solarni panely misto stresni krytiny

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

solarni panely misto stresni krytiny

Příspěvek od Matess »

Musim se zeptat jestli to nahodou nekdo nezkusil...

Je mozne poskladat solarni panely na strechu tak abych vubec nepotreboval stresni krytinu?

Videl jsem takhle postavenou pergolu a rikal jsem si proc ne na dum? Nebo se jedna o legislativni problem?
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: solarni panely misto stresni krytiny

Příspěvek od ota »

Takhle to mám udělané nad krbovnou, což je moje jediná střecha na jih.

Mezi panely jsem nechal dilataci cca 1-2mm, která je přelepená krycí plastovou páskou, která vydrží několik let. Dal by se použít silikon nebo krycí "T" profil z makrolonu, ale mě to tak hle vyhovuje.
U hřebene je krycí plechování. Ohyb na panely je 10mm, na druhou stranu 130mm aby přesáhl na tašky. Původně jsem přilepil silikonem, ale překvapilo mě, že zinek z pozink.plechu reaguje se silikonem. ze zinku byl bílý prášek, na kterém silikon nedržel takže se plechování u hřebene cca po roce utrhnulo. Možná je to důsledek kyselých dešťů a dvojkovu hliník -zinek. Napodruhé jsem to přišrouboval.
Panely jsou přišroubovavé vruty zespoda skrz střešní latě do spodního rámu panelu. Pozor na délku šroubu a umístění vrutu.


Na bydlící část domu bych si to netroufnul, protože pod krytinou je obvykle tepelná izolace a panely se přitom musí zespodu chladit.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: solarni panely misto stresni krytiny

Příspěvek od fugas »

Vtšina silikonů je kyselých.Smrdí po octu.Dělají se i sladké silikony,které s kovy nereagují.Ten tam vydrží a plech nesežere.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: solarni panely misto stresni krytiny

Příspěvek od Matess »

mel jsem podobny napad.... proste nechat panely 3mm od sebe a mezi ne dat tesnici T gumu. Taky jsem pocital s tim ze zateplit by se musel strop a pod panely (cili na pude) by musel byt mirny pruvan, ale jinak nevidim duvod proc by to nemelo jit a prekvapuje me ze jsem to jeste u nikoho tady nevidel...
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm
Reputace: 3

Re: solarni panely misto stresni krytiny

Příspěvek od 8milan8 »

Ale nemyslím si, že by to asi nikoho nenapadlo... :)

Ale zatím jsem vždy skončil na tom, jak tam ty panely demontovatelně přidělat? Přidělával bych to jako normální tašky na latě, takže by byla pod tím folie pro případné protečení a i mezera na větrání. Takže v tom problém není, ale rozumné přidělání už problém podle mě je. Jediné co mě napadlo, tak provrtat do rámu díry a z vrchní strany tam dát nějaké vruty s gumovoou podložkou a do mezer silikon/T těsnění. A pak jak to celé zkompletovat do střechy aby tam nikudy neteklo. Ale tak to by už byla jen klempířina (a nebo fakt jednu stranu střechy tím pokrýt celou od strany do strany a od shora dolů, pak by to bylo nejednoduší). Zase když si člověk vezme, co stojí taška, tak by to nějaké ušetření bylo. I pak za konstrukci na přidělání panelů...

Suprové by na tohle byly ty panely co umí FVE a zároveň ohřev vody. By tam člověk v zimě na chvíli pustil teplou vodu a sníh by byl dole. :)
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 525
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: solarni panely misto stresni krytiny

Příspěvek od rva »

Já je mám teda normálně nad taškama - nerezové háky, na nich vodorovné hliníkové profily a k nim přes hliníkové příložky přichycené panely. Svislé řady mám mírně přes sebe (překrývá se jenom hliníkový rám), aby voda/sníh tekla z horních panelů na ty spodní a neprotékala na tašky. Kdybych chtěl utěsnit i svislou spáru, uchytil bych pod ní okapové korýtko.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: solarni panely misto stresni krytiny

Příspěvek od Matess »

presne tak.... kdyz si clovek spocita kolik usetri na stresni krytine, tak to radeji dam do vice panelu a pokryju tim celou svetovou stranu. Pokud se tam neda folie, tak je potom i krasny pristup z pudy ke konektorum a clovek dle potreby muze panely ruzne prepojovat...
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: solarni panely misto stresni krytiny

Příspěvek od marko250 »

Tak několik problémů:
-přetápění panelů
-křehkost panelů
-obsluha koncovek a kabeláže
-vyměnitelnost
-omezení rozměrem a úhlem
-problém s průchody
-nosnost
-voděpropustnost
Prostě v klasickém rozměru a typu to nepude,ale existují taškové moduly.Reálný směr je spíše falešná "nepěkná" střecha,která bude jen plnit svou funkci a na ni FV pole,které to esteticky přikryje.Existuje i FV pružný pás ve formě "IPY",dělá se na požadovaný rozměr a lepí se k podkladu střechy.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: solarni panely misto stresni krytiny

Příspěvek od mopadzi »

kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: solarni panely misto stresni krytiny

Příspěvek od vla »

Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: solarni panely misto stresni krytiny

Příspěvek od ota »

U mne střešní krytina z FV panelů vypadá v praxi takto:
Přílohy
300820151150.jpg
300820151148.jpg
290820151143.jpg
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm
Reputace: 22
Kontaktovat uživatele:

Re: solarni panely misto stresni krytiny

Příspěvek od sitra »

mě se líbí ta cedule :-D
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: solarni panely misto stresni krytiny

Příspěvek od kodl69 »

Celkem dobrý, co tam máš za tmel? kolik už to funguje tuhých zim a horkých lét? Jaký jsou dilatační mezery mezi panely?
-čeká mě oprava střechy na stodole, tak možná zkusím tuhle variantu krytiny.
Za mě, trochu bych dal té elektroinstalaci, moc se mi nelíbí krabice na trámech, já to mám stažený do rozvaděčku 60x60cm a tam odjištěný stringy a přepěťovky a něco měření...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: solarni panely misto stresni krytiny

Příspěvek od ota »

tmel to není, je to PVC páska 3M.
zatím fungule 2 léta a 1 zimu ale je jasné že navždy to není.
dilatační mezery mezi panely 2-5mm. Až se budu domnívat že je to definitivní sestava, budu panely izolovat lehkou vrstvou silikonu na "T" profilu z komůrkového plykarbonátu.
Instalace je z pohledu revizáka naprosto nedostatečná, to chápu. Budu na tom muste ještě zapracovat, ale kde se dalo, dal jsem alespoň nehořlavou podložku pod krabici na krokvi.
Naposledy upravil(a) ota dne pon srp 31, 2015 5:13 pm, celkem upraveno 1 x.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm
Reputace: 22
Kontaktovat uživatele:

Re: solarni panely misto stresni krytiny

Příspěvek od sitra »

kodl69 píše:Celkem dobrý, co tam máš za tmel? kolik už to funguje tuhých zim a horkých lét? Jaký jsou dilatační mezery mezi panely?
-čeká mě oprava střechy na stodole, tak možná zkusím tuhle variantu krytiny.
Za mě, trochu bych dal té elektroinstalaci, moc se mi nelíbí krabice na trámech, já to mám stažený do rozvaděčku 60x60cm a tam odjištěný stringy a přepěťovky a něco měření...
Ahoj,
můžeš taky zveřejnit nějaký fotky? Díky

Jinak s tou cedulí to byla sranda. Správně by jsi tam měl mít i tabulku první pomoci a další... :-D
Jinak paráda, další pohled na věc. Mějte se
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: solarni panely misto stresni krytiny

Příspěvek od kodl69 »

ale rád bych, jenom když je světlo tak je na té půdě fakt horko...
string control.png
string control.png (10.83 KiB) Zobrazeno 6583 x
tak aspoň to, co mám na webovým rozhraní z arduina. Každej ten string můžu zvlášť zapnout a vypnout, měření je jenom orientační s ACS712 ale teploty poměrně přesně s DS18B20..
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: solarni panely misto stresni krytiny

Příspěvek od DanoP »

Posledne dni mi internet ponuka reklamu s tymto obrazkom.
FVKritina.PNG
FVKritina.PNG (461.93 KiB) Zobrazeno 4894 x
Nemate niekto info kde to rastie a co to stoji? Kliknutie na reklamu nevedie k cielu, uz som skusal.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: solarni panely misto stresni krytiny

Příspěvek od DanoP »

Takze nic, cena je podla popisu zhruba trojnasobok ceny bezneho panelu s konstrukciou.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: solarni panely misto stresni krytiny

Příspěvek od PavelR »

nehlede na to ze v tomto se naprosto skvele musi hledat zavada plus jako bonus vsechna kabelaz a konektory na primo u dreva. Klasicky panely maji fuk mezi krytinou takze ta musi byt zakonite chladnejsi nez kdyby na ni svitilo slunko. Toto bych rekl ze bude zvysovat tepelny zisky podkrovi v lete. A jeste k tomu je to drahy.
No nic pro me.
Jediny pouziti bych videl tam kde nejakej blb pamatkar zakazuje vsecko co neni minimalne stoleti stary...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek