Arduino jako MPPT regulator

Automatizace, řízení, měření, logování a programování s využitím platformy Arduino.
Odpovědět
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Arduino jako MPPT regulator

Příspěvek od solárník »

brumlaj píše:
solárník píše:...... nejefektivnější řešení .........
Zde je myšlena energetická efektivita?
Já myslím, že bylo jasné, jak jsem to myslel ;) Ale budiž: Bylo míněno dosažení nejvyšší možné celkové efektivity zpracování energie ze solárních panelů v běžném domě. Ale souhlasím s Burdou, že už jsme silně offtopic.
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm
Reputace: 3

Re: Arduino jako MPPT regulator

Příspěvek od 8milan8 »

Tak tady se to rozjelo teď spíše do definice "idealního" regulátoru. A jak je vidět, jeden chce to ten zase ono. :/

Každopdáně tady je ukázka nějakého dalšího řešení - http://www.instructables.com/id/ARDUINO ... ersion-30/
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Arduino jako MPPT regulator

Příspěvek od tomas »

Jako hračka nebo model dobré, pro pochopení funkce a naučení se něčeho je to výborné. Má ale smyl dělat regulátor na cca 20W panel který má 16,5V a nabíjí 12V akumulátor? Pro rozdíl napětí 4,5V od MPPT bodu?
Tady šikovní italové řeší kW a staví jak vlastní měniče i s víceúrovňovými můstky (i na 400Vdc, 3fáze atd..), tak MPPT:
http://www.energialternativa.org/Public ... 5031252&37
Jde to celkem dobře číst přes https://translate.google.cz/
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm
Reputace: 3

Re: Arduino jako MPPT regulator

Příspěvek od 8milan8 »

tomas píše:Jako hračka nebo model dobré, pro pochopení funkce a naučení se něčeho je to výborné. Má ale smyl dělat regulátor na cca 20W panel který má 16,5V a nabíjí 12V akumulátor? Pro rozdíl napětí 4,5V od MPPT bodu?
Tady šikovní italové řeší kW a staví jak vlastní měniče i s víceúrovňovými můstky (i na 400Vdc, 3fáze atd..), tak MPPT:
http://www.energialternativa.org/Public ... 5031252&37
Jde to celkem dobře číst přes https://translate.google.cz/
Super, nebýt tam toho odkazu, tak už umřu. :) Pořád tu někdo řeší jestli to je malé/velké. Ono jde o princip a pak také o to něco udělat. Jestli to je 50W nebo 50 000W, tak prinicp bude stejný. Jde pak jen o nadimenzování součástek a o to, že se chyba méně a méně promíjí a stojí více peněz. ;)
ome
Příspěvky: 159
Registrován: úte čer 03, 2014 5:16 pm
Reputace: 29

Re: Arduino jako MPPT regulator

Příspěvek od ome »

Nazdar. Prosim o radu skusenejsich elektronikov. Staviam si jednoduchy (on - off) regulator na arduine.
Mam problem s mosfetom, pri (on) riadne topi. Pravdepodobne ho neviem uplne otvorit. Medzi D - S nameriam ubytok 3,7V.
Toto zapojenie (N kanal hight side) som zvolil koli suciastkam co mam doma a rozpinaniu a spinaniu na plus kontakte.
Vie mi niekto to schema upravit?
Přílohy
N mosfet.jpg
500Wp seriovo balkon JZ a 960Wp paralelne strecha J a JV,
epsolar 2210, 24v 19xKPH 150 + 12xSunica 70 cca 3,3 kW/h, menice modif. sinus 1000W cina a PJ 3000W LF
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Arduino jako MPPT regulator

Příspěvek od tomas »

A mezi G-S tedy na odporu 350k máš jaké napětí? To je jasné, když by ten MOSFET otevřel naplno, tak napětí G-S bude 0V a tím by se zase zavřel. Musíš to zapojit jinak, nebo použít ještě jeden zdroj cca 12V pro řízení MOSFETu.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
ome
Příspěvky: 159
Registrován: úte čer 03, 2014 5:16 pm
Reputace: 29

Re: Arduino jako MPPT regulator

Příspěvek od ome »

Dik za odpoved. Tak ze bez pridavneho zdroja (cca 12V) takto zapojene to nepojde. So zdrojom to funguje, ale zdroj nechcem pouzit.
Ak to zapojim na rozpinanie minus polu (N kanal low side) vyhnem sa pouzitu pridavneho zdroja?
500Wp seriovo balkon JZ a 960Wp paralelne strecha J a JV,
epsolar 2210, 24v 19xKPH 150 + 12xSunica 70 cca 3,3 kW/h, menice modif. sinus 1000W cina a PJ 3000W LF
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Arduino jako MPPT regulator

Příspěvek od kodl69 »

nevím proč se bráníš zdroji pro zvýšení napětí, to jde jednoduše, bud třeba B0512S - izolovaný dc-dc z 5V na 12V, celkem má 4 vývody, nebo stačí na jednom volným pinu arduina spustit pwm 50/50 a za to emitorový sledovač a násobič napětí, a nebo něco takovýho s 555, možností je mnoho. Do - pólu bych nic nezapojoval, třeba už z důvodu možnosti všechno uzemnit.
Pokud to chceš jednoduše, tak ti nezbyde, než použít P mosfet.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Arduino jako MPPT regulator

Příspěvek od Matess »

tohle tema me taky zajima...
resil jsem neco podobneho a potreboval bych asi vyplnit mezery v mych znalostech a to jak spravne pouzit mosfet na spinani v + polu aniz by z nej byl primotop.

Ja jsem to prozatim vzdal a spinam to na minus polu - tam to funguje bez problemu. Co se tyka mereni napeti tak mosfet v zavernem smeru uvnitr diodu, takze ikdyz to neni uplne presne - tak jsem schopen napeti merit.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Arduino jako MPPT regulator

Příspěvek od kodl69 »

jo, kvůli těm substrátovejm diodám by ty mosfety měly být dva, mrkni třeba na obvody pro ochranu lipol baterek a nebo na výše uvedený odkaz na arduino jako mppt regulátor- jeden je kvůli proudu z panelů do baterky a druhej je kvůli proudu z baterky do panelů - pokud tam není - tak zkrat na panelech=zkrat baterie přes substrátovou diodu fetu.
Ostatně proč to vymýšlet, když už to někdo vymyslel.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Arduino jako MPPT regulator

Příspěvek od Matess »

jo ze tam jsou 2 to vim, ale tohle ja nastesti neresim. Ja to resim v necem jinem... delam na male ups a pro nabijeni pouzivam DC menice buck step down do baterky a proud ridim pres pwm tim mosfetem. Pokud mam mosfet v + vetvi a pripojim k tomu osciloskop, tak to co do toho mosfetu leze neni obdelnik, ale je to zakulacene jako prase - je tam proste prechod otevirani a zavirani, kdyz dam mosfet do minus vetve, tak to funguje uplne presne a mosfet je studeny. Zkousel jsem nekolik tranzistoru na spinani a zkousel jsem pouzit i ten mosfet co je ve spinani mosfetu studeny. Proste ne.. jsou tam porad oblouky a topi to jako prase. Je to pro me docela komplikace protoze dc menice maji spolecnou zem. Co se tyka zkratu na vstupu to me netrapi... mam tam diodu, z baterky do panelu nic jit nemuze. Co je jako zajimavost, tak v momente kdy zacnu z baterie neco tahat, tak se mosfet zacne docela rychle zahrivat. Ano dioda uvnitr a jeji ubytek udela svoje. Staci abych ho otevrel a zase schladne. Je to opravdu kouzelne zarizeni proti bipolarnim tranzistorum. Ale jak rikam jeste se s tim ucim... Jediny problem meho konicku je v tom ze obchod se soucastkama je daleko a kdyz si myslim ze jsem na neco prisel a chci to otestovat, tak musim cekat nekolik dni na dodavku soucastek.

pokud mi tu nekdo da schema zapojeni mosfetu, tak abych to mohl spinat v plusove vetvi a netopilo to (cili krom slepeho schematu i presne typy pouzitych soucastek) budu rad.

Musim ale rict ze bez osciloskopu jsem byl uplne slepy. Mam nejakou mrchu za par korun, ktera funguje pres pc, odecitat hodnoty z toho moc nejdou, ale videt prubeh napeti je k nezaplaceni.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Arduino jako MPPT regulator

Příspěvek od kodl69 »

stačí se dívat, v tom schématu co je odkaz na arduino jako mppt, je zapojení budiče fetu s ir4127, katalogové zapojení, není potřeba nic vymýšlet. Jediná chyba je, že pokud ho cheš sepnout trvale, je treba ten zdroj pom. napětí, viz http://www.irf.com/technical-info/appnotes/an-978.pdf starana 18, jediná změna pro tebe je, že místo výkonovýho igbt si tam dáš mosfet. A hodnoty součástek tam jsou taky :-)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Arduino jako MPPT regulator

Příspěvek od Matess »

diky za tip... koukl jsem na to v rychlosti a hlava mi to nebere. Zkusim nekdy az mi bude lepe...
ome
Příspěvky: 159
Registrován: úte čer 03, 2014 5:16 pm
Reputace: 29

Re: Arduino jako MPPT regulator

Příspěvek od ome »

Dik, kodl69 za cas a rady.
Rozchodil som to (on - off regulator) na rozpinani minus polu. Zatial mi to takto staci.
500Wp seriovo balkon JZ a 960Wp paralelne strecha J a JV,
epsolar 2210, 24v 19xKPH 150 + 12xSunica 70 cca 3,3 kW/h, menice modif. sinus 1000W cina a PJ 3000W LF
Luboš
Příspěvky: 31
Registrován: ned úno 05, 2017 6:22 pm
Reputace: 1

Re: Arduino jako MPPT regulator

Příspěvek od Luboš »

Nemáte někdo schéma toho solárního regulátoru z Filutovy dílny?
Web je asi napadený.
Lui píše:Ahoj lwq.

Ja mám postavené toto http://www.filutovadilna.cz/z-vasi-diln ... -regulator
síce len ako vrabčie hniezdo ..... :D ...ale funguje to.... :yes:
Samozrejme mám ho prerobený na 48V za pomoci kolegu Profa z tej stránky....
Je to vlastne analógové MPPT,tento čo mi vyvinul Profa zvládne ovládať 1080W panelov,viac nie,chcelo by to ďalšie dolaďovanie...
Ak Ťa zapojenie zaujíma,napíš a upresním detaily okolo zapojenia.... ;)
A samozrejme účinnosť určite nemá takú ako to v tom odkaze,ale mne bohate stačí,že vidím prúd z panelov cca 18A a do batérky ide cca 23A.... :yes:
No a čo je hlavnou prioritou u mňa dá sa to postaviť prakticky zadarmo,stačí rozobrať pár PC zdrojov treba do toho hlavne 4 toroidy,ale v zdrojoch sú len po jednom.... plus príslušný MOSFET som našiel v pokazenom APC zdroji...
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm
Reputace: 50

Re: Arduino jako MPPT regulator

Příspěvek od thomas.007 »

Tak jediný lék na nefunkční stránky je kopírovat jeho obsah pro své účely (není to v rozporu s copyrightem) a nebo se spolehnout na web archiv:
https://web.archive.org/web/20180317165 ... -regulator

Spoléhat se na to, že zítra web bude funkční je na nic. Bohužel většina mých záložek jsou už nefunkční...tak zatím aspoň z toho archivu se dá něco vytahat...
Až nám EU zase milostivě něco nařídí, tak to budeme tahat možná jen už přes TOR a ze zahraničí...připomíná mi to dobu ne tak vzdálenou...to jsme to s tou svobodou dopracovali :-(
Luboš
Příspěvky: 31
Registrován: ned úno 05, 2017 6:22 pm
Reputace: 1

Re: Arduino jako MPPT regulator

Příspěvek od Luboš »

Díky,to je ono.
Je to BB!(birokrat bordel)
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Arduino jako MPPT regulator

Příspěvek od DanoP »

Hladal som sice nieco ine ale narazil som na prekny priklad funkcneho MPPT riadeneho arduinom a po upravach pouzitelnom aj pre 200V vstup.https://hackaday.io/project/4613-arduin ... ler?page=2
Este som doplnil schemu poslednej verzie 3.1
MPPT-v3.1.pdf
(47.51 KiB) Staženo 170 x
, aby ste nemuseli hladat.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Arduino jako MPPT regulator

Příspěvek od DanoP »

Este odkaz na ine riesenie aj s ukazkou vypoctov a navrhu DC/DC buck menica https://coder-tronics.com/c2000-solar-m ... orial-pt2/
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Re: Arduino jako MPPT regulator

Příspěvek od burda »

No možná by se to upravit dalo, ale nebude to úplně easy, píše že to má do 25V a s Arduinem z toho udělat něco efektivního na rozumný ostrov nebude úplně jednoduché.
1.Rated Voltage= 12V
2.Maximum current = 5A
3.Maximum load current =10A

4. In put Voltage = Solar panel with Open circuit voltage from 12 to 25V
DanoP píše:Hladal som sice nieco ine ale narazil som na prekny priklad funkcneho MPPT riadeneho arduinom a po upravach pouzitelnom aj pre 200V vstup.https://hackaday.io/project/4613-arduin ... ler?page=2
Este som doplnil schemu poslednej verzie 3.1
MPPT-v3.1.pdf
, aby ste nemuseli hladat.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek