Solarna elektraren Slovensko - dotacia 1500Eur

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: Solarna elektraren Slovensko - dotacia 1500Eur

Příspěvek od KUTIL »

Súhlasím, ale nič nepaušalizujem. Len existujú neprekročiteľné limity, ktoré sa bežnými technickými prístupmi nedajú prekročiť. Tých 90% účinnosti nabíjacieho/vybíjacieho cyklu pre akékoľvek bežné dnes dostupné akumulátory je limit, ku ktorému sa zdola dá priblížiť len veľmi opatrne a s obrovskou námahou. (u veterných turbín je to napríklad neprekonateľný Betzov limit 59,26%, ale aj tú sú nesmelé pokusy ho prekročiť) 99% účinnosti akumulátorov je len obchodný trik. Súhlasím aj s tým, že na zmeranie účinnosti vadaska nestačí. Tých 1500€ dotácie- pre fotovoltaiku 2,5 kWp to môže byť až 2550€ na panely a 900€ na aku 5 kWh- no nezober to!
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solarna elektraren Slovensko - dotacia 1500Eur

Příspěvek od kodl69 »

Jsme hodně off topic, ale proč ne:
jenom poznámka: několik mých měřicích přístrojů má platný kalibrační protokol,TP 1, takže chyba měření 1 procento z rozsahu...
A je to s podivem, ale spousta nových technologií má prokazatelně vyšší účinnost než obdobné starší, stačí třeba sledovat paramety zářivek, původně 40W, dnes obvykle 36W a o polovinu vyšší svítivost, a pořád to není nic moc proti dobrým LED nebo sodíkovým výbojkám, metalhalogenidovým výbojkám, ... Tak podobně je to i s aku, NiFe, NiCd - blbuvzdorné, nezničitelné, když to de dobře, účinnost 70 procent, olovo 80, LiFePo4 přes 90, za tím si stojím. Jestli ty podivný grafy nevznikly při nabíjení a vybíjení proudem třeba 3C, pak by ta účinnost byla horší, ale zkuste si to s olovem... Stejně jako samovybíjení, olovo je za půl roku prázdný, LiFePo i po několika letech v pohodě (vytáhl jsem po 3 letech mobil a baterka byla tak v polovině, ještě 3 dny fungoval bez nabití).
V autě jsem "zapoměl" rok olověnou baterku a pak jsem ji zanesl do sběrného dvora. Prostě zkušenosti, nic víc....
Strach z BMS je zcela typická záležitost pro lidi, co se zasekli v minulým tisíciletí, ani neví, že jejich notebook a mobil takovou věc mají už minimálně 10 let....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Solarna elektraren Slovensko - dotacia 1500Eur

Příspěvek od kybos »

KUTIL píše:...stále viac verím ČVUT ako všetkým z tunajších dohromady
Někdo věří v Boha, někdo dá na hospodské řeči, jiný věří ČVUT a já věřím tomu, co si sám změřím. A naměřil jsem jinou nabíjecí křivku a proto nemohu věřit informačním zdrojům Kutila, které tady prezentuje a ze kterých potom (byť správným postupem) dochází k chybným závěrům. Chybí zde popis vstupních podmínek. Nechci zpochybňovat výsledek měření ČVUT, ale je klidně možné, že měření probíhalo na totálně vycyklovaném akumulátoru se zvýšeným vnitřním odporem. Všichni víme, kolik investic teče do školství. Jestliže jim s omezeným rozpočtem zbyly finance na jeden článek, na kterém všichni prováděli pokusy, studenti na něm zkoušeli co vydrží a na závěr udělali měření nabíjecí a vybíjecí křivky, pak zajisté mohli dojít k takovým výsledkům. Neodpovídá to ale hodnotám, které lze naměřit na zánovním akumulátoru, se kterým se korektně zacházelo. Kutilovi doporučuji pořídit si alespoň jeden nový článek LiFeYPO a provést si vlastní měření.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solarna elektraren Slovensko - dotacia 1500Eur

Příspěvek od pezizka »

Díky KUTILe za vymluvení WAVT, dokonce i HAVT :) A to jen v dobrém :yes: Já nepracuji 50 let v energetice a JE jsem v životě nebyl :roll: Jenže víra je pouze víra a to i ta Vaše :lol: Bletzův limit je dle Vás bezmála Svatý Grál, jenže to má malý háček, dle vědomostí a schopností a to součastných, ani nevím kdy to ten Bletz spočítal :roll: Co když se sekl o 10%? Ta vrtule se moc nezměnila, a nikdo se tomu ani nepřiblížil.... Tak co řešit.... Dokážete jako energetik s 50 letou praxí i v JE dopočítat kde se nachází zbytek oproti E=m.c2? Jestli ne tak se opíráte jenom o tu víru :) A nebo se začne operovat s temnou hmotou a energií? Vždyť vlastně zastáváte názor, že energii nelze zničit ani vyrobit, takže mi laskavě vysvětlete kde se vzala :mrgreen: Zásadní průšvih vidím v tom, že 50 let praxe a naprosto perfektní znalost lidstva je pěkný houbelec oproti existenci třeba jen naší sluneční soustavy............................ Asi bych to řekl slovy klasika. Člověk si myslí že je gigant a je hov....... Vždyť i Vy se oháníte zkušenostmi, tak alespoň ověřte zkušenosti druhých a neodsuzujte paušálně. Na své zkušenosti si taky nechcete nechat sahat.....

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek