Pračka

Pračky, mikrovlnky, lednice, myčky na nádobí, mrazáky, rychlovarné konvice, remosky, vysavače ...
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Pračka

Příspěvek od kybos »

Odzkoušeno: APC 3000VA + pračka LG F1409 TDS bílé prádlo na vyvářku + pára +přídavné máchání, následně sušička BOSCH WTL6200 (přepnutá a nižší příkon) celkem cca 4200Wh. 1500Wp na střeše to zvládlo jen s podporou baterek (maximální výkon v poledne v prosinci cca 1050W). Verdikt: měnič vyhovuje, pár panelů bude nutno přidat, aby bylo možno krmit i zbytek baráku a zbylo ještě na dobíjení.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Pračka

Příspěvek od drama »

Dnes jsem vyzkoušel, že i v tomto mizerném počasí lze lehce vyprat dvě pračky na 40 a to s využitím vody ohřáté na kamenech. Po počátečním odčerpání vody pozastavím pračku a naleju do ní povytaženým šuplíkem na prášek velký hrnec horké vody. Po nějaké době si ještě dopustí sama nějakou studenou, ale spirála na topení ani nesepne. Škoda, že mě to nenapadlo dříve :(.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Pračka

Příspěvek od tomas »

jj, takto jsme ohřátou dešťovou vodou prali několik let a můj taťka tak pere pořád. Přes šuplík na prášek to vždy lije.
Naposledy upravil(a) tomas dne sob dub 06, 2013 8:34 am, celkem upraveno 1 x.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Pračka

Příspěvek od drama »

Až konečně přestane mrznout, tak taky pojedu na dešťovku. Mám jen kubík ledu z deště. Byl jsem příliš velký optimista. Bohužel nejsou ani přebytky na ukládání do bojleru. Praní v teplé vodě je ale přeci jen luxus. Už mám objednané dva elektroventily a starší časové relé. Po zapnutí pračky bude čtvrt hodiny zapnutý ventil s teplou vodou a pak to relé přepne na studenou vodu. Tak si pračka napustí teplou na praní a na máchání bude stačit studená.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Pračka

Příspěvek od redcrown »

Ještě mě napadlo takové jiné řešení. K pračce přivést vodu z ÚT nebo AKU nebo bojleru. Recirkulace pračky má vlastní čerpadlo, které bere vodu z vany a posílá někam ke dvířkám. Alespoň jsem to tak při dnešní opravě pračky pochopil. Místo spínání spirály zapnout recirkulaci a ohřívat to externím výměníkem. Já jsem třeba teď jeden takový maličký vykuchal z kondenzačního kotle (průtokový pro ohřev TUV), který kamarád vyhodil kvůli prohnilému hlavnímu výměníku. Tímto způsobem by se moc neměnil čas pracího cyklu, jako při napouštění teplé vody. Navíc by si pračka samo řešila ohřev na správnou teplotu podle programu.
Jen bych viděl dva problémy. Jeden je zanášení výměníku, což záleží na typu. Některé jednoduché trubkové by to snášely dobře. Tenhle deskový z kondenzačního kotle nevím.
Další věc je, jak to řešit v létě, kdy není natopená AKU pro ÚT.
Jednoduše by se ale relátkem dalo řešit volba mezi origo el. ohřevem a externím ohřevem. Chytřejší elektronika by mohla rozhodovat, jak se bude ohřívat.
Nevím, jak to je u myčky, ale možná by to mělo podobné řešení.
Úprava pračky téměř nula peněz i problémů.
Co vy na to?
PS. To by mohlo částečně řešit problém s kombinací praní a sušení. Přes noc by mohla jet pračka a ráno by se zapla suška s odloženým startem. Teď je trochu problém, protože když se jde do práce, tak se zapne odložený start pračky a usušení není kdy zapnout (sice je to sušička s TČ s příkonem jen 500W, ale stejně to je žrout).
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Pračka

Příspěvek od redcrown »

tak další průzkum fungování pračky. Naše relativně moderní pračka AEG86850 není zase tak chytrá, jak vypadá. V podstatě neřeší ohřev, prostě program se na ohřev nějak zvlášť neohlíží. Když odpojím topení, tak se vlastně nic nestane. Dokonce když spirála natopí, tak display píše dál ohřev. To je docela pozitivní pro další pokusy.
Až bude chvilka čas, tak zkusím připojit výměník a filtr, co dům dal. Protože manželka používá programy na různé teploty, tak by napouštění teplé vody asi nebylo ideální řešení.
Doufám, že se neukáže nějaký problém.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Pračka

Příspěvek od tomas »

Pračku s recirkulací jsem ještě neviděl a k čemu je to dobré? Není to vypouštěcí čerpadlo?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Pračka

Příspěvek od redcrown »

k čemu to je dobré nevím. Lije to vodu tak nějak na prádlo nad dvířky, v podstatě po celou dobu praní. Možná to je i k tomu, aby to více míchalo vodu kvůli teplotě i pracímu prostředku. Vypouštěcí čerpadlo je to na fotce kus doprava, zrovna vymontované. Je to defakto stejný typ čerpadla, cca. 30W.
Podle obchodů s náhradními díly bych usuzoval, že recirkulace není zase tak neobvyklá, ale nevím. Každopádně pračka je stará cca. 9 let. Ta recirkulace se přímo nabízí na připojení ext. tepelného výměníku. Uvidíme.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm
Reputace: 0

Re: Pračka

Příspěvek od gadzius »

Mne na chate stačí obyčajná práčka bez el. ohrevu. Ľahko sa odloží a berie len 250W.
Obrázek
A takto je riešený ohrev. :lol:
Obrázek
Trosecnik

Pračka Whirlpool AWE 60510

Příspěvek od Trosecnik »

Podobně jako tu uvedl RedCrown, potvrzuji že u pračky Whirlpool AWE 60510 je možné vytáhnout konektor od topného tělesa a pračka normálně vypere.

Diagnostika se provede po navolení režimu, ihned po spuštění, a je-li topné těleso řádně detekováno, vypustí se zbytková voda a začne napouštět voda nová. V tomto okamžiku je již po diagnostice a topné těleso lze odpojit (nemít připojeno). Další diagnostika se provede na úplném konci programu, zřejmě aby pračka byla připravena na další prádlo. Pokud během těchto diagnostik není topné těleso připojeno (detekováno automatikou pračky) je zobrazena chyba F 08.

Pokud během praní pračku pozastavíte, pozastavíte a otevřete (například kvůli pracímu prášku), nebo je zjištěn nedostatečný přítok vody a pračka nahlásí chybu a čeká až uživatel zruší pauzu aby mohla zkusit znovu přijmout vodu (vodu nečerpá, jen otevře ventil), nic se neděje - žádná nová diagnostika topného tělesa neprobíhá.

U uvedené prčky má samotné topné těleso spotřebu těsně pod 2kW (snad 1950 W - znovu ji rozdělávat nebudu). Zbytek pračky si vystačí se spotřebou 100-250W, ale cvičí mi se střídačem (EPEVER STI-1000-24-230) tak, že se musí chladit častěji než při trvalém odběru 700W.

Později vám chci představit své provizorium-ostrov, tam se možná více rozepíši. Zatím alespoň takhle, kdyby mi nezbyl čas, někdo z vás může před zimou spěchat...
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pračka

Příspěvek od kodl69 »

a proč to nevzít zgruntu, a udělat si vlastní programátor ? http://imgur.com/a/9L0LI
Něco podobnýho kdysi vytvořil jeden známej, z klasickejch logickejch obvodů, tak proč ne s procesorem, kdy a s jakými vstupy se má co odehrát je v servisním manuálu každé pračky, hw by asi mohl komplet zůstat, jenom vyměnit procesor za nějakej uživatelsky přívětivější, a doplnit si požadovanou funkčnost ...http://grietinfo.in/projects/MAIN/EEE20 ... ionpdf.pdf
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Pračka

Příspěvek od redcrown »

moc pračkám nerozumím, ale zase tak jednoduché programátory to asi už nejsou. Ono už to nepohání jednoduché dvouotáčkové motory, najíždění vyvážení bubnu před ždímáním,.....
Ale zeptám se naopak, proč si přidělávat kolik zbytečné práce, když stačí vyřešit jednoduché obelstění vestavěného programátoru? U mé AEG pračky ani není co obelstívat. Jen můj názor, asi mám málo volného času.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pračka

Příspěvek od kodl69 »

s tím volným časem taky bojuju, mám podobnou pračku jako je výše ten whirpool a žádná hitech v tom teda jistě není. Mám z jedné takové cca 4 roky staré komplet náhradní díly (motor, topení,čerpadlo)-všechno ok, umřel programátor, tak šla do šrotu. Motor je s uhlíky, řízen pwm, všechny vstupy jsou 1/0, jenom teplota je termistorem. Myslím, že pro takovouhle pračku bych to za dvě půldne dokázal napsat a za další dvě půldne i s ovládáním přes internet :-)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Re: Pračka

Příspěvek od burda »

Už jsem psal do jiného tématu. Prostě napouštějte teplou vodu ohřátou sluncem (pár stupňů více než nakolik perete) , termostat nesepne a je to;) Ani není třeba sahat do pračky. Detail zde: http://belehradek.cz/2013/12/02/pereme-levneji/
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Pračka

Příspěvek od marko250 »

Jak píše burda,pokud máte levně ohřátou vodu(přetoky,jiný zdroj),tak nejjednodušší způsob je dát na přívody teplé a studené mini termický směšovač,ten nastavit klasicky na nejčetnější teplotu praní 40°C a toto pouštět do pračky.Manželka si jen poznamenala ,že po máchání tou 40°C vodou je některé prádlo zmuchlané více.Samozřejmě termoventil umí od 28°C- do 65°C ,s maximem vstupu 90°C a pouštět jen studenou taky umí po otočení nadoraz.Cena kolem 2000Kč+ balast k připojení,někdo plast,jiný měď či nerez. Třeba tento mám já http://akvinaservis.cz/Topeni/Smesovaci ... l-1-2.html
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pračka

Příspěvek od kodl69 »

Jo, taky jsem měl termostatický ventil, ale vodní kámen, to je prevít... Když začla téct vlažná voda i při plně nahřátým boileru, tak jsem ho vymontoval, a zjistil, že ten pístek co přepíná teplou - studenou je tam úplně zarostlej, vyčistit to sice šlo, ale raděj jsem to zrušil. K pračce plánuju ventily s "inteligentním" ovládáním, ventily mám, i všechno ostatní, jenom ne někoho, kdo to udělá...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Pračka

Příspěvek od fugas »

Já mám buhužel problém ještě před jakýmkoliv řízením.Roura od bojleru je cca 6m dlouhá a voda v ní studená.Jelikož je to palcová roura,tak je v ní vody poměrně nemálo,která nateče do pračky.A než dojde k alšímu napouštění,tak voda v trubce opět něco vytopí do zdi.Jeiné řešení je tedy prostě vyměnit těleso v pračce za nižší příkon.Pak je ale otázka co si o tom pračka pomyslí.Jestli samotné těleso nevyhodnotí jako vadné a pokud ne,tak jestli se jí nebude zdát že hřeje moc dlouho.Mám ale vypozorováno,že zbývající čas praní je silně orientační.Pokud jsem napustil teplou (odtočil a pak napustil) tak hřála kratší dobu a pak jupí čerte.Takže když z řadu přiteče studenější prostě hřeje déle.Takže jsou tam určitě nějaké tolerance.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Pračka

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja to robím takto. Nahrejem na sporáku 3 l vody na 85 *C. Vlejem to do pracky, o pár min. tam dám
prádlo a prášok. V bojleri mám pripravených 15 l vody 45 * C. Tesne pred praním vypustím vodu
z rúrok, kým tam nie je teplá, to je trochu vody, lebo rúrky sú tenké.
Ak periem na 40 *C práčka zapne ohrev max. na 2 min. Ak periem na 50 *C, tak zapne ohrev 5 + 4 + 1 min.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Pračka

Příspěvek od fugas »

Rottenkiwi,to je dobrý systém.Byl bych ochoten se mu přispůsobit,stejně jako jsem ochoten přispůsobit svůj styl spotřebě celkově.Celá věc se ale komplikuje tím,že nebydlím sám a moje solaritýda je spíše tolerována,než podpořena.Úplně stačí komentáře jako "ta konvice vaří dlouho a vejde se do ní málo vody"...Samozřejmě že vaří relativně dlouho,když má příkon 1000W.A vejde se do ní málo,jinak bys tam nalila 2l vody a nekompromisně je převařila třikrát po sobě i když vám s kámoškou stačí na kafe čtvrtina.Takže vzhledem k tomu,že ne všichni v domácnosti vůbec tuší,proč to pere a proč se voda vaří,je třeba vše dělat maximálně pohodlné,automatické a v tom nejlepším slova smyslu také blbuvzdorné.Na ohřívání vody a vlévání do pračky mi ta paní co u mě bydlí prostě neskočí.Brutar na dřevo nemáme v koupelně jen proto,že v domácnosti panuje demokracie.Kdybych byl diktátorem,už by tam byl :D
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: Pračka

Příspěvek od hurvayz »

To už mi přijde jako vracení se o pár let z5 tady to nalévání do pračky a podobné nesmysly. Snad na tom není nikdo tak zle aby musel ušetřit pětikorunu.
Apropo pračka používá na ruzné režimy vodu studenou. Jak je teda ekonom. vyhodné jí vodu externě vyhřívat? Zkoušel to někdo zpočítat? Vubec neřeším to, vodu v létě z FVE zehřát v ele.bojleru a krmit ji tím nebo vodu v pračce zehřát int.telesem jen tehdy kdy ona chce.
No, mám z toho smíšené pocity..
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek