Co by jste vybrali Vy?

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
SAKO
Příspěvky: 190
Registrován: pon dub 15, 2013 7:33 pm
Reputace: 0

Co by jste vybrali Vy?

Příspěvek od SAKO »

Jedná se o víkendový provoz, na podzim občas i přes týden, od listopadu do března vypnuto. Cyklování max. tak na 70% kapacity baterky, někdy možná na 50%, ale opravdu výjimečně, spíš tak 10-20 %.
Je to na 48V, chci spolehlivost a aby to něco vydrželo, není to až tak levné, děkuji.
1/ Banner 270 Ah, kyselinová PzS - trubková kladná elektroda - http://www.battery.cz/trakcni-baterie-b ... ah-6v.html
2/ Trojan T 145 260 Ah, kyselinová - http://www.battery.cz/trakcni-baterie-t ... ah-6v.html
3/ SIAP Pzs 270 Ah, kladná elek. trubková - http://www.mulac.cz/trakcni-blokove-bat ... -270ah.htm

4/ Hoppecke solar Blok AGM 250 Ah - http://www.bch-battery.cz/battery-charg ... -250Ah-AGM

Jsou to vše 6V bloky.

Ten SIAP je asi Polák, nevíte někdo o tom nic?
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Co by jste vybrali Vy?

Příspěvek od FRSO »

SAKO píše:Jedná se o víkendový provoz, na podzim občas i přes týden, od listopadu do března vypnuto. Cyklování max. tak na 70% kapacity baterky, někdy možná na 50%, ale opravdu výjimečně, spíš tak 10-20 %.
Je to na 48V, chci spolehlivost a aby to něco vydrželo, není to až tak levné, děkuji.
1/ Banner 270 Ah, kyselinová PzS - trubková kladná elektroda - http://www.battery.cz/trakcni-baterie-b ... ah-6v.html
2/ Trojan T 145 260 Ah, kyselinová - http://www.battery.cz/trakcni-baterie-t ... ah-6v.html
3/ SIAP Pzs 270 Ah, kladná elek. trubková - http://www.mulac.cz/trakcni-blokove-bat ... -270ah.htm

4/ Hoppecke solar Blok AGM 250 Ah - http://www.bch-battery.cz/battery-charg ... -250Ah-AGM

Jsou to vše 6V bloky.

Ten SIAP je asi Polák, nevíte někdo o tom nic?

Zdravím, pokud by ti měl tady někdo doporučit jaký aku, tak je asi potřeba říct co budeš provozovat za spotřebiče a o jakém výkonu, atd, na takový provoz co potřebuješ by se dali pořídit i levnější akumulátory třeba Banner Energy Bull 12V/230Ah, mám je vyzkoušený a jeví se velmi dobře za tu cenu. Pokud se jedná o nějakou chatu, tak systém na 48V se mi zdá zbytečný, pokud nemáš k tomu svůj důvod. Pak by byli potřeba i nějaké balancery.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Co by jste vybrali Vy?

Příspěvek od dracekvo »

Jak bych to řekl. Požadavek chci drahé olovo a aby vydrželo nejde splnit :D
6V bloky nepřináší žádnou výhodu. V případě jednoho špatného článku stejně musím vyhodit celý blok. Takže když dražší olovo tak jedině 2V články.
A já mám po zkušenostech s olovem na něj špatné vzpomínky. Člověk se k němu může chovat jak k vlastnímu dítěti a stejně po čase odejde (většinou jen jeden článěk).

Moje řešení by bylo sehnat levné baterie z vysokozdvižného vozíku.
Nebo koupit to nejlevnější. Třeba docela si vychvalovali bílé baterie Yuasa 100Ah a smířit se s tím, že to jednou za 2-3 roky vyměním.
Nebo koupit drahé 2V bloky a modlit se, aby to vydrželo aspoň 5-6 let.
Nebo koupit LiFePO a mít od olova pokoj a klidné spaní.

FRSO: nebalancuje se olovo tak nějak samo tím, že si zabublá?
Naposledy upravil(a) dracekvo dne čtv zář 17, 2015 9:33 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Co by jste vybrali Vy?

Příspěvek od fugas »

Mě články drží stejné napětí zabubláním.Jednotlivé 2V články jak píše dracekvo jako provozovatel olova rozhodně doporučuji.Jednu gelovku jsem už zahodil a včera jsem měnil jeden článek z mých dvanácti.

PS: Desulfátor samozřejmostí.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Co by jste vybrali Vy?

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

přesně tak , do volova sem vrazil nemálo peněz abych zjistil že je celkem jedno s jakým přídomkem je volovo prezentováno - furt je to volovo :uh: .
Když už mermomocí volovo , jedině X-násobně předimenzovat a využívat maximálně od 100% do 80% s neprodleným nabíjením po vybíjení . Humorné je , že se pak cena dostane na úroveň LiFePO4 se stejnou užitečnou kapacitou :lol: čímž mizí finanční "výhoda" volova nad LiFePO4 .

Elektronům zdar *sun*

Edit : srovnávám-li pořízení nových aku , nikoli volovo ze šmelcu .
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Co by jste vybrali Vy?

Příspěvek od kybos »

fugas píše:
PS: Desulfátor samozřejmostí.
Desulfátory u olověných baterií jsou energeticky poměrně náročná záležitost. Dokážou pořádně pohnout s účinností celého systému a to zejména v kritickém zimním období. Mohu to jednoduše dokumentovat, jelikož mám za sebou zimu bez desulfátorů a následně zimu s desulfátory, které si ukrojily notnou porci z toho mála, co bylo v zimě k dispozici. Na průběhu účinnosti systému je to zcela zjevné.Zimu 2013/2014 jsem provozoval systém bez desulfátorů a zimu 2014/2015 již s desulfátory.
účinnost
účinnost
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Co by jste vybrali Vy?

Příspěvek od vlkazajac »

Podľa režimu, ktorý ste naznačili, zažije batéria cca 75 cyklov za rok. Pre takéto "flákanie" by som zavrhol lítiovú batériu a tak isto aj drahé kvalitné olovené batérie.
Pokúste sa zohnať olovo v cene pod 1 Euro za Ah ( pri 12 V ). Nevyhýbal by som sa batériam VRLA, ktoré ľahšie umiestnite v obytných priestoroch.
Čo je ale dôležitejšie ako výber batérie, je manažment nabíjania. Regulátory typu EPSolar nie sú najvhodnejšie, lebo potrápia batériu napätím 14,4 V každý boží den paušálne po dobu dvoch hodín. Potom sa niekto čuduje, že mu napr. gelovky vydržia len rok..... Je dobrý taký regulátor, ktorý podrží batériu cez pracovné dni vo float čím dlhší čas.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Co by jste vybrali Vy?

Příspěvek od fugas »

kybos píše:
fugas píše:
PS: Desulfátor samozřejmostí.
Desulfátory u olověných baterií jsou energeticky poměrně náročná záležitost. Dokážou pořádně pohnout s účinností celého systému a to zejména v kritickém zimním období. Mohu to jednoduše dokumentovat, jelikož mám za sebou zimu bez desulfátorů a následně zimu s desulfátory, které si ukrojily notnou porci z toho mála, co bylo v zimě k dispozici. Na průběhu účinnosti systému je to zcela zjevné.Zimu 2013/2014 jsem provozoval systém bez desulfátorů a zimu 2014/2015 již s desulfátory.
účinnost.jpg
Začarovaný kruh ;) Když je člověk neustále u systému,může připojovat v nějakých intervalech.Ale když se o sebe systém stará sám,chce to mechanizaci a tím pádem další peníze.Na druhou stranu,jestli budou baterky v zimě jen v udržovacím režimu,nemělo by to majitele pálit.Když jsem se vyděsil,že jde kapacita do pryč,tak desulfátory to dávají tak nějak do pořádku.Jestli je to psychologický efekt se uvidí v budoucnu.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Co by jste vybrali Vy?

Příspěvek od vata »

Já bych si už olovo nevybrala v žádném případě, když už ale někdo olovo chce, pak bych doporučila jen to nejlevnější možné, protože zkrátka to bude do dvou let stejně měnit.
Jeden z důvodů je u olova ztráta kapacity tím, že se déle (více dnů) úplně nedobije, a u FVE bez nouzového dobíjení si nedovedu představit, jak zajistit, aby se každý den nabilo úplně do plna. Tedy - představit si to umím, prostě baterky nepoužívat, nebo je cyklovat tak mělce, že skoro nepoužívat :) Třeba příklad z mé FVE za poslední týden:
bat.png
U lithia mě je to jedno, v jaké oblasti SOC cykluju, stačí mi mít jistotu, že nevybije pod určitou hranici SOC pro strýčka příhodu, soběstačnost je 100% za celé období grafu, protože ten deficit nabraný 10.9. nezpůsobil podkročení hranice SOC, při které se odpojuje zátěž.
No a nouzové dobíjení ze sítě při efektivitě olova - to už úplně ztrácí ekonomický smysl.
Desulfátor - na poslední sadě olova jsem jej použila, byl trvale připojený, ale nevzpomínám si, že to mělo nějaký efekt. Tehdy jsem ale ještě neměřila, takže to nemůžu dokázat na datech.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Co by jste vybrali Vy?

Příspěvek od fugas »

Za baterky je tazatel ochoten dát bezmála 70 000Kč,pokud se tedy chystá koupit nové.To už je suma,kdy se dá v tak nenáročném systému myslet na i lithium.A nestrašte mě pořád všichni :) Jedu už bezmála dva roky a vyměnil jsem zatím jen jeden článek.Že si v prosinci nebudu denně péct husu je jasné,ale zatím to frčí.Jak to,že s příchodem lithia jsou ty olověné články pořád tak drahé,když volba padne ve většině na lithium?
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Co by jste vybrali Vy?

Příspěvek od kybos »

Podle mých pozorování to vychází tak, že se do desulfátorů naleje víc energie, než baterie dokážou prostřednictvím případně obnovené kapacity přenést do užitečné zátěže. Čili jinými slovy má smysl spouštět desulfataci pouze v době, kdy nejsem schopen zpracovat přebytky energie efektivněji. Potřeba desulfatace ale nastává zrovna v jiném období roku, kdy nejsou přebytky k dispozici.
Jedu třetím rokem a první várka použitého neopravitelného olova už odjela do Kovohutí Příbram.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Co by jste vybrali Vy?

Příspěvek od ota »

K základním fičurám desulfátoru patří vypnutí, pokud napětí na baterii klesne pod 13V hranici.
Takže se nemůže stát, že by vysosal baterku.

Co se týče použití olova v ostrovním provozu: nemám ho rád a nepoužívám ho. Stále jsem ale přesvědčen, že jediné smysluplné použití olova a to i AGM je u víkendového provozu na chatkách a podobných aplikacích, kde se dosáhne do 100 cyklů ročně a v zimě se nepoužívá.

Ne každý chce trávit čas čučením do grafů u složitých lithiových balancerů a už skoro nikdo nechce poleptanýma rukama měnit louh v NiCd.

Pro normálního českého chataře a zahrádkáře je AGM ve FV jasnou volbou.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Co by jste vybrali Vy?

Příspěvek od fugas »

To se odkláníme k debatě o olovu,ke kterému je tu vlákno.Tam jsem napsal,že kdo má prostředky,ať pořídí life.Já z tohoto důvodu jedu na olovu,protože prostředky nemám a chci si i tak hrát,takže použité trakční olovo.Když vydrží dva roky,dostanu za něj ve šrotě bezmála to,co jsem dal a nepočítám kolik jsem jím protáhnul energie.U nových článků,kde je pořizovací cena srovnatelná je to samozřejmě jiná.Netýkají se mě ale problémy jako jeden článek má o 0,2V méně než třetí a druhý o 0,1V více než první,co teď?Balancování vyřeší občasné záměrné přebití a jede se dál.
Byl jsem se podívat na elektromobil.Bohužel,zase ty prostředky...Nicméně to vypadalo,že bych dal peníze dokupy,tak jsem se chtěl mrknout na co to sháním.Nové lifepo.Tak jsem se ptal,jak moc nové.Pán mi řekl,že auto stálo několik měsíců bez nabití a několik článků to poslalo do věčných lovišť,takže vybral ty zdravé a doplnil novými.
V případě chaty,kam několik měsíců nikdo nepřijde,může dojít ke stejné situaci v důsledku závady na regulátoru nebo nedejbože někdo ukradne panely a pápá nové lithium.Proto bych asi volil pro takovou elektrárnu Trojany,které se už povozily v ještěrce.Lepší na jaře případně shánět jeté olovo,za cenu v podstatě výměnou ve štotu,než nakupovat žluťásky.
Já konkrétně po olovu půjdu do NICD s údajnou nekonečnou repasovatelností.Výraznou výhodu lithia vidím ve hmotnosti,takže do elektromobilu určitě ano.Doma za ty prachy radši zvětším baterkárnu.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
SAKO
Příspěvky: 190
Registrován: pon dub 15, 2013 7:33 pm
Reputace: 0

Re: Co by jste vybrali Vy?

Příspěvek od SAKO »

Děkuji zatím všem, mám to na větším hausbotu, takže opravdu víkendový provoz.Regulátor jsem měl EP-Solar 40A, baterky byli paraelně 4x230 Ah - 12V od dubna 2014. Protože panely Schutten Poly 290Wp na podzim při zataženém počasí a krátkém dni nestíhaly, chtěl jsem panely přidat ale u 12V a 40A EP-Solaru to nešlo, takže jsem dokoupil Studer VT-80 plus RCC-02 a přepojil vše do série, takže jedu na 48V, měnič mám s úpravami od Matěje nový, Power Jack 8000-48V. Panely 2x290Wp jsou vodorovně na střeše a nejvíc dali, alespoň, co psal RCC - 02 teď někdy v srpnu - kolem 400 W. Na panely 2x1m mám místa dost vleze mi jich tam klidně 14, samo, tolik jich tam nedám. Nejhorší je, že Schutten Poly kolem 300Wp se ted nedají nikde koupit, ale sehnal jsem starší, tady na foru. Budu jich tam mít 8. Takže zhruba něco přes 2000Wp. Dá se říct, že od června do konce srpna to bylo vše Ok, protože mi jede jenom lednice,ale non - stop, večer občas televize, nějaké světla a občas nabiji 90Ah baterku do elek. motoru na pramici. Ale na podzim, když jsem tam často, chodím na ryby, více svítím, více televize - večery jsou dlouhé, měnič 8000W už sežere nějakých 35w a někdy i dvakrát denně dobíjím baterku 90Ah ke zmíněnému el motoru. Ale i když zvýším panely, nechci trápit hobby trakční Bannery, veme jsi jich brácha na chatu a já chci, když nebude svítit 3-4 dni v kuse, což je normální, aby tam bylo něco lepšího. Když tam bude za rok 50 cyklů, já nevím, 40% Dod, tak i to je moc. Vždyd takový výkon i při zataženém počasí něco dobije. A co se týče LiFePo, tak do té ceny se vejdu leda tak s 100Ah při 48V. S tím olovem nemám dá se říct žádné zkušenosti, ale už mám čtvrtým rokem polotrakci Varta professional 90 Ah, což je hobby, vybil jsem ji mnohokrát do mrtě, někdy ani nenabil hned a zatím nevypadá, že by jí něco bylo. Děkuji.
SAKO
Příspěvky: 190
Registrován: pon dub 15, 2013 7:33 pm
Reputace: 0

Re: Co by jste vybrali Vy?

Příspěvek od SAKO »

Ahoj, má tady někdo v provozu baterie LiFePo 12V? Do té ceny by jsem se vešel s 4X 12V 9O Ah. Co by jsem k tomu ještě potřeboval? Stačilo by toto? - http://shop.mypower.cz/balancer-equaliz ... terie-2831.
Nebo je lepší zakoupit jednotlivé 3.2V články??? Děkuji.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Co by jste vybrali Vy?

Příspěvek od kybos »

Určitě je výhodnější zakoupit jednotlivé články (nebo větší baterii s přístupem k jednotlivým článkům). Jinak se nedá zajistit, aby se jednotlivé články nedostaly mimo povolené meze napětí.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
NuclearDave
Příspěvky: 73
Registrován: pát črc 11, 2014 2:33 pm
Reputace: 0

Re: Co by jste vybrali Vy?

Příspěvek od NuclearDave »

Za 60 tis je 48V/90Ah vc. pasivnich balanceru, 2x celllogu a inicializacniho nabijeni (beru ceny na http://www.ev-power.eu). Za me jasna volba. Pouzitim jinych LiFePo (napr. WINA 100Ah) se da s cenou dostat jeste o par tisic niz.
nero
Příspěvky: 44
Registrován: pon lis 09, 2015 6:03 pm
Reputace: 1

Re: Co by jste vybrali Vy?

Příspěvek od nero »

doporucte.mam 450ah v pb pred krachem. jedna45ah nova na svetla a pripojovana na sepnuti lednice a mrazaku pri nedostatku u 450ah.vse hlidane nabijeckama pry chytyma aby nekleslo napeti pod 11,6v.
nabidka : pb 200ah 1100a
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=64&t=3187
neznamy stav a dalsi naklady
http://www.ev-power.eu/LiFeYPO4-batteri ... html?cur=2
dokupovat vramci moznosti plus nabijecka a balancery
s poslednima bateriema nemam zadne skusenosti.
system stale 12v ,dva menice,dva regulatory. v panelech 1015wp .v a 4xpo5a a jednou 8a.
dik za informace.
SAKO
Příspěvky: 190
Registrován: pon dub 15, 2013 7:33 pm
Reputace: 0

Re: Co by jste vybrali Vy?

Příspěvek od SAKO »

Dobrý den všem, kdyby jste si měli vybrat co je lepší, Rolls S 290 - http://shop.solarpartner.cz/solarni-aku ... 6v-s-290ah nebo Trojan T 105 Plus 225 - http://shop.mypower.cz/baterie-trojan-t ... 225ah-2520. Zatím mám čtvrtým rokem Banner Energy Bull 230 Ah, dám je na chatu, jinak spokojenost. Regulátor Studer VT 65, RCC 02 a 1200Wp v panelech. Jedu na 48V, takže 8ks. Jak Rolls tak Trojany můžu mít kolem 5000Kč/ks, takže cena zhruba stejná.
Víkendový provoz, lednice, televize, nějaké světlo, od května do konce září dá se říct stále plně nabité, až říjen a listopad, když nesvítí, je to někdy horší.
Škodí solárnímu panelu, když je odpojen od regulátoru a svítí na něj slunce? Nebo je to jedno? Děkuji.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Co by jste vybrali Vy?

Příspěvek od mobilik »

A co tak revitalizovane OpZs baterie? Tie sa daju pozhanat za rozumnu cenu a ak sa o nich clovek trosku stara vydrzia roky. Ked tak pisnite SZ a viem Vam dat kontakt na cloveka, nedaleko CZ hranic ak budete mat zaujem. :wink:

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek