Akumulačná nádrž - akú máte?

Popis a ukázky systémů určených pro vytápění či ohřev vody, které jsou určeny pro výrobu tepla a nevyrábí elektrickou energii.
Odpovědět
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od rob.brno »

tomas píše: Na té nádrži se mi líbí že má velký otvor kterým lze prolézt a například doplnit do nádrže výměník. Škoda že výměník na ohřev TUV není více roztažený od dna až po víko.
Tuto nádrž jsem navrhl použít i zde:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... =40#p36095
U těch malých nádrží je nerez výměník skoro až na dno :-)

Ale sám prodejce nedoporučuje ten horní otvor otevírat, málokdy se to pak podaří zatěsnit, tak jak to udělají z výroby.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od tomas »

PavelR píše: Povarit by to samozrejme slo ale je otazka jestli to delat z cernyho nebo uz rovnou nerez ...
Do akumulační nádrže stačí černá ocel, akumulační nádrže jsou zevnitř pouze natřené barvou a někdy ani to ne.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od tomas »

rob.brno píše: Ale sám prodejce nedoporučuje ten horní otvor otevírat, málokdy se to pak podaří zatěsnit, tak jak to udělají z výroby.
Vím, četl jsem to, ale nebojím se toho. Červený silikon na 300°C (pro těsnění motorových hlav) to jistí. A ve dvoupodlažním domě není nutné mít v topné vodě velký tlak, tak jako v paneláku.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Kostěj »

PavelR píše:Ta aktivní eletroda... dle údajů o spotřebě ze stránek Dražic....
Máte někdo odkaz na to jak tyto ochrany vlastně fungují? Vím akorát že to je, ale proč to je to nevím ...
Skutečný odběr Corexu je u mne 2W (měřeno). Jak to funguje je popsáno třeba zde: http://old.vscht.cz/met/stranky/vyuka/l ... elchem.htm . Že bych tomu úplně rozumněl, to zase ne.
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm
Reputace: 12

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od RobertM »

Zásobník PAST 900HR s TČ vzduch-voda s celoročním topným faktorem SCOP 1:3 včetně TUV :-)
http://solarni-panely.cz/solarni-novink ... la-do-vody
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od kybos »

tomas píše:
kybos píše:Tato nádrž má jednu nevýhodu: Je v provedení na "mokré " topné těleso, což předpokládá AC vytápění a je zde pouze jedna pozice na osazení topného tělesa. Chybí zde univerzální suchá jímka na variabilní topná tělesa pro DC.
Já tam vidím 9 nátrubků G1 1/2" = G 6/4'' do kterých by mělo vlézt klasické mokré topné těleso G 6/4''. V některých místech ale může topné těleso svou délkou narazit do výměníku pokud bude instalován.
Suchá jímka by se dala to této nádrže také lehce navařit. Suché jímky jsem u akumulačních nádrží zatím moc neviděl, jen v bojlerech, což je škoda.
Z těch devíti nátrubků jsou jen dva (uprostřed a dole) způsobilé pro použití mokrého topného tělesa, ostatní mají zevnitř za nátrubkem navařeny clonky (nebo kolena) proti víření obsahu.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od tomas »

kybos Máš pravdu, na tom 3D nákresu je tam něco takového vidět. Ale také tam píšou: "Pro topná tělesa je možné použít závit 6/4" uprostřed, od objemu 1000l také závity ve spodní části nádoby. které se také nacházejí po celé délce akumulační nádrže."
Takže 3 topná tělesa by tam do nádrže od 1000l měla vlézt, pokud nebude překážet výměník.
Verze LVT 0V jich může mít 9:
http://akumulacni-nadrz.cz/topne-teleso.php
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od kybos »

Osazoval jsem LMT2V + DN32 a ta má jen dvě pozice na mokrá topná tělesa. LVT 0V je bez výměníků, což se pro fototermiku zrovna moc nehodí - je nutný externí výměník.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Tibor
Příspěvky: 5
Registrován: stř čer 10, 2015 4:44 pm
Reputace: 2

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Tibor »

mobilik píše:A kolko litrovy bojler by ste mi odporucili, pre trojclennu rodinu, voda pouzita len ako TUV a bude ju ohrievat 10FVpanelov?
Ma zmysel velku nadrz, alebo nie? POdla mna asi staci 200l bojler, je moja uvaha spravna?

Dakujem za podnety. :wink:
Na 200 litrovú nádrž je 10 panelov (predpokladám, že 2,5 kWp) luxus (v zime môže pomôcť, ale v lete to bude výrazne predimenzovné). Ja mám 200 l a 8 panelov (sme doma štyria). Ak svieti slnko, tak mi nádrž nahreje cca do obeda a potom sa panely "flákajú". Ale ak by som to robil ešte raz, tak by som dal bojler 300l z dôvodu vykrytia dní so slabým osvitom. V lete nebudeš mať problém pri 2,5 kW ani pri výrazne zamračenom dni.
Uvažoval som aj o 500l (to by spoľahlivo pokrylo aj niekoľko zamračených dní), ale tam už by to pýtalo cca 4 kWp panelov aby to bolo použiteľné aj v zime.
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od mobilik »

Ahoj, dakuje. Za odpoved. Tak viac panelov preto, lebo ak sa nahreje voda, energia sa presunie dalej a bude riesit nieco ine. Som radeej zato mat viac panelov, mensiu kapacitu akku a ak sa dobuju akku tak ohrievaju vodu v bojlery, ak ohreje ide dalej napr. na el. ohrievac v izbach atd...
Mozno tych panelov bude este viac, tazko povedat. :-)
Mozno vazmem ten 300l. Dikes. ;-)
Čo bolo bolo, bude len horšie...
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od kodl69 »

já teda mám 300l boiler a ohřev fototermika, 9 měsíců v roce to bohatě stačí. Svýho času nás bydlo 6 na 200l boiler a stačil jeden den bez slunka a zapínal sem elektriku. V každým případě je potřeba okolo boileru dát další izolaci, aby se snížily ztráty, těch 5cm molitanu/polyuretanu není nic moc..
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am
Reputace: 0

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od mytus »

Projektant mi do projektu kurenia navrhol akumulačnú nádrž http://www.dzd.cz/images/download/dzd-cs-nadov6.pdf (Dražice NADO 1000/45 v6). Máte niekto takúto nádrž? Nejaké referencie? :)

Tu je moj povodny prispevok:
Do plánovaného domu plánujem ohrev vody a TÚV cez akumulačnú nádrž (1000L - 1500L). Zdrojom tepla pre akumulačnú nádrž má byť v lete fototermika, v zime teplovodný krb. Ako rezervu plánujem použiť elektrickú patrónu.
Ohrev vody má byť prietokový, cez nerezový výmenník v hornej časti nádrže, kúrenie prostredníctvom teplovodného podlahového kúrenia.
Viados
Příspěvky: 2
Registrován: pát úno 26, 2016 8:45 pm
Reputace: 0

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Viados »

honzasl píše:Já od tohoto výrobce (prodejce) nádrž mám a zatím jsem spokojen. Jediné, co nebylo úplně košer - na obrázku měla zakoupená nádrž vypouštěcí otvor na dně, v reálu tam není. S tím se dá žít, ale...

Pokud bych kupoval podruhé, zaměřil bych se na výměník pro TeV (dříve TUV :) ). Čím větší, tím lepší a nejlépe v celé výšce nádrže.
Jaký z výměníků TeV v nádrži máš?

Uvažuji o stejné nádrži, resp. na 90% se bude do domu dávat LMT 1000 790d, a přemýšlím, že tam asi dám největší výměník DN32, který má nějvětší plochu a tedy největší výkon.
teonas
Příspěvky: 51
Registrován: stř led 15, 2020 10:34 am
Reputace: 3
Lokalita: okolí Třebíče
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od teonas »

Zdravím, trochu bych obnovil téma.
Řeším jakou pořídit do novostavby akumulační nádrž na vytápění i s ohřevem TUV, aby byla plně připravena pro použití s FV.
Plánuji zapojit FV kolem 3-4kWp na 48V systém, i s malou baterií (spíše jako záložní zdroj) a proto nechci pořizovat zbytečně výkonný střídač (jen malá část elektroinstalace bude ostrovní), a proto chci mít možnost zapojit těleso i na DC napětí - asi mokré, kvůli otvoru G6/4, který je u všech nádob a na netu se jich prodává dost, jen si nejsem jistý jestli mají opravdu dostatečnou izolaci, aby zabránila vzniku článku...

Výrobci Atrea, Regulus a Dražice nabízí mnoho typů nádrží, jen zatím nevím jestli jsou pro kombinaci FV + teplovodní krb vhodnější ty s dělící deskou nebo ne a jestli je lepší nerezový had TUV nahoře i dole, nebo jenom ten nahoře? (nádrž bude i pro topení do podlahovky). Zatím tu vidím názory na TUV v celé výšce nádrže.

Horší je to už s regulací, protože Wattrouter je na AC, takže nutno spíchnout něco jednoduchého sám a spínat IGBT a nebo už je něco hotového běžně ke koupi?

Máte někdo něco podobného? Jakou aku máte? Řešil si k tomu někdo regulaci DC patron (stačilo by spínání 0/1 jen podle SOC?)
unicast
Příspěvky: 1180
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od unicast »

Nádrže za nejrozumnější ceny vyrábí z černé oceli a prodává pan Linszter a i na tzb-info si je všichni celkem chválí. Mám jí taky (LMT-2000) zatím bohužel jen usazenou a nezapojenou. Izolace vychází nejlevněji prostě tak, že kolem ní nacpeš tolik izolační vaty Isover Unirol Profi (λ = 0.032 W/m^2K), kolik jen můžeš.

https://akumulacni-nadrz.cz/index.php
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od josse »

teonas píše:... na 48V systém... a spínat IGBT...
Jen upozornění, že to není ta nejvhodnější kombinace, buď se podívejte po SSR-DC, nebo to byl překlep a mělo tam být MOSFET...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od diablo007 »

Jen upozornění na to že mokrá spirála na DC není úplně nejlepší volba. Při poruseni obalu dojde k výrobě vodíku je to sice nestandardní stav ale za to pěkně třaskavé a proto bych ti spíš doporučil suchou spirálu na DC. Já montoval kombinovaný bojler 14 dní zpět mám suchou spirálu ale klasickou AC. koneckonců pokud budeš řešit vytěžování tak to není problém i přes AC
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm
Reputace: 50

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od thomas.007 »

unicast píše: Izolace vychází nejlevněji prostě tak, že kolem ní nacpeš tolik izolační vaty Isover Unirol Profi (λ = 0.032 W/m^2K), kolik jen můžeš.
a oplechovat, stačí jen silnější staniol (potravinářský je moc tenký), je schopen odrazit celkem hodně tepla zpět do nádrže.
Nejlepší je izolaci omotat pletivem na králíky a pak až staniolem...tedy pokud nemá akumulačka i částečnou roli přitápění ;)
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od diablo007 »

Staniol je asi dost blbá práce co klasickou parotesnou fólií s hliníkovou vrstvou
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm
Reputace: 50

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od thomas.007 »

parotěsná folie s hliníkovou vrstvou je taky použitelná...nabyl jsem dojmu, že to mělo být co nejlevnější ;)
Jinak jsem si to zkoušel nasimulovat a verze s folií a bez je rozdíl cca. 5-10% (záleží na tvaru a poměru délky a průměru)...taky záleží na kolik se vytápí a jaká je okolní teplota.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek