Power factor

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Odpovědět
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Power factor

Příspěvek od vla »

Na své minielektrárničce používám pro měření odebrané energie ve formě střídavých 220 V běžný měřič výkonu se zásuvkou, cena cca 400kč, jak kde. Je zapojen hned na výstupu měniče Carspa 600W sinus. Je na něm i tento parametr, předpokládám, že se jedná o účinník. Jeho hodnota se při odběru kolem 120W pohybuje kolem 60, při odběru 210W kolem 75. Při menších odběrech třeba jen 45-50. Připojeny jsou zdroje notebooků, LCD monitory, wifi, tiskárna, pevný telefon a drobné nabíječky. Pokud předpokládám správně, že se jedná o účinník přijde mi to poněkud málo. Mám li zatím pravdu, je možné hodnotu účinníku nějak jednoduše zvýšit? Pokud ano, projeví se to nějak na faktické spotřebě? Našel jsem na netu toto:http://cz.farnell.com/webapp/wcs/stores ... 1010106909, cenově velmi přijatelné, ale má to smysl a pokud ano jak vybrat tu správnou. Jako další zátěže přicházejí v úvahu led světla se zdroji, nějaký menší ventilátor (WC, koupelna), led TV. Ale zatím výrobu spotřebují převážně počítače. Díky za rady.
Nemám rád tenhle stát.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Power factor

Příspěvek od kodl69 »

a ty víš, jestli potřebuješ kompenzovat kapacitní nebo induktivní jalový výkon? To asi elektroměr do zásuvky neukazuje. Navíc jak sám píšeš, se to mění dle spotřebičů, takže by to chtělo automatickou kompenzaci, ale to fuguje od 0,5kVar a cenovky jsou z tohohle pohledu astronomický....
To, co jsi našel na farnelu, jsou tlumivky pro obvody aktivního PFC - na to mám svůj názor a ten je nepublikovatelnej.
Všechny zdroje nad 200W od roku tuším 2010 musí mít PFC v sobě.(a dnes už snad od 100W) Vzhledem k ceně poctivé tlumivky je to většinou aktivní PFC, který ještě navíc vnese do sítě vf rušení...
Můj PC, monitor, i wifi router už běží na DC, část světel taky, a žádnej účiník nemusím řešit - ku podivu výhoda DC oproti AC. Takže DC-DC měnič, a nějakej DC-DC zdroj do PC a je vyhráno. Led TV a monitor běžně dnes ke koupení se vstupem 19V DC(mám Philips PHL284E5)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Power factor

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

co s oním power factorem udělá připojení obyč žárovky ?
Pár let sem používal elektroměr do zásuvky značy düwi zobrazující účinník , ale před třemi roky zdechnul :( . Pamatuji si , že spínané zdroje měli horší účiník než ohmické zátěže - žárovky , topidla .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Power factor

Příspěvek od rva »

Na spotřebu z baterie nemá snad účiník spotřebiče vliv. Leda, že by to vadilo měniči, ale i to bych řešil, až by nastal problém.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Power factor

Příspěvek od vla »

Díky za názory, DC rozvody dělat nechci, technika je roztahaná po celém bytě, každý přístroj má jiné napětí, pokud připojím světla mohl by být problém s vypínači atd. Pojedu tedy na 220V a na účinník se vykašlu.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Power factor

Příspěvek od tomas »

kodl69 píše:a ty víš, jestli potřebuješ kompenzovat kapacitní nebo induktivní jalový výkon?
Podle toho co napsal že tam má za spotřebiče, to vypadá že ani kapacitní ani induktivní a že deformuje sinusovku proudovými rázy pouze v maximu sinusovku (vliv usměrňovačů a kapacity v pulzních zdrojích).
Ztráty i zatěžování měniče jsou při tomto pulsním zatížení větší než kdyby byl odběr plynulý v celé sinusovce.
Nic moc se s tím ale jednoduše nedá dělat, snad jen používat zdroje s aktivním PFC.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Power factor

Příspěvek od kodl69 »

to abrams - to je snad jasný, že odporová zátěž má cosfi=1, a čistě kapacitní nebo induktivní má 0, jinak souhlas s Tomas, a navíc můj osobní názor na aktivní PFC...
Spínané zdroje a.) deformují sinus napětí, u proudu je to sinusovce už nepodobný, b.) vzhledem k nabíjení kondenzátoru před max. napětí je to spíš kapacitní zátěž.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek