pj5000 vypina pri zapnuti lednice -poradte

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: pj5000 vypina pri zapnuti lednice -poradte

Příspěvek od brin »

Prosím znovu o pečlivé přečtení reakcí zde v článku. Nikdo nepřidává odpory (zmiňuje přechodové odpory na svorkách kabelů), pouze poukazuje na to, že problém bude na 100 % v kabelech. Startovací kabely mají naprosto hloupé svorky, které se dotýkají velmi malou plochou, nedivil bych se kdyby se navíc opalovaly a situace se ještě zhoršovala. Navíc levné startovací kabely nezvládnou přenést skoro nic. Větší diesel na to ani nenastartujete. Zkuste použít kratší kabel nebo nouzově několik paralelně zapojených kabelů průřezu 6 mm2. Mělo by se to značně zlepšit.

A pokud nevěříte, stačí, jestli máte doma voltmetr. Spusťte nějakou vyšší zátěž, třeba rychlovarku a během toho změřte napětí na bateriích a na konci kabelů u měniče.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pj5000 vypina pri zapnuti lednice -poradte

Příspěvek od PavelR »

abych odpovedel jestli existuje NECO co zkusit softstarter :

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=55970
http://www.ezk.cz/stavebnice_moduly/xmx1152.htm
http://www.tosi.cz/elektro/softstart.html

Ale nez bych zacal resit tyto blbiny tak bych meril jak uz bylo receno. Idealne oscilo pokud neni rucickovej voltmetr na svorkach menice, zda napeti pri startu nesleze pod vypinaci hodnotu.
Ta lednicka je na tom menici v tu chvili sama a jinak je odber 0W? Me kdysi na HF menic 2,5kw lednicka startovala v pohode ale kdyz tam uz byla zatez par set W a do toho lednicka tak to uz shazovalo menic ... tedy v mem pripade prepinalo na sit.

Necetl jsem cely vlakno, ale pokud nekdo pouziva startovaci kabely z tesca aji s tema srandovnima svorkama k pripojeni k menici tak je dobrodruh....
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm
Reputace: 14

Re: pj5000 vypina pri zapnuti lednice -poradte

Příspěvek od dub042 »

Jestli jsou to navic kabely od wonga,nebo proste z Ciny,tak tam zkusenost,ze Cinani urcujou proudovou zatizitelnost podle prurezu izolace a ne podle prurezu medeneho jadra. Koupil jsem jedny na 1200A,ale bal bych se do nich pustit 20A...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: pj5000 vypina pri zapnuti lednice -poradte

Příspěvek od vlkazajac »

Dosť dlhá diskusia, podozrenia na káble, svorky, menič aj chladničku samotnú....
4 káblové očká, 1 meter kábla aspoň 25 mm2 a premerať napätia na koncoch kábla pri záťaži, ako bolo spomenuté vyššie. Niet o čom diskutovať, realizácia netrvá ani toľko, koľko táto diskusia.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: pj5000 vypina pri zapnuti lednice -poradte

Příspěvek od rottenkiwi »

Tu len pre ukážku zľava doprava.
1. a 2. štartovacie káble 300 A :lol:
Na tom mieste, kde je to pripevnene na svorku sa to pri 50 A prúde hreje,
že to miesto je horuce a smrdi, akoby horela izolacia.
3. a 4. je bezny 25 mm2 Cu kábel s vyšším počtom vláken, ktorý ma pri upevnení
do svoriek so skrutkami menší prechodový odpor.
5. je 50 mm2 Cu.
Keď som to mal káblami podobnými 2., tak menič 3000 VA nedal komb. chladničku.
Potom som tam dal 4x 25 mm, max. 50 cm dĺžku, a menič dal chladničku
aj keď išiel 2000 W bojler či 1800 W umývačka.
Přílohy
kable_cu_25_50.jpg
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pj5000 vypina pri zapnuti lednice -poradte

Příspěvek od kodl69 »

Je potřeba si uvědomit příčinu.
- Klasická lednice má jednofázový asynchronní motor s kotvou nakrátko, ktrý se navíc může rozbíhat do protitlaku, takže tomu odpovídá rozběhový proud, a proto že se šetří na železe i mědi v motoru, tak je ten rozběh jaký je, možná i 20x provozní proud a doba rozběhu závisí na tlaku v systému, pokud se to nerozeběhne, je v lednici ochranný relé, který vypne a sepne znovu cca za 5 minut. Softstartér asi nemá význam, protože ten ubohej motorek se rozbíhá taktak, se softstartem se pravděpodobně nerozeběhne vůbec. Možná 50m prodlužky jako nouzový řešení, ale to je odstranění následku, ne příčiny.
- Moderní Liebherr má taky asynchronní motor s kotvou nakrátko, ale s vysokou pravděpodobností má frekvenční měnič, tj plynulý rozběh a plynulou regulaci výkonu kompresoru. Je to stejný jako se odehrálo u klimatizací, má doma klasiku on/off, s rozběhem podobným jako lednicce, a pak taky dc inverter, tu ani nevím že se zapnula, plynule najede na jmenovitej výkon. Takže to řeší výměna lednice, nebo dostatečně dimenzovanej měnič, baterky, káble. Mám PJ 8000Wjmen./48V (skutečnost je 6500W po 30s) a ten dává klasickou ledničku i s ohřívající pračkou a dvěma plotýnkama sporáku....O tom, že na LiFePo4 nějak neklesá napětí při zatížení oproti olovu tu asi diskutovat nemusíme (54V bez zatížení, 51V při 100A odběru).
Prostě fyzikální zákony se nedají obejít, trest přijde s jistotou a hned.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: pj5000 vypina pri zapnuti lednice -poradte

Příspěvek od brin »

K těm startovacím kabelům bych dodal, že těch 300 A může být i pravda, protože oni to počítají na pár sekund a to ty kabely vydrží v pohodě. Minutové zatížení při 300 A by je roztavilo.

A dodal bych, že lze často pořídit odpadní kusy kabelů o velkém průřezu ve sběrnách kovů za rozumné ceny.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: pj5000 vypina pri zapnuti lednice -poradte

Příspěvek od vlkazajac »

Kodl69, mám zánovného Liebherra a mám zato, že v ňom asi frekvenčný menič nebude. Rozbieha celé 2 sekundy, je to riadna mrcha! Ale ustojí to aj 600 W menič. Práve preto by nero mal bez meškania prekáblovať a až potom sa hrabať v PJ. A prejsť na 24 V ;) ;) ;)
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pj5000 vypina pri zapnuti lednice -poradte

Příspěvek od kodl69 »

jestli je to něco jako liebherr KGT4066, tak podle manuálu tam jistě je F.M., už třeba podle "Kompresor přepíná při nižší potřebě chladu na nižší otáčky." a nebo: "Kompresory s regulací počtu otáček mohou na základě různých stupňů počtu otáček způsobovat rozdílný hluk.."
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Trosecnik

Re: pj5000 vypina pri zapnuti lednice -poradte

Příspěvek od Trosecnik »

Nevím co je dneska v manuálech, já skoro všechny své při stěhování (chaosu a bordelu kolem) někam založil a tuším každý jinam...

Podívej se jestli není v ledničce nějaké schéma. Já ho mám dole po straně.

Ale stejně si myslím, že pokud máš energii v bateriích tak pětinásobně silnější LF invertor (moje lednička běžně potřebuje 50W, štítek uvádí 70W, když opravdu dlouho chladí a jede na plno tak myslím i 150W) by to měl dát. Ty navíc říkáš, že používáš omezovač proudu, ten připojí paralelně další zátěž, a změní nároky (zatížení střídače) při rozběhu kompresoru.
Být tebou, tak ho zkusím na některé tvé současné testy vynechat (může být problém i s ním).

EDIT: Být tebou tak také zjistím jak se tvůj invertor chová při podpětí obecně. Pokud se vypne alespoň na několik sekund, tak to nemůžeš přehlédnout a důvod je jasně v nedostatečné baterii, nebo kabelu co není schopen žádanou dodávku pokrýt. Zrovna tak přetížení (u mne další, první, pokus až po 5-ti vteřinách; podpětí je u mne závislé na napětí - slabá baterka nedokáže dosáhnout požadovaného napětí a invertor zůstane vypnutý).
Naposledy upravil(a) Trosecnik dne čtv lis 12, 2015 12:13 pm, celkem upraveno 4 x.
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: pj5000 vypina pri zapnuti lednice -poradte

Příspěvek od Axa »

Hmm. Díky moc za reakce chlapi. Odpověď na moji otázku tedy zní - "NĚCO" neexistuje. Jen opět doplním odpovědi na další podotázky . Měřit umím a kabely to v mém případě nejsou. (25mm2) A popravdě je opět k úvaze, jak velkou roli budou hrát, protože - dále. Napětí téměř vybité baterie při výpadku klesne na pár milisekund, díky rázu pod vypínací napětí. (logicky) A to vám všem. Ovšem jak píšu na pár milisekund, takže to nelze změřit (opět logicky) a kupovat nějakou laboratorní techniku je nesmysl, když to je nad slunce jasné. Dlouhá prodlužka neřeší tento problém o moc lépe než softstart. Jestli ho někdo máte a máte zkušenost, sem s ní.... . Prostě a jednoduše. Závěr je snadný . Rozhodně je nutný mít lednici, která umí nabíhat nějak pozvolna. Jak jsem psal. 12V/200Wattů s klešťo-svorkami z GESu na 10A (Čína jako všechno) a obstarožní lednička jela na dvě vyštěchtaný autobarterky, dobíjený jen jedním panelem půl roku. A tak by to asi mělo v ostrovním systému vypadat, pokud není zázrak zvaný "NĚCO" . Díky za jasný závěr :) Hezkej den. Axa
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: pj5000 vypina pri zapnuti lednice -poradte

Příspěvek od Axa »

[quote="Trosecnik"]Nevím co je dneska v manuálech, já skoro všechny své při stěhování (chaosu a bordelu kolem) někam založil a tuším každý jinam...

Podívej se jestli není v ledničce nějaké schéma. Já ho mám dole po straně.

Hezké. Naprosto klasické zapojení, které ovšem bude na čínském měniči po zásluze jednoho krásného dne potrestáno. Příkladně. V případě, že klesne tlak chladiva, zvýší se rázový proud při rozběhu a jsme na úvodu vlákna....či v háji. Bez přístroje "NĚCO" přesně tohle na ostrov nepatří. :(
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
Trosecnik

Re: pj5000 vypina pri zapnuti lednice -poradte

Příspěvek od Trosecnik »

Axa píše:V případě, že klesne tlak chladiva, zvýší se rázový proud při rozběhu a jsme na úvodu vlákna....či v háji.
Vždyť proto mu to schéma ukazuji. Nicméně já s ledničkou problém nemám (ani při startu) a spotřebu i izolaci má téměř výbornou. Nemyslím si, že nějak ohrožuje životnost měniče (díky vám Číňani, kde bysme bez vás byli), za jediný nebezpečný stroj považuji motor pračky, potažmo pračku celkově.
nero
Příspěvky: 44
Registrován: pon lis 09, 2015 6:03 pm
Reputace: 1

Re: pj5000 vypina pri zapnuti lednice -poradte

Příspěvek od nero »

pridal jsem propojku 16mm. pridal jsem odpor do pj. puvodni150ohm ted 80ohm. pri zapnute vrtacce 500w pokles napeti na baterce z 12,2 na 11,7. pri zapnuti konvice 2200w menic vypne nestihnu zmerit okles.feritem provlecena dalsi smycka. vysledek stejny. co dal.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pj5000 vypina pri zapnuti lednice -poradte

Příspěvek od kodl69 »

pokud ti měnič shodí konvice, tak to vidím na problém s baterkama, těch 16mm2 je sice tak do 100A, ale pokud to není delší než metr, tak snad.... Pořádně nabít baterky a zkusit znovu. Ty baterky jsou nový nebo už něco pamatujou? Tu změnu odporu v PJ bych viděl až jako poslední možnost, pokud by to bylo tímhle, rozsvítí se na PJ kontrolka přetížení, pak píská a pak teprve vypne. Smyčky na feritu omezí spotřebu naprázdno, na max. výkon nemají vliv.
Píšeš napětí na baterce, a co na svorkách měniče, tam je kolik?
-Vrtačka není to pravý ořechový, naprázdno dokonce ani 500W nebere, jenom při rozběhu, chce to odporovou zátěž - třeba přímotop 1000W, žehličku 1150W nebo tak něco...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Trosecnik

Re: pj5000 vypina pri zapnuti lednice -poradte

Příspěvek od Trosecnik »

No jestli ten invertor nevydrží alespoň 1/2 vteřiny ten ráz 2000W (tvoje konvice 2200W, akorát tu jde o odporovou zátěž tedy žádná špička) tak to může být prostě jím (invertorem). Ale já jsem tak nějak pochopil, že máš 5000 W invertor/měnič co sice ten výkon nedá, ale alespoň 60% z něj již ano.

Když jsem si dělal návrh ostrova, bylo mi řečeno, že HF měnič pro ledničku nebrat s nižším výkonem než 2500VA. Ty jasně říkáš, že konvici co by měl tvůj měnič utáhnout neutáhne. Pokud to není opět v baterce a kabelech je to měničem. Psal jsem ti že u mého měniče to lze rozlišit, má více ochran a každá se chová jinak, co u tebe?!

Myslím, že by ti ale měli radit spíše lidé co mají 12V systémy. Já právě 12 voltový nechtěl a na 48V neměl dost financí a tak se rozhodl pro trvalé budování jen 24V (tedy se rozhodl omezit se ve spotřebě).
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: pj5000 vypina pri zapnuti lednice -poradte

Příspěvek od brin »

Napětí na baterce ve výši 12,2 V mi na olovo přijde dost nízké. Ty baterky musí být skoro vybité. Nedivil bych se, kdyby to nedávaly.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: pj5000 vypina pri zapnuti lednice -poradte

Příspěvek od rottenkiwi »

No ak je napatie 12,2, tak to sú baterky dosť slabé, ja mám na baterkách od 12.5 vyššie
a veľké odbery pripájam, len ak ide z panelov 600 až 900 W a ak ani to nestačí,
tak pripojím jednu sadu LiFe a a keď mi napatie klesá pod 12.7 V, tak aj druhú,
t.j. 1600 Ah Pb @ 12 V + 100 LiFe + 100 LiFe.
.
Napatie pod 12,2 mám len výnimočne, ak niekoľko dní nesvietilo slnko.
Podmienkou správneho fungovania Pb je veľa ton Pb a každý deň v absorpcii
a keď sú napatia článkov rozne resp. je rozna po nabití hustota elektrolytu,
tak treba aj ekvalizovať.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
nero
Příspěvky: 44
Registrován: pon lis 09, 2015 6:03 pm
Reputace: 1

Re: pj5000 vypina pri zapnuti lednice -poradte

Příspěvek od nero »

zkraceny privod k baterkam 50cm 16mm cu drat.baterky zapnute na nabijecce 12,7 mereno u menice spina lednici i mrazak uvidim az se potkaji ve startu pripojena zatez 800w odporova zatez + led+mrazak .napeti kleslona 11,2 v. ale bez protestu zatim. jeste zmerim hustotu az se nabiji. to bude chvili trvat ,slunko nesviti. zatim diky za pomoc.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: pj5000 vypina pri zapnuti lednice -poradte

Příspěvek od vlkazajac »

Ako píše rottenkiwi, 12,2 je na nabitú baterku málo, 12,7 V je len o chlp viac. Ak je na nabíjačke ( ktovie, v akej fáze nabíjania ??? ), mala by mať aspoň 13,6 V. brin má tiež pravdu. Batéria pôjde z kola von....
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek