Hybridní FW Slavkov

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Odpovědět
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Reputace: 4
Bydliště: Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Hybridní FW Slavkov

Příspěvek od MilanK »

Tak začínám. 3Kwp v kufru. :D 12x250Wp Conergy. Zítra jdou na střechu.
Přílohy
3kw.jpg
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Hybridní FW Slavkov

Příspěvek od mobilik »

Aaa, to poznam, som sa navozil v sharane panelov. :-) Nech sluzia. ;-)
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
abphoto
Příspěvky: 103
Registrován: úte zář 01, 2015 12:13 am
Reputace: 5

Re: Hybridní FW Slavkov

Příspěvek od abphoto »

parada, drzim palce, takto som siel aj ja asi pre mesiacom... :)
SunPower 1050Wp+MidNite150classic+WBjr, LPF4 12kWh@13,2V, skoro vsecko pekne na DC, 2400W DC/AC sinus
testovacia prevadzka - ostrov amorf 99,6kWp , 3F DC/AC Sinegry 12x5kW, SMA 6x 17kW, Pb 16000Ah@48V...


Revizie VTZ elektrickych E1 A B
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Reputace: 4
Bydliště: Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hybridní FW Slavkov

Příspěvek od MilanK »

Trošku se posunem s aktualizací .Montáž konstrukce schletter. Panely Conergy 250Wp 12ks. Vše pro ohřev vody přes měnič Pana Oplockého. Boiler Tatramat 120L. Upravena příruba přidáno druhé topné těleso včetně termostatu a havaríjního termostatu. Boiler připojen jak na FV tak dodavatele. Termostaty nastaveny tak že dodvatel je na 40 Stupnů a FV na 80 stupnů.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Hybridní FW Slavkov

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

hustý :shock: 3kWp na 120l bojler ;) . Co budou ::pv:: dělat až bude voda ořátá na doraz ? Ze 40°C na 80°C je 40°C x 120l x 1,2 = 5,76kWh energie (bez započítání ztrát , tepelné kapacity železa ...) , dejme tomu celkem 6,5kWh . V létě se snížení reálného výkonu ::pv:: vlivem vysokých teplot pohybuje mezi 80% až 70% štítkového výkonu :arrow: z 3kWp tedy poteče 2,1kW až 2,4kW což bojler pojme za 2:30 až 3 hodiny :idea: .

Každý Watt neodebraný z DS ale z vlastního ::pv:: zdoje je skvělý a nejlepší Watt je nespotřebovaný/ušetřený :mrgreen: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybridní FW Slavkov

Příspěvek od kodl69 »

Teď už chybí jenom hybridní měnič s VOC 600V, nějaký baterky a je to hotový. 3kWp jenom na mini boiler by mi přišlo líto...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Reputace: 4
Bydliště: Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hybridní FW Slavkov

Příspěvek od MilanK »

Do budoucna je v plánu Boiler 180-200L. A Hybrid měnič. Základ si myslím že je slušný.
Přílohy
IMG_1992.JPG
IMG_1883.JPG
IMG_1869.JPG
IMG_1861.JPG
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Reputace: 4
Bydliště: Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hybridní FW Slavkov

Příspěvek od MilanK »

kodl69 píše:Teď už chybí jenom hybridní měnič s VOC 600V, nějaký baterky a je to hotový. 3kWp jenom na mini boiler by mi přišlo líto...
Jasně ale bylo to levnější než pořizovat fototermiku na ohřev která už nejde rozšiřovat.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybridní FW Slavkov

Příspěvek od kodl69 »

jo, ale to by ti stačily 4m2 střechy a 30kKč (vlastní zkušenost). Boiler to stejně chce aspoň 300l, pokud tam nebydlíš sám, protože občas je i několik dní pod mrakem, a třeba dnes 3kWh - z podobnýho počtu panelů - toho asi moc v boileru nenahřejou, naopak 120l při slunku budeš mít nahřáto k vybuchnutí do oběda....
Doporučuju ten el. ohřev v létě zapínat ručně, až když je potřeba, jinak se bude zbytečně voda přes noc předehřívat na 40, i když to není potřeba. Já tohle vyřešil celkem jednoduše teplotním čidlem úplně nahoře na boileru, ne termostatem dole - teplá voda jde nahoru, takže se ohřeje celý boiler na min. 40st když vypne termostat dole. Pokud je takový termostat nahoře, vypne se el. ohřev po dosažení 40st (mám nastaveno 45) po ohřátí horní části boileru, a ve zbytku boileru je relativně studená voda čekající na slunce. Ta horní část boileru je u mě cca 40-50l teplé vody, na běžné použití to stačí, na plnou vanu ne, ale snížení komfortu v podstatě nezaznamenáno, a úspora elektriky z DS značná. Tohle už v sérii částečně řeší DZD ntrr sol, který má el. topnou jednotku cca v polovině výšky a šneka na fototermiku úplně dole, naopak ohřev z topení úplně nahoře... Ale to jsou zkušenosti z 13let provozu, se dvěma různými boilery a s postupným vývojem systému, to přece kdejakej prodejce snadno popře, že je to jistě blbost.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Hybridní FW Slavkov

Příspěvek od brumlaj »

Promiň kodl69, ale zatím jsem nenašel firmu, která by mi dodala a zapojila 4m2 solárního ohřevu za 30kKč. Bereš to za tu cenu jako objadnávku? Je rozdíl pro BFU zapojit dráty do svorkovnice nebo letovat měděné trubky na střeše. U toho prvního stačí kontrola osobou zdatnou, u toho druhého bych se bál o hromadu vody v baráku..... A to nemluvím o průchodech do budovy a budovou......
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybridní FW Slavkov

Příspěvek od kodl69 »

Firma nedodávala celek, trubky jsem nepájel, ale něco jsem načetl , trubky pájeli topenáři, panely jsem namontoval sám a boiler do ceny nepočítám, ten už na zdi visel. Dnes už si i ty trubky pájím sám, nic na tom není, stačí trochu pečlivosti a správný nářadí. Dnes můžeš udělat přívody z nerezových vlnovců, jenom si necháš od topenážř roztemovat konce s matkama. Topenáři si vzali tehdy 7kKč, s tím, že aby trubky nebyly vidět, jsou o 6-8 m delší než by musely být. S tím zapojením drátů do svorkovnice si nejsem vůbec jistej, jestli je to tak jednoduchý, jistě nemáš dodrženo nic z norem o ochraně před bleskem a atm. přepětím ČSN EN 62 305, a o dalších ani nemluvě, navíc se vrtáš ve vyhrazeném technickém zařízení, což elektrika nad 50V jistě je. To že Oplockýho aparát nemá prohlášení o shodě, protokol o kusové zkoušce a vůbec náležitosti zařízení, které se montuje do stavby je věc jiná a pokud díky něčemu z toho dojde k mimořádné události, pojišťovna od toho dává ruce pryč.... Naopak kus trubky může zapájet každej, pouze se vyžaduje tlaková zkouška kvůli kolaudaci, možná ještě výpočet dostatečné vzdálenosti od hromosvodu a připojení k pospojování a jinak nic. Pokud by sis nechal FV systém namontovat tak jak má být, byl bys cenou jistě nepříjemně překvapen....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Hybridní FW Slavkov

Příspěvek od luky »

kodl69 píše:Naopak kus trubky může zapájet každej,
Nechci ti kazit radost, ale na solár se nesmí používat pájení na měkko (cínem). Musí se použít pájení natvrdo (mosazí). Důvod je prostý - v případě stagnace/přehřátí systému se může snadno stát, že se to rozletuje samo. No a autogen na tvrdé pájení není úplně standartní vybavení domácnosti. Mluvím o uzavřeném systému s nemrznoucí směsí.

No a protože autogen nemají ani řemeslníci, používá se ten vlnovec a nebo lisovaný systém.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Reputace: 4
Bydliště: Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hybridní FW Slavkov

Příspěvek od MilanK »

On ten blesk může bouchnout i do fototermiky a taky to nadělá pěknou paseku všechny trubky venku ze zdi atd.
Blesk si prostě vybere svoji cestu i když vedle panelů bude 100% Bleskosvod s revizema atd. To pájení není taky nic jednoduchého. Tak jak na FV kterou si člověk udělá sám a po známém chce razítko tak je to u tlakových spojů.Viděl jsem několik zdemolovaných domů díky nárůstu tlaku v systému. Pokud by jsme šli do detailu nikomu z tohoto fora by při jakékoli pojistné události nedala pojištovna ani korunu. Stačí se podívat na pár fotek od akumulátorů nezajištěny živé části při pádu vodivého předmětu je vymalováno atd. Pokud by ti termiku měla namontovat firma tak je to srovnatelné s fotovoltaikou kterou namontuje taky firma. Já to klidně můžu zveřejnit 3Kw panelů nových s dokladem včetně konstrukce a strídače na boiler ochran atd. 60tis Kč. Teď jsem dostal na ten samý systém nabídku a do té ceny bych se nevlezl ani kdyby to bylo na zelenou ůsprám.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybridní FW Slavkov

Příspěvek od kodl69 »

Ano, ale pokud je na baráku hromosvod a platná revize, pojišťovna nemá problém něco zaplatit. Pokd je to FV bez revize tak je to jiný kafe. A likvidátoři pojišťoven jsou placení za to, aby pojišťovny platily co nejmíň, to snad nikdo nebude tvrdit opak.
Trochu bych upřesnil, stačí pájení stříbrem, a jen u spojů, kde může teplota překročit 100 °C, takže první spoje u kolektoru, dál je 6m trubka naohýbaná na ohýbačce. A pak už cín, beze strachu, ony ty kolektory mají vniřní objem jenom 2l, tak se pára nikdy dál nedostane. A říkal jsem, že to dělali topenáři, takže asi tak. Několik let jsem provozoval tento systém s otevřenou expanzkou a taky bez problému, i při stagnaci, stačí jednoduchá finta, expanzka musí být připojená na spodním konci panelů, ne na horním. Teď už cca 5 let mám systém uzavřený, a uvažuju o návratu k původnímu, protože za ty problémy to nestojí, do beztlaku jsem jednou za dva roky nalil 3l nemrzky a byl klid, tady už sem měnil tlakovou nádobu a dochází k mikroúnikům třeba na hřídelkách kohoutů a podobně, neteče nic, ale je to obalený hnědým svinstvem - a navíc je potřeba tlaková pumpa na dopňování. Prej u beztlaku degraduje nemrzka - asi vítr, kolekton cca ze 70 procent z r. 2003 původně ředěný na -25°C loni při mrazničkové zkoušce obstál, takže neřeším.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Hybridní FW Slavkov

Příspěvek od kybos »

Hlavní rozdíl mezi tlakovým a beztlakým systémem je v teplotě bodu varu nemrzky. Osobně mám také po většinu roku beztlaký systém, jelikož po patnácti letech provozu už teče pod tlakem skoro všechno, včetně kulových ventilů. Jen na vrcholu léta, kdy hrozí na primáru teploty přes 100°C, přifouknu expanzní nádobu. Jinak je je z ní protitlak vypuštěný. Důležité je, aby byl systém uzavřený bez přístupu vzduchu i když je beztlaký. Čerpadlo je vhodné u beztlakého systému umístit co nejníže, aby netrpělo kavitací.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Hybridní FW Slavkov

Příspěvek od ota »

smazáno
Naposledy upravil(a) ota dne stř bře 23, 2016 8:28 am, celkem upraveno 1 x.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Hybridní FW Slavkov

Příspěvek od kybos »

Vzhledem t tomu, že se diskuse rozvíjí směrem mimo téma, dovoluji si ji přesměrovat sem https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... 395#p52395 abychom zde neplevelili.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Reputace: 4
Bydliště: Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hybridní FW Slavkov

Příspěvek od MilanK »

Podělím se o zkušenosti z provozu boiler od začátku Března nejel na síť vykrývá to pouze fotovoltaika natavený termostat je na max. teplotu což je 80 stupnů. V domácnosti 5členů z toho dvě malé děti. Teplé vody dostatek. Přebytky zatím nevyužívám. Hledám vhodný hybrid měnič pro zužitkování veškeré vyrobené energie.
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Reputace: 4
Bydliště: Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hybridní FW Slavkov

Příspěvek od MilanK »

Po 1 roku provozu můžu konstatovat že v roce 2016 mám z jednoho panelu 250W výrobu 270Kw.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek