Instalace FV panelu

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od vla »

Jsme sice out, ale nedá mi to. Parozábrana je tkanina či folie, která jednostranně nepropouští vlhkost, takže umožňuje odvětrání a vysychání chráněného prostoru (něco jako Goretex), natavené asfaltové pásy ovšem tuto vlastnost určitě nemají.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od tomas »

Nám ta "kanadská" šindel na jižní straně střechy nevydržela ani 15 let (Jižní Morava). Asfalt se rozpustil i sluníčko ho odpařilo, "antuka" se sesypala a na střeše zůstali jen takové papírky. Severní strana je zatím dobrá. A na té jižní straně máme asi půl roku http://www.capacco.cz/ šablonu SK2 a vypadá to dobře. Je to pružné, neláme se to a lze po tom chodit. Na jiném domě jsme na capacco montovali panely pomocí kombivrutů, ale možná by byly vhodnější háky např:
http://www.wintech.cz/cs/wintech-solar/ ... lar-h2-1-6
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od gupa »

honzasl píše:Moje střecha je rekonstrukce, takže se výběr omezuje na krytiny, které jsou podobné té, která tam byla - azbestový eternit.
Ahá, tak toto jsem si také myslel. Z logistického základu postupu řešení prací při mé rekonstrukci jedné ze střech jsem zavovolal na místněpříslušný stavební úřad. Jde o asi 1,5r starou věc. Otázka okolo povolení, že není potřeba, protože jde o běžnou údržbu a opravu. Otázka jestli může být krytina jiná, může být jakkákoli jiná, která vyhovuje spádu a technicky vhodnému řešení. Odstín? Může být odlišný. Typ krytiny? Znovu odpověď, že bez obav, jde jen opravy bez povolení do kterých spadá např. zateplení, výměna rýn, nebo nátěr domu.

V reálu jsem vlnitý plech měnil za vícevzstvou bitumenovou krytinu s antukou plus instalace zateplení...

Nevím jak to je v UNESCO lokalitách, které mají poznámku na Katastrálním záznamu. Tam se k tomu vyjadřují historici. Pokud ale není objekt v takovém chráněném území, neřešil bych nic jiného než jak po střeše bez obav z poškození chodit.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od gupa »

Edit. Jinak opravdu ten německej azbestocement bych zakopal někam, protože dnešní ekoteroristi jak vidí tento materiál, tak vzývají všechny čerty jak je to škodlivý. Otázkou je jestli to vezme sběrný dvůr. Tento materiál je perfektní, ale nesmí se sním manipulovat bez ochranných pomůcek stejně jako u skelné vaty. Tz. ochranná bílá kombinéza a respirátor. Američani si to dávlai do svých linkusáků s kterými každý větřík pohne a jak se stímto materiálem mechanicky hýbe, je to špatný a je zle kvůli rakovině.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od honzasl »

Oživuji topic:

Mám vybrané háky a systém upevnění.

http://www.platonsro.cz/

Otázka je, v jakém "rastru" je rozmístit po střeše, pokud dnes ještě nevím, jakou fve budu mít. Existují nějaké standardizované rozteče?
Přílohy
fve_hák.png
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od kodl69 »

dej to tak, bys na to přidělal vodorovný profily cca 0,9-1m od sebe (standartní panel má 1,6m) a vodorovný rozteče cca po 1m, nejlépe na trámech, ať to drží, ne jenom v bednění. Pokud bys měl nějaký méně obvyklý panely, co do tohohle nepasují, musel bys potom udělat svislý držáky a na ně pak vodorovný v jakékoliv rozteči.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od dracekvo »

Já mám na střeše eternit. Dával sem tam snad někdy v době když sem se narodil. Což je 33 let a pořád tam je nikde nepraská a neteče do něj. Pokud ho někdo nepřeloží podle návodu přes dvě vlny tak se pak nemůže divit že mu teče do baráku nebo instalaci zmrší jiným způsobem.
A k instalaci sem normálně použil střešní vruty s těsněním. Nedovedu si představit, že bych pod něj cpal nějaké háky.
A jen tak mezi řečí, kdo potřebuje lézt po střeše?
Pokud tam mám komín, tak si k němu dodělám pochoz, nebo si na střechu dám žebřík a chodím po něm.
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od honzasl »

Nepochybuju, že vruty s těsněním fungují. Pokud je ale možnost udělat držáky při výrobě střechy a mít záruku na střechu, raději se jim vyhnu. Velké vícenáklady mi nevzniknou.

Co se týče chození po střeše, souhlas, není k tomu skoro důvod.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od dracekvo »

Na záruku bych se vykašlal. Kdo mi dokáže, že je to díra po vrutu na panel, nebo po vrutu co normálně drží eternit.
Když se to vyladí, tak by mohli ty vruty pro panely rovou nahradit vruty na připevnění eternitu. 1 díra 2 funkce :)
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od honzasl »

Dracekvo

Myslím, že máme nedorozumění, já nemám vlnitý eternit, ale klasické rovné šablony. Ty se přibíjejí hřebíky.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od fugas »

Ty šablony mám taky.Proto taky důkladně zvažuji,jak to provedu a panely mám provizorně.Nejraději bych nejdřív vyvrtal větší díru do eternitu,pak menší do krovu.Do větší díry futro,přes které se přitáhne vrut ke krovu a důladně zatmelit.Na druhém konci závitovka a pak už to půjde hladce.Takhle se žádných zatížení eternit nezůčastní.Nerad bych překládal střechu,kvůli těm pár dírám.

EDIT:Chci to tedy hlavně spáchat sám.Žádné držák PRO FOTOVOLTAICKÝ PANEL -milion korun.
Osmička šroub pro uchycení FOTOVOLTAICKÉHO PANELU -půl milionu...
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm
Reputace: 14

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od dub042 »

Měl jsem taky šablony na střeše, uchycení panelů jsem řešil jednoduše, do každýho trámu kombivrut desítka ( v železářství za pár korun )skrz eternit, pak jekl 30x30 přes všechny trámy chycenej na tědhto kombivrutech. Takhle mám 4 řady po 7 metrech jeklu a na tom chycené panely...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od brumlaj »

souhlasím s dub042, dodal bych odkaz. Ten plastový či gumový kroužek navléci na šroub opatlaný ve větší díře v šabloně (třeba 13mm) bitumenovým tmelem a zlehka přichytit přes plechovou podložku maticí. Tmelu aby trochu vylezl okolo. Kroužek se přilepí a drží i vodotěsnost. No a několik centimetrů nad tím ve vzduchu dva kontrašrouby s vrubovaným šlicem přichytí cokoli (profil, plech Al5mm na přichycení profilu.....) To co máš naznačeno bych se bál, že mi ty šablony protlačí až prasknou.
A určitě bych to nechal dělat hned při pokládce krytiny, nemusíš se pak modlit aby jsi se strefil do trámu, nebo neprošlápl krytinu.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek