Proudove pretezovani LiFePO

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Proudove pretezovani LiFePO

Příspěvek od Matess »

Zdravim, mam aktualne na kole baterku slozenou z 24 clanku wina 10Ah v konfiguraci 12s2p. Jednou mi uz jeden clanek odesel a musel jsem menit, ale to byla asi vyrobni vada - stalo se to po 3 cyklu.

Aktualne je tam ridici jednotka ktera spickove umi jen 12A a nominalni vykon je 250W (cca 6-7A)

Parametry batire jsou optimal discharge 3,3A a max discharge 30A (a kdyz jsou 2 paralelne, tak x2)

V aktualnim stavu tedy baterie prakticky nepretezuji, ale na rovinu je to strasna nuda na tom jet.

Uz jsem koupil silnejsi motor a ted resim jakou ridici jednotku.

Optimum pro me potreby vidim v 72V 20A (40A peak - tj 3kWp :twisted: )

Co na to baterka? Kdyz ji budu proudove pretezovat znici se, nebo jen zkratim pocet cyklu?

Vim ze tyto proudy zvladnou hobby lipo, ale tam je zase dost nahodny pocet cyklu a prumer kolem 100 cyklu me moc netesi. Zvladne tohle lifepo v takovemto tyrani alespon 1000 cyklu?

Na starem kolem jsem takhle trapil gelovky - 60V / 34Ap a presto zvladly 50 cyklu a kdyz jsem kolo prodal i s nema, tak jeste jely. Ale ocekavam ze po 100 cyklech byly baterky na 1/3 puvodni kapacity.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Proudove pretezovani LiFePO

Příspěvek od kodl69 »

Na tohle jsou nejlepší A123, akorát ten formát a4 je na kolo trochu naprd. Ty jsem trápil měničem krátkodobě na 60A (2 paralelně) a zcela bez odmluvy, skoro bez poklesu napětí, a to už byly jakože nepoužitelný pro elektromobil. Spíš vidím problém ve chvíli, kdy budou baterky tak na 30 procent SOC a budeš chtít max. výkon, může jít napětí některýho článku rychle dolů a BMS by tě mělo zastavit, to je asi taky nuda, ne?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Proudove pretezovani LiFePO

Příspěvek od Matess »

vim ze a123 jsou proudove lepsi, ale chtel bych primarne vyjit uz z toho co mam. Kdyz me BMS odstavi, tak vim ze musim na plyn velmi lehce a stejne uz moc nedojedu. S olovem se takhle jeste par kilometru dalo, kdyz to clovek fakt je lechtal :).

Co se BMS tyka tak uz jsem na tom jeden BMS modul odpalil... myslel jsem ze 36V / 10A bude stacit, ale pri druhem odpojeni to nedal nejaky mosfet a bylo po tom. Tentokrat budu potrebovat tyto BMS 2x, takze pocitam ze na vystup BMS zapojim jen nejake rele. Radeji budu menit opalene rele, nez BMS.

Mam uz navic nachystany i speedict a ten krom aktualnich dat ukazuje i odebrane Ah, takze bych mel mit nejaky prehled o zbyvajici kapacite.

Jen porad nevim jestli to ta wina zvladne.... a jak dlouho...
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Proudove pretezovani LiFePO

Příspěvek od rob.brno »

Tuším, že špičkově je u lifepo 3C, takže ty by jsi to přetěžoval při 40A jen 2C. Ty špičky jsou ale asi jen při rozjezdu a do kopce ne? nebo jak divoký máš jízdní styl?

Jako regl(72V, až 40A) bych to viděl na Infineon Lyen 12FET za 149usd(Lyen.com), tam si pak můžeš nastavit jaký max. proud z aku si to vezme. Nebo ten takřka stejný přímo z číny (http://em3ev.com/store/index.php?route= ... duct_id=82) za 100usd.

U těch lipoly je ta životnost tak špatná za podmínek, že je přetěžuješ vybíjením přes 10...... 20C. Předpokládal bych že když je budeš lechtat špičkově jen 2C, tak by mohly vydržet dýl. Taky kvůli životnosti není dobré překračovat 4,15V na článek. Obecně údajně není dobré držet dlouhodobě nybité tyto články nad 3,9V.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Proudove pretezovani LiFePO

Příspěvek od Matess »

jediny problem ktery v teto myslence je v tom, ze 12s2p mam ted... potom by to bylo 24s a to uz bude spickovej 4C. Ale asi to zkusim... pocitam ze nemam moc co ztratit. Co se tyka ridici jednotky, tak pujdu do neceho levnejsiho....

http://www.ebay.com/itm/72V-1500W-Elect ... 5b0c20c076

Co se tyka PAS a legalniho pouzivani tak na to mam pripraveny speedict mercury. Ted jsem si vsiml ze ma maximalni napeti 80V a to je lehce za hranou pro 24s lifepo... no uvidime jestli to zvladne.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Proudove pretezovani LiFePO

Příspěvek od rob.brno »

Ten regl vypadá zajímavě,ale asi dá jen 20A. Kolik má FETů,máš na něj nějaké další reference?
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Proudove pretezovani LiFePO

Příspěvek od Matess »

20A je trvale a 40A je peak. Cetl jsem o tom drive na endless sphere... drive to byla idealni volba k magic pie 3. Melo to dost sil na to aby mel clovek co delat udrzet se riditek, ale tak akorat aby se kolo nestavelo na zadni pri rozjezdu...
tikonik
Příspěvky: 42
Registrován: pát srp 24, 2012 10:12 pm
Reputace: 6

Re: Proudove pretezovani LiFePO

Příspěvek od tikonik »

Ahoj,

u me testovaci sady 40Ah clanky LiFePo Winston pouzivam i proudy kolem 240A spickove, 200A klidne i 2 minuty. Tato sada bezi vice jak dva roky v tomto testovacim rezimu, baterie mnohdy vyjedu do 2,5V. Test po cca dvou letech objevil nejslabsi clanek 37Ah. Druha vec je ohrati aku takovym proudem, pokud udelam rychle dva cykly. Vybiju, hned nabiju cca 1C a zase vybiju, tak se teplota dostava kolem 42 - 45 na terminalech clanku. Dulezita je take teplota okoli. V zime se to takto vysoko nedostane. Tyto aku jsou v z casti otevrenych boxech.
7500Wp, system 48V, 5KW Victron, 3KW Victron, 20KWh NiCd, 10KWh LiFePo, DC/DC 48V/12V 1000W, 2x TSMPPT, 1x EPsolar. DC ukladani prebytku do bojleru, 2x elektromobil Kangoo. TC 9KW pres Victron na jaro a podzim ke zpracovani prebytku.
tikonik
Příspěvky: 42
Registrován: pát srp 24, 2012 10:12 pm
Reputace: 6

Re: Proudove pretezovani LiFePO

Příspěvek od tikonik »

tikonik píše:Ahoj,

u me testovaci sady 40Ah clanky LiFePo Winston pouzivam i proudy kolem 240A spickove, 200A klidne i 2 minuty. Tato sada bezi vice jak dva roky v tomto testovacim rezimu, baterie mnohdy vyjedu do 2,5V. Test po cca dvou letech objevil nejslabsi clanek 37Ah. Druha vec je ohrati aku takovym proudem, pokud udelam rychle dva cykly. Vybiju, hned nabiju cca 1C a zase vybiju, tak se teplota dostava kolem 42 - 45 na terminalech clanku. Dulezita je take teplota okoli. V zime se to takto vysoko nedostane. Tyto aku jsou v z casti otevrenych boxech.

Jeste pozor na prime paralelni spojovani stejnych clanku, ja pouzivam radeji dve seriove sady baterii, ktere pak finalne zapojim paralelne. Muze nastat situace, kdy jeden z paralelnich clanku odejde a pak ten druhy jde primo do zkratu, ten dobry vetsinou uvari ten spatny. Uz jsem to videl u dvou takto zapojenych baterii 48V. Pozor zde hrozi pozar !!! Videl jsem roztekle baterie, kde horni svorky plavaly na roztavenem plastu. Nekteri vyrobci pouzivaji pri takovemto paralelnim zapojeni u kazdeho clanku tenci dratek, jako pojistku.
7500Wp, system 48V, 5KW Victron, 3KW Victron, 20KWh NiCd, 10KWh LiFePo, DC/DC 48V/12V 1000W, 2x TSMPPT, 1x EPsolar. DC ukladani prebytku do bojleru, 2x elektromobil Kangoo. TC 9KW pres Victron na jaro a podzim ke zpracovani prebytku.
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Proudove pretezovani LiFePO

Příspěvek od mopadzi »

Ahojte
zeptal bych se: Jaká kapacita accu na 1kW v panelech? třeba na 5kW v panelech jaká kapcita na 48V systém?
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Proudove pretezovani LiFePO

Příspěvek od rva »

Taková, aby baterie nabyla přetěžována vysokými proudy. Vzhledem k ceně se mnohý (i já) snaží vyjít s co nejnižší kapacitou a pak vymýšlí optimalizaci (automatizaci) zbytku - rozhození panelů do různých stran, spínání spotřebičů, jen když hodně svítí a podobně.
Já mám asi rok na 7kWp jen 160Ah/48V. Plánuju rozšířit baterky.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Proudove pretezovani LiFePO

Příspěvek od kybos »

Jako rozumné minimum pro LiFePO se mi jeví kapacita odpovídající polovině maximální denní výroby energie. Vzhledem k tomu, že alespoň část energeticky nejnáročnějších spotřebičů se obvykle dá přesunout do doby maximální výroby, nenabíjí se maximálním vyráběným proudem a ještě ráno zůstane v baterii dostatek energie na to, aby při určité skromnosti mohla plnit i úlohu záložního zdroje. Při tom ji není nutno nabíjet limitním povoleným nabíjecím proudem ani není nutno využívat pravidelně její plnou kapacitu, což by se mělo výrazně projevit na její životnosti.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Proudove pretezovani LiFePO

Příspěvek od mopadzi »

jaká je přibližná maximální denní výroba například pro panely Jih 5kW?
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Proudove pretezovani LiFePO

Příspěvek od atom »

tak do 40kWh
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Proudove pretezovani LiFePO

Příspěvek od rob.brno »

mopadzi píše:jaká je přibližná maximální denní výroba například pro panely Jih 5kW?
U ongrid kolem 36kWh, záleží na sklonu a směru. U offgrid to bude ještě méně.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Proudove pretezovani LiFePO

Příspěvek od kybos »

mopadzi píše:jaká je přibližná maximální denní výroba například pro panely Jih 5kW?
Mám 6 kW a orientaci JJZ a teď v létě mám rekord výroby 40 kWh. 15kWh v LiFePO by mi teď při určité skromnosti stačilo.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Proudove pretezovani LiFePO

Příspěvek od dracekvo »

Já bych řekl, že minimum je tak 1/3 denní výroby. Optimum považuju 1/2 kapacitu a luxus jako mám teď je stejná kapacita baterií jako max denní výroba.
Taky hodně záleží na noční spotřebě.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Proudove pretezovani LiFePO

Příspěvek od Matess »

tak nocni spotreba se da hodne faktory ovlivnit... napriklad casovym spinacem na lednici / mrazaku... pres noc kdyz to cloven neotevira tak to vydrzi a bohate staci kdyz se to zapne rano jak vyjde slunce. Samozrejme pokud si clovek chce z baterek uvarit vecer caj / kafe, zapnout toustovac, nebo dokonce vyprat / vyzehlit tak to je pruser. Chce to alespon nejake prizpusobeni tomu svetlu...
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Proudove pretezovani LiFePO

Příspěvek od kodl69 »

Loni když sem to spustil, tak byl úspěch, že se pračka ohřála a vyprala s tím, co zároveň dávalo slunko a bylo v baterkách, když se zatáhlo, musel sem přepnout na DS. Po nějaké investici do panelů a baterek je u nás běžný i to praní večer, ale snažím se zaškolit obsluhu, aby se toto dělo jenom v nejnutnějších případech. Konfitování masa sem si zatím odpustil, obvykle to dělám přes noc, ale asi to chce změnit, a konfitovat přes den (maso je 10-12h při teplotě cca 90st. pod vrstvou tuku). Lednička není problém, když máš takovou, co za 24 hod spotřebuje 0,4kWh, tak není potřeba na těch 12 hod co je tma něco řešit, to je horší spotřeba zbytečně zapnutýho měniče, to mi vadí nejvíc, v zimě to bude 12Ah na 52V, tj 0,6kWh zbůhdarma, to je někdy celá denní výroba a mohlo by to být třeba celodenní svícení na DC spotřebě.....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Proudove pretezovani LiFePO

Příspěvek od Matess »

jeste se zeptam na jednu vec. Resim ted jakym zpusobem se o tu baterii starat (nevybit moc, dobre nabit) a prislo mi ze nejlevnejsi reseni je pouzit 3x tohle

http://eskutr.cz/cs/bms-balancery/115-b ... li-fe.html

a jako nabijecku takovou ktera hlida jednotlive clanky. Problem ale je v tom ze vsechny takoveto hobby nabijecky jsou obvykle jen na 6 clanku. Nasel jsem ale 2 nabijecky, ktere maji v jednom krytu 4 samostatne a 4x6 uz by odpovidalo.

Jedna se o tyto nabijecky:

http://hobbyking.com/hobbyking/store/__ ... arger.html

http://hobbyking.com/hobbyking/store/__ ... arger.html

Bohuzel co nevim je jestli nabijecka funguje izolovane od 12V zdroje, nebo zda to ma propojenou zem a bez rozpojeni baterie mam smulu... Polozil jsem tu otazku i tam do komentaru, tak uvidime... Netusi nekdo mistni?

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek