APC UPS jako zdroj 12V DC

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

APC UPS jako zdroj 12V DC

Příspěvek od mypower.cz »

Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli máte někdo po ruce APC UPS s jednou 12V baterií, tedy 12V úložištěm energie. Přemýšlel jsem pro jednu aplikaci využít baterii této UPS jako zdroj 12V-14V DC s tím, že by UPSka sloužila jednak pro klasické zálohování tak jak má a druhá věc jako zdroj DC napětí. Potřebuji ale vědět, jakým proudem dobíjí UPSka tu baterii, aby odběr nebyl větší než dobíjení a baterie se nevybila. Pokud to někdy někdo měřil, nebo má UPS po ruce a mohl by ten dobíjecí proud změřit, budu vděčen :))
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: APC UPS jako zdroj 12V DC

Příspěvek od lzahradil »

mypower.cz píše:Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli máte někdo po ruce APC UPS s jednou 12V baterií, tedy 12V úložištěm energie. Přemýšlel jsem pro jednu aplikaci využít baterii této UPS jako zdroj 12V-14V DC s tím, že by UPSka sloužila jednak pro klasické zálohování tak jak má a druhá věc jako zdroj DC napětí. Potřebuji ale vědět, jakým proudem dobíjí UPSka tu baterii, aby odběr nebyl větší než dobíjení a baterie se nevybila. Pokud to někdy někdo měřil, nebo má UPS po ruce a mohl by ten dobíjecí proud změřit, budu vděčen :))
Ahoj,
mam tu vetsi mnozstvi ruznych modelu APC UPSek. Jak z rady Back-ups, tak smart-ups, pripadne i ty nejmensi zasuvkove.
Jaky model konkretne mas ? Zmerim ti to
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: APC UPS jako zdroj 12V DC

Příspěvek od mypower.cz »

lzahradil píše:Jaky model konkretne mas ? Zmerim ti to

Kód: Vybrat vše

[root@server ~]# apcaccess 
....
MODEL    : Back-UPS CS 350 
....
EDIT: pokud je mozno zkusit jak ta UPS zareaguje v pripade ze se z baterie bude odebirat, jestli ten dobijec v UPSce zabere, nebo to vyhodnoti jako chybovy stav, to by bylo uplne dokonale tohle zjisteni...

Mozna bude dobre rict na co to chci... Chci pomoci PicoPSU napajet ATXovou desku (GA-C1037UN-EU zatim nevim kolik to zere ale urcite zmerim) se SATA diskem (cca 0.7A@12V). Klasicke miniPC. Zalohovani UPSkou se mi v tomto pripade hodi, ale zrejme kvuli nekvalitni AC siti odchazi dost casto v danem miste HW. Premyslel jsem tohle obejit tim, ze to budu napajet DC napetim. LCD monitoru mistni AC sit zrejme nevadi, uz tam ale odeslo nekolik zakladovych desek. Nikdo nevi proc. Hledam nejake levne reseni, vyuziti picopsu a dobijene baterie UPSky je takovy jakoby prvni napad.

Pak samozrejme existuji prepetove ochrany, v nejhorsim frekvencni menic (asi cenove narocne) ... moznosti je samozrejme vice.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: APC UPS jako zdroj 12V DC

Příspěvek od lzahradil »

mypower.cz píše:
lzahradil píše:Jaky model konkretne mas ? Zmerim ti to

Kód: Vybrat vše

[root@server ~]# apcaccess 
....
MODEL    : Back-UPS CS 350 
....
dal jsem do ni nabitou baterku tak ji necham vybit aby bylo videt co dokaze ze sebe vytlacit.
zatim mam zmerenou jen spotrebu samotne ups z baterii a ta dela 0.5A

trochu ji zatizim aby se vybila rychle a hned poslu info
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: APC UPS jako zdroj 12V DC

Příspěvek od mypower.cz »

Díky, těším se na výsledek.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: APC UPS jako zdroj 12V DC

Příspěvek od lzahradil »

mypower.cz píše:Díky, těším se na výsledek.
13.45V a 0.25A :?

To je teda poradna bida

EDIT: chybovej stav vyhodnoti kdyz zjisti ze baterie vypadla resp. kdyz je podbita a mysli si to ze tam neni.. To jestli dorovna nabijeni i pri odberu primo z baterii jeste vyzkousim

EDIT2: tak jsem vyzkousil i to picoPSU. neskousel jsem teda zatizeni s MB ale pripojil jsem na nej 2x HDD. Disky se toci, takze zatez tam je a UPS s tim problem nema. Akorad myslim ze pri tomhle proudu nabijeni se baterie pri provozu toho PC nikdy nedobije.
Přílohy
20150721_152432~2.jpg
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
timpomat
Příspěvky: 92
Registrován: úte zář 13, 2011 3:18 pm
Reputace: 4
Bydliště: Bratislava

Re: APC UPS jako zdroj 12V DC

Příspěvek od timpomat »

Na napajanie DVR + CCTV kamier, routera + 3g dongle a switchov pouzivam 9,2V..18V -> 12V DC-DC http://www.gme.sk/sd-50a-12-p332-478 Pripojeny je na hlavnu 12V bateriu a na vstupe je este ako vyhladzovac vybehana 17Ah 12V baterka "odsudena na smrt", pri plnej zatazi (~45W) a dost dlhom 12V vedeni je dlhodobo podbita a pravdepodobne po smrti, ale na parminutove prepajanie to bohato staci. Menic sice neoslnuje ucinnostou, ale pri 30-40W zatazi je to asi 1A navyse a funguje to spolahlivo. Keby som mal cas na experimenty, asi na vystup zapojim diodu a bateriu dam az tam, ale nehral som sa s tym menicom ci vie elegantne limitovat max. prud pri (po vypadku) uplne vybitej baterii alebo by presiel do chyby.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: APC UPS jako zdroj 12V DC

Příspěvek od rob.brno »

mypower.cz píše:Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli máte někdo po ruce APC UPS s jednou 12V baterií, tedy 12V úložištěm energie. Přemýšlel jsem pro jednu aplikaci využít baterii této UPS jako zdroj 12V-14V DC s tím, že by UPSka sloužila jednak pro klasické zálohování tak jak má a druhá věc jako zdroj DC napětí. Potřebuji ale vědět, jakým proudem dobíjí UPSka tu baterii, aby odběr nebyl větší než dobíjení a baterie se nevybila. Pokud to někdy někdo měřil, nebo má UPS po ruce a mohl by ten dobíjecí proud změřit, budu vděčen :))
Měřil jsem APC 1400(je teda na 24V):
nabíjí max. proudem 4A až na napětí 27,1V. Blbé je, že ta ups žere furt i když nenabíjí(a neběží střídač) z 230V kolem 20W- to je ročně spáleno cca 1000kč.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: APC UPS jako zdroj 12V DC

Příspěvek od kodl69 »

Chci pomoci PicoPSU napajet ATXovou desku (GA-C1037UN-EU ) se SATA diskem (cca 0.7A@12V)
tak to vím celkem přesně, mám 1007U a ssd intel335 180GB, se zdrojem 12V z jakési microitx bedny - asi modecom- to bere 3A-3,5 na 12V, 4GB ram, běžná práce s win7, nikdy to nešlo pod 2,5A, leda úplně uspaný (ono se asi pozná i odběr klávesnice, myši, usb hub sice bez zařízení, ale připojenej) navíc bez ventlátoru se to ve skříni neuchladí, takže dalších 100mA navíc, i když přes speedfan, takže nejede naplno pořád. A pozor na napětí, nejsem si jist, jestli PC komponenty snesou 14,5V při nabitém AKU..
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: APC UPS jako zdroj 12V DC

Příspěvek od mypower.cz »

14.5 řeší picopsu v roli DCDC měniče. Otázkou tedy zůstává, zdali do baterie z UPSky je možno dostat až 4A aniž by to UPS vyhodnotila jako chybu a stíhala tu baterii i spotřebu z baterie pořád krmit.
Ještě podotýkám, nejde tu o úsporu energie, té je v místě dostatek. I když UPS sama o sobě něco spotřebuje, tohle vůbec nevadí.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: APC UPS jako zdroj 12V DC

Příspěvek od kodl69 »

PICO PSU jsou dva druhy, jeden je na 12V a druhý je wide input, tak to je tahle varianta?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek