tam narvu tak 40kWp, když k tomu koupím baterie s kapacitou 2kAh na 12V... tak věřím, že při mé spotřebě nekoupím ani Wh od ČEZ - ale bude mě to stát těžce přes 2 miliony... má to cenu? ...asi ne, že?

@ JiříK: jojo, podobný post sem tu už četl - asi od Vás... bohužel mám dvoukompresor (a jakou sem měl radost, že je to lepší :-D ...ale výrobce píše 100W příkon... tak by to měl ten 1000 popř. 1500W měnič dát. Ještě to prozkoumám...

Co se týče přenosu baterií - to je proto, že máte velkou kapacitu v bateriích a v zimě jí slunce nenasvítí?

Ad. přepínání: jasně, určo je nutné odpojit všechny fáze, ale jak se zemí? Rád bych ošéfoval společnou zem... dá se to?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od JiříK »

Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od JiříK »

Kapacitu mám poněkud vyšší, dle mého soudu tak akorát na letní provoz. Prostě ani Watt nazmar. A ta má sestava je takový trpaslík :-) Zem odpojit taky. Ona je v rozvaděči stejně propojená s nulákem.

Ještě k příspěvku někde tam nahóře: Orientačně mohu spotřebovat denně pětihodinový plný výkon panelů, zbytek výroby by měl být na udržení aku. Ale pozor, nepočítejte to, co je na štítku panelu jako výkon! Nutno spočíst nabíjecí proud krát napětí baterií. štítkový výkon panelu je vcelku dost zavádějící informace. Je to hodnota při jmenovitém napětí panelu, které je podstatně vyšší, než kolik na něm naměříme při zapojení přes klasický regulátor. Ve skutečnosti, protože panel prostě větší, než jmenovitý proud nedá, je výkon roven součinu jmenovitého proudu a zjednodušeně řečeno-napětí baterie. Tak si před spaním vemte kalkulačky.... Třeba v případě mém je výkon panelů papírově 165Wp, ale počty prostě řeknou, že víc, než 140W to prostě nedá. Těch 25W, co chybí, je prostě ztráta systému...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: [Plánováno] Malá/testovací/výzkumná FVE

Příspěvek od camel1cz »

Můžu se zeptat na základní parametry vaší FVE? :-) sem zvědavej :-)

Jinak k nuláku: snad se neptám jak ignorant (doc. Havlíček promine) - ale jak teda zapojit systém tak, aby nebylo v nuláku rozvodu z FVE napětí proti zemi (třeba proti vodovodu)?

...co se týče toho výpočtu, to jste mě dostal - sice mi to blesklo hlavou, ale myslel sem, že je to řešeno nějakým kondenzováním energie - dál sem to nedomýšlel. Znamená to teda, že panel dodává nějaký proud (dle osvětlení) a regulátor napětí v podstatě ořízne to napětí na nabíjecí napětí pro baterie? To je teda mazec - páč jestli to chápu správně, tak pokud se hodně přiblížím s max. mapětí panelu nabíjecímu napětí baterie, tak sice budou malé ztráty, ale budu nabíjet jen v opravdu ideální dny... a když do napětí předimenzuju (např. 30V z panelu na 24V baterie) tak budou zase poměrně velké ztráty? ...dá se to nějak líp řešit? Např. velké přepětí z panelů, které se nějak užitečně využije?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek