Brno lodžie 4x40 Wp

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Harry
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm
Reputace: 7

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od Harry »

Pan Taum píše:Orientace článků je nešťastně zvolená.

Obrázek
Obrázek

http://visforvoltage.org/forum/9972-thu ... rientation
a jaj..:-((( no orientace vychází z dodaných propojek. Články se jimi daly spojit jen pokud byly články na-placato, tak jak je na snímku. Jinak bych musel propilovat díry na ovály. :evil: přečtu odkaz a uvidíme co stím

to Abrams: jako to prosím vidíš ty? mám dojem, že jsem někde tu na fóru viděl, že jsi po svém incidentu s LiFe vadné články kuchnul a že se skládaly s jdnotlivých prizmatických čláků a ne z jedné nádoby s elektrolitem a elektrodami. Nebo si to štaně pamatuju? Pokud by to bylo více článků, mám dojem, že ty odkazované nákresy mi nedávají moc smysl.

edit: teď jsem našel na fóru, že to asi bude jedna nádoba s elektrodami a elytem....no takže asi budu muset obracet... :uh: ach jo
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

já mám od i4wifi trochu jiné informace ... jelikož v LiFe není "špouchající" elektrolit , mohou pracovat v libovolné pozici - jediné co vadí při poloze na ležato či na boku je možné poškození okolních článků vlivem unikajících horkých plynů z ventilu poškozeného článku . Pozice na stojato je ovšem nejdoporučovanější ;) . Baterka v mobilu vystřídá tolik pozic a vůbec jí to nevadí :mrgreen: .

Ovšem gratuluji k upgadu systému :handshake: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od Pan Taum »

Samozřejmě, že články nejsou jedna nádoba s elektrolytem, ale "pouch" články spojené šrouby, jde jen o ilustrační obrázek k vytvoření určité představy. A věřit zrovna přeprodejci čínských výrobků i4wifi (který, není to tak dávno prodával fake MPPT, teď pro změnu protlačuje on-grid "jakože gridfree" měniče) místo samotných výrobců??

http://www.manzanitamicro.com/downloads ... =80%3Acalb
calb.png
Harry
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm
Reputace: 7

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od Harry »

Pan Taum píše:Samozřejmě, že články nejsou jedna nádoba s elektrolytem, ale "pouch" články spojené šrouby, jde jen o ilustrační obrázek k vytvoření určité představy. A věřit zrovna přeprodejci čínských výrobků i4wifi (který, není to tak dávno prodával fake MPPT, teď pro změnu protlačuje on-grid "jakože gridfree" měniče) místo samotných výrobců??

http://www.manzanitamicro.com/downloads ... =80%3Acalb
calb.png
Děkuji za informace. Prostudoval jsem odkaz co jsi posílal výše (tam z toho moc moudrý nejsem) i uživatelský manuál od Winston energy a tam se nic o správné poloze nedočetl. No tak nevím.....Je ta poloha na-ležato opravdu takový problém? Na té diskuzi někteří diskutující tvrdí, že tam obrázek je pouze ilustrační a že v aku žádný elektrolyt "nešplouchá". Tak vlastně nevím co by ten náčrtek měl řešit? Mohl bys mi to prosím nějak přiblížit=vysvětlit? Popřípadě uvést konstrukci takového článku uvnitř? díky
Harry
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm
Reputace: 7

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od Harry »

abrams píše:Zdravím ,

já mám od i4wifi trochu jiné informace ... jelikož v LiFe není "špouchající" elektrolit , mohou pracovat v libovolné pozici - jediné co vadí při poloze na ležato či na boku je možné poškození okolních článků vlivem unikajících horkých plynů z ventilu poškozeného článku . Pozice na stojato je ovšem nejdoporučovanější ;) . Baterka v mobilu vystřídá tolik pozic a vůbec jí to nevadí :mrgreen: .

Ovšem gratuluji k upgadu systému :handshake: .

Elektronům zdar *cloud*
díky za odpověď a gartulaci.....na tvoji "baterkárnu" se ta moje, ale fakt nechytá.... :yes:
Harry
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm
Reputace: 7

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od Harry »

LiFePO4 po půl roce provozu - zkušenosti:

POLOHA: akumulátory jsem původně nainstaloval "na placato", protože dodané propojky byly příliš krátké a nešlo aku. položit na kratší bok. Uživatel Pan Taum mě ale ihned upozornil, že toto poležení není dobré vzhledem k možným problémům s elektrolytem. V návodu od výrobce jsem, ale nic takového nenašel, takže jsem nechal aku ležet tak jak byly. Nicméně, někdy v prosinci se začala projevovat podivná ztráta kapacity a to hlavně při nabíjení aktu. Když byly úplně vybité, tak se dalo do 100 Ah článků dostat cca jen 30 Ah. Došlo tedy zřejmě k tomu před čím mě Pan Taum varoval a to sice, že se asi nějak rozvrstvil elektrolyt a jedna z elektrod zůstala "na suchu". Neváhal jsem tedy a udělal jsem pilníkem a vrtačkou "tuning" propojek tak, aby články bylo možné položit na kratší hranu (viz obrázek). Po cca měsíci od úpravy jsou aku zpět v kondici a kapacita je cca minimálně dvojnásobná, čili někde kolem 60 - 70 aAh.

Takže pozor: uživatel Pan Taum měl pravdu !! LiFePO4 aku při stacionárním provozu nikdy nepokládat na delší hranu = "na placato", přijatelné jsou zřejmě jen polohy na kratší hranu nebo na stojáka.


BALANCING: po půl roce jsou články na to asi takto

celkové napětí aku: 12.42 V (LDV)
1: 3.13 V
2: 3.10 V
3: 3.11 V
4: 3.09 V

největší rozdíl: 0.04 V což si myslím že by mělo být ok.

SHRNUTÍ: Jinak aku slouží perfektně, nemám už žádnou fobii z nenabitých aku a po otočení do správné polohy snad bude vše fungovat jak má.
Přílohy
nová poloha - položeno na kratší hranu. Na stojáka se mi to tam nevejde.
nová poloha - položeno na kratší hranu. Na stojáka se mi to tam nevejde.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od kodl69 »

Já tedy dostal varování, že správná poloha je jedině na vysoko, takže možná proto mají články tak malou kapacitu, moje 2x40Ah mají o něco víc než 80Ah, tak nevím...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

rozhodně na stojato ;) , i v pozici na boku dochází k nerovnoměrnému smáčení desek .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od ota »

Určitě bych je dal nastojato. A není pravda, že LiFePO4 články nešplouchají. Například v CALB článcích (modré) je při překlopení slyšet přelévání kapaliny uvnitř...
Vnitřní konstrukce není totožná s Lipol baterkami ve spotřební elektronice. To se projevuje dosažitelným počtem cyklů i hranicemi provozního napětí.
Jinak blahopřeji ke krásnému systému.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

některé špouchají , jiné ne . Setkal sem se s články jež po chvíli ležení na boku šplouchali , jiné vůbec ... asi to záleží na "štědrosti" toho kterého číňana který články plní :lol: . Zmíněné Li-xx články ve spotřební elektronice jsou většinou prisatické - bez plynových kapes , narozdíl od krabičkových článků ;) .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Harry
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm
Reputace: 7

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od Harry »

LiFePO4 po roce provozu - zkušenosti:

POLOHA: aku má od posledního reportu pořád v položené poloze, ale na kratší hraně a kapacita je ok…takže to tak asi jde provozovat

BALANCING: po roce provozu se mi články trochu v létě rozjely

Hodnoty byly při LVD
1: 3.13 V
2: 3.10 V
3: 3.10 V
4: 3.08 V

Takže jsem udělal top balancing, tak že jsem vypnul ochrany, regulátor jsem nastavil na 14.5 V a při časté kontrole všech článků jsem nechal všechny vystoupat nad 3.5 V což je napětí kdy začínají zabírat balancery. Chvilku jsem to tak nechal a články se tímto srovnaly na setinu V = na úroveň šumu mého malého digi. voltmetru.

Dnes 11. 9. jsou napětí
1:3.28 V
2:3.28 V
3:3.28 V
4:3.28 V

Takže super srovnané, ale já tedy mám maximální odběry kolem 10 A a maximální dobíjení podobně, takže při 100 Ah je to celkem šetrné zacházení.

Z balancingu a toho jak si nezničit aku přebitím nebo podbitím jsem měla opravu strach, ale po roce se zdá, že to jde opravdu technicky řešit. Ale je fakt, že proti podbití mám dvě nezávislé ochrany (záložní zdroj a regulátor) a proti přebití dokonce tři (zátěž žárovkou, regulátor a top balancery) (viz starší příspěvky).

SHRNUTÍ: jsem rád, že jsem před rokem do toho šel a nekupoval další olovo. Za rok jsem celkem nasbíral dost zkušeností s provozem a musím říci LiFe jsou prudce použitelné…:-) A navíc pokud mi budou sloužit jako LiFe aku-pack na mém elektro-kole (už ho poháním 5. sezónu) tak si myslím, že to byla dobrá investice. :yes: *batt*
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od hurvayz »

hmm.
to mě se teda lionky rozjizdí daleko víc i 150mV a nechť..
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od mopadzi »

hurvayz píše:hmm.
to mě se teda lionky rozjizdí daleko víc i 150mV a nechť..

LiFEPO4 200Ah po 2 letech skladování.(před měřením nedobito).test kapacity z napětí 3,3V: 240AH
dobré ne?
Přílohy
WP_20150911_18_10_57_Pro.jpg
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od hurvayz »

:handshake2:
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
FRSO
Příspěvky: 2253
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od FRSO »

mopadzi: LiFEPO4 200Ah po 2 letech skladování.(před měřením nedobito).test kapacity z napětí 3,3V: 240AH
dobré ne?[/quote]
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zdravím, jakým proudem to bylo vybíjeno, že aku dal až 240Ah ?, při jakém napětí nejslabšího článku byl test ukončen - těch 2,94V jak je vidět na tom testeru ?, dík za info Franta
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od mopadzi »

5 A...ještě to jede..končí na 2,8 v
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
zdeno
Příspěvky: 9
Registrován: ned čer 21, 2020 9:29 pm
Reputace: 0

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od zdeno »

Sbírám inspiraci pro balkonovou FVE, takže moc děkuji! Jsou nějaké další postřehy s odstupem času?
Harry
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm
Reputace: 7

Re: Brno lodžie 4x40 Wp

Příspěvek od Harry »

Ahoj všem, elektrárna stále jede, ale v důsledku rekonstrukce paneláku i bytu je vše již několikrát upraveno a předěláno. Hlavní změna je, že se mi díky rekonstrukci bytu povedlo rozvést DC rozvody po celém bytě. Připravím snad nějaký souhrn a dám to sem jako inspiraci pro ostatní. Jinak LiFePO4 po 6 letech provozu žádný problém....vše funguje jak má, MPPT regl také a hlavně mám teď všechno na jiném místě uprostřed bytu. Ale času málo a některé věci by bylo potřeba dotáhnout...ale nestíhačka

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek