Ohřev bazénu

Popis a ukázky systémů určených pro vytápění či ohřev vody, které jsou určeny pro výrobu tepla a nevyrábí elektrickou energii.
Odpovědět
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Ohřev bazénu

Příspěvek od camel1cz »

Zdravím a prosím o nasměrování, jak nejlépe řešit ohřev bazénu (cca. 6m3). Mám solární plachtu (bublinkovou), ale žádný zázrak se nekoná.

Uvažuji o bastlu nějakého fototermického kolektoru, který zapojím do série s filtrací. V baumartu sem viděl silnou vodovodní PE tipuju 32 hadici/trubku (25m za cca 800Kč), jak by se to chovalo stočené do hada a pod sklem/tenkým polykarbonátem?

Na různých webech a v diskuzích někdo tvrdí, že PE nevydrží to teplo a nafoukne se, někdo že to má velmi malý výkon a je třeba udělat základ z měděného meandru, absorpční nátěry, dutinkové polykarbonáty, atd. Ale zase si říkám, že když hobby markety prodávají různé solární pyramidy atd., to není nic jiného než kus hadice pod plexy... a ještě jen pár metrů - že by to fungovat mohlo.

Jak to řešíte vy? Nějaké zkušenosti?

P.S. původně sem chtěl udělat fototermiku klasicky vakuovou na střechu a brát z toho TUV a v létě přebytky do bazénu, ale podlední dobou se kloním spíš k fotovoltaice a bojleru a tak nejspíš na termické kolektory jako takové nedojde (jen na bazén je to přepych).
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ohřev bazénu

Příspěvek od rva »

No já používám právě to zavržené řešení. Od http://kdosetrimazatri.cz/heatpipe.html mám sadu celkem s 60 trubicemi, kterou jsem připojil k 300 l boileru Dražice, který má dva výměníky + elektropatronu. Přes léto vypouštím horkou vodu do bazénu (nahradí odpařenou vodu) a na jaře a na podzim případný přebytek proháním horním výměníkem přes podlahové topení (ale podlaha to ani nepozná).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Ohřev bazénu

Příspěvek od tomas »

Bublinová fólie bazén nijak nezahřívá, spíše jen snižuje odpařování a vychladnutí vody přes chladnou noc a zatažený chladný den.
Zakrývat nízkoteplotní solární kolektory které ohřívají vodu v bazénu na nižší teplotu než je teplota okolního vzduchu sklem, polykarbonátem atd...je nesmysl a účinnost to naopak snižuje. Teplo přechází z teplejší látky na chladnější a ne naopak, takže kolektory se ohřejí i teplejším vzduchem než je voda. Důležité je udržovat průtok panely tak, aby se v nich voda neohřívala na moc vysokou teplotu než je teplota vzduchu, potom je účinnost maximální a izolace nesmysl. Navíc žádné sklo není pro světlo 100% propustné a vznikají i odrazy zvláště pokud sluneční paprsky nedopadají kolmo. Smotaná černá hadice na slunci nebo bazénové kolektory:
http://www.bazeny-hk.cz/ohrevy/solar/
je pro ohřev velkého množství vody do 25°C v létě asi nejúčinnější a to i cenově. Nebo požadujete mít v bazénu i více jak 25°C?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Ohřev bazénu

Příspěvek od camel1cz »

ad. bublinková fólie:
- netuším jak to má fungovat... ale určitě minimálně v noci izoluje, to máte pravdu,
- subjektivně mi příjde, že s fólií se bazén ohřeje víc než bez ní - ale na základě jakého fyzikálního principu si nejsem jistý :)

S těmi kolektory:
- zakrývání je údajně dobré k zabránění ochlazování větrem (kolektor/hadice má výrazně vyšší teplotu než okolní vzduch). Ale netuším, jak moc je to pravda,
- ohřev na principu výměníku vzduch/voda asi nebude nejúčinnější - hraje se zde jednoznačně na efekt pohlcení sluneční energie černým kolektorem (dosahuje teploty v násobcích teploty vzduchu),

Požadovaná teplota - no to je otázka, těch 25 vidím jako minimum, ale asi dostatečné - stejně se koupat v zimě nemá smysl.

Takže když to shrnu: PE hadice (černá s modrým pruhem na studenou vodu) by mohla zabrat? Ty kolektory mi příjdou vzhledem k ceně nevýhodné - např. pyramida 80x80cm stojí 6000Kč - očekával bych, že 25m hadice udělá více muziky a za 800 plus kousek práce.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev bazénu

Příspěvek od LIX »

Chcel som spravit ohrev do virivky, ale zistil som ze ho ani netreba lebo ma virivka dobru izolaciu. Ale k veci, uvazoval som ako to najlepsie spravit. Neviem aku PE hadicu tam chces dat ale kup tu vrubkovanu, co je akoby vlnkova. Taka ako je v tych pyramidach drahych. Ma to hodne vacsiu plochu ako hladka hadica. Sklo by som tam tiez nedaval pokial to chces pouzivat iba v lete. Mozno by som dal len od spodu stocenej hadice neaku tenku izolaciu.
Prajem vela stastia.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Ohřev bazénu

Příspěvek od camel1cz »

Myslíš tu trapézovou hadici jako se s ní připojuje třeba filtrace? Tu sem viděl za 100Kč/metr a je hodně tenká. Vydrží to? Jakou plochu/délku hadice by jste doporučili?

P.S. uvažoval jsem nad klasickou silnostěnou PE hadicí.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev bazénu

Příspěvek od LIX »

Ano tú som myslel, keď som to chcel riešiť tak som ju niekde našiel aj za minimálnu sumu, ale teraz pozerám na internete a máš pravdu, je nehorázne drahá.
spider207
Příspěvky: 52
Registrován: pon zář 03, 2012 1:48 pm
Reputace: 0

Re: Ohřev bazénu

Příspěvek od spider207 »

Ak riešiš len ohrev bazéna tak pomerne jednoduché a efektívne riešenie (priemyselne dostupné) je použiť len nejaký bazénový absorbér, ktorý na jar vytiahneš a na jeseň to schováš.
http://www.solarne-riesenia.sk/?categor ... gory=bazen

Samozrejme tieto absorbéry majú svoje obmedzenia, ich účinnosť silne závisí od okolitých podmienok. Za slnečného dňa budú hriať pomerne dobre (vysoká optická účinnosť), ale stačí aby sa zatiahlo, fúkal vietor atď a ich účinnosť bude úplne ta-tam. Na horúce letné dni to ale na bazén stačí.

Použiť termické kolektory len na ohrev bazéna je zbytočný luxus. Na ohrev bazéna budeš potrebovať viac ako nejaké 2-3 kolektory (ploché) a vtedy je výhodné to kombinovať aj s TÚV a/alebo nejakou podlahovkou/stenovkou. Neviem akú plochu má bazén, ale tipujem, že na ohrev by si potreboval kľudne 6-8-10 kolektorov a to by bolo značne ekonomicky neefektívne ak by si to dával len do bazéna. Už vidím ako investuješ 150-200tis kč len do ohrevu bazéna :)

Ďalšia vec, ktorú si treba uvedomiť, sú straty tepla. Tie sú najväčšie cez hladinu, takže zakrývanie bazéna, najmä v noci, pomerne významne ovplyvňuje teplotu v bazéne. Dobré sú nejaké nepriehľadné fólie alebo rolovacie plachty, ktoré na noc zatiahneš a ráno zase odokryješ. Vieš tým priaznivo ovplyniť teplotu v bazéne.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Ohřev bazénu

Příspěvek od volente »

Moje řešení ohřevu a filtrace malého bazénku.
https://www.youtube.com/watch?v=43sB8NjnEtk

Vím že radiátor není ideální, na příští rok už mám nachystaný plastový panel.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev bazénu

Příspěvek od kodl69 »

a pidibazének na jednu sezónu - to používal tchán taky, a už jich má několik použitelných pouze jako zakrývací plachta.
Ty plastový panely jsou na bazén dobrý, ale letos je potřeba vodu spíš chladit než ohřívat, 35°C je fakt moc.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Ohřev bazénu

Příspěvek od dracekvo »

Já na to šel odzadu a potřebuju vodu chladit :D A jelikož v létě mám elektriky habaděj tak jasná volba byla použitá nástěnná klimoška. Já jí sehnal za 3,5 tis peněz, protože v té vnitřní jednotce odešla elektronika.
Místo větráku co je v místnosti zapojit hada a pak požádat místního chlaďaře o spájení a naplnění.
Příkon asi 700W a tepelný výkon je někde kolem 2kW. Je tam elektrický ventil kterým se nastavuje, jestli to má chladit nebo topit.
Když si uděláte arduinem chytrej termostat, tak si můžete nastavit přesně teplotu. Ono to buď zatopí, nebo ochladí.

Prodávaji se tepelná čerpadla přímo k bazénu, ale ono je to vlastně to samé, jen toto řešení je o dost levnější.

Tady foto ještě nezapojeného systémku.
IMG_20150703_062402.jpg
Viados
Příspěvky: 2
Registrován: pát úno 26, 2016 8:45 pm
Reputace: 0

Re: Ohřev bazénu

Příspěvek od Viados »

spider207 píše:Použiť termické kolektory len na ohrev bazéna je zbytočný luxus. Na ohrev bazéna budeš potrebovať viac ako nejaké 2-3 kolektory (ploché) a vtedy je výhodné to kombinovať aj s TÚV a/alebo nejakou podlahovkou/stenovkou. Neviem akú plochu má bazén, ale tipujem, že na ohrev by si potreboval kľudne 6-8-10 kolektorov a to by bolo značne ekonomicky neefektívne ak by si to dával len do bazéna. Už vidím ako investuješ 150-200tis kč len do ohrevu bazéna :)
Moje představa je taková, že bych měl na střeše 6 termických kolektorů, které by ohřívaly akumulační nádrž přes spodní výměník, zatímco přes horní výměník v aku by se mohla ohřívat bazénová voda. Aku má ještě třetí výměník - nerez pro TUV.

Trubky ohřevu bazénu by vedly asi 10 metrů daleko 1 metr hluboko pod zemí. Mohly by se dát do nějaké KG trubky a v ní zapěnit, nebo jinak zaizolovat. Musely by se dát do země už při stavbě, protože se musí skrz základovou desku, stejně jako trubky z technické místnosti na střechu, zatímco kolektory by se daly na střechu až bude bazén. Pak by na jaře a na podzim při hezkém počasí stačily ohřát TUV (možná by zbyl kousek tepla i pro podlahové topení) a v létě TUV plus přebytky tepla do bazénu.

Myslíte, že je to reálné? Nebo spíš, jaké to má slabiny?

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek