Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní stroj?

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Odpovědět
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm
Reputace: 3

Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní stroj?

Příspěvek od 8milan8 »

Co jsem procházel fórum, tak každý solárník řeší zimní nedostatky po svém. Častokrát se předimenzovávají FV pole a doufá se, že prostě nedostatek nebude. ;) Jako záloha se používá častokrát Elektrocentrála (kde 1kW vychází na 70Kč co jsem koukal na fóru). Ale co ostatní možnosti, je tu někdo takový, kdo by používal nějaký "alternativní" zdroj el. energie?

Vím, že nejde o žádné terno a častokrát vychází levněji koupit nějaké hotové řešení (nebo předimenzovat FV pole) a nebo zůstat pro jistotu připojen k veřejné síti. Ale český národ je plný šikovný lidí, tak by mě zajímalo jestli někdo provozuje nějaká zajímavá řešení. Co jsem tak prohledával internet, tak se mluví o těchto alternativách - Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní stroj. Více méně o všem se na fóru mluvilo a vše má své výhody ale hlavně nevýhody.

Jak to vidíte vy? Co používáte v případě nedostatku slunce? Jaká technologie si myslíte, že má smysl?

Ve všem vidím to, že je třeba to používat nejvíce v zimě, kde vyrobené teplo není ztráta ale plus, které se může využít k topení.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od dracekvo »

Dřevoplyn - strašně náročné na kvalitu paliva, náročné na údržbu, nelze koupit hotové řešení
Peltierův článek - pro dosažení deklarovaného výkonu je nutné mít teplotní rozdíl cca 140°C. Což bez nějakého mrhání tepla nelze zajistit. Představa že to zapojím mezi kotel a radiátor je mylná. Takové řešení vzhledem k pořizovací ceně vyrobí 00 prd.
Stirlingův motor - náročné na výrobu, nelze koupit hotové řešení
Parní stroj - nelze koupit hotové řešení, náročné na údržbu, náročné na provoz

né každý má čas 3 roky laborovat s dřevoplynem aby získla řešení které je s přimhouřením oka provozuschopné.
Nemůžu si vzpomenout na to správné slovo kterým se označuje věc, která trvá dlouho zprovoznit a uvézt do chodu. Prostě všechny tyto řešení kromě peltiera trvá dlouho rozhýbat parní storoj, dřevoplyn, stirling a když už se rozhýbou tak musí nějaký čas jet, aby to mělo vůbec smysl.
Kdežto takovou centrálu navrkám třeba jen na 30 min a překryju oblast velkého příkonu kdy například nahřívá pračka vodu.

centrála - jednoduché řešení které lze koupit jako hotové řešení začínající od 1500 kč. Takže cena paliva to hravě vyváží.


Já tu mám motor z favorita na LPG (malý motor s vodním chlazením je nereálné sehnat za normální peníze) a mám v plánu si z něho udělat nabíjecí soustrojí 4x12V alternátor + využití odpadního tepla do topení a TUV. Jenže k tomu nejdřív musím předělat topení a vodu. Pak příde až na řadu hraní si s blbostma :D
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od ota »

Dřevoplyn, stirling, parní stroj jsou hračky, které nelze v normálním provozu použít.
Pokud by to bylo možné, už by se to používalo a někdo by to vyráběl na zakázku. Znáte někdo někoho, kdo má podobný stroj v provozu?
FV se postaví a stojí a nic víc se sní nedělá. Naddimenzování pro zimní inverzní dny stejně není praktické, protože FV dá pouhá 3% energie oproti slunnému dni.
Navíc, ne každý je schopen udržet v provozu mechanický stroj. Běžný elektrikář, neřkuli IŤák si s tím neporadí.
Například takové větrníky se vyrábí profesionálně ale i tak, právě protože je to náročný mechanický stroj je zde na fóru má jen několik lidí.
Vidím mechanické stroje jako slepou uličku.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

když už je tu šikovně toto vlákno , přihodím své dosavadní poznatky .

1. o palivu uvažuji jen dřevo , nejlépe štípané , přinejhorším pelety ,
2. tepelný výkon kolem 25kW ,
3. elektrický výkon mezi 2 až 3kW ,
4. schopnost pracovat s maximální účinností jak v kombinovaném režimu , tak i jen v režimu elektrickém 8-) .

S dřevoplynem sem se doposud moc nezabýval - pro mě moc vysoká dívčí :sm1: .

Testoval jsem TEC peltiera 40x40mm , při teplotním spádu 200°C (teplá strana 220°C a studená 15 až 20°C) potil cca 7W v MPPT bodě - není tak hrozný , ale velkou otázkou je životnost i celková účinnost :? . Pro čistě elektrický režim :uh: .

Na stirlinga ještě nedošlo - mechanicky proveditelné , ale asi malý mecanický potažmo elektrický potenciál :| .

A teď pára ... nad ní jsem už strávil hodně teoretického bádání i hloubání , že v ní vidím slušný potenciál pro dosažení mých výše zmíněných požadavků ::rolleyes:: . V současné době v hlavě ladím zmenšeninu moderní varianty parního stroje :arrow: tepelné elektrárny :yes: - podaří-li se mi ji vhodně navrhnout a vyrobit , tak by to bylo fakt super :celebrate2: :)) .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm
Reputace: 3

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od 8milan8 »

ota píše:Dřevoplyn, stirling, parní stroj jsou hračky, které nelze v normálním provozu použít.
Pokud by to bylo možné, už by se to používalo a někdo by to vyráběl na zakázku. Znáte někdo někoho, kdo má podobný stroj v provozu?
To mě právě zajímá. :)
ota píše:FV se postaví a stojí a nic víc se sní nedělá. Naddimenzování pro zimní inverzní dny stejně není praktické, protože FV dá pouhá 3% energie oproti slunnému dni.
Navíc, ne každý je schopen udržet v provozu mechanický stroj. Běžný elektrikář, neřkuli IŤák si s tím neporadí.
Například takové větrníky se vyrábí profesionálně ale i tak, právě protože je to náročný mechanický stroj je zde na fóru má jen několik lidí.
Jo, je to tak. Musí to být blbuvzdorné a vyžadující co nejméně údržby. Což ta centrála tak nějak zajišťuje - zatáhnout popřípadě zmáčknout tlačítko zvládne snad každý. A výměna oleje/filtru může udělat nějaká firma. Větrníky jsou zajímavá alternativa.
ota píše:Vidím mechanické stroje jako slepou uličku.
Jako není to ideální, ale nic jiného mě nenapadá. Nějaký nápad?
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm
Reputace: 3

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od 8milan8 »

dracekvo píše:Dřevoplyn - strašně náročné na kvalitu paliva, náročné na údržbu, nelze koupit hotové řešení
Hotového něco málo je. Ale ne pro malé výkony. On tam člověk začne hodně narážet na tu kvalitu plynu a to se v malém množství nákladně řeší. Ale jde to vyřešit.
dracekvo píše:Peltierův článek - pro dosažení deklarovaného výkonu je nutné mít teplotní rozdíl cca 140°C. Což bez nějakého mrhání tepla nelze zajistit. Představa že to zapojím mezi kotel a radiátor je mylná. Takové řešení vzhledem k pořizovací ceně vyrobí 00 prd.
Jo, to mě celkem také vadí. Dělají se sice nějaké články, které zvládají i 400 stupňů i více na teplé straně, ale zase ta cena. :/ Co se mi nejvíce líbilo bylo řešení olej v okruhu kolem kotle a pak výměník pomocí Peltrerových článků na vodu do topení. Tam by se třeba i spád 200 stupňů dal udělat (250 stupňů v oleji, 50 stupňů voda do topení). Ale zase aby to dalo aspoň 100W, tak to není sranda. Ale je to naprosto nejjednodušší řešení z těhle všech a možná i ta cena pak není přemrštěná, když si člověk uvědomí kolik dá do vývoje něčeho funkčního... :/ Ve výsledku existují i hotová řešení, jen to zapojit - http://www.thermonamic.com/TEG-HL100-English.pdf
dracekvo píše:Stirlingův motor - náročné na výrobu, nelze koupit hotové řešení
Jojo. Náročné je, technologicky se mi to líbí, ale nevím jak v domácích podmínkách vyrobit. Nějaké mikrokogenerace využívají (mají v plánu) stirlinga. Mě se líbí princip, ale na výrobu mi to přijde těžší než parní stroj. :/
dracekvo píše:Parní stroj - nelze koupit hotové řešení, náročné na údržbu, náročné na provoz
Když porovnám ostatní, tak by to mohlo být více méně bez nějaké hrozné obsluhy. Ale je to mechanika a ta se neudělá sama... :/ Ale pro to domácí využití mi to přijde po dřevoplynu jako nejpřijatelnější řešení.
dracekvo píše:né každý má čas 3 roky laborovat s dřevoplynem aby získla řešení které je s přimhouřením oka provozuschopné.
Nemůžu si vzpomenout na to správné slovo kterým se označuje věc, která trvá dlouho zprovoznit a uvézt do chodu. Prostě všechny tyto řešení kromě peltiera trvá dlouho rozhýbat parní storoj, dřevoplyn, stirling a když už se rozhýbou tak musí nějaký čas jet, aby to mělo vůbec smysl.
Kdežto takovou centrálu navrkám třeba jen na 30 min a překryju oblast velkého příkonu kdy například nahřívá pračka vodu.

centrála - jednoduché řešení které lze koupit jako hotové řešení začínající od 1500 kč. Takže cena paliva to hravě vyváží.
Jo jo, samozřejmě je elektrocentrála celkem OK, ale prostě to nepasuje do toho soběstatečného plánu. Neb benzn/naftu/LPG si nevyrobí člověk sám. A pak tam zůstává závislost. A to se mi nelíbí. Samozřejmě jako prvotní řešení to je nejjednodušší a funkční a jako zálohu v tom nevidím problém.
dracekvo píše:Já tu mám motor z favorita na LPG (malý motor s vodním chlazením je nereálné sehnat za normální peníze) a mám v plánu si z něho udělat nabíjecí soustrojí 4x12V alternátor + využití odpadního tepla do topení a TUV. Jenže k tomu nejdřív musím předělat topení a vodu. Pak příde až na řadu hraní si s blbostma :D
To se mi líbí. Také nad motorem z Favoritu/Š120/Š130 uvažuji. Nejdříve LPG/PB a pak rozšířit dřevoplyn (ideálně aby se to dalo používat na oboje a podle toho, jestli budu mít chuť/budu doma, tak by to jelo na dřevoplyn a jinak na LPG/PB).
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm
Reputace: 3

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od 8milan8 »

abrams píše:Zdravím ,

když už je tu šikovně toto vlákno , přihodím své dosavadní poznatky .

1. o palivu uvažuji jen dřevo , nejlépe štípané , přinejhorším pelety ,
2. tepelný výkon kolem 25kW ,
3. elektrický výkon mezi 2 až 3kW ,
4. schopnost pracovat s maximální účinností jak v kombinovaném režimu , tak i jen v režimu elektrickém 8-) .
Myslím, že požadavky nejsou nereálné. Co jsem koukal, tak třeba u dřevoplynu vychází poměr 10:1, tedy na 25kW tepelné energie by vyšlo 2,5kW elektrické. Ale mě přijde 25kW na barák celkem hodně. :D
abrams píše:S dřevoplynem sem se doposud moc nezabýval - pro mě moc vysoká dívčí :sm1: .
Díky 2. světové válce existuje celkem hodně literatury a není to tak náročné. Ale co je náročné je filtrace plynu... :/
abrams píše:Testoval jsem TEC peltiera 40x40mm , při teplotním spádu 200°C (teplá strana 220°C a studená 15 až 20°C) potil cca 7W v MPPT bodě - není tak hrozný , ale velkou otázkou je životnost i celková účinnost :? . Pro čistě elektrický režim :uh: .
Jo jo, podobné výsledky jako čtu všude. Proto se mi nechce věřit těm 100W TEG generátorům. Ale asi jo, zatím jsem nenašel důvod, proč by to nemělo fungovat a když si člověk vezme, že to v zimě jede 24 hodin, tak by i těch 100W pro běžnou domácnost stačilo.
abrams píše:A teď pára ... nad ní jsem už strávil hodně teoretického bádání i hloubání , že v ní vidím slušný potenciál pro dosažení mých výše zmíněných požadavků ::rolleyes:: . V současné době v hlavě ladím zmenšeninu moderní varianty parního stroje :arrow: tepelné elektrárny :yes: - podaří-li se mi ji vhodně navrhnout a vyrobit , tak by to bylo fakt super :celebrate2: :)) .
To by mě také zajímalo kam se dostaneš. ;) Já jsem přemýšlel nad nějakým uzavřeným okruhem ala Stirling akorát s vodou. Tedy kotel na páru, píst a kondenzátor. Ale nevím, jestli to může být fční...
Uživatelský avatar
Viktor X
Příspěvky: 115
Registrován: čtv črc 16, 2015 12:56 pm
Reputace: 5
Bydliště: Praha a okolí

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od Viktor X »

Zajímalo by mně, jakou má takový motor z favouše pro tyto účely životnost a provozní náklady. Někdo tu na fóru spočítal, že při otáčkách "cestovní rychlosti" motoru 60 km/h najede 10.000km za týden provozu (výměna oleje?), možná je pro tyto účely provozně náročný a zbytečně výkonný (ca 25kW při 2500ot/min.,ca 14kW při 1500ot/min.), možná ho nechat na volnoběh.
Naposledy upravil(a) Viktor X dne stř srp 19, 2015 2:39 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od dracekvo »

No jo, nezávislost.

Jenže pokud vememe v potaz tyhle hejblata, tak závislý budeme vždy, protože se musí něčím mazat. Ale je asi fakt, že zásoba 200l oleje vydrží déle než zásoba 200l paliva.

Jinak s tím tegem máš pravdu. Můžeme vyrobit výměník olej/voda. Jenže co pak, když se voda nahřeje na těch 50°C. Nechalo by se to spočítat z jeho účinnosti kolik kw tepla musím někam udat, abych vyrobil 1kw elektriky.

Nejlepší by bylo asi pořídit dva koně a na žentour přidělat alternátor. Jezdí to na seno a oves :D

Jinak nevím jakou bude mít životnost, ale pro moje potřeby dlouhou.
TEDOM dělal kogenerační jednotky s motorem z favorita. Výkon to mělo 22kw Elektriky a někde kolem 40kw tepla. Viděl sem je v provozu, ale frčeli někde kolem bodu, kdy má motor nejvyšší kroutící moment, Což odhadem bude někde okolo 3500 ot/min. Sehnad někde návod se servisníma intervalama by určitě hodně napovědělo.
Já mám v plánu to provozovat jen místo centrály v otáčkách lehce nad volnoběhem, protože nepotřebuju takové výkony. Takže třeba olej preventivně 1x ročně a určitě nebude mít naběháno ještě svojí životnost.

Při takovém minizatížení počítám odhadem spotřebu někde kolem 1 až 1,5l LPG na hodinu. Což je cenově asi stejná spotřeba jako 3kw centrála na benzín. Jen z tohoto budu mít ještě teplo.
Naposledy upravil(a) dracekvo dne stř srp 19, 2015 2:47 pm, celkem upraveno 3 x.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od Matess »

no ono tyden provozu v kuse, ale snad musi stacit na celou zimu, ne?

Samozrejme nejak nepocitam s tim, ze to bude jako primarni topeni, ale jako centrala na nabiti baterii...

pokud tam budou 4 alternatory 12V 50A, tak to jsou 3kW vykonu, dejme tomu 10kW na motoru - coz asi bude ta cestovni rychlost jak pises...

Na druhou stranu pokud mam doma baterii 48V 200Ah, tak to budou cca 5-6h provozu motoru (pocitam vic, protoze ocekavam ze clovek to nastartuje v dobe kdy potrebuje jeste napriklad vyprat)

pokud tento motor bude muset bezet 3x tydne po dobu 3 mesicu, tak je to celkem (3x4x3x5,5) cca 200 hodin, coz je ekvivalent 12000km.

LPG do toho bude stat nejakych 1,4kc/km, coz teda neni malo, ale na druhou stranu to prezentuje jak moc jsem to prestrelil...

Olej by tedy v motoru mel stacit na rok v pohode...
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm
Reputace: 3

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od 8milan8 »

abrams píše: Testoval jsem TEC peltiera 40x40mm , při teplotním spádu 200°C (teplá strana 220°C a studená 15 až 20°C) potil cca 7W v MPPT bodě - není tak hrozný , ale velkou otázkou je životnost i celková účinnost :? . Pro čistě elektrický režim :uh: .
Ještě mě napadlo... na té teplé straně jsi tam asi žádnou kapalinu neproháněl, že?
Právě jsem sháněl, co v tom nechat kolovat tak, aby to vydrželo 300 stupňů. Napadá vás něco? Já jsem zatím skončil u oleje, ale který vydrží 300 stupňů? Parafín vydrží, ale žádné teplo moc nepředá. Sodík je ideální, ale musí se rozehřát na 100 stupňů aby byl tekutý... :/

A kolem živostnosti... je tam něco, co by se mohlo porouchat, když to člověk bude používat v rámci provozních hodnot?
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od abrams »

8milan8 píše:
abrams píše: Testoval jsem TEC peltiera 40x40mm , při teplotním spádu 200°C (teplá strana 220°C a studená 15 až 20°C) potil cca 7W v MPPT bodě - není tak hrozný , ale velkou otázkou je životnost i celková účinnost :? . Pro čistě elektrický režim :uh: .
Ještě mě napadlo... na té teplé straně jsi tam asi žádnou kapalinu neproháněl, že?
Právě jsem sháněl, co v tom nechat kolovat tak, aby to vydrželo 300 stupňů. Napadá vás něco? Já jsem zatím skončil u oleje, ale který vydrží 300 stupňů? Parafín vydrží, ale žádné teplo moc nepředá. Sodík je ideální, ale musí se rozehřát na 100 stupňů aby byl tekutý... :/

A kolem živostnosti... je tam něco, co by se mohlo porouchat, když to člověk bude používat v rámci provozních hodnot?
Zdravím ,
TEC001.JPG
V plánu sem měl použít 100 těcho TECů v upraveném kotli na dřevo , ale celkový výkon cca 700W z cca 25kW tepla je málo :? , ovšem pokud by kotel jel 20 hodin denně na plný kule tak by to mohlo stačit , jenže izolace baráku není tak mizerná abych udal tolik tepla :hell: .
Proto zkouším rekuperovatelněší systémy :mrgreen: .
Jso-li mé neodborné výpočty trochu blízké pravdě , tak z 18kWh dřeva vytěžím cca 2kWh elektřiny + zbitek teplo na topení . A při povedené rekuperaci v čistě elektrickém režimu se snad dostanu na cca 4kWh dřeva na 2kWh el. ::rolleyes:: . Uvidíme ... uvidíme :wood: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm
Reputace: 3

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od 8milan8 »

abrams píše: V plánu sem měl použít 100 těcho TECů v upraveném kotli na dřevo , ale celkový výkon cca 700W z cca 25kW tepla je málo :? , ovšem pokud by kotel jel 20 hodin denně na plný kule tak by to mohlo stačit , jenže izolace baráku není tak mizerná abych udal tolik tepla :hell: .
Mě se zamlouvají TEG moduly od http://tecteg.com/, při nějakých 5kW tepelných by se dalo udělat 120W elektrických. Ale cenově to není zadarmo. Jenže zase když člověk porovná s ostatními metodami tu náročnost na výrobu, tak je to asi v pohodě a kdyby to 120W dělalo 24 hodin denně, tak je to i přijatelné.
abrams píše: Proto zkouším rekuperovatelněší systémy :mrgreen: .
Jso-li mé neodborné výpočty trochu blízké pravdě , tak z 18kWh dřeva vytěžím cca 2kWh elektřiny + zbitek teplo na topení . A při povedené rekuperaci v čistě elektrickém režimu se snad dostanu na cca 4kWh dřeva na 2kWh el. ::rolleyes:: . Uvidíme ... uvidíme :wood: .
Co zde myslíš za pojmem rekuperace?
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

rekuperace - systémy či postupy k zpětnému využívání odpadního tepla , zvyšující celkovou účinnost zařízení s žádoucím doprovodným efektem ve snížení spotřeby vstupních energií / paliva :D .

Tak počkat , on ten origo TEG vypotí z 5.000Wh tepla jen 120Wh elektriky ? To je horší než ty TECy se kterými sem si hrál ... né o moc ale 140W el. z 5.000W tepla za cenu kolem 1.300,- Kč :| ... celý 700W modul (bez úprav kotle) jsem odhadoval na cca 35kKč :sm1: .

Elektronům zdar *sun* :yes:
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm
Reputace: 3

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od 8milan8 »

No tak s těmi TEGy by se dalo v ideálním případě dostat z 5kW asi 250W, ale jsem realista :D

Rekuperace je pěkná věc, ale nezískáš z ní elektřinu... ./
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

250W z 5kW už je lepší , ale i tak je to furt slbé :? .

Z rekuperovanýho tepla získám elektřinu :D .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

menší ochutnávka mého "vaření" :D
Frézování
Frézování
Vyfrézovaná lopatková kola
Vyfrézovaná lopatková kola
V horní řadě jsou rozváděcí kola a ve spodní kola oběžná :mrgreen: v sestavě budou :
1. rozváděcí + 1. oběžné , 2. rozváděcí + 2. oběžné , ... celkem šest stupňů :yes: .
Sám nevím co z toho nakonec vzejde :dontknow: jestli už konečně něco k užitku či zas další nepraktické těžítko :roll: .
Držme palce ;) ať je to použitelný recept pro mimosezóní soběstačnost , a nikoli další "za stálého míchání ..." .
O dalším vývoji budu informovat :write: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od gupa »

No to bude potřebovat dost dobré páry. Jaký bude kotel?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

nad kotlem už přemýšlím , realizovat jej budu až pokud bude funkčtní turbínové soustrojí . Bez stěžejního komponentu by to byla zbitečná práce :? .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od vlkazajac »

Excelentný počin, hodný ceny roku za invenciu a odhodlanie ! - neviem, kto takú cenu udeľuje.....
Turbínka bude hvízdať v poriadne vysokých otáčkach, aby sa z nej dostal použiteľný výkon. Bolo by dobré nájsť niekoho, kto poradí s geometriou lopatiek jednotlivých stupnov, tá sa pre postupujúcu paru mení.
Držím palce a prajem mnoho zdaru!
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek