Zimní odpojení panelů

Srovnání výkonů v zimním období, odmražování panelů, zimni údržba, čištění panelů v zimním období, péče o panely v zimě, zkušenosti s provozem v zimním období.
Odpovědět
Vinnie24
Příspěvky: 33
Registrován: pát srp 07, 2015 10:47 am
Reputace: 0

Zimní odpojení panelů

Příspěvek od Vinnie24 »

Zdravím,
zazimoval jsem chatku a mám pár dotazů k ostrovnímu systému. Přišlo mi zbytečné, aby panely vyráběly energii, když se tam 4 měsíce nikdo neobjeví, tak jsem je odpojil a schoval, baterii odvezl na zimu do tepla včetně veškerých spotřebičů...
Chci se však pro klid duše zeptat:
1) zda je to pro baterii lepší, je li v přes zimu v teple pod občasným dobitím z nabíječky nebo bylo lepší ji nechat ve vymrzlé chatce pod energií z panelů?(riziko krádeže panelů, baterie, atd atd...)
2) může to baterii prodloužit životnost nebo to nemá žádný vliv?
3) byl postup správný, pokud jsem nejprve odpojil solární panely od MPPT a teprve pak baterii od MPPT nebo je to jedno?při zapojování mi totiž kladli na srdce, že by MPPT regulátor neměl být připojen k panelům bez baterie...

Děkuji za názory, Vinnie
2 x 255 Wp IBC poly, regulátor MPPT 150V / 40A, dispej MT-50, měnič Fairstone 300W, baterie trakční Banner 12V 180Ah
Botas
Příspěvky: 252
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm
Reputace: 10

Re: Zimní odpojení panelů

Příspěvek od Botas »

Zdravim.
Urcite nejdrive odpojit vzdy panely az nakonec baterii opacne by to regl nemusel prezit
Baterii urcite prospeje kdyz bude v teple a urcite je dobre ji kontrolovat a dobijet.
Otazka jak to prospeje chate jaka by byla treba vyroba systemu perez zimu a zvazit moznost nejakeho spinani aby bat byly nabity stale a z prebitku treba pohanet nejaky vetraci system ci temperovaci topydlo aby chata netrpela nejakou velkou vlhosti.ale to zalezi na vykonu systemu a dalsich okolnostech.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Zimní odpojení panelů

Příspěvek od mobilik »

Presne tak. Ja by som radsej nechal panely na chate a nech dobijaju bateriu. Bateria bude na jar v lepsej koncicii ak bude pravidelne nabijana. Otazkou vsak zostava typ baterie, pretoze ak je to zaplavena a treba doplnat vodu, tak je jasne ze 4. mesiace by ju nikto nedolial. Ak je istota ze ju netreba dolievat nechal by som ju tam. :wink:
Riziko zlodejov vsak ovplivnit nevieme a to je blbe. Ja tam mam GSM alarm lacny z cini a bezi uplne v pohode. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek