2,5 kWp hybrid pre pasivny dom s dotaciami na SK

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2,5 kWp hybrid pre pasivny dom s dotaciami na SK

Příspěvek od LIX »

Regulátor MPPT BlueSolar regulátor 150/85 700€
Menič/nabíjač Victron Energy MultiPlus 48V/5000VA/70A-100A 2000€

Do ničoho lacnejšieho by som nešiel, žiadny axpert ktorý má HF trafák. 150V na regulátor nie je problém, stringy sa spoja ešte na streche, do regulátora pôjdu iba dva káble..
Ak máš dosť peňazí išiel by som kludne aj do toho fronious hybridu, bol som na montáži tohto meniča, ktorý bude používať aj baterky. Vyzerá to ako vysoko kvalitná vecička, osobne by som skôr mal radšej doma Muliplus s 48V batériou ako velkú kravu od fronious ktorej keď sa niečo stane nemôžem s tým ja ako užívatel nič spraviť.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: 2,5 kWp hybrid pre pasivny dom s dotaciami na SK

Příspěvek od gupa »

Regulátory podle posledního ceníku Victron budou 100A !!
Ceník victron4q2015.JPG
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: 2,5 kWp hybrid pre pasivny dom s dotaciami na SK

Příspěvek od vlkazajac »

Tak ako iní, aj Vy sa pýtate, získate dielčie informácie a meníte svoje zadania aj predsavzatia. Nič nové to na fóre nie je a je to v poriadku. Nechcem reagovať na všetko, ale aspoň na posledný status, ku ktorému ste došli. Najprv si dovolím vložiť poznámky do Vášho textu:

No ono tazko mat vyskusanie nieco s cim nerobim a nemam doteraz skusenosti a aj pri straveni par hodin na fore kopec veci neviem. Napriklad prietoky do siete pri roznych inverotorch sa menia novymi firmwermi atd. NERIEŠTE ŽIADNE PRIETOKY ANI PRICUCÁVANIE. STOJÍ TO TAK VEĽA, ŽE NENÁVRATNOSŤ INVESTÍCIE SA EŠTE VIAC ZVYŠUJE.

Jedine co viem ze ekonomicky to aj s dotaciami dava minimalny zmysel. Bohuzial dosiahnut realne navratnost pod 10 rokov vedia aj s dotaciami iba predajcovia. NEVEDIA, KLAMÚ. Sice som svojimi koremni elektrikar, ale mam uz prilis vela hobby a zrutov volneho casu, aby som sa tomu venoval ako dalsej zabavke. Dam si spravit nejake ponuky par firmam, ale na 90% to vidim ze dotoho nepojdem z cisto ekonomickeho dovodu. DOTÁCIE SÚ TU PRETO, ABY SA ROZVINULO PODNIKANIE V TOMTO ODVETVÍ A NIE PRETO, ABY STE VY NIEČO UŠETRILI.

Napriek tomu buducnost vidim ruzovo. Pri masovejsej vyrobe menicov + ocakavanym tlakom na cenu baterii od Powerwall a podobnych zabaviek a nastartovani trhu s elektromobilmy to vidim na slusne znizenie cien. CENA LIFE SA ZA JEDEN ROK ZVÝŠILA ASI O 20 %. 12V/40Ah SA DALA KÚPIŤ ZA 200 EUR, DNES STOJÍ 240 EUR. Rovnako si myslim ze drahe firmy s kvalitnym zbozim nebudu pri sireni medzi beznymi ludmi moct konkurovat cenami 3-4 krat vyssimi ako cina. DRAHÉ FIRMY ZOSTANÚ DRAHÉ, ŽIADNA ČÍNA IM NEKONKURUJE. Takze realne to vidim na snad nejaky 2-3 rocny odklad. NIČ SA ZÁSADNE NEZMENÍ. ODKLADOM STRATÍTE ODHODLANIE ÍSŤ DO INVESTÍCIE.


Ak by som smel poradiť, vytipujte si troch - štyroch ľudí na fóre a požiadajte ich, aby Vám nakonfigurovali systém podľa ich skúseností s odkazom na zdroje hardwaru. Dajte im jednoznačný limit v nákladoch a víťazovi sľúbte honorár. Potom niekomu zaplaťte za realizáciu - to podľa vlastnej guráže ( Nemyslím tým firmu. ).
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
PapoS
Příspěvky: 172
Registrován: úte zář 01, 2015 9:56 pm
Reputace: 5

Re: 2,5 kWp hybrid pre pasivny dom s dotaciami na SK

Příspěvek od PapoS »

Vdaka za reakciu, aspon sa to tu trochu rozprudilo :) V podstate nesuhlasim akurat s tymi cenami. Pokial pride Tesla so 7/10 kWh Lion baterkou za 3500 Evri, Panasonic ma coskoro uviest nieco podobne este s nizsou cenou, tak proste ceny pojdu dole. Aj Samsung si myslel ze bude telefony stale predavat draho lebo Samsung a teraz vacsina kupuje lacnu cinu.

Len ste ma uistil v tom neriesit zbytocnosti a ist po cene. Je sice pekne ked niekto napise ze do nicoho lacnejsieho ako Victronu by nesiel (bez toho preco), ale tak 2700 Eur proti 1000 Euram. Kvoli hobby, zabave kludne Victron, Studer. Kvoli tomu ze to berie clovek ekonomicky, tak bez sance.

Ked podla tych komponentov (Solyndra, Axpert, LifePo) bude system stat 7 tisic a 3,5 su dotacie, vysledna cena je 3500E.
Je na fore niekto kto za 3500 spravi obdobny system s komponentov so zarukou aspon na menic a instalaciu + idealne v zmluve preberie zodpovednost za riesenie, prietoky do siete, tak ako je to cez dotacie ? Ak sa najde tak mu velmi rad za to zaplatim.
Zadanie nie je vybrat zostavu, ale vybrat zostavu ktora bude mat nejaku realnu navratnost, alebo radsej do toho neist.
5kWp Solyndra + 3f Fronius Symo Hybrid 4kW https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=2638
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: 2,5 kWp hybrid pre pasivny dom s dotaciami na SK

Příspěvek od gupa »

Mne to připadá takové zoufalé. Nejprve nadšení z věci. Potom hledáte dodavatele a nakonec ..." alebo radsej do toho neist."

Ekonomicky má smysl jít do vlastní výroby. Nesmí si ale státní aparát udělat z takových malých ostrovů dojnou krávu, což z principu Vy nevidíte, protože jdete cestou dotace. Také nevidíte samotný výpočet a simulaci v reálném čase, protože FVE nemáte. Já např. při ekonomickém hodnocení došel nato, že i při obyčejném přepínači DS- měnič, podle napětí baterie, se mi náklady na koupi elektřiny sice stáhly jen na polovinu, ale spotřeba se mi až ztrojnásobila. Proto, že elektřinu ihned spotřebovávám a potřebuji ji.

Vy jste ale velmi nejistý. Nešel bych do toho být Váma.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
NuclearDave
Příspěvky: 73
Registrován: pát črc 11, 2014 2:33 pm
Reputace: 0

Re: 2,5 kWp hybrid pre pasivny dom s dotaciami na SK

Příspěvek od NuclearDave »

Solyndra: Pokud 2600W Solyndra znamená 13x 200Wp Solyndra panel, pak bych si ověřil, že to opravdu bude těch 200Wp dávat. Co jsem to zjišťoval (protože mám taky plochou střechu a Solyndra je opravdu velmi dobré řešení), tak je potřeba mít ideálně speciální bílý nátěr na střeše a pak to bude dávat 200Wp. Ale nátěr se zašpiní nebo je na střeše kačírek, případně zelená střecha a pak je reálné v simulacích počítat s 100Wp. Ale nikde jsem nenašel meření, které by to potvrdilo/vyvrátilo.
Další možnost na plochou strechu jsou plastboxy (http://www.nobility.cz/files/plastbox_manual.pdf) případně systémy s orientací východ-západ (něco jako http://www.solar-constructions.com/word ... t-roof.png), které nejsou tak náročné na zatížení střechy (pri úhlech kolem 15°).
NuclearDave
Příspěvky: 73
Registrován: pát črc 11, 2014 2:33 pm
Reputace: 0

Re: 2,5 kWp hybrid pre pasivny dom s dotaciami na SK

Příspěvek od NuclearDave »

Reálné meření Solyndra zde http://pete-ka.cz/
2,18kWp vyrobí kolem 1 300 kWh ročně. A to má bíle natřenou střechu pod panely.
PapoS
Příspěvky: 172
Registrován: úte zář 01, 2015 9:56 pm
Reputace: 5

Re: 2,5 kWp hybrid pre pasivny dom s dotaciami na SK

Příspěvek od PapoS »

200W davat nebude :) Nejake skusenosti so Solyndra na webe su, napr: http://pete-ka.cz/fotovoltaika Odporucam precitat cele a od zaciatku.
Majitel ma 2184 Wp v paneloch a rocne vyrobi priemerne 1300 - 1500 kWh, pri tom odhaduje straty tienenim, orientaciou, polohou na 15%. Urcite ziadna slava, ale vzhladom na cenu, netreba konstrukciu, rychla montaz, netreba zatazovat strechu, vrtat do nej mi to stale vychadza vyrazne lacnejsie ako poly aj na vanickach. Solyndry by sa dali s cca 20% vacsim vykonom.

Myslim ze velmi neisty nie som :) Jednoznacne pisem ze pojdem do toho ak to bude mat ekonom zmysel a som koncovy uzivatel snaziaci si utvorit prehlad, nie hobby majster. Takze sa snazim najst sposob aby to malo zmysel. Poznam spotrebu domu za posledne 2 mesiace v realnom case na vsetkych 3 fazach + mam pristup k datam s dost vela FV elektrarni podobneho vykonu tiez v real case. Ale v podstate jedine co mi z toho vyslo je ze nema zmysel ist do zbytocne velkeho instalovaneho vykonu a mat pol roka sebestacnost za cenu ze stvrtina pretecie + spustat bojler po dobiti baterie. Bojler je predimenzovany a staci nam na 2-3 dni, takze je svojim sposobom niekolko kWh bateria. A pri 5kW menici nepotrebujem pricucavanie, pretoze sa strati par jednotiek percent.

Skor mi nejak unika ze vsetci sa ohanate tym ako cestou dotacie nic nevidim atd..
Ked oslovim par firiem, dam im zadanie co chcem, urobim si prieskum cien co kolko stoji u nas aj v zahranici.
Ked firmy pridu s tym ze za vsetky veci chcu 6 tisic a bude to zodpovedat slusnym cenam (Kludne ich dam aj tu nech sa znali vyjadria ci su to rozumne ceny), za robotu, dovoz, reviziu... budu chciet tisicku, poviem si ok, spolu 7 tis, z toho ma to bude stat polovicu, beriem to. Ak pridu s tym ze veci predrazene, plati pravidlo ze to nema ekonomicky zmysel, elektraren nebude, dovidenia.

O co sa to cez dotacie predrazi ? Kto to z fora urobi za tych 3500 ako som pisal v predch prispevku ?
5kWp Solyndra + 3f Fronius Symo Hybrid 4kW https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=2638
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: 2,5 kWp hybrid pre pasivny dom s dotaciami na SK

Příspěvek od gupa »

Je tu jen pár profíků co pracují s FV instalacemi. Krédem tohoto fóra, pokud admin neprovedl nějakou změnu, je tu diskuze o elektrárnách soběstačných a bez dotací. Jsme tu tudíž většinou hobby.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2,5 kWp hybrid pre pasivny dom s dotaciami na SK

Příspěvek od LIX »

PapoS píše:Len ste ma uistil v tom neriesit zbytocnosti a ist po cene. Je sice pekne ked niekto napise ze do nicoho lacnejsieho ako Victronu by nesiel (bez toho preco), ale tak 2700 Eur proti 1000 Euram. Kvoli hobby, zabave kludne Victron, Studer. Kvoli tomu ze to berie clovek ekonomicky, tak bez sance.
Niesom taký bohatý aby som kupoval lacné výrobky. Poznáte to? Ja ano, aj na vlastnej koži, preto som napísal že by som do lacnejšieho meniča ako do Victron nešiel. Mal som už dva meniče jeden 500€ 1kw druhý 1,5kw cenu presne neviem. Nespĺňali ani zďaleka moje očakávania. Jeden bol dva krát na reklamácii, druhý raz. Od vtedy som si povedal že nemám ja zapotreby neustále riešiť nejaké zlyhávky z číny. Axpert je čína alebo taiwan. Určite je tu s ním mnoho ludí spokojných. Budiš, je to vec názoru.
Kludne uvažujte nad najlacnejšími komponentami, to sa vždy vypláca. :lol:

Čo sa tu píše, že to dotácie predražia nie je úplne pravda, ale ani úplna lož. Je pravda že firma Vám to musí namontovať, vybaviť za Vás papiere, ručiť za svoju stavbu a neviem ešte čo všetko, v tomto smere sa to určite predraží.
Druhá strana mince je taká, že ak robí daná firma celú elektráreň tak vás napríklad menič bude stáť povedzme o 15% menej ako keby si ho kúpite teraz e-shopu, tak isto vás menej budú stáť panele a v podstate všetko, pretože firma to nakúpi lacnejšie ako vy a kedže sú tam nejaké tie dotácie tak nie je firma nútená si prihadzovať nehoráznu maržu na zhotovenie elektrárne pretože vie že zarobí momentálne v čase dotácií na vela zákazníkoch.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2,5 kWp hybrid pre pasivny dom s dotaciami na SK

Příspěvek od kodl69 »

No moje zkušenost s dotacema z jinýho oboru je tragická: Zateplování - to co jsem dokázal udělat s partou samouků po nastudování technologických postupů, nedokážou některý "certifikovaný" firmy dodnes. Nehledě na to, že moje zateplení vyšlo na 350Kč/m2 a od firmy na cca 1000Kč/m2, a to nepočítám to, jak to sfušujou. Kdokoliv si necháte zateplit barák, stačí ty flinky občas vyfotit a já vám zajistím podklady na to, že půjdou bosí dom. Ale dotace nic nezkazily, ne, v žádným případě.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: 2,5 kWp hybrid pre pasivny dom s dotaciami na SK

Příspěvek od mobilik »

No, neviem, neviem LIX ci mas pravdu. Firma chcw co najviac zarobit, bol som sa pytat a panely ti lacnejsie aj tak neda. Po prepocte som prisiel na to ze si sam zhotovym lacnejsie elektraren na 100%. Je pravda ze pouzijem axperta ktoreho mame vyskusaneho viacery a uz roky funguje 24h/365dni vkuse. Firmy sa chcu na dotaciach nic a nic len nabalit... :roll:
Co sa tyka zaruky bez vyhrad, ale pre mna je najdolezitejsia cena kedze naaaaane looove. :mrgreen:
Akurat to riesim, pretoze staviam dom. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: 2,5 kWp hybrid pre pasivny dom s dotaciami na SK

Příspěvek od brumlaj »

kodl69 píše:No moje zkušenost s dotacema z jinýho oboru je tragická: Zateplování - to co jsem dokázal udělat s partou samouků po nastudování technologických postupů, nedokážou některý "certifikovaný" firmy dodnes. Nehledě na to, že moje zateplení vyšlo na 350Kč/m2 a od firmy na cca 1000Kč/m2, a to nepočítám to, jak to sfušujou. Kdokoliv si necháte zateplit barák, stačí ty flinky občas vyfotit a já vám zajistím podklady na to, že půjdou bosí dom. Ale dotace nic nezkazily, ne, v žádným případě.
Jenže toto je metoda použitelná v rodinném, nikoli bohužel v obytném domě.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: 2,5 kWp hybrid pre pasivny dom s dotaciami na SK

Příspěvek od vlkazajac »

No tak sa to tu pekne rozvláknilo, je načase to tu rozprudiť ( vo význame českého slova s krátkym "u" ).

Otázka pre PapoS-a : Už ste zadali niekomu projekt ?

Dovtedy to tu hádam radšej uzavrime a poďme robiť niečo zmysluplné.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
PapoS
Příspěvky: 172
Registrován: úte zář 01, 2015 9:56 pm
Reputace: 5

Re: 2,5 kWp hybrid pre pasivny dom s dotaciami na SK

Příspěvek od PapoS »

Ano jedna firma uz vie co ocakavam :lol: a pride sa pozriet.
Hlavne my tu nezatvorte vlakno to by ma zabilo :)

Mate niekto skusenosti s shop.iftech.cz ? Maju nejak podozrivo lacne panely ze by sa snad oplatil aj poly na tej skaredej plastovej vanicke :)

A neda mi este k tomu Axpert a ina cina vs drahe znacky reagovat.. Podla mna to nie je vec nazoru. To je vec toho ci to pojde tych 5 rokov a nebude to robit problemy, alebo to nepojde a bude robit problemy. Budem objektivny. Myslim ze je tu dost ludi ktorym to uz nejaky piatok ide.
5kWp Solyndra + 3f Fronius Symo Hybrid 4kW https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=2638
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: 2,5 kWp hybrid pre pasivny dom s dotaciami na SK

Příspěvek od marko250 »

Denní spotřeba 9kW /do 4MW rok. + e-auto +TČ do 8000eček oficiálně z nových komponentů na klíč ?-hmm jsem zvědav na první cenovou nabídku té firmy :-) Tipuji 12t.+ a poddimenzovaná sestava. Na tu dotaci musíte použít konkrétní komponenty a firmy schválené úřadem?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
PapoS
Příspěvky: 172
Registrován: úte zář 01, 2015 9:56 pm
Reputace: 5

Re: 2,5 kWp hybrid pre pasivny dom s dotaciami na SK

Příspěvek od PapoS »

Nastastie schvalene musia byt iba panely..
A momentalne je to bez e-auta a TC je uz v tych 9kW. Teda vlastne obe TC :)
A k tej spotrebe, 9kWh je priemer pre mimovykurovaciu sezonu aj s obcasnym chladenim a polievanim zahrady, pre vykurovaciu je to tak 15-20 kWh :-)
5kWp Solyndra + 3f Fronius Symo Hybrid 4kW https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=2638
PapoS
Příspěvky: 172
Registrován: úte zář 01, 2015 9:56 pm
Reputace: 5

Re: 2,5 kWp hybrid pre pasivny dom s dotaciami na SK

Příspěvek od PapoS »

Tak ubehlo trochu casu a na svete je finalna zostava. Rozhodol som sa ze FV chcem a ustupky pojdu na ukor pohodlia takze jednoznacne 3f menic, aj s tym ze je slusna sanca ze za nejake 2 roky bude elektromobil. A ak ma byt FV zapojena tak na vsetko nie len na 1 fazu. Zatial to bude bez baterie kedze origos od Froniusu je draha ako svina, a powerwal je zatial nedostupny( predpoklad dostupnosti pre nemecko koniec 3Q cena 3650E / 7kWh). Ale tak aspon 1 rok posledujeme ako sa bude javit ongrid system. Mam v dome dost vela spotrebicov ktore sa daju spustat casovacom, ako napr bojler s TC, ktory sam o sebe vezme tretinu spotreby cez leto, klimatizacia, vetranie, takze je predpolad slusnej vyuzitelnosti aj pri ongride. Ak bude elektromobil tak mozme skusit prebytky davat do neho, alebo sa dokupi powerwal, (mozno majitelia TESLY dostanu zlavu :)) pripadne pocul som ze Fronius ma tiez prist s novymi bateriami.

4 kW FV pole Solyndra - 4 stringy po 5 panelov 200W
Solyndry z jednej casti preto lebo su za dobru cenu, ale aj preto ze proste mam novu rovnu strechu, slusne zaizolovanu, nemam chut do nej vrtat ani ju zatazovat. Solyndry budu pekne schovane kedze okolo strechu je cca 30 cm murik. lacnejsia montaz, menej kablov atd.. Usetrenie pri 4kW je hlavne kvoli cene konstrukcie proste enormne. Rata sa s tym ze realne budu davat vykon porovnatelny s 3kW poly, ale krivka bude plochejsia co nahrava ongridu.

Striedac Fronius Symo Hybrid 4kW + FRONIUS Smart meter
Zaruka na striedac je 5 rokov pocas nich sa da dokupit predlzenie na 10 rokov +190€, 15 rokov +440 €, 20 rokov +670€, co planujem aj vyuzit (10 rokov urcite).
Cele to aj so zapojenim vybavenim papierov vymenou elektromeru a vsetkeho okolo na kluc bude stat 6750 - dotacia 2550 = 4200 E.

Druha varianta bol 4kW axpert s 3kWp FV polom a 4,8 kWh bateriou za nejakych 7500 - 3450 dotacia
5kWp Solyndra + 3f Fronius Symo Hybrid 4kW https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=2638
RadekS
Příspěvky: 105
Registrován: čtv bře 19, 2015 6:41 pm
Reputace: 5
Bydliště: Jizni Cechy

Re: 2,5 kWp hybrid pre pasivny dom s dotaciami na SK

Příspěvek od RadekS »

Dobrý den,pozor na jednu skutečnost - firma Solyndra je od září 2011 v konkurzu.Naskýtá se otázka dostupnosti jejich panelů.Možná jsou ještě někde u dodavatelů nějaké skladové zásoby(např. pan Kolařík je má).Do budoucna (rozšíření FVE,náhrada poškozených) toto nevidím jako perspektivní.Původně jsem o Solyndře také uvažoval,ale toto byl ten důvod,proč jsem od této technologie ustoupil.
480Wp Mono+EP3215+40Ah LiFePO4@12V, 12x300Wp SHUTTEN Poly+12x amorf Avancis 125Wp+Axpert MKS 4kW+ 8kW LiFePO4@48V
PapoS
Příspěvky: 172
Registrován: úte zář 01, 2015 9:56 pm
Reputace: 5

Re: 2,5 kWp hybrid pre pasivny dom s dotaciami na SK

Příspěvek od PapoS »

Mate pravdu nad tym som sa tiez dost zamyslal, preto je panelov viac ako by bolo realne treba. Dostupnost bude stale mensia, panely budu poistene voci krupom. A ak by nahodou bolo treba podstatne viac a nedali by sa zohnat, tak pojdu predat a vymenia sa za ine. Ta uspora a vyhody pri rovnej streche su take velke ze na seba to riziko beriem.
5kWp Solyndra + 3f Fronius Symo Hybrid 4kW https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=2638

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek