Hledám 12V SS motor

Nezařaditelné
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Hledám 12V SS motor

Příspěvek od camel1cz »

Zdravím,

hledám 12V SS motor, který by nahradil stávající 230V AC ve ventlátoru kotle - navíc dost předimenzovaného.

Ten motor by měl mít něco mezi 50 a 100W a měl by být konstruován pro dlouhodobý provoz - napadl mě nějaký motor z auta - např. ventilátor topení... nenapadá někoho, kde by se takový motor sehnal? Teda přesněji řečeno, jaké auto má vhodně dimenzovaný motor a kde?

Díky moc!
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: Hledám 12V SS motor

Příspěvek od hurvayz »

Zdar.
Bude Ti stačit 5 stránek ?? :D
http://aukro.cz/listing/listing.php?str ... rch_scope=
Jinak likvidoval sem turbo kotel a vytáhl sem s tama ten ventilátor.To sháníš?
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Hledám 12V SS motor

Příspěvek od camel1cz »

jj, něco takového sháním - problém je v tom, že se dá hodně těžko zjistit, co je v tom za motor. Potřebuju fakt to výkonové rozmezí 50 až 100W :(

Ano, mohlo by to být ono - mohl bys mi vyfotit štítek toho motoru? Případně bych měl zájem!
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: Hledám 12V SS motor

Příspěvek od hurvayz »

ok vyfotím
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hledám 12V SS motor

Příspěvek od pezizka »

Nestačil by?
http://branomarket.brano.eu/cz/e-shop/m ... 65450.html
Taky to zvažuji na Atmos kvůli jednoduché regulovatelnosti PWM. Sice nezakrytý a kluzné ložiska ale běžně dostupné, laciné a nové ;)
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Hledám 12V SS motor

Příspěvek od camel1cz »

To vypadá naprosto dokonale! Našel jsem lepší cenu zde: http://www.cc-autodily.cz/motorek-topeni-s-120
Zrovna tam kupuju něco na své auto, tak to spláchnu najednou.

Jen pro zajímavost: mám automat na uhlí/pelety a jeho ventilátor má motor 100W. Ale zjevně je předimenzovaný a je to vyřešeno tak, že má chudák skoro úplně zaškrcené sání.
Teda počítám, že ten motor má fakt příkon 100W, protože táhne skrz minimální škvíru, ale výkon ventilátoru bych čekal maximálně 20W. U toho mi srdce pláče.

Přesně na to PWM se chystám :) Fakt moc děkuju!
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hledám 12V SS motor

Příspěvek od PavelR »

Jen pro zajímavost. Pokud ventilátoru /cerpadlu na vodu (kontinualni ne davkove) zacpu vytlak, nebo saní tak se nepretezuje. Naopak odlehci se mu.
Napriklad senomety se roztacely s ucpanym vytlakem, nebo pokud ucpete hadici vysavace tak zvysi otacky.
Zkousel jsem to i merenim na velkem ponornem cerpadle.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Hledám 12V SS motor

Příspěvek od abrams »

PavelR píše:Jen pro zajímavost. Pokud ventilátoru /cerpadlu na vodu (kontinualni ne davkove) zacpu vytlak, nebo saní tak se nepretezuje. Naopak odlehci se mu.
Napriklad senomety se roztacely s ucpanym vytlakem, nebo pokud ucpete hadici vysavace tak zvysi otacky.
Zkousel jsem to i merenim na velkem ponornem cerpadle.
Zdravím ,

ucpání sání způsobí nedostatek média = menší odpor = odlehčení .
Ucpání výtlaku způsobí nahromadění média = větší odpor = přitížení .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Hledám 12V SS motor

Příspěvek od gupa »

Oddělat kondenzátor u původního originálního a zapojit na tři dráty na malý fr. měnič. Ten motor má chlazení hřídele, takže jakkýkoli jiný, třeba komutátorový, se rozteče při prvním zatopení, navíc vyvíjí mnohem více tepla a nejsou pro dlouhodobý trvalý provoz většinou určeny.. V autě běží sice někdy dlouho, ale v kuse cca 200 dnů v roce těžko přežije takový motorek, navíc když kolem něj proudí někdy i 400°C.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hledám 12V SS motor

Příspěvek od pezizka »

Pravda, pravda... Přímo na odtahový ventilátor ani omylem. Moje vize zachovat původní systém s ventilátorkem ochlazující hřídel a původní motorek a řemínkem někam bokem. Popř. prodloužení do míst s příznivějším klimatem ;) Kolik toho vydrží v kuse :? Mně nahrává to, že nabíjím AN 7,5 m2 a tím pádem 24 hod. chod a týden až 3 klid 8-)
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Hledám 12V SS motor

Příspěvek od camel1cz »

Já to chci na ventilátor, který vhání vzduch do spalovací komory. Teda nasává vzduch v kotelně a tlačí ho do kotle. K žádnému styku se spalinami nedochází a teplota je +/- pokojová.

To odlehčení při ucpání sání mě teda nenapadlo... zkusím to změřit :)

A životnost motoru - no právě ten motor z auta mi přišel stavěný na dlouhou živostnost... ale je fakt, že se počítá třeba s 200Mm a při průměrné rychlosti 80km/hod je to 2500 hodin provozu. Teda 100 dnů v kuse. Ten motor by asi byl na jednu sezonu :(

Frekvenční měnič je ideální způsob, ale je hodně drahý - nebo někdo tušíte, kde se dá sehnat za přiměřený peníz?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Hledám 12V SS motor

Příspěvek od dracekvo »

Kdybych přemýšlel na předěláním na 12V tak bych určitě nevolil motor s uhlíkama, ale střídavý bezkartáčový motorek co se používá na pohon elektromodelů. Jsou varianty od pár wattů až klidně do 0,5kW. Jsou k tomu i přímo regulátory.
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hledám 12V SS motor

Příspěvek od Kostěj »

Jednofázové asynchronní motory s kondenzátorem jsou prakticky nezničitelné, možná se jednou za 20 let vymění ložiska. Tedy pokud je to kvalita. Při těhle výkonech bych otestoval snížení napájecího napětí, co třeba trafo s primárem 220/120V použít jako autotrafo?
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Hledám 12V SS motor

Příspěvek od vla »

Průměrná rychlost 80 km/h je nesmysl, bude to daleko míň. Navíc si nedovedu představit, že by jel na nějaký významný výkon, na který je dělaný. Tedy by mohl vydržet věčně. Nešlo by zaexperimentovat s běžnými 12V ventilátory do chladících skříní počítačů či jiné elektroniky? Asi by to chtělo vědět množství dodávaného vzduchu, tlakový spád atd. Modelářské střídavé motory jsou taky volba, cenově je to pár stovek, ale ne tisíce.
Nemám rád tenhle stát.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Hledám 12V SS motor

Příspěvek od camel1cz »

PavelR píše:Jen pro zajímavost. Pokud ventilátoru /cerpadlu na vodu (kontinualni ne davkove) zacpu vytlak, nebo saní tak se nepretezuje. Naopak odlehci se mu.
abrams píše: ucpání sání způsobí nedostatek média = menší odpor = odlehčení .
Ucpání výtlaku způsobí nahromadění média = větší odpor = přitížení .
Tohle mě zaujalo... je to trochu neintuitivní. Logické mi příjde, že když ventilátor při/ucpu, tak začne na vstupu vyrábět podtlak, což sice znamená řidší vzduch a menší odpor, ale zase tlak atmosféry se cpe všemi směry do toho podtlaku a zvyšuje teda odpor pro lopatky - něco jako by foukal proti větru. Hlava mi to moc nebere.

Ale z praxe: Měřil jsem ten ventilátor, štítkově má 100W, naplno otevřený bral asi 48W, ale když jsem mu zaškrtil sání, tak jsem nenaměřil rozdíl.
Nevím, jestli to může být tím, že ten ventilátor má odpor na výtlaku - tlačí vzduch skrz uhlí (a aktuálně i popel ze dřeva) do telativně málo průduchů pod ohništěm... ale pořád bych nějaký projev toho zaškrcení čekal.
Měřil jsem to takovým tím zásuvkovým měřidlem, takže to nebude superpřesné, ale stále by to rozdíl např. 10% určitě chytilo.

Jinak ten modelářský motor zní zajímavě a realizovatelně. Poptám se kamaráda, modeláře jak to chodí :)

@vla: ta průměrná rychlost byl velký horní odhad, to je nepodstatné... PC ventilátory mi příjdou málo výkonné - viz ten odpor do kterého musí tlačit. Mám tu sice pár ventilátorů ze serverů (takové ty 40x40 a dlouhé), ale i tak si jistý dostatečným výkonem nejsem.
Navíc bych musel konstruovat celé tělo ventilátoru s přírubou - takhle jsem chtěl jen vyměnit motor a použít staré tělo.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hledám 12V SS motor

Příspěvek od Kostěj »

camel1cz píše:...Měřil jsem ten ventilátor, štítkově má 100W, naplno otevřený bral asi 48W...
S takovým odběrem bych otestoval připojení ventilátoru přes žárovku, začal bych se dvěma 100W paralerně, pak přes jednu a nakonec přes obě seriově. U vyhovující kombinace změřil napětí na motoru (a pro jistotu i na žárovce, součet bude větší než napájecí napětí, jde o to o kolik) a poté sehnal trafo/autotrafo na příslušné napětí (klidně to složil i ze dvou traf, 110V z libovolného trafa se vstupem 220/110V min 75W (výstup nezapojen) a odečetl/přičetl 12V z trafa 220V/12V/0,25A (nebo použít sekundár toho prvního trafa, pokud by bylo napětí vhodné - mohu namalovat)). Třeba Atrea ve starších rekuperačních jednotkách DuplexRB používala tuto regulaci pod heslem nejvíc muziky/nejmíň peněz - tam si ale nechali namotat toroidní trafo s příslušnými odbočkami na míru.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Hledám 12V SS motor

Příspěvek od gupa »

camel1cz píše:Frekvenční měnič je ideální způsob, ale je hodně drahý - nebo někdo tušíte, kde se dá sehnat za přiměřený peníz?
http://eshop.profcom.cz/obchod/AC-frekvencni-menice

Každopádně zaslat dotaz na dostupnost, já jsem s těmito zatím spokojen, je důležité tyto měniče odepínat od zdroje el. energie dvoupólově.

Nebo jít do trochu výkonějších a mít ho eventuálně na něco jiného.

Potom na bazos.cz jsou nabízeny, ale tam není určitě záruka, ikdyž kupoval jsem jednou 4kW/400V Control technique který nefungoval a obratem mi maník zaslal s omluvou druhý a ještě nějaký instalační bonus, takže i na bazoši se občas najdou dobré obchody.

Jde tudíž o přetlakový kotel a nízkotlaký šnekový ventilátor pokud odhaduji správně. Typu Horal,
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hledám 12V SS motor

Příspěvek od kodl69 »

tak to je cenovka, za kterou se nekupoval ani soft startér, fakt to funguje na motor 3x400/230V napájeno z 230V? vím že některý měniče s tímhle měly problém.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Hledám 12V SS motor

Příspěvek od gupa »

Fr. měnič se vysvětluje jednoduše, usměrní se vstup 230V a podle parametrů se znovu rozkmitá do 3x230V. Nikdy jsem neměl osciloskop, ale prý to už není čistá sinusoida. Co jsem měl v ruce měniče na 230, což byly 4 kusy, tak jeden mi běží na speciálním odvodňovacím stroji, jeden na speciálním výrobním stroji na vosk, jeden na ventilátoru co mi mění vzduch v místě práce a jeden na soustruhu. Pouze jednou zdechl kvůli tomu, že mi táta dal před něj dal jistič a odpojoval se jen na jednom drátu. Proto opakuji a píšu, že se musí odpojovat dvoupólově což je v každém návodu kde jsou aj parametry. Při napájení na 230 do 3kW není problém, nad předpokládaný štítkový údaj 3kW na motoru je vhodnější jít do 3x230/400V verze. Ventilátor co mám na kotlu dakon, je komínový ventilátor, má kondenzátor a tudíž tři cívky. Po odstranění kondenzátoru a připojení na tři dráty normálně fungoval a reagoval na změnu. Upřednostňuji potenciometr na ovládání rychlosti. Má velký vliv zapojení do hvězdy nebo do trojúhelníku a při zapojení je důležité mít správně zapojeno pólování cívek. Pokud se vše zapojí a nakonfiguruje jak má, na první pokus normálně měnič funguje. Funguje i za měniči Victron a fungují i s přepínáním sítí, fungují když se nepropojí zem, jinak vyhodí fíčko domu, ale ten propoj s PEaN se někdy může manuálně na propojce odstranit, já to neměl potřebu dělat.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hledám 12V SS motor

Příspěvek od pezizka »

gupa píše: Ventilátor co mám na kotlu dakon, je komínový ventilátor, má kondenzátor a tudíž tři cívky. Po odstranění kondenzátoru a připojení na tři dráty normálně fungoval a reagoval na změnu.
Ten nápad s odstraněním kondu mně docela zaujal tak jsem to dneska prubl :D Je to sice Atmos, ale bude to beztak v bledě modrém. Ty cívky tam mám jen dvě a myslím si, že gupa taky. Nefungovalo to ale zrovna ideálně :( Otáčky to sice regulovalo, ale výrazně stoupl odběr. S kondem cca. 170mA a s fr měničem při 50Hz 450mA :uh: Přibližně stejný proud jsem naměřil i při 10Hz, ale nevím jak to bylo přesné, nemám True RMS. Motor docela slušně topil. Navíc se mu moc nechtělo nad 60Hz a přitom žral ještě víc. Už dřív jsem to zkoušel s kondíkem jako 1f, taky to fungovalo, spotřeba nenarostla, vyšší kmitočty to prakticky ignorovalo, ale nevím jak to bude trávit motor a hlavně kondík. Nechci to :hell: I proto jsem uvažoval o DC a nebo 3f motor. Máte o tom nějaké povědomí? Dělám něco blbě? Je vlastně vhodné tento druh motoru řídit fr. měničem :?: :shock: :?:

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek