UPS APC smart 24V

AC i DC dobíječe baterií ze záložních zdrojů (například z elektrocentrály, z rozvodné sítě), návody, nápady, praktické zkušenosti
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

UPS APC smart 24V

Příspěvek od fugas »

Zdravím ve spolek.
Rád bych požádal o radu uživatele a zkušené v oblasti těchto UPS.Mají tyto UPS DC vstup na 24V?Pokud ano,je nastavitelná priorita vstupů AC vs. DC?V zásadě mi jde o to,že pokud budu něco napájet prostřednictvím této UPS a připojil bych do ní 24VDC,jestli by pak jela automaticky na tento přívod.V případě ztráty vnějšího přívodu 24VDC by se přepla na 220VAC vstup.No a vpřípadě ztráty obou vnějších vstupů,tedy 24VDC i 220VAC by jela na vlastní záložní baterie umístěné v ní.
Děkuji za odpovědi.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: UPS APC smart 24V

Příspěvek od ota »

Smatry na 24V obvykle ext. vstup nemají.
Mají je ale 3kVA APC - viz foto.
APC3000
APC3000
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: UPS APC smart 24V

Příspěvek od fugas »

Díky za info.Tak to jsem v řiti.Jelikož ta 3kW jede na 48V.No jen mě tak napadlo.Kamarád má tuhle 1kW/24V UPS na převaděči na internet.Takže jsem myslel to napájet výstupem z hybrydního regulátoru slunce/vítr v závislosti na osvitu panelů,což je v reglu nastavitelné.Takže přes den by to běželo na vstup 24V(solární) a v noci na síť.Ale píšeš obvykle.Takže jsi už viděl kusy které tu možnost mají?
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: UPS APC smart 24V

Příspěvek od ota »

Takové jsem na 24V neviděl.
Ale v tom zapojení, jak píšeš nevidím problém. Z té UPS se dají vytáhnout plus a mínus dráty, na které se baterka připojí. Přepínání je taky jednoduché: přes den, pokud bude mít baterka dostatečné napětí se nějakým relé odpojí 220V a v tu chvíli pojede UPSka jako měnič. Až zapadne slunko, připojí se 220V na vstup a UPSka pojede na bypass.

Bacha, ty 1000W UPS jsou dělané na provoz jen na pár minut. Pokud by měly jet déle,musí se větrákem chladit trafo!

Ale jinak to funguje. Mám jí jako záložní měnič.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: UPS APC smart 24V

Příspěvek od fugas »

To by samozřejmě šlo.Ale majitel UPS nebude takovému "bastlení" přístupný.Kdyby tam byl vstup a dala se mu přiřadit priorita,tak by to šlo.Jinak by to vyřešil i přifázovatelný měnič příslušného výkonu a vyšlo by to v podstatě nastejno.Ale to dělat nebudu.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: UPS APC smart 24V

Příspěvek od rob.brno »

ota píše:Takové jsem na 24V neviděl.
Ale v tom zapojení, jak píšeš nevidím problém. Z té UPS se dají vytáhnout plus a mínus dráty, na které se baterka připojí. Přepínání je taky jednoduché: přes den, pokud bude mít baterka dostatečné napětí se nějakým relé odpojí 220V a v tu chvíli pojede UPSka jako měnič. Až zapadne slunko, připojí se 220V na vstup a UPSka pojede na bypass.

Bacha, ty 1000W UPS jsou dělané na provoz jen na pár minut. Pokud by měly jet déle,musí se větrákem chladit trafo!
Myslím, že takovýto provoz by byl neekonomický. Pokud bude na baterce nižší napětí(pod 27V), tak se aku budou nabíjet proudem až 4A(na DC straně) z 230V AC(což asi není cílem). Jedině by mělo smysl obvod nabíjení odpojit. Dál pozor na režii UPS, která si tuším i v případě bypass bere ze sítě dalších cca 30W navíc.

Rozlišil bych i označení APC 1000(údaj ve VA, dá činný výkon kolem 700W) a APC 1000W(ups, která dá 960W má označení APC1400 a má už větrák na chlazení)
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: UPS APC smart 24V

Příspěvek od fugas »

Ještě jednou děkuji za náměty.Myslel jsem že by výrobce mohl jít takovým řešením naproti a vstup tam udělal.S tím že by byla možnost výběru priority vstupů.Samozřejmě že by to nějak udělat šlo.Ale jak jsem psal,žádný zásah mimo výrobní možnosti není možný.Škoda.UPS by se přiživovala z panelů v případě dostatku energie pouze v závislosti na nastavení výstupu regulátoru,což lze nastavit na základě minimálního napětí panelů.Po setmění hurá na síť.Majitel UPS potřebuje zajistit 100% funkčnost systému a tak se zlepšovákům mimo originální možnosti vydatně brání :)
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: UPS APC smart 24V

Příspěvek od Matess »

pokud s tim chces zacit, tak klidne zacni. Moje doporuceni je porid si alespon variantu Smart UPS 1000 Obrázek (660W - je to cisty sinus), na odpojeni site ti staci opravdu jen rele na fazi a arduino na mereni napeti na baterie. Solarni panely a regulator na 24V nejsou dnes problem. Smart varianta ma uz v sobe ventilator, ktery na baterii jede vzdy a obcas se spina i pri nabijeni. Vyhoda tohoto reseni je v nizke cene, nevyhoda v tom, ze pokud to budes myslet vazne stejne si koupis jiny menic a tuto UPS odstavis do pozice nahradni.

UPS ma vlastni spotrebu, ktera neni zanedbatelna... v lete kdy je slunce dost to je jedno, ale v zime...

Dalsim problemem jsou baterie. Original tam jsou 2x 12V / 17Ah a vydrzi max 2 roky - pokud je budes cyklovat tak mene. Pocitej teda s tim ze nakupu lifepo4 se nevyhnes.

Prepinani je opravdu jedne rele a arduino za par kc... neni co resit (klidne ti to nakreslim a napisu i program)

Problem je ze po zapnuti na sit, bude UPS ty baterie zase nabijet.

Sam jsem si tuto UPS domu poridil. Mam ji ale jen jako UPS. Bezi mi na ni 2x pc, 3x lcd, 1x tv, av receiver. Mam ji teda hlavne jako ochranu proti bordelu ze site a musim rict ze uz par let slouzi dobre... koupil jsem ji na bazaru po vymene baterek (dolozeno dokladem) za 3000kc (2400 staly baterky). Jen jednou mela nejakou blbou naladu a zacalo na ni blikat replace battery... veskerou elektroniku jsem vypl a zacal jsem delat test baterek v zatezi - dal jsem na ne 200W v zarovkach. Kdyz to jelo 40 minut a porad tam byla pulka baterky, tak jsem to vzdal a pochopil ze baterie je dobra a nevim co ups hrabe. Stacilo vypnout a zapnout a dalo to pokoj.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: UPS APC smart 24V

Příspěvek od fugas »

Jo tohle je ona.
Jde mi o jinou věc.UPS normálně jede a dělá to co má,tedy zálohuje WIFI převaděč.Chtěl jsem ji jen přiživovat a to tak,že by v případě že by měla vstup na 24V jela přes den z něj.Tedy z mých baterek.Na noc by regulátor napájení 24V odsřihl a jela by ze sítě.Baterky v UPS by zůstaly ve své roli,takže jako záloha pokud nebude síť ani šťáva z mých baterek dostupná.Když vstup nemá,je po ptákách.Stejně díky.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: UPS APC smart 24V

Příspěvek od brumlaj »

fugas píše:Jo tohle je ona.
Jde mi o jinou věc.UPS normálně jede a dělá to co má,tedy zálohuje WIFI převaděč.Chtěl jsem ji jen přiživovat a to tak,že by v případě že by měla vstup na 24V jela přes den z něj.Tedy z mých baterek.Na noc by regulátor napájení 24V odsřihl a jela by ze sítě.Baterky v UPS by zůstaly ve své roli,takže jako záloha pokud nebude síť ani šťáva z mých baterek dostupná.Když vstup nemá,je po ptákách.Stejně díky.
WiFi převaděč bych si tipnul bude mít napájení malým DC napětím. Tak se posuň o krok blíže přímo na to DC. To napájej z baterií (budoucí nová UPS) a místo UPS dej normální nabíječku, kterou budeš držet ty baterie řekněme do 50% SOC a nad 50% to bude živit FV. Jednoduché, není zapotřebí žádné rychlé prvky, jde jen o to se toho nebát. V podstatě se tím zbavíš kurvítek ve zdrojích jednotlivých zařízení a stoupne Ti MTBF či MTTF. To zase ocení uživatelé za převaděčem.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: UPS APC smart 24V

Příspěvek od lzahradil »

Matess píše:... Smart varianta ma uz v sobe ventilator, ktery na baterii jede vzdy a obcas se spina i pri nabijeni....
Mam tu dva kusy presne tehle APC. Ani jedna z nich nema integrovany ventilator. Pokud jej ale chces pouzivat v solarnim reseni jako menic, doporucuji ho tam dodat. Ja to vyresil i s termistorem aby se vypinal a netocil porad. Umistit tak aby ofukoval trafo i chlazeni FETu lze bezproblemu.
To co popisujes je providitelne v pripade ze pripojis na stavajici baterie regulator od ::pv:: a zaroven budes na baterii merit arduinem. Kdyz budou hodnoty z panelu dostatecne, prepnes relatko s fazi na vstupu do UPS a tim ji prestanes napajet z DS.
V zimnim obdobi tolik vykonu z panelu nedostanes, tak se ti vstup s fazi neodpoji a ty panelama jen prikrmujes baterku (ktera je i tak udrzovana z DS) UPS ma vlastni spotrebu a kdyz jsou baterie slabe, tak je nabiji i kdyz je UPS ve vypnutem stavu.

Jako rele jsem pouzival SSR FOTEK od cinana a fungovalo to jako hybridni menic dobre. Jen je treba si s tim pohrat aby to porad dokolecka nespinalo a neodpinalo fazi. Ale to uz je vec programu v arduinu a nastaveni

Je otazkou ale, pises ze se jedna o POP na wifi. Nebylo by vyhodnejsi nez resit menic na 220V pouzit spise DC ? S menicem a vetsima baterkama ti to nejakou tu hodinu pobezi, ale na DC bys tim ziskal napr. celej den kdyz by to melo ject jen z baterek. Vesmes veskere pouzivane zarizeni napajene pres POE jsou 24V compatible (Mikrotiky, UBNT) Ostatni co ma jine napeti (Alcomy, Ovislinky :) lze resit pres DC-DC menic.
Je zbytecne menit z DC na AC a pak origo napajecem zase zpet z AC na DC
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: UPS APC smart 24V

Příspěvek od fugas »

brumlaj píše:
fugas píše:Jo tohle je ona.
Jde mi o jinou věc.UPS normálně jede a dělá to co má,tedy zálohuje WIFI převaděč.Chtěl jsem ji jen přiživovat a to tak,že by v případě že by měla vstup na 24V jela přes den z něj.Tedy z mých baterek.Na noc by regulátor napájení 24V odsřihl a jela by ze sítě.Baterky v UPS by zůstaly ve své roli,takže jako záloha pokud nebude síť ani šťáva z mých baterek dostupná.Když vstup nemá,je po ptákách.Stejně díky.
WiFi převaděč bych si tipnul bude mít napájení malým DC napětím. Tak se posuň o krok blíže přímo na to DC. To napájej z baterií (budoucí nová UPS) a místo UPS dej normální nabíječku, kterou budeš držet ty baterie řekněme do 50% SOC a nad 50% to bude živit FV. Jednoduché, není zapotřebí žádné rychlé prvky, jde jen o to se toho nebát. V podstatě se tím zbavíš kurvítek ve zdrojích jednotlivých zařízení a stoupne Ti MTBF či MTTF. To zase ocení uživatelé za převaděčem.
Na to jsem myslel úplně nejdřív.Jenže ta UPS je vybavena modulem umožňujícím dálkovou správu a hlavně kontrolu po síti.Jak říkáš,všechno jinak jede na 5V,což jak asi všichni znáte přijde ostrovníkovi zhýralé,dělat z 220V 5V.Nebo ještě hůř z 220V 24V a z nich v případě potřeby 5V.Stačilo by samozřejmě napájet 5V a v případě výpadku zachovat původní zdroj (adaptér) na 220V a ten obyčejně připínat relátkem.Vše je ale nutné konzultovat s majitelem.Je to trochu panikář :)
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: UPS APC smart 24V

Příspěvek od fugas »

lzahradil:Jak jsem napsal výše,to by bylo nejlepší řešení.Ale jak vypadne síť,tak UPS začne rozesílat maily a vypukne panika.Kdyby bylo na mě,tak už drátuju.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: UPS APC smart 24V

Příspěvek od fugas »

Nebo ještě jinak.Poprosím vás pánové,jestli byste mi přiblížili,co je třeba koupit co se týče arduina.Postavil bych UPS napájenou 24V z mého systému se zálohou z DS pomocí originálních napáječů.Ale podmínkou je ta komunikace po síti,aby bylo možné dálkově sledovat co UPS dělá a čím je napájena.Za další dostatečně rychlé přepínání,tedy bet výpadku,jako z UPS.S programováním mám nulové zkušenosti,ale proč se to nenaučit.Takovou krabičku bych už obhájil.Je strašné když DC spotřebič jede z DS.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: UPS APC smart 24V

Příspěvek od Matess »

hmm... no proc vlastne na prevadeci mas ups s menicem na 230V? neni to zverstvo?

To co ted vlastne chces ja chci uz nekolik let a posledni rok na tom delam vyrazne intenzivneji. Rozhodl jsem se to nakonec cele prepracovat a udelat si ups celou svoji - jen bez toho vystupniho stridace. Mam to aktualne ve stavu ze jsem schopen nabijet baterku, prepinat na zatez v pripade vypadku a solarni provoz je o uprave programu, ale pocitam i s tim. Bohuzel jak se k tomu priplete jeste web management tak uz atmega328 nestaci. Mam obednanou megu a cekam na ni jak na smilovani... Ja to beru akorat trosku vice hardcore a nechci tam zadne rele, ktere by mohlo odejit.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: UPS APC smart 24V

Příspěvek od fugas »

A sakra.Rok a to víš co děláš :D Tak to pro mě nevypadá moc dobře.Nabíjení nechci.Teoreticky bych se neměl nikdy dostat do situace,že to neuživím a když ne,pojede se na síť.Ale jak říkám,to spíš v případě že by došlo ke zkratu a odešla pojistka za baterkama.Chci svoje systémové baterky použít jako stálý zdroj a DS jako zálohu.Že je zvěrstvo to takhle napájet je jasné,ale na mě to nevisí.kdybych ale přišel s něčím dostatečně spolehlivým,co by to nahradilo,bylo by vyhráno.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: UPS APC smart 24V

Příspěvek od kodl69 »

no já teda nevím, já mám wifi napájenou ze dvou zdrojů, co se navzájem zálohují, a není s tím problém, stačily dvě schottky diody, izlovaný step down z 52V na 12,5V a původní adaptér 12V 1A a mikrotiku je jedno, co ho napájí(má rozsah napájení 8 až 24V). Díky tomu rozdílu napětí je jako hlavní zdroj baterka a sítí je to zálohovaný - trochu netradiční přístup, ale když baterku nabíjí slunko... pro jistotu tam mám ještě dvě LED, abych viděl, jestli jedou oba zdroje nebo jenom jeden.
Takovýmhle způsobem bych se nebál udělat napájení i většího systému, samozřejmě s dostatečně dimenzovanými součástkami. No a na to arduino nezbude nic jinýho než měřit napětí baterky a kontrolovat že jsou oba napájecí zdroje ok, to zmákne i ta 328 s w5100, jednoduchý web rozhraní bez grafiky, a snad odpojení baterky při podpětí (to by mohl dělat solární regulátor) a snad nějaký nouzový dobíjení ze sítě. Bez té UPS by se mohla i výrazně snížit energetická náročnost zařízení.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: UPS APC smart 24V

Příspěvek od Matess »

taky jsem to takhle zacinal lepit, ale po nejake dobe me to prestalo bavit. Dospel jsem ted k nazoru ze to chci vse v jednom abych to jen vzal a pripojil.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: UPS APC smart 24V

Příspěvek od fugas »

Ahoj ve spolek.
Může mi prosím někdo prozradit,jestli model APC 2200 jede na 48V?Předpokládám že ano,ale potřeboval bych si to ověřit.
Díky.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: UPS APC smart 24V

Příspěvek od lzahradil »

fugas píše:Ahoj ve spolek.
Může mi prosím někdo prozradit,jestli model APC 2200 jede na 48V?Předpokládám že ano,ale potřeboval bych si to ověřit.
Díky.
Na 48V jede. Mam ji tu. Ma ale 2x trafo tak sem premejslel zda by nefungovalo vyvody spojit a odnapajet 24V. Ale jeste sem nezkousel
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek