Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + DIN

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
tom.i
Příspěvky: 24
Registrován: úte črc 29, 2014 8:26 am
Reputace: 0

Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + DIN

Příspěvek od tom.i »

Zdravim,
chtel bych poradit s cim merite aktualni spotreby spotebicu v domacnosti? Potreboval bych zjistit spotrebu jednotlivych spotrebicu v byte, ale nevim co pro moje "laicke" mereni bude vyhovvat. Uvazuji o nejakem tom meraku spotrebovane energie do zasuvky jak se prodava vsude mozne, ale chtel bych (potreboval) i zjistit spotrebu napr.indukce, ale ta je napojena natvrdo do rozvodnice na DIN liste (do jistice), cili nejaky merak podobny i voltmetru nebo tak.
Jsem absolutni antitalent na elektrotechniku a vzivote jsem videl max.voltmetr, tak mne prosim neukamenujte :)
Samozrejme, ze cena rozhoduje.
Jinak bych od toho ocekaval nejake to mereni po urcitou dobu kdy jede spotrebic. Napr.zapojim to mezi mycku a zastrcku a po zkonceni programu mi to ukaze spotrebu kWh daneho programu mycky. Tak.. asi tak :)
Diky za jakekoli info a nastrely.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od camel1cz »

Na spotřebiče do zásuvky si určitě kupte ten "měřič spotřeby co se prodává všude možně".

Na pevné spotřebiče (bojler, varná deska, atd.) buď klešťový měřák (pokud je přístupný přívodní kabel) + kalkulačka... a nebo nejsnadněji omezit spotřebu ostatních spotřebičů a sledovat elektroměr - ty nové/elektronické blikají podle spotřeby a z toho se dá hodně rychle a hodně přesně a snadno zjistit, kolik aktuálně dům bere - např. já mám 10000 bliků na kWh.

OT: taky sem někde viděl udělátko pro arduino co ty bliky snímalo a počítalo - pak z toho lze udělat průběh spotřeby - zajímavé.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
tom.i
Příspěvky: 24
Registrován: úte črc 29, 2014 8:26 am
Reputace: 0

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od tom.i »

camel1cz píše:.....
Na pevné spotřebiče (bojler, varná deska, atd.) buď klešťový měřák (pokud je přístupný přívodní kabel) + kalkulačka... a nebo nejsnadněji omezit spotřebu ostatních spotřebičů a sledovat elektroměr - ty nové/elektronické blikají podle spotřeby a z toho se dá hodně rychle a hodně přesně a snadno zjistit, kolik aktuálně dům bere - např. já mám 10000 bliků na kWh.

OT: taky sem někde viděl udělátko pro arduino co ty bliky snímalo a počítalo - pak z toho lze udělat průběh spotřeby - zajímavé.
Kde by se dal takovy klestovy merak sehnat? Neco na tenhle zpusob ano?
https://www.gme.cz/multimetr-klestovy-u ... 2-p722-359
Asi levnejsi nebude ze? :)
Jinak ono blikani a snimani z elektromeru je pro me nepouzitelne, ponevads v byte ho nemam, a dole ve sklepe cekat na 1000 bliknuti se mi nechce :D
Ale dekuji za rady ;)
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od camel1cz »

Tak z nejlevnějších klešťáky nejsou, tenhle je ještě levnej - ale jestli se tím nebavíte často, tak bych to nekupoval. Pořád změříte aktuální hodnotu proudu s dost velkou chybou - jeví se mi jako nejlepší ten odečet elektroměru.

Nemusíte počítat tisíce bliků, stačí vydržet třeba 10s... a zbytek vyřeší kalkulačka. A chyba bude menší než u toho klešťáku - teda pokud se Váz nezmocní paní padoucnice :)
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
tom.i
Příspěvky: 24
Registrován: úte črc 29, 2014 8:26 am
Reputace: 0

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od tom.i »

camel1cz píše:Tak z nejlevnějších klešťáky nejsou, tenhle je ještě levnej - ale jestli se tím nebavíte často, tak bych to nekupoval. Pořád změříte aktuální hodnotu proudu s dost velkou chybou - jeví se mi jako nejlepší ten odečet elektroměru.

Nemusíte počítat tisíce bliků, stačí vydržet třeba 10s... a zbytek vyřeší kalkulačka. A chyba bude menší než u toho klešťáku - teda pokud se Váz nezmocní paní padoucnice :)
:)
diky moc, jeste se zeptam, jestli nemate nejaky tip na ten merak do zasuvky. Ja vim ze v OBI apod.se toho vali hromady, ale neco za rozumnej peniz a co funguje pro moje ucely. Nejakej osvedcenej :)
georgiik
Příspěvky: 38
Registrován: sob kvě 18, 2013 11:23 am
Reputace: 0

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od georgiik »

Mám tenhle a jsem s ním spokojen - bez problémů na rozdíl od toho z OBI co jsem měl předtím a umřel mi po půl roce :(.
http://www.elektrobock.cz/cs/meric-spot ... tml?id=211
24x128Wp Sharp NA-F128GJ (3072Wp Amorf), TriStar-60 MPPT, 2,4kWh-48V LiFe Pylontech + 1kWh-12V Pb DC spotřeba, 48V/5000W Power Jack LF by Matej
tom.i
Příspěvky: 24
Registrován: úte črc 29, 2014 8:26 am
Reputace: 0

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od tom.i »

georgiik píše:Mám tenhle a jsem s ním spokojen - bez problémů na rozdíl od toho z OBI co jsem měl předtím a umřel mi po půl roce :(.
http://www.elektrobock.cz/cs/meric-spot ... tml?id=211
Super neco takoveho jsem si predstavoval, krasne rozsahy, i s tim jde jak vidim merit stand-by rezimy :P
Mirek
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 29, 2011 5:42 pm
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od Mirek »

tom.i píše: Diky za jakekoli info a nastrely.
Přidám taky jeden nástřel - Emonitor.
Jaromír Bednář
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od vla »

Vidím, že si děláte reklamu, proč ne, možná by se mi něco takového líbilo i hodilo. Jenže nemám rád tutlání cen atd. Napište jasně kolik stojí konkrétní komponenty systému ať si člověk může udělat jasnou představu o co jde. Podle toho, jak to obcházíte bych čekal, že to bude docela balík, který se mi nikdy nevrátí. Hezký den, Vla.
Nemám rád tenhle stát.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od kodl69 »

toho si nevšímej, ten cpe reklamu kam se dá, možná by ho měl za tu reklamu admin zkasírovat. Jinak každej systém pro tzv "inteligentní dům" má možnost připojit snímače k vodoměru, plynoměru, elektroměru, a pokud ty spotřebiče sám zapíná, napíše ti, kolik co sežralo, ale platit bych to nechtěl.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od fugas »

Ahoj.
Používám ty měřidla ze super hyper.Nebude to samozřejmě nejpřesnější,ale na utvoření představy to úplně stačí.Teď to mám zrovna na bojleru,abych věděl jak moc se dokrmuje ze sítě.Spotřebu z FVE archivuje Tristar,který se stará i o řízení ohřevu v rámci přebytků.Je obré vědět,ale nikam do oblasti hi-tech to neženu.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
NuclearDave
Příspěvky: 73
Registrován: pát črc 11, 2014 2:33 pm
Reputace: 0

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od NuclearDave »

Emonitor vypada jako tohle https://www.energomonitor.cz a jsou tam i ceny.
Pripadne by slo pouzit toto http://eskutr.cz/cs/prislusenstvi/524-b ... -102-.html
casiomk
Příspěvky: 65
Registrován: ned bře 10, 2013 9:34 pm
Reputace: 0
Bydliště: slovakia

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od casiomk »

tento merac je celkom dobry ,pouzivam ich cca mesiac ,meria W, A, Wh , podsvieteny display , da sa nastavit aj alarm pri prekroceni wataze (blika display)


http://www.banggood.com/100A-Power-Moni ... 63201209JP
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od Kostěj »

camel1cz píše:Nemusíte počítat tisíce bliků, stačí vydržet třeba 10s...
Také mám elektroměr s 10.000 bliky na 1kWh. Využívám to na zjištění zbytkové spotřeby domácnosti (vše vypnuto/ve standby). Postavím se k eletroměru a na stopkách (aplikace v mobilu) v rytmu blikání ledky klepu na mezičas. Po pátém-šestém bliku je přesnost měření pod desetinu sekundy. Všechny mezičasy dám do excelu a spočtu spotřebu ve wattech pro každé měření. 10 sekund je 36W, 1 sekunda 360W, ale větší příkony nejdou měřit - ledka už bliká moc rychle (lednička ještě ano, mikrovlnka ani náhodou). Výhoda je přesnost - co vidím to platím. Neřeším od kolika wattů to měří, jaký je účiník a přesnost. Na velké spotřebiče používám wattmetr do zásuvky asi za 300Kč (OBI či Baumax), ale ten můj měří až od 5W, což je nepříjemné.
Mirek
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 29, 2011 5:42 pm
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od Mirek »

vla píše:Vidím, že si děláte reklamu, proč ne, možná by se mi něco takového líbilo i hodilo. Jenže nemám rád tutlání cen atd. Napište jasně kolik stojí konkrétní komponenty systému ať si člověk může udělat jasnou představu o co jde. Podle toho, jak to obcházíte bych čekal, že to bude docela balík, který se mi nikdy nevrátí. Hezký den, Vla.
Tak proč si ty ceny neotevřete? Nechápu.
Jaromír Bednář
Mirek
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 29, 2011 5:42 pm
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od Mirek »

vla píše:Vidím, že si děláte reklamu, proč ne, možná by se mi něco takového líbilo i hodilo. Jenže nemám rád tutlání cen atd. Napište jasně kolik stojí konkrétní komponenty systému ať si člověk může udělat jasnou představu o co jde. Podle toho, jak to obcházíte bych čekal, že to bude docela balík, který se mi nikdy nevrátí. Hezký den, Vla.
Tak to neotvírejte :eek2: Někomu se ta informace hodí, i když vám to vadí. Podobných příspěvků tady ja hafo.
Jaromír Bednář
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od kodl69 »

Tady někdo dával popis úpravy elektroměru na větší počet impulsů, ale nemůžu to najít, netušíte někdo jak na to?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od camel1cz »

Rýpat do elektroměru? Nic moc i jako vtip...

Jediné, co je možné, tak za úplatu zažádat u distributora, aby vyvedl impulzní signál ven... pak ho můžete počítat např. nějakým jednočipem popř. PLC.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od kodl69 »

Přečti si příspěvek od Kostěje, a pak se unáhluj - rýpat do elektroměru podružného, který si sám zaplatím a dám do instalace, to se někde řešilo jak ho upravit, jenom to nemůžu najít...Nějak nevím kde koupit elektroměr s min 5000Imp/kWh. Potřebuju hlídat max. proud, aby nevypadl hlavní jistič, a při 20A je frekvence pulsů pro 1000/kWh 1,2Hz, to stačí ten jistič vypadnout, než soft vyhodnotí že je to moc.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Mereni elektricke energie (spotrebovane spotrebicem) + D

Příspěvek od camel1cz »

Pardon... čtu tuhle diskuzi průběžně a nějak mi to uniklo. Samozřejmě do podružného elektroměru je rýpat dovoleno (pokud víme, co děláme :-)
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek