Stavba panelu z článků

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od solárník »

Jo už to tam vidím. Tak uvidíš no, doufejme to ztuhne natolik, aby to bylo použitelné.
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od Vladon »

Ja bych samozrejme koupil odzkouseny kdybych delal velky panel,ale techto tmelu mam v garazi hromadu, takze to beru jako pokus a uvidi se. Jinak UV odolny se mi zda taky, protoze tim mam venku na dome slepene hromady veci a nekolik let to drzi. Ale uvidime jaka bude realita..
Stejne ten 6cell panel pouzivam pouze jako nabijeci pres step up menic na dve sady nicd tuzkovych baterek pro napajeni ampermetru, ktery nemuzu napajet primo z pole baterii jelikoz to musi byt nejak galvanicky oddelene.
Uz me nebavilo porad dokola obden dobijet tuzkove akumulatory.
adiadi
Příspěvky: 2
Registrován: úte srp 25, 2015 8:34 pm
Reputace: 0

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od adiadi »

Ahoj, chci se zeptat zda se vůbec v dnešní době ještě oplatí si vyrábět vlastní panel z článků. Jistě vím, že je to časově náročné a pracné, ale rád bych s fotovoltaikou začal a ošahal si jí.
Doma mám 4 trakční 12V 40Ah baterie z elektroskůtru, takže pro začátek by mohly stačit. Na ebay jsem se díval na poly články 4W 156*156. aukce zatím 40 článků za cca. 1400. Předpokládám, že bych potřeboval pro začátek cca. 36 článků, abych dosáhl na 12V.


Děkuji za rady
Naposledy upravil(a) adiadi dne čtv srp 27, 2015 2:41 pm, celkem upraveno 2 x.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od vla »

Já bych to nedělal, články máš cca za 1500 Kč, pokud tě nepotká clo a DPH, pak nějaký rám,krycí sklo, podkladní deska, silikon na zaizolování a jsi s cenou přibližně na 2x tak velkém použitém panelu. Pochopitelně přepokládám, že veškeré potřebné vybyvení v dílně máš.
Nemám rád tenhle stát.
adiadi
Příspěvky: 2
Registrován: úte srp 25, 2015 8:34 pm
Reputace: 0

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od adiadi »

Vybavení na to mám, ale co jsem si propočítával a díval na netu tak panel by šel vyrobit za cca. 2000Kč bez držáku to asi opravdu nemá cenu. Musím se poohlédnout po nějakém komerčním řešení.
Uživatelský avatar
Robbiexb1
Příspěvky: 15
Registrován: ned lis 01, 2015 1:38 pm
Reputace: 7
Bydliště: Velká Polom

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od Robbiexb1 »

Ahoj, taky jsem to řešil před cca 4 lety.Nakonec jsem na e-bay nakoupil články, použil obyčejné sklo 4mm.Články propojil do pásů, připojil obtokové diody a spojil v krabici. Sklo je vloženo do hlinikkového rámu a vše zatmeleno silikonem pro eurookna. Dodnes to funguje už 4 roky, ročne tak 1MWh. Po 4 letech provozu je celý solár zaplacený.
Přílohy
29022012644.jpg
2012-04-13-220122.jpg
2012-04-09-090045.jpg
2012-04-07-115936.jpg
DSCN0006.JPG
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 908
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am
Reputace: 80

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od trud »

Ja som to chcel dávnejšie pajkovat. Ale prešlo ma to :-).. Ak by dakto chcel kúpiť mam doma cca 96? 4W článkov.
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
JirkaK
Příspěvky: 116
Registrován: čtv zář 27, 2012 1:38 pm
Reputace: 1

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od JirkaK »

Robbiexb1 píše:Sklo je vloženo do hlinikkového rámu a vše zatmeleno silikonem pro eurookna.
Vypada to pekne :). Ten silikon je nejaky specialni, nebo to je ve skutecnosti jen nejaka obdoba neutralniho silikonu? Jak jsi osetril zadni stenu tech clanku a jejich prichyceni na sklo - jsou tam jen polozene a prekryte tim samym silikonem? Predem diky!
Uživatelský avatar
Robbiexb1
Příspěvky: 15
Registrován: ned lis 01, 2015 1:38 pm
Reputace: 7
Bydliště: Velká Polom

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od Robbiexb1 »

Je to tak, články jsem spojoval po 6 kusech, položil na očištěné sklo,spájel, položil jsem na ně knížky pro zatížení a spoje přemáznul silikonem.Na druhý den knížky odstranil a přimáznul silikonem všechny články a zbylé spoje. Protože to byly použité články , jeden jsem musel na střeše měnit. A nebyl problém, ulamovací nůž, oříznout, vyndat(odletovat) starý a vložit, přiletovat a přemáznout. Systém je vidět na prostředním a dalším obrázku. Panel běžně ostříkáván vodou i zezadu, zatím nic. Silikon je to asi tento:http://www.denbraven.cz/silikony-elasti ... -cz65.html. Spotřeba cca 3 kg. Barva průhledná ale to není až tak podstatné. Zkouška odtržení od skla a nebo rámu je bez šance, možná kombinačky. (nebo krumpáč)
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od Vladon »

Zdar vsem, rad bych se zeptal, jak resite zadni stranu panelu. Chci si vyrobit tri mensi panely ze zbytku clanku a potreboval bych poradit co dat dozadu. Zepredu bude 5mm sklo (vim ze je to mozna zbytecne tluste, ale tyto tabule mam doma) a nechci sklo davat i zezadu, at to není tezke jako krava.
Druha věc by me zajímala, jak delate ram z hliniku, tedy jestli ty profily prilepite necim na sklo a nebo jestli udelate prvne ram a potom do nej vložíte to sklo s clanky...
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od solárník »

Pokud jsi někdy koukal na profi výrobu na youtube - je tam několik videí - tak jeden z postupů je, že nasází články na nějakou rovnou podložku, spájí to, přenesou přísavkami na přední sklo pokryté EVA fólií, tu dají i zezadu (tedy něco na způsob laminovačky), zalisují to teplem, narazí na to z boků 4 profily a pak to zezadu zalijí poměrně řídkou bílou hmotou, která udělá ten bílý plastový zadek panelu když ztuhne. Tedy už jen zbývá zjistit, co to je za bílou hmotu. Možná by šlo rozpustit nějaký ABS plast v acetonu a pak to prostě na ten zadek vylít (ale nesmí to být přímo na články, aby to nezateklo pod ně).
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od brumlaj »

Zadní strana je Tedlar
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od Vladon »

A nejaky napad z ceho odelat zadni stranu?
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: Stavba panelu z článků

Příspěvek od Vladon »

Ahoj, vim ze se to neda tak jednoduse rict, ale na kolik metru lepeni skla zhruba vyjde jedno baleni toho tmelu DEN BRAVEN MS UNIFIX ? Rekneme při 1cm sirce a nejmensi krizek, takze 2-3mm tloušťce..

Potrebuji 9metru spoje a pokud jsem pocital spravne, tak me to vyslo 9x0.01x0.003x1000 = 0,27L, takze by teoreticky mela stacit jedna kartuse 310ml. Nebo se mylim ? Pocitano při vysce krizku 3mm..

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek