Mini FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Mini FVE

Příspěvek od Kozel.S »

Zdravím všechny tady na fóru.
Potřeboval bych pár rad a nápadů ohledně plánované malé FVE na, ani ne chatičce, jak spíš zahrádce.
Máme zahrádku s malinkou chatičkou 4x4m, kam se dá schovat před deštěm, popřípadě vyspat
Na chatu jedeme opravdu jen o víkendu a většinou tam před den až do večera grilujeme a občas tam skončíme i přes noc.
Jde o to, že když je nás víc, často se stává, že se vybije mobil, je potřeba někoho zkontaktovat, máme tam malé rádijko, které se dobíjí přes 5V USB a mám 3 svítilny od Fenix. Jednu normální ruční baterku na které mám difuzor a slouží, jak závěsná žárovka, druhé je vyloženě lucerna na zavěšení a třetí čelovka. Všechno na články 18650, které nabíjím také přes USB. Když se to takhle sleze a je potřeba dobít více těchto aparátů, tak mnohdy ani PowerBank 10Ah nestačí.
Napadlo mě, že bych udělal malý, opravdu malý systém na 5V, protože toto napětí většina zařízení dnes používá pro nabíjení.
Spotřeba za den, co jsem počítal a ještě trošku naddimenzoval by neměla přesáhnout 80Wh. Počítal jsem s nabitím 4 mobilů, jednoho tabletu, 2 svítilen a malýho rádijka.
Nechal jsem se trošku inspirovat powerbankama, kde je více článků spojeným paralelně do jednoho 3,7V a ten pak step-up měničem zvýšen na 5V. Takže buď jeden článek LiFePo4 a nebo zkusit někde schrastit několik Li-ion článků a spojit paralelně.
Kapacita mě vychází, když započítám nějaká ztráty a využitelnost kapacity baterie, tak cca 40Ah. A to jsem ještě trošku přidal.
Solární panel cca 40W by měl stačit doufám, ale mám dva problémy. Jak nabíjet článek 3,7V solárem s cca 17V. Použít nějaký step-down měnič na 5V a poté použít obvod nabíječky pro lithiové baterie? A druhé problém, kde sehnat za pěknou cenu 40W FVE? Protože co jsem se díval, tak v obchodech chtějí za 40W poloviční cenu jak za 230W, takže buď koupit nějaký rozbitý velký za dobrou cenu a vypreparovat z něj dobré kusy a nebo někde bazarově 40W kus.

Pokud jsem na nějaký detail zapomněl, tak mě prosím řekněte.
Vím, že jste tu zvyklí řešit od 12V-48V systémy, takže toto je opravdu takový mini systémek :-)
P.S. Na chatu budeme jezdit na víkend, přes týden bude článek dobíjen, takže teoreticky by stačíl i menší FVE.
antilop
Příspěvky: 76
Registrován: ned úno 17, 2013 8:47 pm
Reputace: 1

Re: Mini FVE

Příspěvek od antilop »

Panel koupis nejlip na i4wifi. Tam maji 20W za ceny lehce pres 400Kc. Rozhodne bude treba nabijet pres stedown anebo zustat na 12V coz je daleko univerzalnejsi a tech 5V vyrabet pomoci stepdown menice az pro spotrebu. Tak bych to udelal ja - koupil bych 20W panel za 400 a k nemu 12V/12Ah baterku do alarmu za 600. Anebo dve anebo vetsi. Nabijeci obvody bych si postavil vlastni na miru pripadne neco z ebay za 5 usd. Finalnich 5V bych vyrabel menicem z ebay je jich spousta.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Mini FVE

Příspěvek od vla »

Pokud jezdíte autem nabíjel bych tyhle spotřebiče z auta. Uváděná zátěž by ho neměla ohrozit. Navíc si nějak nedovedu představit jak jak se za jeden-dva večery vybije led baterka s normální svítivostí a články 18650, takže by spotřeba měla ještě klesnout. Pokud přesto FV elektrárnička, což chápu, je to hezká hračka, tak na 12V. Nabíječe do auta s redukcí USB/miniUSB atd stojí od cca 130 kč, takže bych nějaký zdroj o napětí 5V v podobě akumulátoru neřešil. Navíc získáte i zdroj 12V pro led osvětlení, případně TV atd. Rovněž lze snadno doplnit měnič na 220 V pro připojení nabíječek noteboků a dalších drobností.
Nemám rád tenhle stát.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Mini FVE

Příspěvek od JiříK »

Udělal bych to celé na 12 V. 40W panel, nejlevnější PWM regulátor, nějakou baterku. 5 V USB bych řešil napaječi do auta. Panel třeba http://hadex.cz/g955a-fotovoltaicky-sol ... 2v40w227a/, bývá v akci za dobrou cenu, regulátor třeba http://hadex.cz/g909-solarni-regulator- ... 12-24v10a/, tipuji, že na něm lze nastavit téměř vše, jako na CM3024Z. Baterku dle libosti, buď jetou autobaterku, nebo LiFe. Ale autobaterka stačí-na tento účel.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
FRSO
Příspěvky: 2253
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Mini FVE

Příspěvek od FRSO »

JiříK píše:Udělal bych to celé na 12 V. 40W panel, nejlevnější PWM regulátor, nějakou baterku. 5 V USB bych řešil napaječi do auta. Panel třeba http://hadex.cz/g955a-fotovoltaicky-sol ... 2v40w227a/, bývá v akci za dobrou cenu, regulátor třeba http://hadex.cz/g909-solarni-regulator- ... 12-24v10a/, tipuji, že na něm lze nastavit téměř vše, jako na CM3024Z. Baterku dle libosti, buď jetou autobaterku, nebo LiFe. Ale autobaterka stačí-na tento účel.
Ahoj Jiří, jinde mají i levnější ten 40Wp panel, ale momentálně není skladem ani na I4wifi, ani na E- skutr.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
borcany
Příspěvky: 1
Registrován: čtv srp 27, 2015 6:25 am
Reputace: 0

Re: Mini FVE

Příspěvek od borcany »

V i4wifi maju 20w medzi 400 500czk,to by som pouzil radsej tie.
250w_gridfree
Příspěvky: 82
Registrován: pon zář 08, 2014 10:55 am
Reputace: 2

Re: Mini FVE

Příspěvek od 250w_gridfree »

Ahoj,
právě jsem zapojil experimentální systém- panel 20wp z i4wifi, 5 let stará olovoautoaku, ale snad v dobré kondici 44Ah/ 12V a za 150 Kč regulátor nabíjení z ČLR. Baterie na počátku dne 12,65V, napětí na panelu postupně na současných 19,5V, nabíjecí napětí baterie 14,5V. Plánováno na LED osvětlení. Jaká je hranice napětí baterie, pod kterou není dobré vybíjet?
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: Mini FVE

Příspěvek od petrs »

http://canov.jergym.cz/elektro/clanky2/olov.pdf

Podrobny popis chovani olovenych akumulatoru-zjednodusim-velkymi proudy lze vybijet na nizsi napeti,pri dlouhem vybijeni malymi proudy se pri dosazeni podobne nizkeho napeti akumulator uz poskozuje,co nejdrive akumulator dobit.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
250w_gridfree
Příspěvky: 82
Registrován: pon zář 08, 2014 10:55 am
Reputace: 2

Re: Mini FVE

Příspěvek od 250w_gridfree »

Jsem zvědavý, jestli se dneska dobije, od rána svítí na plný kule, pokud by napětí nestouplo, tak by byla asi v háji. Jaké napětí by měla mít plně nabitá?
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: Mini FVE

Příspěvek od petrs »

Je -li autobaterie starsiho provedeni s vyjimatelnou zatkou u kazdeho z 2V clanku,bude presnejsim indikatorem stavu zmereni hustomerem.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
250w_gridfree
Příspěvky: 82
Registrován: pon zář 08, 2014 10:55 am
Reputace: 2

Re: Mini FVE

Příspěvek od 250w_gridfree »

Momentálně je slunce navrcholu, baterie si začíná lehounce pobublávat, dnes večer svítíme ze sluníčka.
Jen pro jistotu, počítám správně? 2wLED / 12V = 0,166 A x 3lampy = 0,5 A
budeme svítit 4 hodiny, odebereme z baterky 2 Ah, teoreticky využijeme 1/22 kapacity nové autobaterie
Díky
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Mini FVE

Příspěvek od Matess »

petrs píše:http://canov.jergym.cz/elektro/clanky2/olov.pdf

Podrobny popis chovani olovenych akumulatoru-zjednodusim-velkymi proudy lze vybijet na nizsi napeti,pri dlouhem vybijeni malymi proudy se pri dosazeni podobne nizkeho napeti akumulator uz poskozuje,co nejdrive akumulator dobit.
ja teda nevim ale bod 6.2.1 je krasnym prikladem reklamstiny... kdyby tohle byla pravda, tak by jine baterie snad ani nebyly potreba.
250w_gridfree
Příspěvky: 82
Registrován: pon zář 08, 2014 10:55 am
Reputace: 2

Re: Mini FVE

Příspěvek od 250w_gridfree »

Ahoj,
po několika dnech používání: panel je orientován k západu, 2/3 dne pouze rozptýlené světlo. Po nabíjení má baterka napětí 12,83V //stejně měla i po orientci panelu na jih a plném slunci// a po vybíjení proudem 0,5A po 4 hodiny se napětí baterie zastaví na 12,6V. Mohu do baterie pustit plný proud nabíjecí proud, pokud by již byla nabita? Lehce potom šumí. Proud je 1,38A při 14,45V - zatím nejvyšší naměřené nabíjecí hodnoty. Díky za info P.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek