Pračka

Pračky, mikrovlnky, lednice, myčky na nádobí, mrazáky, rychlovarné konvice, remosky, vysavače ...
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Pračka

Příspěvek od marko250 »

:-) Tak jasně že nemá smysl ohřívat vodu v kastrólku,pak s ní jít k pračce a přez šuplík ji tam nalívat,pak měřit dobu akurátního chladnutí a zapínat,no nesmysl.Na druhou stranu kupovat FV za statisíce-hehe. U mě je voda a teplo domova za údržbu a dovoz s mou ruční prací pár dnů za rok(dřevo),dobré fitko.Ale balast kolem toho pily,štípač dodávka nová kotelna atd. to stojí.Zase to jsou hračky pro dospělé a tak je s čím si hrát,přeci je to jen o jakémsi dokázání soběstačnosti vůči "vykořisťovatelům"-hehe. A s vodním kamenem mě nestraš, pár let to snad pojede za ty 2000kč investice. A s tou paní co u mě bydlí to mám podobně,prostě změna v přemýšlení je problém :-) :-) :-).
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Pračka

Příspěvek od fugas »

hurvayz píše:To už mi přijde jako vracení se o pár let z5 tady to nalévání do pračky a podobné nesmysly. Snad na tom není nikdo tak zle aby musel ušetřit pětikorunu.
Apropo pračka používá na ruzné režimy vodu studenou. Jak je teda ekonom. vyhodné jí vodu externě vyhřívat? Zkoušel to někdo zpočítat? Vubec neřeším to, vodu v létě z FVE zehřát v ele.bojleru a krmit ji tím nebo vodu v pračce zehřát int.telesem jen tehdy kdy ona chce.
No, mám z toho smíšené pocity..
Nalévání by mě zase tak nestrašilo.Ale jak jsem psal...Nicméně neohřívat v pračce je právě ona podstata.Netahat z měniče 100A,když je dvoustovák bojler nahřátý z přebytků.Vyperu z přebytků,můžu si při tom udělat kafe a přebytky ať si pak zase dělají co chtějí.Jak pračka využívá vodu je předmětem dalšího řízení pomocí ventilů.Nehledě na to že pokud se to podaří doladit,tak může jet pračka s myčkou dohromady a to v režii pár set wattů.V tom je zase podstata té blbuvzdornosti.Za další není problém pak vyprat v kteroukoliv denní dobu,protože pár set wattů baterky jen polechtá.Prostě napouštět tyhle spotřebiče teplou vodou,pokud je na ni požadavek je globální výhra nad hlídáním spotřeby a s tím spojeným nuceným systémem řízení domácích procesů.Ne každý je schopen a ochoten se takovému způsobu života podřídit a tak je třeba na to jít z druhé srany.O pětikorunu tu skutečně nejde :)
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: Pračka

Příspěvek od hurvayz »

Každý to vidí, jak to chce vidět. At je libo co komu jest.
Navic u mě to je jedno jestli zehřívám vodu v bojleru spiralou 2.2kW nebo v pračce 2.2kW☺
Přebytky sou i tak v bojleru již uloženy, obyvkle.
Naposledy upravil(a) hurvayz dne čtv lis 26, 2015 2:42 pm, celkem upraveno 1 x.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Pračka

Příspěvek od fugas »

marko250: No právě.Pokud vodu ohřeji dřevem,o důvod víc v ní i vyprat.Tedy zase dvoustovák horké vody :arrow: nahřívání topným tělesem v pračce z DS :?: Takže i v období temna,kdy je měnič vypnutý není důvod nechat se vykořisťovat,jak jsi hezky a správně napsal,když můžu do značné míry využít vlastních zdrojů.No ne?
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Pračka

Příspěvek od fugas »

hurvayz píše:Každý to vidí, jak to chce vidět. At je libo co komu jest.
Navic u mě to je jedno jestli zehřívám vodu v bojleru spiralou 2.2kW nebo v pračce 2.2kW☺
Přebytky sou i tak v bojleru již uloženy, obyvkle.
O tom žádná.Ale tak podle mě je chytré využití energie jedním z cílů ostrovníka.Pak je tu ještě možnost 10kWp ::pv:: a 1000Ah lithia.Ale to až po výplatě :D Jen se snažím maximálně využít to co mám.
Naposledy upravil(a) fugas dne čtv lis 26, 2015 2:45 pm, celkem upraveno 1 x.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: Pračka

Příspěvek od hurvayz »

fugas píše:marko250: No právě.Pokud vodu ohřeji dřevem,o důvod víc v ní i vyprat.Tedy zase dvoustovák horké vody :arrow: nahřívání topným tělesem v pračce z DS :?: Takže i v období temna,kdy je měnič vypnutý není důvod nechat se vykořisťovat,jak jsi hezky a správně napsal,když můžu do značné míry využít vlastních zdrojů.No ne?
Tak zaleží za kolik máš dřevo.. Jestli jsi se u něj i zapotil když jsi ho zpracovaval pak není co řešit.Pokud začináš lenivět jako já a kupuješ brikety až do domu zas je to někde jinde.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: Pračka

Příspěvek od hurvayz »

fugas píše:
hurvayz píše:Každý to vidí, jak to chce vidět. At je libo co komu jest.
Navic u mě to je jedno jestli zehřívám vodu v bojleru spiralou 2.2kW nebo v pračce 2.2kW☺
Přebytky sou i tak v bojleru již uloženy, obyvkle.
O tom žádná.Ale tak podle mě je chytré využití energie jedním z cílů ostrovníka.Pak je tu ještě možnost 10kWp ::pv:: a 1000Ah lithia.Ale to až po výplatě :D Jen se snažím maximálně využít to co mám.
Jasně Fugasi nebylo to mířeno nijak cíleně.
Je potřeba se přizpůsobit možnostem jasně daným.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Pračka

Příspěvek od fugas »

To už jsme OT.Ale jo.Osekat,posbírat na hromadu,dopravit k cirkuli,nařezat,poskládat.Po vyschnutí přeskládat blíže kotli a užívat :D Takže s plnou parádou.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Pračka

Příspěvek od fugas »

hurvayz píše:
fugas píše:
hurvayz píše:Každý to vidí, jak to chce vidět. At je libo co komu jest.
Navic u mě to je jedno jestli zehřívám vodu v bojleru spiralou 2.2kW nebo v pračce 2.2kW☺
Přebytky sou i tak v bojleru již uloženy, obyvkle.
O tom žádná.Ale tak podle mě je chytré využití energie jedním z cílů ostrovníka.Pak je tu ještě možnost 10kWp ::pv:: a 1000Ah lithia.Ale to až po výplatě :D Jen se snažím maximálně využít to co mám.
Jasně Fugasi nebylo to mířeno nijak cíleně.
Je potřeba se přizpůsobit možnostem jasně daným.
Souhlas.A ne že bych byl škrt,tedy doufám.Navíc mě do značné míry tyhle vychytávky a úpravy baví,tedy v rámci mých dovedností a schopností.Vlastně je to přidružený koníček :)
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: Pračka

Příspěvek od hurvayz »

fugas píše:To už jsme OT.Ale jo.Osekat,posbírat na hromadu,dopravit k cirkuli,nařezat,poskládat.Po vyschnutí přeskládat blíže kotli a užívat :D Takže s plnou parádou.
Ano vím o čem píšeš ale tento rok jsem rezignoval na tuhle srandu. Preci jenom nejsem nejmladší :lol: (35)
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Pračka

Příspěvek od rottenkiwi »

Pračka 2400 W aj umývačka 1800 W možu ísť na jeden 3000 W menič naraz, lebo
pračka ohrieva vodu prvých 20 min a potom už robí so studenou, preto ten 15 l bojler pred ňou.

Umývačka sa prvých 40 min. fláka na 150 W a až potom na 12 min zapne ohrievanie,
potom sa zase fláka a ešte pred koncom zapne na 8 + 6 min. :)

Stači arduino logger a máme hneď krivku spotrebiča pri danom programe a teplote vstupnej vody.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Pračka

Příspěvek od fugas »

Tak naše myčka se tedy rozhodně nefláká.Cucne z měniče 2,5kW okamžitě jak přestane napouštět a na tom trvá než ohřeje vodu na 65.Pračka podle programu.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: Pračka

Příspěvek od hurvayz »

Moje taky napred umyva ve studene a zehriva az cca po hodine. Pak zase studena a po 40 minutach zase zehriva. Program cca 180minut
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Pavel111
Příspěvky: 94
Registrován: pon bře 24, 2014 11:40 am
Reputace: 3

Re: Pračka

Příspěvek od Pavel111 »

Nedá mi to,ale protože už se tím skoro 20 let moje drahá polovička živí-a jak sleduji toto téma-tak musím připomenout,že máchání studenou vodou má určitě i jiný smysl než to,že máchání teplou vodou je zbytečné plýtvání.Máme profi pračky od německého výrobce,které jsou i na teplou vodu,samozřejmě.To byl jeden z důvodů k pořízení FVE k výrobě teplé vody.Samozřejmě,že na ekonomické bilanci se to moc neprojeví,ale mám dobrý pocit,když sluncem ohřívám vodu na praní.
11,6 kWp-MPPT Victron-třífáz Victron 24kW(6xMP5000VA)-43 kWh LiFe
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Re: Pračka

Příspěvek od burda »

fugas píše:Já mám buhužel problém ještě před jakýmkoliv řízením.Roura od bojleru je cca 6m dlouhá a voda v ní studená.Jelikož je to palcová roura,tak je v ní vody poměrně nemálo,která nateče do pračky.A než dojde k alšímu napouštění,tak voda v trubce opět něco vytopí do zdi.Jeiné řešení je tedy prostě vyměnit těleso v pračce za nižší příkon.Pak je ale otázka co si o tom pračka pomyslí.Jestli samotné těleso nevyhodnotí jako vadné a pokud ne,tak jestli se jí nebude zdát že hřeje moc dlouho.Mám ale vypozorováno,že zbývající čas praní je silně orientační.Pokud jsem napustil teplou (odtočil a pak napustil) tak hřála kratší dobu a pak jupí čerte.Takže když z řadu přiteče studenější prostě hřeje déle.Takže jsou tam určitě nějaké tolerance.
Hmm a to je taková komplikace natáhnout rozumnou trubku s vodou opatřenou izolací ? Mě to příjde jako mnohem snazší řešení, než překuchávat pračku;)
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Pračka

Příspěvek od fugas »

:) Když pominu sekání prostupů stropy,likvidaci obkladů které už jen těžko seženu(i kyž pár kusů samozřejmě mám v záloze) tak izolaci která by do nekonečna udržela vodu v rouře teplou,jsem ještě neviděl.Pokud taková existuje,obalím s ní celý barák a už nikdy nebudu muset topit :)
Tohle se řeší zdvojenou rourou na teplou,kdy v časových intervalech zapne čerpalo a honí vodu dokola,takže ve vedení je stále teplá voda.To sice zamezí zrátám vody případným odtáčením studeného začátku do kanálu a zvýší komfort,ale zase se násobí energetické ztráty tepla vyzářeného zbytečně z vody v trubce,která je v pohotovostním stavu připravena téct okamžitě horká.V zimním obobí by to ještě bylo do jisté míry obhajitelné vyzářením tepla do obytných prostor,ale v létě je to kontraproduktivní plýtvání.Takže v celkovém pohledu to zase nic neřeší.Samozřejmě by se dalo čerpadlo zapínat jen v případě potřeby,ale to je taktéž zásah do pračky,aby to bylo automatickou součásí procesu praní,protože žena to uělá jednou z deseti případů,jelikož to na funkci pračky nemá vliv.Je prostě nutné se smířit s tím,že dokud pračka nenapíše "ERROR",tak manželka další úkony provádět nebude :) Navíc voda v těch druhých šesti metrech roury vychladne vždy zcela zbytečně bez možnosti využití.Mým cílem je zařídit to tak,aby využití energie bylo co nejúčelnější a při tom zůstala náročnost obsluhy na stejné úrovni,jako od výrobce.Jinak to prostě nejde,leda bych pral sám ;)
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Re: Pračka

Příspěvek od burda »

No u mě je to pravda sotva polovina délky truky, je v plastu a izolovaná a při napouštění se odtočí dostatečně rychle, takže pračka prostě ani nezapne topné těleso... Jistě ideální izolant bych taky rád, ale ono i 30cm "běžné" izolace stěn udělá svoje;)
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Pračka

Příspěvek od fugas »

Jasně že izolace udělá moc,to já jen tak s nadsázkou.I ten plast je dost výhra a ještě izolovaný a poloviční délka udělá jen polovinu studené.Ten rozvod u mě holt už něco pamatuje,ale dokud funguje,tak se mi do žádného sekání nechce.Napadla mě taková myšlenka.Jelikož voda je vyvedena až na půdu,dal by se tam umístit řekněme 60l sud,do kterého by se voda odpouštěla pomocí hlídání teploty.Ta by pak byla využita na dopouštění nádržky záchodu.Ale zase čidla,ventily a něco chytrého co tomu bude rozkazovat.Jednoduchá cesta z toho není,ale je to cesta k ostrovu.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek