Tepelné ztráty nemovitosti

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od SJM »

burda píše: No parozábrana formou fólie, která funguje pár let je blbost. Parozábrana realizovaná 22mm osb (lepeným a páskovaným), který je vnitřní konstrukční vrstvou a současně nosičem hliněné omítky, mě osobně až taková blbost nepřijde;)
To lepidlo jaké? Ten pásek jaký? Otázka jen z toho důvodu, jakou přepokládáte jejich životnost. Děkuji.
burda píše:Mě se velmi osvědčila skladba: 4cm hliněné omítky (akumulační vrstva interiéru) 22mm osb na 16cm nosném rámu. Vyplněno minerální vatou. 8cm šikmý rošt, 8cm svislej rošt. Vyplněno minerální vatou. záklop z hofatexu (něco jako hobra) 4cm na tom stěrka z lepidla a silikonová omítka.
Ten Hofatex (hobra) je poměrně nasákavý, máte ho až k zemi? Pokud ano, jak je zabezpečen proti vlhkosti (po dobu životnosti stavby) ? Ta stěrka na Hofatexu je obyčejná, nebo nějaká difuzně otevřenější?
Stěrka na Hofatexu popírá princip difuzní otevřenosti zevnitř směrem k vnějšímu líci pláště.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od gupa »

fukuši píše:Chtěl jsem se taky vyhnout tepelným mostům a pořídil jsem stříkanou izolaci středně tvrdou pěnou s váhou cca 36Kg/m3.
Teoreticky mám U-0,07 a R-12,5 odpovídá 46cm vaty bez spojů
Pravda je,že domek je jak vyměněný.Původně jsem měl ležet na podlaze(půda) 16 vatu Isower do krokví.Rozdíl je propastný.Vatu už doma nechci nikdy vidět.Sice to mám jen 2 zimy otestované a opravdu zatím maximální spokojenost.
PUR? Zajímalo by mne, co stěma barákama budou lidi dělat, až jim těn PUR pěkně zdegeneruje a zvlhne do koncistence máčivého lepidla a smradu.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od PavelR »

Strikanou izolaci jsem akorat jednou videl, vypada to vyborne (ma to kamarad na chate).Doposavad jsem to povazoval za dokonaly reseni. Proc by mela/z jakeho duvodu degraduje ?
Vim ze klasicke montazni pene nesvedci UV ale nikdy jsem si nevsiml jakekoliv jine reakce na cokoli.
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od burda »

SJM píše:
burda píše: No parozábrana formou fólie, která funguje pár let je blbost. Parozábrana realizovaná 22mm osb (lepeným a páskovaným), který je vnitřní konstrukční vrstvou a současně nosičem hliněné omítky, mě osobně až taková blbost nepřijde;)
To lepidlo jaké? Ten pásek jaký? Otázka jen z toho důvodu, jakou přepokládáte jejich životnost. Děkuji.
Stále pružné lepidlo ve spárách desek název si nepamatuju, záruka na pružnost 20 let. Airstop pásky, ale jsou tam jaksi navíc ty 4cm hlíny, ty jsou nad libovolné pásky;)
burda píše:Mě se velmi osvědčila skladba: 4cm hliněné omítky (akumulační vrstva interiéru) 22mm osb na 16cm nosném rámu. Vyplněno minerální vatou. 8cm šikmý rošt, 8cm svislej rošt. Vyplněno minerální vatou. záklop z hofatexu (něco jako hobra) 4cm na tom stěrka z lepidla a silikonová omítka.
Ten Hofatex (hobra) je poměrně nasákavý, máte ho až k zemi? Pokud ano, jak je zabezpečen proti vlhkosti (po dobu životnosti stavby) ? Ta stěrka na Hofatexu je obyčejná, nebo nějaká difuzně otevřenější?
Stěrka na Hofatexu popírá princip difuzní otevřenosti zevnitř směrem k vnějšímu líci pláště.
Hofatex je pod silikonovou barvou a stěrkou z lepidla a perlinky. Jak lepidlo, tak barva jsou zvoleny s ohledem na dostatečnou difuzní otevřenost. U země je místo hofatexu asi 50cm XPS, právě pro snížení případného nasákání. Za 4 roky nepozorujuji jediný problém a to už jsem ze zvědavosti do konstrukce koukal;)
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od SJM »

burda píše: Stále pružné lepidlo ve spárách desek název si nepamatuju, záruka na pružnost 20 let.
Pokud mohu doplnit dotaz - o název nejde, ale alespoň druh lepidla, tj. je to na bázi PUR, kaučuku nebo jiné?
burda píše:Jak lepidlo, tak barva jsou zvoleny s ohledem na dostatečnou difuzní otevřenost. U země je místo hofatexu asi 50cm XPS, právě pro snížení případného nasákání. Za 4 roky nepozorujuji jediný problém a to už jsem ze zvědavosti do konstrukce koukal;)
Nevím zda máte stěny z hobry od severu a od západu nějak chráněné, ani jak je dům vysoký; občas se vyskytnou i hnané deště. Nějak ve mně tento materiál nevzbuzuje důvěru v použití na vnější stěny domu. Má nějaké výhody, mimo difusní otevřenost?
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od burda »

Stavební lepidlo flexibilní mrazuvzdorné (cementová baze tuším přídavek nějakého akrylátu) ale výrobce a název si už fakt nepamatuju.

Dům je na kopci a deště i vítr tu jsou. Zvládá to (s opravami i venkovní hliněná stěna s vápenným nátěrem ;) Nemám obavu.
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm
Reputace: 11

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od fukuši »

gupa píše:
fukuši píše:Chtěl jsem se taky vyhnout tepelným mostům a pořídil jsem stříkanou izolaci středně tvrdou pěnou s váhou cca 36Kg/m3.
Teoreticky mám U-0,07 a R-12,5 odpovídá 46cm vaty bez spojů
Pravda je,že domek je jak vyměněný.Původně jsem měl ležet na podlaze(půda) 16 vatu Isower do krokví.Rozdíl je propastný.Vatu už doma nechci nikdy vidět.Sice to mám jen 2 zimy otestované a opravdu zatím maximální spokojenost.
PUR? Zajímalo by mne, co stěma barákama budou lidi dělat, až jim těn PUR pěkně zdegeneruje a zvlhne do koncistence máčivého lepidla a smradu.
Je to uzavřená bunka.Nějaké zvlhnutí jistě nehrozí.Obdoba izolace lednice.Měl jsem vzorek měsíc pod vodou a hmotnost se nezměnila.Ale pravda je až to bude někdo bourat tak bude jistě nadšenej :lol:
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od gupa »

36kg/m3 je podle informací ještě měkká neuzavřená PUR, tz. do té pěny se vlhkost normálně dostane a bude pracovat proti ní. Kdo to certifikoval pro použití k celkové izolaci objektu a stavby určenou k bydlení?

http://tvi-pur.cz/prodej-materialu/pro-nastrik.html
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm
Reputace: 11

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od fukuši »

Tak třeba tady certifikát.
http://www.penovaizolace.cz/zobrazit-ob ... 86-678.PDF
Jinak měká pěna je kolem 8Kg/m3 středně tvrdá kolem 35 a tvrdá 60kg/m3 ta už je na podlahy a střechy pochozí.
Otevřenou bunku má jen ta 8Kg/m3.
Tady popis
http://www.penovaizolace.cz/pur_pena/
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od gupa »

Certifikát má ruské fonty, asi proto, že jsou to rusové. Nasáklivost a oheň. To je certifikát. To opravdu stačí k uvádění chemického výrobku do oběhu?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od solárník »

Stavařina není můj obor.

Co se tedy stane, když například někdo udělá místnost na půdě, která má stěnu pouze 1cm OSB pokrytou dřevěnými 1,5cm palubkami a zvenku přilepí po celé ploše 10cm polystyrén? Předpokládám, že v zimě bude rosný bod někde řekněme 2cm od kraje uvnitř polystyrénu směrem k OSB. Takže voda co? Bude kondenzovat uvnitř polystyrénu?? Jak se to projeví v praxi?? Odborníci poraďte :-)
Uživatelský avatar
Marx
Příspěvky: 98
Registrován: čtv pro 25, 2014 9:30 pm
Reputace: 4

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od Marx »

bude to kondenzovat na všech předmětech chladnějších jak rosný bod při daném p a vlhkosti. Pokud tam nic takového nebude, nebude ani kondenzace.
3x panel á45W, 24V 36Ah SLA, step-down, 1ks autobaterie, UPS. (bez MPPT)
Plán: >1kWp.
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od burda »

solárník píše:Stavařina není můj obor.

Co se tedy stane, když například někdo udělá místnost na půdě, která má stěnu pouze 1cm OSB pokrytou dřevěnými 1,5cm palubkami a zvenku přilepí po celé ploše 10cm polystyrén? Předpokládám, že v zimě bude rosný bod někde řekněme 2cm od kraje uvnitř polystyrénu směrem k OSB. Takže voda co? Bude kondenzovat uvnitř polystyrénu?? Jak se to projeví v praxi?? Odborníci poraďte :-)
Jedna věc je rosný bod. (popsáno viz nížepřeskočím)
Druhá je ale difuze par skrze osb z interieru směrem ven. Skrze OS páry prochází (pomalu je to parobrzda, ale prochází).
Skrze polystyren nikoli....
Začnou se tedy sytit vodní párou a bude to zlobit. (konstrukce bude degradovat rychleji, než by za podstatně rozumějších podmínek mohla... Čím tenčí OSB tím hůře. Prostě OSB nezateplujte polystyrenem viz tzb info.cz a podobné servery o stavebnictví...
Pokud je ta místnost na sušení prádla, nebo obecně se v ní generuje vlhkost (pobyt lidí, vaření atp.) A už jste ji polyšem obalili, zajistěte intenzivní větrání.
Správné větrání vypadá tak, že se na 5. min každou hodinu otevře okno dokořán (nejlépe do průvanu s druhým oknem). Ale kdo takhle dělá;)?
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od rva »

Daný polystyren má několikanásobně větší tepelný odpor, než OSB deska. Proto pokud si spočítáte průběh teploty napříč konstrukcí, tak na rozhraní mezi OSB deskou a EPS bude téměř stejná teplota, jako v místnosti. Proto ani vodní páry nebudou v OSB kondenzovat. EPS má velký difúzní odpor, proto do něj přechází velmi málo vodních par a to velmi malé množství sice začne někde v EPS kondenzovat, ale je ho velmi málo, tak to nijak nevadí.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od brumlaj »

Prostě je zapotřebí počítat izolaci s tepelnou vodivostí nikoli suchého, ale vodou nasáklého polystyrenu a pokud rosný bod nebude na straně OSB desky, tak holt jen ztěžkne konstrukce. OSB deska zůstane suchá.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od burda »

Nevím, kousek ode mne postavili šikulové (profesionální firma!) tzv. dřevostavbu. Na zjevně špatně zaizolovanou betonovou desku namlátili 10cm hranoly zevnitř i zvenku OSB a z venku 10cm "polyše" jako by to byla zděná stavba. Už to podruhé předělávají, neb jim to vlhne a plesniví... Na Lesné v Brně po zateplení paneláků a namlácení plastových oken, velmi podobná situace. Plesnivé ostění oken a v přízemí "kočárkárny " plesnivé stěny skoro standard. Než všude "vylepšili plastová okna" vyvrtáním dírek, pro zlepšení ventilace. Skoro neobyvatelnej barák;) Prostě starej barák který vlhne od spod není nejlepší nápad oplácat "polyšem".
Udělat zcela skoro vzducho-těsnou stavbu je "fajn věc". Ale lidi produkují vlhkost, jejich činnosti také a dnešní velmi těsná okna sama nevětrají (mikro-ventilace nestačí).
Prostě je třeba sáhnout k rekuperaci a potom taková stavba jako celek funguje pěkně. Nejsem stavař, jen vidím, že věci je třeba řešit komplexně.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od mobilik »

Ta firma musi byt katastrofa... Prave staviam drevostavbu. Polystiren na drevostavbu nepatri, to je najhorsie co mozu urobit.
Mineralna vlna je vhodna a ak je barak spravne postaveny ma lepsie izolacne schopnosti ako murovany. Samozrejme vetranie je nutne, nakolko ako vravis, je to uzavreta stavba... Vlhkost co produkuje clovek je nutne uzavriet do stavby aby sa nedostala k drevu parozabranou. Kto toto nespravy za par rokov to tam zacne hnit... Rekuperacku planujem na dalsi rok isto. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od kodl69 »

Já mám teda jinou zkušenost. Po zateplení zmizela plíseň v nejchladnějším rohu, už nedochází ke kondenzaci ve zdivu.
V polystyrénu k žádné kondenzaci nedojde, prtože prakticky nemá co kondenzovat, viz výše. Místa kolem oken kde je po zateplení plíseň jsou kvůli chybně provedenému zateplení a montáži oken - na špalety leckeří "odborníci" dávají max. 2cm polystyren, pod parapety raděj nic. Parotěsné fólie při montáži oken před šesti lety žádná firma co montuje okna neznala, musel jsem to udělat sám. A třeba taky při zateplování špalet překrýt rámy oken polystyrénem kvůli tepelnýmu mostu kolem rámu.
Výsledek je to, že i když větráme jednou denně cca 10 min. dokořán a v obytných místnostech se suší prádlo a každodenně vaří, tak je vlhkost pod 40 procent, i když k tomu asi notně přispívá topení v krbu.
Jinak pozor na to, i dobře udělaná parozábrana má odhadovanou životnost 30 let, takže po téhle době komplet sádrokarton pryč a všechno znova. Ale to už ve většině případů bude řešit někdo jinej než ty...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od burda »

Ano pokud máš krb, který bude solidně sát vzduch i bez zatopení, máš vlastně i "řízené větrání". Ale já psal o vlhkem paneláku a (obecně o tom že lidi v zimě větrají nedostatečně;)
Uživatelský avatar
Tonicek
Příspěvky: 127
Registrován: pát úno 21, 2014 12:25 pm
Reputace: 20
Bydliště: Prešov

Re: Tepelné ztráty nemovitosti

Příspěvek od Tonicek »

mobilik píše:Ta firma musi byt katastrofa... Prave staviam drevostavbu. Polystiren na drevostavbu nepatri, to je najhorsie co mozu urobit.
Mineralna vlna je vhodna a ak je barak spravne postaveny ma lepsie izolacne schopnosti ako murovany. Samozrejme vetranie je nutne, nakolko ako vravis, je to uzavreta stavba... Vlhkost co produkuje clovek je nutne uzavriet do stavby aby sa nedostala k drevu parozabranou. Kto toto nespravy za par rokov to tam zacne hnit... Rekuperacku planujem na dalsi rok isto. :wink:
Ked som robil chatu, riešil som to odvetrávanou fasadou a difúzne otvorenou stavbou. Môžem zatiaľ po 5 rokoch prehlásiť, že to bola dobrá voľba. Už vtedy ma každý talčil a bol aj trend difuzne uzatvorených stavieb (80%-20%). Teraz po piatich rokoch keď som rozprával s tými istými ľuďmi, tak zrazu aj týto to pochopili a stavajú v prevaženj miere difuzne otvorene stavby. Jednoducho v najväčšej možnej miere zabrániť vlhkosti vsttupovať do konštrukcie zvnútra a vprípade, že sa tam nejaká vlhkosť dostane tak štruktúra konštrukcie steny zabezpečí, že tá vlhkosť sa odvetra. Ale to sa týka prevažne drevostavieb. Klasické bytovky, tak tam sme pred 2 rokmi vykonali komplexnú obnovu so zateplením a dovolím si povedať, že na vtedajšiu dobu naozaj kvalitne odvedené - oproti napriklad iným bytovkám v okolí. A do dnešného dňa sme kúrenie nezapli, byt si drží 23-24 stupňov a k vytapaniu postačuje plazma, a varenie. Samozrejmosťou je nárazové vetranie ráno a večer.
1x ::pv:: 230Wp, *batt* NI-CD 210 Ah, 12V, Victron MPPT 100/15A

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek