Baterie Trojan - zkušenosti

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Baterie Trojan - zkušenosti

Příspěvek od SJM »

Protože bylo uzamčeno tému "Napajedla 2,24kWp", potom by asi bylo vhodné zde uvést dotaz, jak adminovi fungují Trojan-olovo, jaká může být jejich vnitřní spotřeba a zda za dobu od uvedení do provozu již pociťuje postupné snižování kapacity.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Baterie Trojan - zkušenosti

Příspěvek od mypower.cz »

SJM píše:Protože bylo uzamčeno tému "Napajedla 2,24kWp", potom by asi bylo vhodné zde uvést dotaz, jak adminovi fungují Trojan-olovo, jaká může být jejich vnitřní spotřeba a zda za dobu od uvedení do provozu již pociťuje postupné snižování kapacity.
Jede to naprosto dokonale.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Baterie Trojan - zkušenosti

Příspěvek od SJM »

mypower.cz píše:
SJM píše:Protože bylo uzamčeno tému "Napajedla 2,24kWp", potom by asi bylo vhodné zde uvést dotaz, jak adminovi fungují Trojan-olovo, jaká může být jejich vnitřní spotřeba a zda za dobu od uvedení do provozu již pociťuje postupné snižování kapacity.
Jede to naprosto dokonale.
Dovoluji si navázat po cca půl roce provozu nových akumulátorů Trojan analogickou otázkou; podle statistik u objektu Napajedla byly akumulátory dnes po půlnoci pod 24V, nejníže pak 23,5V, navíc během poslední 60 dnů byly asi 6x pod 22V.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Baterie Trojan - zkušenosti

Příspěvek od mypower.cz »

SJM píše:Dovoluji si navázat po cca půl roce provozu nových akumulátorů Trojan analogickou otázkou; podle statistik u objektu Napajedla byly akumulátory dnes po půlnoci pod 24V, nejníže pak 23,5V, navíc během poslední 60 dnů byly asi 6x pod 22V.
Jedna z baterii byla z vyroby vadna, projevovalo se to teplym mistem na stene baterie pri absorbci. Jeden clanek klesal az na nulu nezvykle brzo. Vysledkem vyjadreni vyrobce byla vyrobni vada a mam novou baterii, jedna z nich je tedy ted o pul roku mladsi.

Ad dnesek .. dlouho do noci pracuji a relativne i plytvam (2 monitory, osvetleni i tam kde neni potreba a kde nikdo neni... a tak). Baterie maji prece jen pouze 225Ah, coz neni mnoho a vcera te energie zvrchu moc nepriteklo a co priteklo slo do lazenskych kamen, takze baterky toho moc nedostaly .. ale strategicky jsem pocital s dnesnim dnem kdy zajednak dohreju lazenaky, padla rychlovarka, plna pracka pradla, a jeste se mozna i dostanu do absorbce.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Baterie Trojan - zkušenosti

Příspěvek od joseff »

V jake kondici jsou Trojany?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Baterie Trojan - zkušenosti

Příspěvek od mypower.cz »

zatim drzi, ale 225Ah je pro toto obdobi malo i na me ... dost hluboce je vybijim.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Baterie Trojan - zkušenosti

Příspěvek od atom »

Co jsem se párkrát díval, tak podle grafu baterie obvykle vydrží 12-18 hodin při 50-70w a končívají někde u +/-23V, to na 5,4kWh nevypadá ani náhodou. Ale nabíjení není v těchto dnech dokonalé a možná ještě admin někde odebírá kromě DC, neměřený AC černý odběr, který se nezapočte ?
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Baterie Trojan - zkušenosti

Příspěvek od mypower.cz »

AC cerny odber je skutecne stale jeste nemereny .. Vicemene se projevi ve sloupecku bilance .. Kdyz je bilance o dost vetsi nez spotreba tak je to bud v hladovych baterkach, nebo v AC spotrebe. V noci cerne odbery radeji nedelam.. i kdyz povede se :) Nejake to koupani, nejake to kafe, kdyz se nechce cekat na plyn.. koupani == domaci vodarna 600W, boiler je plny horke vody a rychlovarka ma na par minut 2 kila. Jinak to drzim na tech zminenych 50-70W.
5.4kWh tam pri okamzitych vykonech ktere clovek potrebuje urcite neni, chceme-li nejit pod 21V .. to je jistota.. i kdyz mozna kdybychom to drtili 1W trvale tak by to z toho mozna vylezlo, ale samozrejme bezne jsou potreba jine vykony...

Mam v planu co nejdrive zajet do Prerova pro posilu, dalsi 4 trojany, ale momentalne jsem po autonehode bez auta :( Tak cekam az mi ho spravi a hned je dovezu.
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm
Reputace: 3

Re: Baterie Trojan - zkušenosti

Příspěvek od 8milan8 »

A jaké přesně typy Trojanů máš? Nějak jsem to nikde nenašel. :/ A co jsem koukal u nich na web, tak tam mají celkem pěkný výběr.

Nejvíce se mi líbí ty premium line - http://www.trojanbattery.com/products/d ... flooded-2/ , ale ta cena také tomu odpovídá. I když jestli to má 1600/50% cyklů, tak je to pěkné.
Botas
Příspěvky: 252
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm
Reputace: 10

Re: Baterie Trojan - zkušenosti

Příspěvek od Botas »

Pokud bude bateriová posila tak gratulace.
To by si říkalo o to dovést nové zapojit a staré podrobit testu kapacity a zhodnotit jejich stav po té době provozu a pak by se vidělo jak jsou na tom a samo zapojit a užívat si el.
Uživatelský avatar
Johnny.sk
Příspěvky: 118
Registrován: sob úno 02, 2013 2:42 pm
Reputace: 19

Re: Baterie Trojan - zkušenosti

Příspěvek od Johnny.sk »

Zdravim, pridam sa do tejto diskusie, nemam sice original Trojany ale mam Crown, ktore su alternativnou nahradou k Trojanom, oznacuje sa to aj vyrobne, konstrukcne je to uplne to iste, vyzeraju uplne rovnako, len vyrobca je iny.

Kazdopadne, neviem nikde najst info o mnozstve elektrolytu. Baterie som kontroloval, a vzdy bolo elektrolytu dost. Jedneho dna som zacal pocitovat ze sa znizila kapacita. Elektrolytu bolo stale dost, ale po doliati vody som pozoroval zlepsenie, ale stale to nie je take ako ked som ich prvy krat zapojil (maju asi mesiac zapojenia v systeme)

Vie niekto kolko elektrolytu ma byt v clankoch, a ci su clanky oddelene (nehrozi preliatie).
Horko tazko sa mi podarilo najst nejaky technicky popis udrzby trojanov kde pisu ze sa baterie maju dolievat tak aby zostala 3mm medzera medzi spodnym plastom otvoru a elektrolitom. Ma niekto nejake ine info? Ked boli baterie nove, bolo elektrolytu tolko? Pretoze moje neboli uplne nove, elektrolytu bolo tak 1,5cm pod tym plastom, a na takej hladine sa drzal.

A este som sa dostal k takejto zaujimavej tabulke napati pre maximalizaciu zivotnosti v solarnom systeme priamo od Trojan Battery Company, ale mozno je vam znama, a mozno niekomu pomoze (mna trosku prekvapilo to napatie Equalize)

Kód: Vybrat vše

Voltage Settings	6V	12V	24V	 36V	  48V
Daily Charge	   7.4	14.8	29.6	44.4	59.2
Float   	       6.6	13.2	26.4	39.6	52.8
Equalize	       7.8	15.5	31	  46.5	  62
::pv:: FS-272 ~ 4600Wp, ::pv:: Poly 230 ~ 5750Wp, :arrow: MakeSkyBlue 60A, *batt* Li-ion ~ 14S 2000Ah, :home: AC ~ DIY 7,5kVA & RDI 15kW, DC ~ stala 250W spotreba, :comp: Vlastny monitoring ~ Domoticz
Uživatelský avatar
Johnny.sk
Příspěvky: 118
Registrován: sob úno 02, 2013 2:42 pm
Reputace: 19

Re: Baterie Trojan - zkušenosti

Příspěvek od Johnny.sk »

Neviete niekto kde by som zohnal alebo ako by som vyrobil balancer ? na 4x 6V clanky ? Dost mi chyba, kedze po doliati elektrolytu sa mi nejako rohodili napatia..
::pv:: FS-272 ~ 4600Wp, ::pv:: Poly 230 ~ 5750Wp, :arrow: MakeSkyBlue 60A, *batt* Li-ion ~ 14S 2000Ah, :home: AC ~ DIY 7,5kVA & RDI 15kW, DC ~ stala 250W spotreba, :comp: Vlastny monitoring ~ Domoticz
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Baterie Trojan - zkušenosti

Příspěvek od ota »

Balancovat olověné akumulátory netřeba. A Trojany už vůbec ne. Ještě možná gelovky, kde nelze doplnit destilka, ale ty jsou stejně vždy 6ti článkové zalité.
Na balancování je na regulátoru program ekvalizace, kterým se zvýší napětí na hodnotu, kdy články "vaří" (cca 2,5V/čl.)
Některé začnou vařit dříve, některé později. A to je právě princip balancování olova. Prostě se přebytečná energie, když článek dosáhne nabití spotřebuje na "vaření elektrolytu". Potom se dolije chybějící destilka, pokud je vůbec potřeba a je zbalancováno.
Jiná věc je u lithiových baterek, kde je pro články vaření elektrolytu devastující.

Napětí bych neměřil, kup si kvalitní hustoměr a měř hustotu elektrolytu. To je ukazatel, který z elektrochemické podstaty olova, přesně ukáže, jak na tom článek je s životností.
Např. pokud má baterie 14V, ale hustota je 1,22g/cm3,, vypovídá to, že je kyselina zředěná a sulfidy ucpávají aktivní hmotu v deskách. Baterie se zdá být nabitá, ale protože jsou desky zasulfátované síranem, který pak chybí v elektrolytu, má malou kapacitu. Dobrá baterka má mít nabitá hustotu 1,26-1,28g/cm3.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
Johnny.sk
Příspěvky: 118
Registrován: sob úno 02, 2013 2:42 pm
Reputace: 19

Re: Baterie Trojan - zkušenosti

Příspěvek od Johnny.sk »

Diky moc za info. Link na nejaky kvalitny hustomer? Ten moj stoji zaprd ma ciachovane V pri 12V autobaterii a len cervene,zlte a zelene pasmo..
::pv:: FS-272 ~ 4600Wp, ::pv:: Poly 230 ~ 5750Wp, :arrow: MakeSkyBlue 60A, *batt* Li-ion ~ 14S 2000Ah, :home: AC ~ DIY 7,5kVA & RDI 15kW, DC ~ stala 250W spotreba, :comp: Vlastny monitoring ~ Domoticz
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Baterie Trojan - zkušenosti

Příspěvek od ota »

Hustoměr kdekoli, kde se prodávají baterie. Např zde:
http://www.akushop.cz/prislusenstvi/Hus ... i-hustomer

Pozor, po dolití destilky chvíli trvá než se elektrolyt promíchá takže v horí části článku je kyselina více zředěná než ve spodní, kde se drží hustší, těžší kyselina. Jakmile proběhne nabití a baterka začne "vařit", elektrolyt se bublinkami promíchá.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: Baterie Trojan - zkušenosti

Příspěvek od petrs »

Pozor take na prilis male pryzove balonky na beznych hustomerech-nedokazou na jedno stisknuti nasat do sklenene trubice dostatecne mnozstvi kyseliny,prace s nimi je zdlouhava a komplikovana.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Baterie Trojan - zkušenosti

Příspěvek od dracekvo »

Já jednou koupil něco podobného jako ten "profi" (osvědčilo se mi nekupovat nic, co má v názvu profi ani hobby) a práce s ním byla za trest. Malej balónek a ještě ke všemu při opětovném zmáčknutí netěsnil, takže vše co se předtím nasálo zase uteklo.
Bohužel zlatej starej komunistickej sem rozflákal. Ale plánuju si ho koupit znovu. Ten byl nejlepší.
http://aukro.cz/hustomer-akumulator-fri ... 24020.html
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: Baterie Trojan - zkušenosti

Příspěvek od petrs »

K absolutni dokonalosti jsem stary hustomer vylepsil 2ma trojuhelnicky z tenkeho teflonu,rozmer trojuhelnicku nepatrne mensi nez vnitrni prumer valcove sklenene casti,uprostred trojuhelnicku kruhovy otvor prumeru nepatrne mensiho nez prumer plovaku,opatrne navleknout na plovak-nebude se lepit ke stenam hustomeru.... ;)
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Baterie Trojan - zkušenosti

Příspěvek od vla »

Jenže plovák bude těžší a tím pádem i nepřesný. Lépe by to bylo obráceně.
Nemám rád tenhle stát.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek